Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Egzoz sesine ceza dikkat arkadaşlar

Motovento
    REKLAM ALANI
    berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Alıntı beko12345 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Binlercede polis var , özelliklede yunuslar.
    Zaten eğlence arıyorlar.
    ya yok bi gün böyle bişi yapcak ondan sonra alıcak başına belayı abi etme abi yapma dediği zaman anlıcak. o zaman anlatır polisede bak abi bu hayabusa 0-100 su kadar vs vs polisde hee hee gel ben sna 0 -100 ü göstercem bak bu haya bak buda busa dediğinde ben onu görürüm. fazla amerikan filmi izlemişsin çelikat. galiba en sonda burak kut yaşandı bitti saygısızca diye klibindeki atlayan motorda kalmış hala dön abi geriye yıl 2015 oldu nerdeyse :D :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:42 ----------

Alıntı celikat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir tek onlar aramıyor ki eğlence, bende arıyorum. buyursunlar, beklerim her daim. şöyle bir gerçekte var, son 10 sene içinde sadece bir kez çevirdi trafik polisi. o kadar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:40 ----------

adaletsizlikte dünya markası olmuş bir ülkede kendi adaletimi kendim yaratıyorum. olay bundan ibaret.

beni bu sene polis hiç çevirmedi ve her sabah 4 tane polis noktasından geçiyorum. ama dur dersede dururum evraklarım herşeyim tamam çünkü. olay senı cevırıp cevırmemesı değil kontrol vardır vs vardır dur. gbt için bile dur dıyebılır. trafık poliside genel kontrol için der. yaz başlarında özellikle istanbulda motorlara yapıyorlar ama daha hıc durdurmadılar.
    muhammetcon bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RAMİREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM duke 125-- BMW F650 CS
    Polisten kaçılmaaaaz.... Yakalamak isterse her türlü yakalar. Öyle busam var kaçarım, kawam var uçarım falan sökmez. Genel kolluğun yaptırım gücünü küçümsemeyin arkadaşlar. Ellerinde her türlü imkan var. Bakma, işlerine gelmeyince uğraşmazlar, sallar geçerler. Ama iş inada binerse çöküverirler tepene. Uygulamayı savunduğumdan değil ama bence gürültülü egzos şehiriçinde zaten komple yasaklanmalı. Sen efendi kullanırsın, bağırtmazsın, ama ben nereden bilicem gecenin 2 sinde camlarımı titreten sesin senin motordan gelmediğini?
    Ve unutmayın; Kanun genele işler,"benimki az ses çıkarıyor" diye ayrım yapılmaz...
    Saygılar.
    berkcigdem, fearlesboyy ve alijian bunu beğendiler.

lacivert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R6 - fortyeight
    başka bir forumdan bir kullanıcı üşenmemiş ve dibine kadar araştırmış konuyu, buyrun..

"Merhaba arkadaslar malum yaz yaklasmasi ile birlikte bagdat caddesi civarindaki polislerin egzozlu motosiklet kovalamarida basladi bu konu ile ilgili bir arastirma yapma geregi duydum kanun neye izin veriyor neye izin vermiyor diye sabah 9 da bu konu ile alakali kuruluslari aramaya basladim aksam ustu konusmalarim bitti o yuzden yazi biraz uzun ama bilgilendirici olacak haberiniz olsun , konuya girersek bagdat caddesinde oturuyorum ve malum polisler ile devamli bir diyalog icerisinde kaliyorum bundan artik rahatsiz olup bir sabah tuv u aradim motorumun uzerinde akrapovic egzoz var susturuculu hali ile 96 db susturucusuz hali ile 100 db ses'e sahip 6750 devirde (motorumun orj egzoz'lu yani stock hali ise yine 96 db, not olarak motoru baglattik adli konuda srad-han isimli arkadas 15 yillik motosiklet kullanicisi oldugunu ve " 55db ses sınırı üstünde araçlar zaten ithal edilemez edilse bile özel izinle pist yada trafik dışında kullanım şartıyla edilir " diye bir cumle kurmustur tamamen yanlistir , 2009 600rr motosikletim 96 db ses cikisina , 2010 zx6r ise 92 db ses cikisina sahip saseye muhurlu sase numarasi yazan yerde zaten bu bilgi mevcuttur bakilip rahatlikla gorulebilir, biz motor kullananlar bunlari bilmessek polisten bilmesini hic beklemeyelim zaten) kisaca ses olarak kendi egzozumun bir sakincasi yok bu konuda 30-1b trafik kanunda son cumlede yazan cevreye rahatsizlik verecek sekilde ses kisminda bir sakinca yok bende bu konuyu caddede gorev yapan polis arkadaslara danistim kendileri zaten oyle bir durumda 30-1b den degil 32 den ceza yazacaklarini soylediler.
    32. madde: Araç üzerinde yapılan TEKNIK değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmemek. ceza miktari : 77,00 TL ( Peşin 57,75 TL) , ve degisiklik ruhsata islenene kadar trafikten men.
    simdi burada onemli konu benimle konusan polis arkadaslar arac uzerindeki her degisiklik islenmeli dediler (bu yanlismis) bende bu amacla tuv'u aradim once soyledim egzozu isletmek istiyorum bana soyledikleri boyle birseyin mumkun olmadigini cunku teknik bir degisiklik kapsamina girmedigini soylediler, ardindan gayrettepe trafik tescili aradim orada memur arkadas 15 yillik calisanim boyle birsey ilk defa duyuyorum maddeyi iyi okusunlar kimse 32 den egzoza ceza yazamaz; egzoz teknik bir degisiklik degildir dedi neyse ardindan selamicesme subeyi aradim buradaki memur bey dediki kanundan haberleri varmi gayrettepedekilerin bende tmm o zaman isleteyim madem cezasi gerekcesi isletmemek isleteyim dedim yok oyle bir islem yapilmiyor diye cevap verdi , fakat biraz gecistirici cevaplar aldim sorularima proje ciziceksiniz filan dedi ( sonradan ogrendimki butun soledikleri yanlismis) tekrar tuv ' u aradim tuv genel mudurluk'te ilgili kisiler ile gorustum siz projede cizseniz egzoz islenemez cunku teknik bir degisiklik degil dedi, ardindan kadikoy trafik tescili aradim gayrettepe dogrusunu bilir ama siz bence ankarayi arayin dedi , bende icisleri bakanligi emniyet genel mudurlugunu aradim ordaki arkadaslarda boyle bir cezanin mumkun olmayacagini cunku egzozun tescili yapilamayan ve teknik degisilik olarak gorulmeyen bir degisiklik oldugunu bildirdiler bize dilekce yazin dediler bende durumu anlatan bir dilekce gonderdim ardindan sanayi ve teknoloji bakanligini aradim yani bizim konumuzdaki gorevi :BIR ARAC UZERINDE YAPILAN DEGISIKLIGIN TEKNIK DEGISIKLIK OLUP OLMADIGINI BELIRYEN KURUM, arayip gorustugumde egzozun teknik degisiklikler arasinda yer almadigini soylediler ardindan TSE yi aradim bu konuda onlarda zaten teknik degisiklik kurallarini sanayi ve teknoloji bakanliginin koydugunu soylediler , hatta gayrettepe subedeki memur arkadas 32 den ceza yazip altina egzoz yazilamaz dedi ayni sekilde genel mudurlugede bu durumu belirttim evime gidemedigimi soyledim bana bir kagit verin dedim onu yapamayiz dediler ancak ceza keserler ise bize gonderin makbuzu dediler , bu konuda soylediklerim 30-1b ile alakali degildir 30-1b konusundada sesinin az ciktigina inanan arkadaslar itiraz edebilirler , bana 32 den ceza yazildigi anda ki 32 de baglamak zorunda araci , kisilik haklarima saldiri ve maddeyi kasten yanlis yorumlamaktan dava acacagim( gayrettepe trafik tescilde dava acmam gerektigini hakli oldugumu soyledi) , onlarin yuzunden bagdat caddesindeki evime ulasim icin e5'i kullaniyorum, db sinirlarina uyduktan sonra motora orjinalinin disinda egzoz takmak KESINLIKLE YASALDIR arkadaslar hakkinizi yedirmeyin. not: ingilizce klavye kullandigim icin Turkce karakter kullanamiyorum.
    "

alıntı

Kaynak: http://www.motordelisi.com/forum/motordelisi-genel/97390-bagdat-caddesi-egzoz-kanunlari-ve-yasaklari.html
    berkcigdem, EneS_Turker ve telike bunu beğendiler.

fearlesboyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT
    Alıntı RAMİREZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polisten kaçılmaaaaz.... Yakalamak isterse her türlü yakalar. Öyle busam var kaçarım, kawam var uçarım falan sökmez. Genel kolluğun yaptırım gücünü küçümsemeyin arkadaşlar. Ellerinde her türlü imkan var. Bakma, işlerine gelmeyince uğraşmazlar, sallar geçerler. Ama iş inada binerse çöküverirler tepene. Uygulamayı savunduğumdan değil ama bence gürültülü egzos şehiriçinde zaten komple yasaklanmalı. Sen efendi kullanırsın, bağırtmazsın, ama ben nereden bilicem gecenin 2 sinde camlarımı titreten sesin senin motordan gelmediğini?
    Ve unutmayın; Kanun genele işler,"benimki az ses çıkarıyor" diye ayrım yapılmaz...
    Saygılar.
    işte benımde anlatmak istediğim bu evet hepimiz motorcuyuz burası zaten forum ama benım egsozum var istediğimi yaparım kimse ipleyemez deyip diğer tüm isnları yok saymamalıyız sayarsakta sonuclarına katlanmalıyız.

celikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa
    Alıntı fearlesboyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte benımde anlatmak istediğim bu evet hepimiz motorcuyuz burası zaten forum ama benım egsozum var istediğimi yaparım kimse ipleyemez deyip diğer tüm isnları yok saymamalıyız sayarsakta sonuclarına katlanmalıyız.
    benim eksozum var ama istediğim yapmıyorum zaten. sokaklarda yırtmıyorum.

Motosikleti
    YAMAHA MT
    benim eksozum var ama istediğim yapmıyorum zaten. sokaklarda yırtmıyorum.
    sorması ayıp bu eksozu nerde kullanıyorsunuz yada sokak aralarından gecerken egsozu söküp oylemı gecıyorsunuz.istediğimi yaparım yazısından kastım yeri gögü inleten uyuyan isnanları uykusundan calındıran bir sese sahip egsoz için söyledim.yani her türlü basarım egsozumda sadece beni ilgilendirir kısmı ......kaldıki altınızda sanırım hayabusa var siz normalde kullansanız egsoz sesi zaten yüksektir.(3 sokak öteden geçseniz bile )birde buna performans egsozu ile düşünürsek mahallenin vay haline : )

SilentScream - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Yamaha MT-09 Tracer
    Egzos sesine gürültü kirliliği yaptı gerekçesiyle ceza yazması için polisin yanında desibel ölçer aletin bulunması şart, yoksa itiraz edebilirsiniz...

Motosikleti
    Hayabusa
    sorması ayıp bu eksozu nerde kullanıyorsunuz yada sokak aralarından gecerken egsozu söküp oylemı gecıyorsunuz.istediğimi yaparım yazısından kastım yeri gögü inleten uyuyan isnanları uykusundan calındıran bir sese sahip egsoz için söyledim.yani her türlü basarım egsozumda sadece beni ilgilendirir kısmı ......kaldıki altınızda sanırım hayabusa var siz normalde kullansanız egsoz sesi zaten yüksektir.(3 sokak öteden geçseniz bile )birde buna performans egsozu ile düşünürsek mahallenin vay haline : )
    eksozu nerede kullanıyorsun demekle ne demek istedin ben anlamadım?
    fearlesboyy bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA MT
    eksozu nerede kullanıyorsun demekle ne demek istedin ben anlamadım?
    "benim eksozum var sokaklarda yırtmıyorum " dedimiştiniz yanı egsoz motorunuzda değilmi yanı caddede sokakda onunla dolasmıyormusunuz anlamında yazdım sonucda hayabusa bu ister istemez yüysek ses verir.( daha önceki evimizin yeni oyuncagı baslıklı actıgınız konuda vardı motorunuz)

Motosikleti
    Hayabusa
    "benim eksozum var sokaklarda yırtmıyorum " dedimiştiniz yanı egsoz motorunuzda değilmi yanı caddede sokakda onunla dolasmıyormusunuz anlamında yazdım sonucda hayabusa bu ister istemez yüysek ses verir.( daha önceki evimizin yeni oyuncagı baslıklı actıgınız konuda vardı motorunuz)
    yoo sokakta dolaşıyorum ama bağırtmıyorum eksozu. hatta yokuş aşağı ise sıkar debriyajı rölantide inerim. caddede de normal gidiyorum, bağırmıyor eksoz. apaçilik yapmanın manası yok.
    telike bunu beğendi.

Stock egzozlu beyyük matorlar'ın , düşük hatta orta devirli sesleri gayeet, naif ve tatlı,(yamaha hariç ) ancak amfi tiytro vari , dar sokaklarda .... yapıp hasta/gebe/bebek/çocuk/yatan/zıbaran/dinlenmeye ihtiyacı olanı düşünmeyenlerde yok değil hani

Polis toplumun huzuru için calisiyor.
    Otomobil / Motosiklet den çıkan egzoz sesi huzurumu bozuyor.
    Kessinler tabi ceza. Tebrik ettim.
    telike, fearlesboyy ve alijian bunu beğendiler.

Motosikleti
    Hayabusa
    Alıntı Fatih adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Polis toplumun huzuru için calisiyor.
    o dönem kapandı. polis artık kendi cebi için çalışıyor.
    telike bunu beğendi.

peki sınır kaç db ve ne kadar uzaklıktan ölçmek gerektiğini kimse yazmamış

manners - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hepimiz motorcuyuz. ancak sunu acik acik soyliyim, olmasi gerekenden fazlasina gidip milleti seni beni rahatsiz edenlerin hepsiyle akraba oluyorum. istedigin kadar itiraz et, sikayet et o susturucuyu bu sistem sana taktirmis.(olmasi gerekende bu) bunun disinda o kadar edebiyat yapip yok tum kurallara uyarim yok soyle yok boyle;e sonunada yazmissin plakami katliyorum... aferin sana iyi yapiyorsun.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    normalde egzozun desibel cinsinden sesi ne kadar olmalı ve bu ölçüm ne şekilde yapılmalı?
    egzozu kaç metre mesafeden sesi dinlicez?
    yok mu bilen?

Levent68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    92 ile 96 DB arasinda degisiyor motorun cinsi markasina göre. Akrapovic Shark vs gibi performans eksozlari iki cesittir biri tüm komple bogazdan yaris eksozu pist disi kullanimi yasak 120 DB ye kadar cikare sesi digeri ise son tüp olarak bilinen normal trafikte kullanilan eksoz türü. Bunlarda susturucu kullanmak mecburidir susturucu ciksa sagdece 2veya 3 beygir güc artisi olur zaten cadde de ne binligi ne hayabusayi limitlerine kadar kimse kullanamaz pstte bile limitlerde kullanmak cok ama cok büyük yetenek ve tecrübe ister ki o yüzden herkes bir Rossi ya da Kenan olamaz. Polisler görevini yapar ucu bize dokununca kizariz yapmaz yine kizariz. Benim herseyim dogru olunca bana hicbir polis ceza yazamaz. Yazar ise ben kanuni her yola basvurur hakkimi ararim. ve benim hakkimi da alirim Bence olmasi gereken de bu ama bircok kisi aman kim ugrasacak diyor gecip gidiyor.....

Ha birde hala 1000 lik 600 lük kullanip ta apacilik yapanlar var ya olmasin onlar ya valla olmasin

Alıntı egekrgz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    izmirde 600rr kullanıyorum twobrothers egzoz var tamam rölantidede biraz gürültülü çalışıyo ama böyle bir cezayı yemeyi haketmediğimi düşünüyorum 3 bin devir sakin sakin inerken önüme atladı polisin biri çek sağa dedi evraklarım kıyafetler vize plaka dahil herşey tamken bak herkes sana bakıyor insanları rahatsız ediyosun diye ceza yazdılar bir haftada geçici trafik belgesi aldım neyse bi yerlerden susturucu aldık taktıkda trafikten men edilmedik allahtan yani her şeyi tam yapsanda bi yerlerde patlak veriyo o yüzden bugünden itibaren katladım plakalığı kim ne derse desin ben şehir içinde gerekli tüm özeni gösterirken böyle bi durumla karşılaşıyosam onlarında egolarını tatmin etmicem artık
    polis sesten dolayı cezayı yazarken ölçüm yaptı mı?

bu desibel motorun cc sine göre farklılık gösteriyor mu? benim motor 125cc kaç desibel olması gerekir? kaç bin devirdeki desibeline bakıyorlar bilgilendirirseniz memnun oluruz

Motosikleti
    125R 2013 - kawasaki ninja 250r
    aynı şekil bende de abartı egzoz vardı ninja da şehir içinde durdurdular yunuslar ve direk sorgusuz cezayı kesti 172 tl ve trafikten men etti gidip kaldırttım sonradan 1,5 ay oldu

desibel oranları varmış ellerinde hepsinin ölçüm yapıyorlarmış ona göre

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)