Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Her kazadan sonra motorum saga cekiyor, sorunum psikolojik mi teknik mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    8 senedir bu forumdayim ve gururumdan midir cekindigimden midir bir turlu bu konuyu acamadim.

2005ten bu yana 6 motorum oldu, hepsiyle kaza yasadim ve her birinden sonra (motor model, marka farketmeksizin, cogunda da ozellikle soluma dustugumden) sanki motorumun gidonu ya da amortisor blogu ya da nedir bilmiyorum saga dogru daha yakin hissediyorum. yani duz giderken sanki saga cekiyorum, frenlerken gidonu titretiyorum, teker kaydiriyorum vs. Bu sikintim motoru degistirip yeni bir motor alana kadar devam ediyor. Bazi durumlarda lastikleri yenileyince de birkac bin km sikintim duzelmis gibi geliyor ama sonra gene bu hissiyat basliyor.

Gecmiste bu durumla ilgili gezmedigim servis ve usta kalmadi. Teker bilyalarini kontrol ettirdim, amortisor yagini kontrol ettirdim, gidonu kontrol ettirdim her motorda servis "bi sikinti yok" dedi.

Ben deliriyor muyum? Benim gibi olan baskalari da var mi? Saga ya da sola ceken?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TEMBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 mg
    Ben deliriyor muyum? bu soruya cevap aramalısın
    tekoklava bunu beğendi.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Bendede aynı sıkıntı vardı merak etmeyin

Hayatımdaki ilk kazamdan sonra bütün motorlar(arkadaşlarımınki dahil) sağa çekiyormuş gibi hissediyordum.
    Hatta eski motorumu ustaya götürdüm , test sürüşü yapmıştı , ip gibi gidiyor demişti.
    Ozaman anlamıştım psikolojik olduğunu.
    O günden sonra geçti. Şuan gayet normal geliyor.
    Sj's ve tekoklava bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-25
    Ben sola çekiyorum ... Ustaya goturdum , hicbisey yok dedi guvenemedim başka ustaya goturdum..direksiyonda bosluk var dedi,neymis grenaji sokulecek bir sürü is nasılsa bakımı geliyor o zaman tamir olsunmuş ) insanlarin hayatlarini tehlikeye atiyorlar

Motosikleti
    Mondial 100 Kh 2006. Honda CBF 150 2017
    Benimki nedense öne çekiyor.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    benimki dayıya çekmiş...
    Fyz.01 bunu beğendi.

celikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa
    kendine güveniyorsan motor giderken ellerini çek gidondan, nereye çekiyor görürsün.
    muhammetcon, mehmetenis ve telike bunu beğendiler.

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    başkan senin kalibrasyona ihtiyacın var

bir doktora git konuş. bakalım ne diyecek? belki istemeden kendini kasıyorsundur psikolojik olarak?

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı celikat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kendine güveniyorsan motor giderken ellerini çek gidondan, nereye çekiyor görürsün.
    En doğrusu düz bir yolda takribi 40-50 km hız veya daha düşük ama hızınız çok düşük olmasın,
    Dizlerinizle motoru deposundan kavrayın kendinizi sıkmadan ellerinizi bırakın motor sağa veya sola veya dayıya mı amcaya mı çekiyorsa belli eder.
    maktama ve telike bunu beğendiler.

tuna_tour - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 301- YAMAHA YBR 125- YAMAHA XTZ 660 TENERE
    benim motorda benzini çekiyor, psikolojik midir nedir bilmiyorum içiyor eşşoolusu :D
    mehmetenis, Fyz.01 ve tekoklava bunu beğendiler.

tekoklava - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    200ns
    benimki arkadan çekiyor
    bazende giderken ön teker dönüyor
    anlamadım gitti
    başkasının başına böyle bir sorun geldimi
    mehmetenis ve telike bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-25
    Şurada bir sorunu var, gelmiş burada sormuş yapılan goygoya bak ve sinir olma.. Üstelik samimi de olmuş, goygoyuna mı sordu sanki... Neyse

Benim gidonda boşluk vardı,ustaya götürdüm dedim böyle böyle, gidonun neresinde boşluk var diye bana soruyor Anlasam sana gelmezdim dedim,neresinde boşluk var,sen bulacaksın yapacaksın dedim .. Uzunca incelemelerin ardından usta disk gibi birşey var.Onu çekicle sıkıştırdı,sola doğru yaptığı çekic darbeleriyle.. Velkasılkelam,kontrollerin ardından tamamdır dedi,deneme sürüşü yaptım ve farkettim ki sola doğru çekiyor gibi bir hissiyat oluştu.Ben daha öncesinden hiçkimseden motor sağa çeker sola çeker birşey duymamıştım ama o an ki sürüşten ötürü böyle bir hisse kapıldım ve dedim ki, motor sanki sola çekiyor gibi..

Orada delikanlının biri de dediki,psikolojiktir o.Bende de oluyordu dedi.Bende dedim ki,psikolojik olsa bu zamana kadar bundan haberdar değilken bir anda nasıl olsun,daha önce sürdüğümde de olurdu.Ben şimdi test edince, böyle bir hisse kapıldım dedim..Harbiden de sanki sola doğru yatmak istiyor gibi,sola yöneliyor gibi..

Herneyse,meğerse sıkıştırma işlemini çok fazla yapmış,sola çok sıkmış diski ve gidon sola rahat dönüyor.Hatta tekeri düz tutup,sağa sola bıraktığında da tekerin verdiği tepkiden de anlaşılabilir bu durum..

Ben açıkcası böyle bir psikolojinin olduğunu düşünmüyorum.İlk sürüşlerinde böyle bir hissiyat yokken, örneğin tekeri değiştirdiğinde 1000 km kadar o hissiyata kapılmıyorken daha sonrasında ne oluyorda ne değişiyorda psikolojik oluveriyor bu durum..Mutlaka teknik bir açıklaması olmalı,milim dahi olsa ayarlarında bir sorun,ya da boşluk oluşturmaya başlamış oluşu dahi değiştirir buna inanıyorum ..

Pek fazla teknik bilgim olmasada, motorda bir anormalliğin olduğunu anlamak,hissetmek diye birşey var.Direksiyonda boşluk nedir,neden oluşur bilmezken,sürüş esnasında hissettirdiklerinden bir sorunun olduğunu zaten anlıyorsun ve ustaya gittiğimde de direksiyonda boşluk olduğu halde, bana birşey yok,sıkıntı yok, evham yapıyosun sen, herşey normal su gibi gidiyor diyor,deli oluyosun..

Sonra da birileri geliyor, çok evhamlısın,çok abartıyorsun diyor,goygoya vuruyor..

Ardını bırakma, hoş forumlar
    mehmetenis bunu beğendi.

celikat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hayabusa
    Alıntı tekoklava adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benimki arkadan çekiyor
    bazende giderken ön teker dönüyor
    anlamadım gitti
    başkasının başına böyle bir sorun geldimi
    ön tekerin dönmesi çok büyük sıkıntı. senin motorun bozulmuş.
    telike bunu beğendi.

C.Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift - 2015
    İşin enteresan tarafı beni yanlış anlamayın ama, bir insan 2005'ten beri 6 tane motor sahibi olduysa ve 6'sı ile'de kaza yaptıysa bence motosiklet sürmeyi bırakmalı.

Pekbipicadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600 Hornet ( Geçmiş : Piaggio X9 250 ,)
    Motorunun sağa çektiğini hissetmeye başladığın zaman , başka motor süren bir arkadaşından rica et sen onun motorunu kullan ona da senin kini ver ve ne sıkıntı yaşadığını söyleme önceden , sen yeni bindiğin motorda da aynı durumu yaşıyorsan büyük ihtimal sıkıntı piskolojiktir ama arkadaşın senin motordan indikten sonra bu motor sağa çeker diyorsa sen ustanı değiştir.
    Aklıma başka yol gelmedi valla, hayır hadi delisin diyelim hangi doktor çözebilir ki bunu, sıkıntın ne evladım motorum sağa çekiyor doktor bey

Şaka bir yana sinir bozucu bir durum , kolay gelsin.
    beko12345 bunu beğendi.

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Dalga geçenleri kaale almamanızı tavsiye ederim.
    Bu tür şeyler küçük ama motordan soğutan şeylerdir.
    İlk mesajımı tekrar okumanızı öneririm.

Mt artık gözümdeki yerini kaybetti sayılır.Herkes birbirinin en ufak boşluğunu arıyor.

Motorunu güvendiğiniz bir arkadaşınıza test ettirmenizi öneririm. Hatta mümkünse 1 den fazla olsun test edenlerki doğru sonuca ulaşın.

tuna_tour - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 301- YAMAHA YBR 125- YAMAHA XTZ 660 TENERE
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    8 senedir bu forumdayim ve gururumdan midir cekindigimden midir bir turlu bu konuyu acamadim.

2005ten bu yana 6 motorum oldu, hepsiyle kaza yasadim ve her birinden sonra (motor model, marka farketmeksizin, cogunda da ozellikle soluma dustugumden) sanki motorumun gidonu ya da amortisor blogu ya da nedir bilmiyorum saga dogru daha yakin hissediyorum. yani duz giderken sanki saga cekiyorum, frenlerken gidonu titretiyorum, teker kaydiriyorum vs. Bu sikintim motoru degistirip yeni bir motor alana kadar devam ediyor. Bazi durumlarda lastikleri yenileyince de birkac bin km sikintim duzelmis gibi geliyor ama sonra gene bu hissiyat basliyor.

Gecmiste bu durumla ilgili gezmedigim servis ve usta kalmadi. Teker bilyalarini kontrol ettirdim, amortisor yagini kontrol ettirdim, gidonu kontrol ettirdim her motorda servis "bi sikinti yok" dedi.

Ben deliriyor muyum? Benim gibi olan baskalari da var mi? Saga ya da sola ceken?
    kalp kırdıysam özür dilerim
    Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun; Martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Motosikleti
    Mondial 100 Kh 2006. Honda CBF 150 2017
    Alıntı C.Kaan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ýþin enteresan tarafý beni yanlýþ anlamayýn ama, bir insan 2005'ten beri 6 tane motor sahibi olduysa ve 6'sý ile'de kaza yaptýysa bence motosiklet sürmeyi býrakmalý.
    Çok yanlış bi yorum boş bi laf. Adam 6 tane kaza yapmış olabilir ama önemli olan ne şekilde yaptığı belkide yaptığı kazalar şanssızlıktan dolayıdır, kendi beceriksizliği yüzünden 1-2 kaza yapması normal. Bilmeden konuşmak çok yanlış kazaların nedenleri çok farklı olabilir. Haa ayrıca sana bi gıcığım yok hatta forumda adam akıllı yorum yapanlardansın takip ettiğim kadarıyla ama bu olmamış yanlış anlama.
    beko12345 bunu beğendi.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    bigün çocuklar "abi teker dönüyo" dedi düştüm.
    o değil de 2005 ten beri motor kullanıyosunuz ve her motorunuzda kaza yaptınız. biraz fazla değil mi? bu konunun üzerine giderseniz sorun çözülür gibi

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster

sen dalga geçenlere bakma.

bende bu sorunu yaşayan tek kişi kendim olduğumu sanıyordum.

bana 4 kere araba çarptı, ikisi trafikte hareket halinde, ikisi park halinde ama motorun üzerindeyken - defalarca arazide motoru yatırdım bana hiçbir şey olmadı.

4 hafta önce asfaltta ama çamurlu bir yüzeyde önlem alıp yavaş geçmeme rağmen motor altımdan kurtuldu, yaklaşık 20 - 30km hızla ve sol dizimi sakatladım (şu an iyileşti).

defalarca yağmurda, çamurda ve dolu da uzun yol yapan biri olarak şimdi korku geldi yağmur altında sürüş yapamıyorum.

motor sanki virajda dönmüyor.

5 yılda yüz bin km'yi devirdim, sen düşün.

nasıl bi baskı oluştuysa kafada artık....
    mehmetenis bunu beğendi.
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)