Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

gazı bıraktığımda ve vites düşürdüğümde gelen ses

Motovento
    REKLAM ALANI
    atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Merhabalar, 500km önce yağ bakımları vs yapılmıştı.
    dün sarıyere gidip geldim top. 150 KM
    yaşadığım sorun şöyleydi, Gazı bıraktığımda arka fren pedalının olduğu yerden sesler geliyor. sürekli değil ama, bir sefere mahsus çat diye geliyor. aynı şey, vites düşürüp yavaşlamak istediğimde de oldu.
    debriyaj balataları ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
    bugün servise götürüp tekrar baktıracağım. cbr 125r 2011 model

fikirlerinizi alabilir miyim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

dostum hızın fazla ise vites düşürürken çat diye ses gelmesi normal. mesela ben 3. viteste 50 km hız ile giderken 2. vitese alsam o ses gelir. 2. vitese alacaksam hızımi mesela 40a düşürüyorum öyle alıyorum. her vitese karşılık gelen uygun bir devir var. o uygun deviri tutturamazsan çat diye ses gelir..

Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    tabiki öyle, fakat ani frenleme gerektiğinde hız düşürme pek mümkün olmuyor. bu sebeple vitesi aniden 3 den 2 ye taktım çat diye ses deldi. sanki şanzımana taş atmışlar gibiydi. :S

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Yakında şanzımanı eline alırsın yüksek süratte iken vites düşürmeye kalkma arka teker kitlenir

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Yavasladiktan sonra ani gaz açınca da aynı sesi yapiyorsa, aktarmayla ilgili bir parçada boşluk oluşmuştur. Parçayı tam olarak bilemiyorum ama eğer bu sekildeyse sorun muhtemelen bundan kaynaklıdir.

AydınOğlu09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran, Tvs Apache, Mondial MCX 150 Road Racer
    Aktarma organları ile ilgili bir sorun büyük ihtimal motor istop edili bir şekilde sehpaya alınız ve arka dişlide boşluk varmı diye kontol et dostum

lickup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS için gün sayıyor
    bende de var problem 1 aydır falan öyle kullanıyorum. Zincirle alakalı sanırım

Artes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    zincir koruması metalmi onada yük binince ses çıkarıyor olabilir

Motosikleti
    yamaha xj6 diversion
    motosiklet frenle durur.frene ani basmayı düşündüğünde önce ön frene bir kere dokunup bırakacaksın motosiklet kafasını içeri çekeçek arka frene yüzde 20 civarında basıp motosiklet dengedeyken ön frene asılacaksın ve motosiklet çok hızlı bir şekilde duracaktır.bunu boş bir alanda çalışabilirsin motosiklet 3 deyken o hızda 2 ye atılmaz motoru dağıtırsın

Motosikleti
    mondial 100 sfc snappy x
    Debriyaja bastıktan sonra ara gaz yap dostum. Örnek olarak 3 viteste gidiyorsun 2 ye düşeceksin ve ondan son fren yapacaksan diyelim. Yapman gereken 5 bin devirde gidiyorsan 2 ye düşceğin zaman motor devrini 8 bine çıkar vitesi düşür ve debriyajı bırakırken gazı yarı yarıya düşür ileri atılmaz motor bu sebeble ara gaz yap yani.

Korka motor çatlamaz devirli gittimi.

sahin08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ramzey qm250-2006 skyjet-sj100-7 yuki gy200
    vites değiştirme için öncelikle bu videoyu izlemeni tavsiye ederim eğer mekanik bir sorun yok ise gayet faydalı olacaktır
    yaklaşık 100 kglık bir motosiklet bile olsa doğru vites düşürmek ve bunu bilmek önemli (dislilerin zincirin kapasitesi malum )
    mekanik olarak ta zincirin gevşek olabilir aniden düşürünce alt zincir salıncağa vuruyordur arka dişlinin altındaki kaplin lastikleri yıpranmış olabilir
    dip not: videodaki hareketler zor görünebilir cup motosikletlerden tutun chopper super sport ve manuel vitesli otomabillerde de durum aynıdır
    4 ten 3 e aldığını varsayıyorum debriyajı çektin vites pedalına dokundun tam 4ten çıkmak üzereyken gaz verip 3 e rahatça ve pedala çok basınç uygulamadan (hatta neredeyse serçe parmakla yapılan bir işlem gibi hafif basınçla ) girmesi sağlanır ki öyle yapınca vites yolunu bulur tık diye geçer
    bir dip not daha bu işlem esnasında 4 viteste 3500 devirde gittiğini varşayarsam 3. viteste aynı hızda ortalama 5500 devire denk gelir (tahmini!!) debriyajı çektin pedala dokundundun gazı verdin 6000 7000 e kadar fırladı bırakınca düşerken tam 5500 e geldiğinde en uyumlu devir olur tık diye geçer vites (mekanik kanunu ) tabi bütün bunlar 1 sn bile sürmüyor
    bu arada çok uzun oldu kusuruma bakmayın ama tüm vitesli araçlarda en çok hata yatığımız şeydir umarım birçok arkadaşa faydası olur

ön fren konusuna hiç girmedim o bu işlemin oncesinden sonrasına kadar sürekli var ve kullanılıyor yüksek devir çeviren araçlarda ve ağır olanlarda çok daha fazla faydalı oluyor 12000 15000 d\d vb

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    vites geçişlerinde ara gaz verirsen daha rahat geçişler sağlayabilirsin diye biliyorum.

Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    yorumlar ve tavsiyeler için teşekkürler, motoru tecrübeli bir arkadaşımız daha bindi. kesinlikle frenleme ve vites düşürme ile alakası olmadığını söyledi. 7 senedir moto kuryecilik yapmakta bu işlerden az çok anlar fakat konu ss olunca biraz pasif kalıyor. sesi şöyle tanımlayım.

" 3 viteste 65 KM ile gidiyorsunuz, devir 7,000 küsürler de gazı tamamen bıraktığınızda ( fren yapmıyoruz ) arka şanzıman ile zincir arasında çat diye ses geliyor. sanki zincir dişliden kopacakmış gibi. çok kez denedim hep aynısı oluyor. gazı veriyorsunuz bıraktığınızda çatırt diye ses geliyor. tam tanımlıyamıyorum ama bu hiç hoş değil, ve hiçte normal de değil. "

sorun tam anlamıyla böyle arkadaşlar, debriyaj balatasının bitmek üzere olduğunu söylemişlerdi bununla alakalı mıdır?
    yoksa zincir ile alakalı mı? zinciri sıfırı ile değiştireli 1 ay oldu. fakat zincir gene bollaştı. yeni takıldığında dar'dı şimdi gene boşalmış gibi zincir bunlar nedendir acaba?

sahin08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ramzey qm250-2006 skyjet-sj100-7 yuki gy200
    zingir kullanıldıkça bollaşır ama çok fazla değil yağlamaya dikkat etmek lazım aşınma her baklada çok küçük olsada toplamında gözle görülür olabiliyor onceki mesajımdakı yazdığım olay zincir arka salıcağa alttan vuruyor olabilir orta sehbada 4. viteste ver gazı devirlensin gazıbırakınca aynı sesi yakalaman mümkün nereden olduğuna bakabilirsin eğer zincir bolsa hafiften gerilebilir
    yada zincir sehbaya sürtmesin diye bir plastik papuç var o yıpranmış yada düşmüş olabilir

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:53 ----------

bu arada cibir 125 super sporttan saymayan (ki bencede haklılar) çok insan hem burada hem dışarıda mevcut :D
    ergün1968 bunu beğendi.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar olayı yanlış anlamış galiba herkez vites düşürme probleminden bahsetmiş ama arkadaş hiç vites düşürmedende o sesi almış dostum kimse teşhis koyamaz sen bugun servise git bu arada 2. mesajındaki olayıda tekrar yapma :D
    atillatopal9 bunu beğendi.

Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    Arkadaşlar Merhaba,
    bugün sorunu çözdüm. sorun, zincirden kaynaklanıyormuş.
    zincir setini değiştireli 1 ay anca oldu. Honda servisinde taktırdım fakat beş para etmezmiş ki hemen zincir geri attı...
    sorunu çözmüş bulunmaktayım
    saygılar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)