Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet sürerken sırtınıza aşırı ağrı giriyorsa nedeni duruş bozukluğu olabilir.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial 100 Kh 2006. Honda CBF 150 2017
    Konuyu önemli bulduğum ve az çok bilgi sahibi olduğum için sizlerle paylaşmak istedim. Aslında konu dışı bölümüne yazmayı düşünüyordum ama gerekirse moderatör abimiz taşıyabilir. Neyse konumuz duruş bozukluğu ve motosiklet yani, motosiklet üzerinde sırtınıza keskin bir yanma şeklinde bir ağrı giriyorsa ve motosikletten inince sırt üstü yere uzanıp ağrıyı bastırmaya çalışıyorsanız nedeni "Kyphosis" yani "kifoz" olabilir! Nasıl oluşur bu Kifoz?
    İlk olarak ilkokul ve lise çağlarında ağır sırt çantaları taşımak buna neden olabilir diğer nedenleri ise;
    çocukluk yaşlarında yanlış ayakkabı seçimleri, dar kıyafetler, yanlış oturuş pozisyonu vs. vs. Burada oluşan omurga bozukluğu "genellikle" kemik ile ilgili değil kaslarla ilgilidir;
    Sürekli esneme durumunda bulunan sırt ve arka omuz kasları zamanla zayıflar ve güç kaybeder, sürekli gergin olan göğüs kasları ve üst karın kasları, biceps zamanla gerilir ve kısalır. Bu durumda omurga istemsizce öne eğrilir!
    İşin kelek kısmı işte buradadır eğer bundan şüphelenirseniz sürekli dik durmaya çalıçacaksız ama sırt kaslarınız bu görevi yerine getiremediğinden belden güç alıp dik durmaya çabalamak durumunda kalıcaksınız burada bir tehlike daha var o da "ant. Pelvic Tilt" yani "Lordoz" bu duruş bozukluğunu şöyle tanımlayabiliriz; yağsız ve fazla kilolu olmadığız takdirde göbekliymiş gibi durmanız ve kalçanızın dışarı taşmasıdır. Burada rol oynayan kaslar; Aşırı gerilen bel kasları ve hipflexor (kasık) kaslarıdır. Karşıt görev yapan "Hamstring" (Kalça) kasları ve alt karın kaslarıdır.
    Peki nasıl düzeltilir?
    Gergin olan kaslar esnetilicek esnek ve güç olan kaslar güçlendirilecek ama bu kımı anlatmak biraz uzun sürer o yüzden Youtube'da bulunan "Ağır sağlam" kanalına göz atabilirsiniz kanalın sahibi iki arkadaş pek tanımıyorum.
    Duruş bozukluğu bulunan biri sürekli sırt ve boyun ağrısı çeker motosiklet ve bisiklet sürerken yanma cinsi bi ağrı saplanabilir, konu motosikleti geçince ilerki yaşlarda kamburluğa neden olabilir ki olacaktırda. Bu konu önemli bir konudur bi araştırmanızı öneririm. Bi vucudunuzu kontrol etmenizi oneririm çok geç olmadan böyle bi durum varsa korkmayın çağımızın ortopedik sorunudur bende de vardı 4 ayda evde spor ywparak duzelttim. Durum ciddiyse doktora baş vurmanızı tavsiye ederim.
    Mobilden gyazyorum hata varsa affola saygılar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:18 ----------

Not olarak ekliyim unutmuşum konuyu paylaşmamın sebebi sizleri uyarmak varsa böyle bir durumu tespit etmeniz ve önlem almanız içindir. Mobil olduğum için resim ekleyemedim google görsellerden bakabilirsiniz. Soru sormak isteyen sorabilir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    mühim konu, güzel bilgi.
    eyvallah
    Ahmet Abi, ellaksakir ve mehmetenis bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı KUVVETMÝRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mühim konu, güzel bilgi.
    eyvallah
    Teşekkür ederim, bir çok insan bunun farkında değil yada önemsemiyor sonraları iş ciddiye binince kendini ameliyat masasında bulabiliyor, ameliyattan sonra omurgaya geçirilen vidalar soguk havada üşütüyor hatta alış veriş merkezine girerken üstünde bulunan vidalar ötüyor
    ellaksakir ve mehmetenis bunu beğendiler.

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Yazınız oldukça aydınlatıcı ve önemli bilgiler içeriyor.
    Teşekkürler.
    ellaksakir ve mehmetenis bunu beğendiler.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    arkadaş youtube linkini vermemiş, ben ekleyeyim.
    Ağır Sağlam
    ellaksakir bunu beğendi.

ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Benim belim ağrıyordu, nedenini çözmem uzun sürmedi.

Kasislere girerken peglerin üstüne kalkmıyordum. Bütün basınç doğrudan bele gidiyordu.

Kasis girişinde ayağa kalkar gibi seleden hafif yükseliyorum. Şuan hiç bir sıkıntı yok.
    ellaksakir bunu beğendi.
    İki şey sonsuzdur insanoğlunun aptallığı ve evren. Albert EINSTEIN

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    dediğiniz sırtta yanma olayı bazen bende oluyor... ben de hep yatağımın şiktesinin bozuk olmasına bağlıyordum... şilteyi değiştirdim... daha sonra çinli chopperın oturuş pozisyonuna bağladım olayı... 2,5 senedir chopper sürüyorum... hala oturmayı öğrenemedim sanırım... bundan önce 3 sene racer 200 kullandım hiç böyle bir sorunum yoktu...
    şuanda 4-5 gün motora ara verirsem ilk 3-5 dakika motora bindiğimde bir yanma hissediyorum...
    ayrıca taa çocukluğumdan beri yaslanmadan oturduğumda hep kambur dururum...
    daha sonra farkına varıp geri dik duruma geçerim...
    sonra unutup gene kambur oturmaya devam ederim... ne olacak halim bilmiyorum valla...
    ellaksakir bunu beğendi.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    oturuşuma ne kadar dikkat etsem de 4 5 ay gibi bi süredir spor yapamadığım ve arkadaşın dediği gibi kasların esnemelerinin azaldığı için sırt ağrısı (kulunç derler ya halk arasında) o ağrıyla karşılaşıyorum. oturuş pozisyonumu sürekli kontrol ederim düştüğünü kamburlaştığımı hissettiğim anda düzeltirim kendimi. ama anladım ki bu kasları sürekli çalışır tutmak en iyi yöntem. hem daha dinç oluyorsunuz

Motosikleti
    Alıntı ferhatkars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dediðiniz sýrtta yanma olayý bazen bende oluyor... ben de hep yataðýmýn þiktesinin bozuk olmasýna baðlýyordum... þilteyi deðiþtirdim... daha sonra çinli chopperýn oturuþ pozisyonuna baðladým olayý... 2,5 senedir chopper sürüyorum... hala oturmayý öðrenemedim sanýrým... bundan önce 3 sene racer 200 kullandým hiç böyle bir sorunum yoktu...
    þuanda 4-5 gün motora ara verirsem ilk 3-5 dakika motora bindiðimde bir yanma hissediyorum...
    ayrýca taa çocukluðumdan beri yaslanmadan oturduðumda hep kambur dururum...
    daha sonra farkýna varýp geri dik duruma geçerim...
    sonra unutup gene kambur oturmaya devam ederim... ne olacak halim bilmiyorum valla...
    Durum ciddi bi hal almadan, esnetme ve güçlendirme egzersizlerine başlamanızı öneririm. Hatta eğilmeyi ölçmek için şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz; Boyunuzca bir sopa alın topuk hizasından dik şekilde tutun "eğer sopa kulağınıza paralel geçmiyorsa eğiklik olabilir" ama bu işlemi yaparken kendinizi kasmayın dik durmaya çalışmayın, nasıl rahatsa öyle durun. Doktora gitsenizde böyle ölçüm yapıcaktır
    Ölçüm yaparken sadece kulak değil omuz ve bel boşluğuna bakın. Sırt kasları omurganın hareket yönünün tersine çalıştığı için esnemesi daha kolaydır. Böyle olunca kaslar görevini yapamadığı için öne eğildiğinizde ağırlık omurgaya binecektir. Aslında sırt ağrısının temel nedeni budur.
    ferhatkars bunu beğendi.

grottobora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600RR/CB125E
    Güzel bilgi teşekkürler

Motosikleti
    Alıntı grottobora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bilgi teþekkürler
    Rica ederim.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Benimde sırtımda ciddi ağrı oluyor , özellikle dik durmaya çalışınca.
    Bilgiler için teşekkürler.

Motosikleti
    Alıntı beko12345 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde sýrtýmda ciddi aðrý oluyor , özellikle dik durmaya çalýþýnca.
    Bilgiler için teþekkürler.
    Rica ederim duruş bozukluğu olabilir durum ciddiyse bi doktora gorunmenizde fayda var.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Harika bilgiler icin cok tesekkurler. Ben 12 senedir motosiklet kullaniyorum kucuklukten beri kambur durmamdan da kaynaklanan uzun yolculuklarda sirt agrim oluyordu.

1 sene once uyandim olaya. Dogru motosiklet oturus pozisyonuyla herseyi cozdum.

Motosikleti
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harika bilgiler icin cok tesekkurler. Ben 12 senedir motosiklet kullaniyorum kucuklukten beri kambur durmamdan da kaynaklanan uzun yolculuklarda sirt agrim oluyordu.

1 sene once uyandim olaya. Dogru motosiklet oturus pozisyonuyla herseyi cozdum.
    Geçmiş olsun, motordan indikten sonra 15-20 dakika esnetme egzersizleri yaparsanız 2-3 aylık sürede ağrılarınızda büyük oranda azalma olacaktır. Hatta eve ağırlık almak gibi şansınız varsa "Deadlift, Squat, Goodmorning" gibi hareketlerle süreyi azaltabilir daha net sonuçlar elde edebilirsiniz. Tabi bu harekleri yaparken dikkatli olmak gerekir. Youtube'da detaylı anlatım mevcuttur.

Motosikleti
    Alıntı SlimShady1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Durum ciddi bi hal almadan, esnetme ve güçlendirme egzersizlerine başlamanızı öneririm. Hatta eğilmeyi ölçmek için şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz; Boyunuzca bir sopa alın topuk hizasından dik şekilde tutun "eğer sopa kulağınıza paralel geçmiyorsa eğiklik olabilir" ama bu işlemi yaparken kendinizi kasmayın dik durmaya çalışmayın, nasıl rahatsa öyle durun. Doktora gitsenizde böyle ölçüm yapıcaktır
    Ölçüm yaparken sadece kulak değil omuz ve bel boşluğuna bakın. Sırt kasları omurganın hareket yönünün tersine çalıştığı için esnemesi daha kolaydır. Böyle olunca kaslar görevini yapamadığı için öne eğildiğinizde ağırlık omurgaya binecektir. Aslında sırt ağrısının temel nedeni budur.
    çalıştığım işten dolayı bayağı ağır malzemeler indirip kaldırıyorum... sondaj makinası operatörüyüm... bir sürü tijler-borular-augerler(burgular), matkaplar felan gün içinde indir bindir yer değiştir vs yapıyorum hep...
    haftada 2 gün halı sahaya giderim...
    ayrıca cok hareketliyim... hiper aktif gibi bir şeyim... millet dolaptan su almaya yürüyerek gider, ben hızlı adımlarla gider gelirim...
    cok aceleciyim desem daha doğru olur sanırım... bu yüzdende cılızın önde gideniyim... 27 yaş 1.78 boy 62 kg...
    2 sene öncesine kadar her sabah 10-15 dakika açma germe hareketleri ve mekik şınav vs yapardım...
    açma germe hareketlerine tekrar başlayım bari... bir de barfix için asılacak bir yer ayarlayacağım...
    4 teker gövdemi ,2 teker aklımı alır...

Motosikleti
    Kilo eksiğiniz varsa "Kompleks Karbonhidratlar" size enerji verecek kilo almanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda basit şeker içeren yiyecekler tüketmenizi öneririm; Elma Armut gibi. Yaz aylarına kadar 7-8 kilo kazanabilirsiniz. Eğer spor yapmadan kilo almaya çalışırsanız kilo istenmeyen bölgelere gidebilir. Kısa süreli yoğun geçen idmanlar hacim kazanmaya yardımcı olacaktır. Maksimum 30 dakika idman yapmak en idealidir. Çünkü idman sırasında kaslar stres altında olacağından fazla idman yapmak "Katabolik" yani "Yıkıcı" hormonların fazla salgılanmasına neden olacaktır. Odak kası çalıştırdıktan sonra stresten kurtakmak için esnetme yapmanız yararlı olur. Kaldı ki stres altında ki gergin kasların büyümesi imkansıza yakındır.

Motosikleti
    güzel yiyip içerim... kuruyemiş abur bucur meyve et süt yogurt yatmadan önce süt içerim vs vs ... iyi bakarım kendime...
    ama cok hareketli olduğum için yediklerim hep enerjiye gidiyor sanırım
    aileden gelen bir şey de olabilir zayıf olmam... kardeşim 20 yasında o benden beter
    ben şu açma germe hareketlerine yarından itibaren yavaş yavaş başlayım...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)