Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
9. sayfa BirinciBirinci ... 7891011 ... SonuncuSonuncu

100 Km'de Ne Kadar Benzin Tüketiyorsunuz ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yakıt tüketimi sadece motor hacmi veya aracın ağırlığıyla ilintili değil..

çok yakıyor dediğiniz motosikletler 3 sn de 100 km hıza ulaşıyor...benzer akselerasyonda ki otomobillere bak bakalım ne kadar yakıyorlar(ferrari,lamborgini gibi süper spor otomobiller)

az yakar az gider dediğimiz NC750 bile 5 saniyede 100 km ye ulaşır..standart 1600 cc ortalama bir otomobil 10 saniyeden önce 100 e çıkamaz..
    peki neden çabuk hızlanıyor motorsikletler? Çünkü hafifler. Neymiş? Ağırlıkla ilintiliymiş.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki neden çabuk hızlanıyor motorsikletler? Çünkü hafifler. Neymiş? Ağırlıkla ilintiliymiş.
    sen yine ağırlığı kıstas alıyorsun..anlayacağın dilde yazayım motosikletler ciğerlidir

eğer hafif dediğiniz motosikletler 10 saniyede 100 km hıza çıkabilecek şekilde dizayn edilseydi 2 lt ile yetinirdi..

Motosikleti
    SD 1290R
    sen yine ağırlığı kıstas alıyorsun..anlayacağın dilde yazayım motosikletler ciğerlidir

eğer hafif dediğiniz motosikletler 10 saniyede 100 km hıza çıkabilecek şekilde dizayn edilseydi 2 lt ile yetinirdi..
    Ben öyle olmadığını iddia ettim mi ki? Neye cevap yazıyorsunuz anlamış değilim.

Motorsikletlerin çabuk hızlanmasının en büyük sebebi hafif olmalarıdır. Yanlış mı?

Drayke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ER6N
    Er6n 2014 model.
    Sakin kullanimda ve uzun yolda 3,9 ve 4,44 litre arasi degisir.
    Sehir ici kullanimda 4,65-5,25 litre arasi degisir.
    Kemence modunda 6,5 litre.net.

Motosikleti
    Ben öyle olmadığını iddia ettim mi ki? Neye cevap yazıyorsunuz anlamış değilim.

Motorsikletlerin çabuk hızlanmasının en büyük sebebi hafif olmalarıdır. Yanlış mı?
    evet yanlış motosikletin iyi hızlanmasının asıl sebebi silindir yapısı ve benzin hava karışım oranları vede kısa vites oranlarıdır..

daha düşük sıkıştırmalı,daha fakir karışımlı vede daha uzun vites aralıklı donatılsalar hafif oldukları halde bu kadar seri olmazlardı...

smtknc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Multistrada 1200s
    Rodajda n-max 2.5 - 2.8 arasi yakiyor suan. Kullanim genelde sakin.

Motosikleti
    SD 1290R
    evet yanlış motosikletin iyi hızlanmasının asıl sebebi silindir yapısı ve benzin hava karışım oranları vede kısa vites oranlarıdır..

daha düşük sıkıştırmalı,daha fakir karışımlı vede daha uzun vites aralıklı donatılsalar hafif oldukları halde bu kadar seri olmazlardı...
    Gülerek okuyorum

Soru 1. Bildiğiniz 1.6 motor Corolla yahut Civic eğer 200 kilo olsaydı yavaş mı hızlandırdı?

Soru 2. Acaba neden motorsikletler yüksek güç üretmek için hacim arttırma veya turbo kullanma yerine devir arttırma yoluna gidiyorlar?

Siz düşünedurun, cevaplar şöyle:

1. Tabii ki hayır. Örnek: Lotus Elise, Ariel atom, KTM xbow vs.

2. Daha ucuz ve tabii ki daha hafif olması, ve az yer kaplaması.

Motosikleti
    Gülerek okuyorum

Soru 1. Bildiğiniz 1.6 motor Corolla yahut Civic eğer 200 kilo olsaydı yavaş mı hızlandırdı?

Soru 2. Acaba neden motorsikletler yüksek güç üretmek için hacim arttırma veya turbo kullanma yerine devir arttırma yoluna gidiyorlar?

Siz düşünedurun, cevaplar şöyle:

1. Tabii ki hayır. Örnek: Lotus Elise, Ariel atom, KTM xbow vs.

2. Daha ucuz ve tabii ki daha hafif olması, ve az yer kaplaması.

aynı ağırlıkta iki motosiklet birisi reyzing birisi çapır..

hatta çapırın motor hacmi reyzingin neredeyse üç katı ama ne hikmetse daha az yakıyor daha yavaş hızlanıyor..

demek ki kütleyi harekete geçiren içten yanmalı motorun çalışma karakteri asıl önemli noktaymış...

güzel kardeşim sen hep gül yüzünden gülücükler eksik olmasın..

Motosikleti
    SD 1290R
    aynı ağırlıkta iki motosiklet birisi reyzing birisi çapır..

hatta çapırın motor hacmi reyzingin neredeyse üç katı ama ne hikmetse daha az yakıyor daha yavaş hızlanıyor..

demek ki kütleyi harekete geçiren içten yanmalı motorun çalışma karakteri asıl önemli noktaymış...

güzel kardeşim sen hep gül yüzünden gülücükler eksik olmasın..
    Ve de ağırlıkları aynı ayrılıkta olsalar o torkla Cruiser, SS'ten daha çabuk bile hizlanabilir ilk vites değiştirene kadar.

Ayrıca yüksek hacimli V2 Cruiser'lar da az yakmıyor malesef

Soru 3. Hiç bilmemek mi daha iyi, yarım bilmek mi?

Motosikleti
    Ve de ağırlıkları aynı ayrılıkta olsalar o torkla Cruiser, SS'ten daha çabuk bile hizlanabilir ilk vites değiştirene kadar.

Ayrıca yüksek hacimli V2 Cruiser'lar da az yakmıyor malesef

Soru 3. Hiç bilmemek mi daha iyi, yarım bilmek mi?

Harley Night Train 1700 V2 0-100 5.7 saniye 100 km de tüketim 5,3 litre

Yamaha XVS 1100 Dragstar 0-100 5.8 saniye 100 km de tüketim 6,4 litre

Kawasaki VN 1500 0-100 5.6 saniye 100 km de tüketim 5,5 litre

bu örnekler yeterlimi...bilmemek değil googla sormamak ayıp

sende reyzingleri sor öğren aradaki fark nereden kaynaklanıyor..

Motosikleti
    SD 1290R
    Harley Night Train 1700 V2 0-100 5.7 saniye 100 km de tüketim 5,3 litre

Yamaha XVS 1100 Dragstar 0-100 5.8 saniye 100 km de tüketim 6,4 litre

Kawasaki VN 1500 0-100 5.6 saniye 100 km de tüketim 5,5 litre

bu örnekler yeterlimi...bilmemek değil googla sormamak ayıp

sende reyzingleri sor öğren aradaki fark nereden kaynaklanıyor..
    Google cikti, herkes alim oldu
    Tabi kaliteli ve etrafli bilgiye ulasmak 2 dakika Google'da arama yapmaktan daha fazla efor istiyor.

Ben ne yazmisim: "aynı ayrılıkta olsalar o torkla Cruiser, SS'ten daha çabuk bile hizlanabilir ilk vites değiştirene kadar."

1. Listelediginiz cruiser'lar en az yuzer kilo daha agirlar.
    2. Redline'lari 100km'e yetmedigi icin vites degistirmek zorunda kaliyorlar, bu da 0-100km zamanlarini olduruyor.

Ama madem Google'da arama yapmayi seviyorsunuz, hele bi Yamaha Vmax, Honda Magna V65, VTX 1800 ve Valkyre Rune'a da bi bakiversenize

Olay iyice sidik yarisina dondu ama umarim ikna olmussunuzdur azcik degilse de insaf artik, ne diyeyim.

Motosikleti
    .........Ama madem Google'da arama yapmayi seviyorsunuz, hele bi Yamaha Vmax, Honda Magna V65, VTX 1800 ve Valkyre Rune'a da bi bakiversenize .........

yahu şimdide ben gülüyorum teşekkürler...

gogulu sevmiyorsunuz siz arka odadaki devasa kütüphanenizden 2 dk da çıkartıp yazdınız tabi

çapır kültürüne ait değil o verdiğiniz örnekler vede benim yazdıklarımı doğruluyorsunuz aslında..

çünkü o makinaların üzerine monte edilen motorlar bahsettiğim karakterde yani ciğerlidir..

oysa gerçek çapırcı adam hızda yapmaz 3 saniyede 100 e çıkma merakıda yoktur..

vmax gibi makinalar şehirde cafe önlerinde takılan yeni yetme paralı vatandaşlar için..

neyse ben sidik yarışı fikrinize katılmıyorum burası forumdur seviye düşmedikçe 2 teker üzerine yazmak,çizmek,tartışmak keyif verir..

teşekkürler...

Motosikleti
    SD 1290R
    yahu şimdide ben gülüyorum teşekkürler...

gogulu sevmiyorsunuz siz arka odadaki devasa kütüphanenizden 2 dk da çıkartıp yazdınız tabi

çapır kültürüne ait değil o verdiğiniz örnekler vede benim yazdıklarımı doğruluyorsunuz aslında..

çünkü o makinaların üzerine monte edilen motorlar bahsettiğim karakterde yani ciğerlidir..

oysa gerçek çapırcı adam hızda yapmaz 3 saniyede 100 e çıkma merakıda yoktur..

vmax gibi makinalar şehirde cafe önlerinde takılan yeni yetme paralı vatandaşlar için..

neyse ben sidik yarışı fikrinize katılmıyorum burası forumdur seviye düşmedikçe 2 teker üzerine yazmak,çizmek,tartışmak keyif verir..

teşekkürler...

Cruiser da, SS de hızlıdır, çünkü arabaya nazaran hafiftir, sadece hızlı oldukları yerler farklıdır. SS'ler yüksek devirde yüksek güç üretir. Cruise'lar ise düşük devirde yüksek tork üretir. Yüksek hacimli SS ve cruiserların 3000 devirdeki tork değerlerini karşılaştırın, anlarsınız ne dediğimi.

Yazdığım modeller için Google'a bakma ihtiyacım yok ;) tabii ki aklımdan yazdım.

Vmax yeni yetmeler için değil, seksenlerdeki power cruiser furyasiyla V65 ile beraber üretilmiştir.

Sonuç: motorsikletlerin arabalardan çabuk hızlanmasını sağlayan en önemli faktör, hafif olmalarıdır.

Mardin İl Temsilcisi CompanERROR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X TREME MAX 2014 - Pulsar 200NS 2014
    Pulsar 200NS

Şehir içi 3-5k devir arası kullanım 100km 2.6LT
    Şehir içi hunharca kullanm 6-9k devir arası 100km 3.5LT'ye yakın

fthaltan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bws 100, cb125e, pulsar 200ns, daelim S3
    Agirlik hizlanmada onemli, ilintili... 250 lik standart bir motoru 60kg olan, artcisi ve kendisi toplam 165kg olandan daha hizli 100e ulastirir. Nedeni 105 kg lik farktir. Yoksa agir olan mi once 100e varir

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı fthaltan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Agirlik hizlanmada onemli, ilintili... 250 lik standart bir motoru 60kg olan, artcisi ve kendisi toplam 165kg olandan daha hizli 100e ulastirir. Nedeni 105 kg lik farktir. Yoksa agir olan mi once 100e varir
    Motorsiklet tam hızlanıyorken arkadan hızla koşturup gelip atlarsa motorsikletin üzerine belki

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Vay be haşmet abi bir bize cevap yazmadın be !
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Yazışmalar fizik kurallarını zorlayacak noktaya taşınmış. Motosikletler hafif olduklarından çabuk hızlanırlar. Kuvvet = kütle x ivme veya ivme = kuvvet / kütle. Bu kadar basittir. Kuvvet dediğimiz şey de motosikletin tekerleği üzerindeki çekiş kuvvetidir. Aksini iddia edenle sonuna kadar tartışabilirim.

Bir de ilave yapayım, hızlanma ile yakıt tüketimi arasında ezbere bağlantı kuramazsınız.

rahmi34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015Yamaha Mt 09 Abs
    Mt09 şehir içi yüksek devirli kullanım 6,5 - 8 lt arası. uzun yol 100-130 arası 4,45 lt 100kmde

essegesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco New Grand Dink 250--Honda CB 900F Hornet
    Peki,ben de sorayım.

Tamam,motosikletler hafif olduğu için çabuk hızlanıyor,ama hangi araba 16000 devir çeviriyor ? Formula araçları hariç.İsteseler arabalara da bu deviri çeviren motor yapamazlar mı? Yaparlar.Ama bu sefer araba için en önemli şey olan tork düşer,ömürleri kısalır.

Motosikletler hafif olduğu için çok fazla torka gerek duymazlar,hafif yapıları dolayısı ile yüksek devire müsaittir.

REKLAM ALANI
9. sayfa BirinciBirinci ... 7891011 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)