Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

(Inazuma-Z250SL) Tek Silindir 160 Çift Silindir 150 Hız

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    .

Sayın Arkadaşlar kıdemli motorcuyum belki ama mekanik anlamda öyle bir üstadlığımız yok...mekanikden pek anlamam..sizlere danışmak istediğim şey şu...

bildiğiniz üzere Suzukı Inazuma 183 kilo...teknik detaylar burada...

4 ZAMANLI,2 SİLİNDİR
    MAKSİMUM GÜÇ :24 PS
    MAKSİMUM TORK:22NM/6500 RPM
    ATEŞLEME TİPİ :ENJENKSİYONLU
    TAKIT KAPASİTESİ:13,3 LT.
    Toplam uzunluk 2145 mm
    Toplam genişlik 760 mm
    Toplam yükseklik 1075 mm
    Aks arası mesafe 1430 mm
    Zeminden yükseklik 165
    Sele yüksekliği 780 mm
    Çalışır ağırlık 183 kg

geçen sene ilk çıktığında aldım rodajda sattım fazla kökleyemedim..sattığım arkadaşım 1000 i geçtikten sonra bir Tekirdağ gezisi yaptık orada Allah ne verdiyse kökledim 150 yi göremedim..145 yaptım..olayı hıza odaklamıyorum..yani ybr cbf muhabbetleri olur ya ben seni geçtim vesaire apaçi işi değil..sadece makinasını herkes tam gücünü ciğerini bilmek ister..o güç zaten değil mi bize huzur veren ve aynı paraya fazer almak varken bunlara talim ettiren..neyse konuya dönelim...

benim kilo 135 bu arada..son hız belli 145 ile 150 arası değişken...gitmiyo namıssız..

diğer makina ise benim (Şubat Sonu itibariyle) sabırsızlıkla beklediğim Kawasakı Z250sl...bakıcaz görücez artık...videolarda bunların gücüne tap spidlerine ister istemez bakıyorsunuz tapa gaz gitmem tüketim artmasın diye sakin kullanırım ama ara sıra gazı açtığımızda neyi göreceğimizi bilmek isterim bu namıssızda tek silindir ama videolarında maksimum hız 160...zorlanmadan çıkıyor göründüğüne göre...

http://www.kawasaki.com.tr/motosikle...kdetaylar.html

videosu bu...

Makine Tipi
    4-zamanlı,su soğutmalı, tek silindir

Kuru Ağırlık
    148 kg / 150 kg (ABS)

Silindir Hacimi
    249 cc

Silindir,Çap x Strok
    72.0 x 61.2 mm

Sıkıştırma Oranı
    11.3:1

Sübap Sistemi
    DOHC, 4 sübap

Maksimum Güç/Tork
    28 PS (9,700 rpm) 22.6N.m 8200rpm

Karbüratör
    Yakıt enjeksiyon: 38mm x 1

Ateşleme
    Dijital

Marş Sistemi
    Elektrik

Şanjman
    6 - vites

Şasi Tipi
    Boru tarzı

Kaster/Trail
    24o / 90 mm

Süspansiyon,Ön/Arka
    37 mm teleskopik çatal / Uni-Trak, önyükleme yay ayarlı

Lastik,Ön/Arka
    100/80-17M/C 52S/ 130/70-17M/C 62S

Fren,Ön/Arka
    Tek Disk 290 mm, çift piston kaliper / Tek Disk 220 mm, Çift piston kaliper

Tekerlek Çalışması,Ön/Arka
    110/116 mm

U x G x Y
    1,935 x 700 x 1,015 mm

Aks Açıklığı
    1330 mm

Sele Yüksekliği
    785 mm

Yakıt Kapasitesi
    11 Lt.

belki doğmamış çocuğa don biçiyorum ama bu Kawasakı Z250 eninde sonunda gelecek 3 aya Z Motonun bana telefonda söylemesi...ben ciddi ciddi düşünmekteyim...yani 2000 yılından beri şöyle düzgün az yakan çok kaçan bir 250 naked niyetim vardı..aradığım ilaç bu olacak belki..değer değmez ayrı mesele..ABS li birde..

sizden ricam mekanikten anlayan müendislik bilen alaylı ya da mektepli kim varsa şu durumu bana açıklasın ..yani 2 silindirin daha çok güclü ve torkunun olması gerekmiyormu..

nerde kaldı silindirin ürettiği güç farkı...

35 kilo bu farkı oluşturmak için yeterli sebep mi...

yanlış bildiğimiz şey nedir..

Hyo Gt 250 de gördüğünüz üzere çift silindir makina rahatlıkla 170 lere çıkıyor o kasaya rağmen...hiç ıkınmadan hemde...

ama o da 150 kilo...onunda bu mantıkla hem hafif hemde çift silindir 190-200 e çıkması gerekiyor değil mi

bi aydınlatın bu konularda lütfen...

üretilen gücler neden farklı...piston silindir sekman ölçüleri mi farklı..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    tek silindir de daha yüksek tork olur
    arada ki kg farkı da az değil
    ve kawa da ki motor teknolojisi inazuma dan bi tık önde az tüketim yüksek güç 4 sübab doch (bunu araştırsan zaten aradaki farkı kendin de görebilirsin dana)

Motosikleti
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tek silindir de daha yüksek tork olur
    arada ki kg farkı da az değil
    ve kawa da ki motor teknolojisi inazuma dan bi tık önde az tüketim yüksek güç 4 sübab doch (bunu araştırsan zaten aradaki farkı kendin de görebilirsin dana)
    ganga çift silindirin anlamı ne o zaman...neden çift silindir makina alayım ki...beni delimi öptü..madem fazla yakacak az kaçacak...neden çift silindir alayım...o 30 kiloluk farkıda anlamadım...kawa bir tık üstün göreceli bir kavram..
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    çift silindiri neden mi alacan daha stabil çalışan bi yapıya sahip olacak titreşim yok tısır tısır gidecen ama benzinlikte de biraz öpülecen..
    1 tık önde dediğim burada yazan değerlere bakarak teknoloji anlamında dedim ...
    mete_han ve jakabo_ist bunu beğendiler.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Tek silindirin torku pek olur, birde inazuma zaten agir e birader sende neredeyse cbr 125r agirligindasin cift silindir ne yapsin
    Yiğit_, mete_han ve jakabo_ist bunu beğendiler.

oguzhanlal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Henüz mektebini tamamlayamamış bir makina mühendisi adayı olarak bir kaç bişey yazayım:
    Son hızı belirleyen şey motorun ürettiği maksimum güçtür. Motorun ürettiği güç
    1-Tekerlek sürtünmesinden kaynaklı kayıplar
    2-Aktarma organlarındaki kayıplar
    3-Yokuş tırmanmada harcanan efor
    4-Aerodinamik kayıplar
    a harcanır.
    Burdaki en önemli husus aerodinamik kayıplar. Yani rüzgar sürtünmesinden kaynaklı kayıplar.
    Araçların aerodinamik olarak daha iyi tasarlanması rüzgar direncini azaltır. Bu da sizin daha yüksek süratlere çıkabilmenizi sağlar. İnazuma naked bir motor olduğu için aerodinamik olduğu söylenemez. Ancak üstüne nispeten yatılarak sürülen süperspor motosikletler daha az rüzgar direncine maruz kalırlar.
    Ayrıca şöyle ilginç bir bilgi daha vereyim motosikletlerin aerodinamik sürtünme katsayısı "nerdeyse" arabalar kadardır. Ancak motosikletin yüzey alanı daha az olduğu için daha az rüzgar direncine maruz kalırlar.
    250 cc süpersport bir makineyle 500-600 cc enduro bir motosikletin son süratlerinin aşağı yukarı aynı olmasıın sebebi bu rüzgar sürtünmesinden gelir.
    mete_han, cenkito ve arslan26 bunu beğendiler.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ganga çift silindirin anlamı ne o zaman...neden çift silindir makina alayım ki...beni delimi öptü..madem fazla yakacak az kaçacak...neden çift silindir alayım...o 30 kiloluk farkıda anlamadım...kawa bir tık üstün göreceli bir kavram..
    sadece silindir farkı yok ki arada. enjeksiyon beyninin içinden neler geçtiği, subap sayısı, subapların büyüklüğü, egzantirik sayısı, piston-silindir bileşimi...

iki ve daha fazla silindirin olma sebebi titreşim ve tekera aktarılan gücün devamlılığı. tek silindir de devamlılık olmuyor haliyle,tur başına tek silindirde 1 patlatma 2 boş 2 silindirde 2 patlatma 1 boş.

tek silindirde tork daha fazla olaması, torkun döndürme momenti kuvveti olması. bu ne demek? kuvvet*kuvvet kolu. bu ne demek? 1 metrelik levyeyle kanırtamadığın kapıyı, 2 metrelik levleyle kanırtabilirsin demek. motorda da levyenin boyu, strok mesafesi oluyor. pistonun aşağısı ile yukarısı arasındaki fark ne kadar çok ise, tork kuvveti o kadar fazla oluyor. yine bu mesafe ne kadar fazla ise motorun yapabileceği devir sayısı düşüyor. düşük devir, düşük eylemsizlik, düşük güç demek. yüksek süratlerde motor fazla devir çevirdiği için, yüksek hızlarda kullanılan hp dediğimiz güç. nm değil.

öte yandan yüksek devir çevirmek de kimyasal olarak verimsizliğe yol açıyor. araçların hızlı gidince çok yakmasının nedeni bu. benzin ile oksijenin birleşmesi yani yanması kimyasal bir olay. ve bu olayın gerçekleşebilmesi için belli bir zamana ihtiyaç var. sıkıştırma oranını arttırarak bu zamanı kısaltabiliyorsunuz ama yinede salisede 1'den fazla patlama işlemi gerçekleştiğinde, her benzincik, kendine bir oksijen hatunu düşüremiyor bir sap olarak egzostan atılıyor.
    .
    yani gt250 çok fazla devir çevirebilen makine. 48.8 stroğu var. bu kısacık mesafeyi alması çok az zaman aldığı için, pistonun bir sonraki patlatma için az zamanı oluyor, bu da daha fazla devir demek, daha fazla güç, daha fazla hız. v motor ile aynı noktaya bağlı olan pistonların kranka enerji iletimi daha direkt olduğundan devir gırla. (krankta şu kadar, arka lastikte bu kadar güç varmış dedikleri bu işte. v motorlarda bu israf görece biraz daha az olabiliyor.)

inazumada 55.2 strok var. bu mesafenin kat edilmesi daha uzun sürer ama pistonun çapı, yani bu mesafeyi kat ettirecek patlamanın kuvveti de az olduğundan ha deyince devirlenemiyor. ve bu pistonlardan 2 tane olduğu için sürtünmesi de 2 kat fazla.

z250sl'de 61,2mm strok 250cc motora göre fazla. tek silindir olsuğundan piston çapı da fazla. bu da uzun mesafeyi kat edecek pistonun, buna uygun güç üretebilecek patlayı yapabiliyor demek. işte bunun bir kötü yanı titreşim. gücün devamlılığının olması amatör sen ben gibi adam için iyi bir şey ama titreşim pek iyi değil. ama günümüzün teknolojisine ayak uydurmuş tek silindirliler o kadar titremiyor. o yüzden düşük cc'de tek silindir candır.
    ogzcngdk, mete_han, papazkemal ve 6 diğerleri bunu beğendiler..
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    kawasakinin beygiri daha yüksek, dohc motormuş burda yüksek devirlerde daha performanslı çalışmasını sağlar birde sıkıştırma oranıylada alakalı olabilir

metehan abi tek çift silindirden bahsetmişsiniz eğer iki motorda 2014 teknolojisiyle üretilseydi büyük ihtimal çift silindir inazuma daha hızlı gidebilirdi
    mete_han bunu beğendi.

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    bizi bitirdin be mete abi
    mete_han bunu beğendi.

tuna_tour - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MZ ETZ 301- YAMAHA YBR 125- YAMAHA XTZ 660 TENERE
    inzauma çok şık çok güzelde 183 kg da noluyo, 250 cc 183 kg yürümemesi normal
    mete_han bunu beğendi.

tubejh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ankara- Tekirdağ( Çerkezköy)-Çanakkale- artık nere olursa :)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 700
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/133667-motorlarimizi-ne-kadar-taniyoruz-biraz-teknik-bilgi-iyi-olur.html Abi burda biraz değindim. ikisi arasında ki hız farkı çap ve stroktan kaynaklanıyor olabilir tabi başka etmenlerde de var beygir güçleri farklı, sıkıştırma oranları da farklı ama aynı güçte ve aynı ağılıkta olsalardı çift silindirli daha hızlı olurdu.
    mete_han bunu beğendi.

ulassal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ergen detected resmenn yaww. ne onemi var bu bikac km hiz farkinin. hangisinde rahatsan ona bin. sanki durmadan tapa gaz gidilecek. ikiside kaliteli motor resmen. madem hiz onemli ikinci el 600 luk tursusu cikmis bisi alin. en az 200 yapar sonucta
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    geç oldu beyler benim yarın nöbet var...yarın akşama devam ederiz...ben tek tek cevaplarım zahmet edip yazdığınız için sağolun varolun...

Alıntı ulassal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ergen detected resmenn yaww. ne onemi var bu bikac km hiz farkinin. hangisinde rahatsan ona bin. sanki durmadan tapa gaz gidilecek. ikiside kaliteli motor resmen. madem hiz onemli ikinci el 600 luk tursusu cikmis bisi alin. en az 200 yapar sonucta

az yaksın..ama çok da kaçsın..tek derdimiz bu...inazuma aldık ne az yaktı ne çok kaçtı...hayrını görmedik...ama ne emmeye ne gömmeye gelmiyoruz galiba. ..ya bak basit mantık kuruyorum sana...4 silindir fazer 98 beygir ve bilirsin kopuyor makina ...e bunun iki silindiri ıkınarak 145 e çıkamıyor...akıl mantık işi değil abicim...tamam düz bakıyorum olaya yüzeysel ama çift silindir neden hakkını vermiyor performansın...baba yatar şafak atar... bi 180 gören makinamız olsun artık abi ya...başka ekşın istemem..
    cenkito bunu beğendi.
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    4 silindir fazer 98 beygir ve bilirsin kopuyor makina ...e bunun iki silindiri ıkınarak 145 e çıkamıyor...
    fazer 4 silindir ve yaklasık 190 kg bos agırlık +sürücü tasıyor
    aynı performansa yakın olabilmesi için inazumanın iki silindir 300 cc 95 kg bos agırlıkla ve yarım sürücü ile caddeye cıkması lazım
    düz mantık
    mete_han bunu beğendi.
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    geç oldu beyler benim yarın nöbet var...yarın akşama devam ederiz...ben tek tek cevaplarım zahmet edip yazdığınız için sağolun varolun...

az yaksın..ama çok da kaçsın..tek derdimiz bu...inazuma aldık ne az yaktı ne çok kaçtı...hayrını görmedik...ama ne emmeye ne gömmeye gelmiyoruz galiba. ..ya bak basit mantık kuruyorum sana...4 silindir fazer 98 beygir ve bilirsin kopuyor makina ...e bunun iki silindiri ıkınarak 145 e çıkamıyor...akıl mantık işi değil abicim...tamam düz bakıyorum olaya yüzeysel ama çift silindir neden hakkını vermiyor performansın...baba yatar şafak atar... bi 180 gören makinamız olsun artık abi ya...başka ekşın istemem..
    aslında burda tartıştığımız konunun bence tek bir açıklaması var, inazumanın communter tarzında üretilmiş olması kawanın ise naked olarak üretilmiş olması yani inazumada son sürat göz ardı edilmiş düşük sıkıştırmayla daha yüksek motor ömrüne çalışılmış yani suzuki isteseydi 4 subaplı yüksek sıkıştırmalı bir performans motoruda üretebilirdi
    mete_han bunu beğendi.

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Abi sen al bir kawasaki bin vazgecemiyceksin benim tavsiyem z300 den yana inazuma ihtiyar motoru
    mete_han bunu beğendi.

GP500-1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben konunun bu kadar uzun olarak açılmasından şunu anladım. konunu kawasaki ile ilgisi yok kanımca

Kısaca Diyorki: Agalar bu inazuma, çuvalla parayı hak ediyormu? Biraz kekleniyor gibi hissediyorum kendimi

Alışmadık bünyede inazuma durmuyor yine alıp satmıyalım kullanmadan, bi el atın ikna edin beni
    mete_han bunu beğendi.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    İnazuma o hızların motoru değil arkadaş anlatmaya çalışmış makina zaten düşük emisyonlu adamların istediği düşük ve orta devirlerde atik ve seri makina Nasılmı piston kolunu uzun tutarak ( videodan çalıntıdır )

mete_han bunu beğendi.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Bence ikiside çok hantal
    mete_han bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Metehan bey;
    Kilo ve motosikletin torku, son hız denilen top speed'de farketmez.
    son hız için beygir gücü ve aerodinami lazım öncelikle, daha sonra uygun dişli oranları, ama motosikletin max güç ve devrinde çevirebilceği bir dişli oranı vardır. bir tepe noktası onu geçerseniz bu sefer son hız artacağına düşer.

Kilo ve tork sadece hızlanmada önemlidir.
    mete_han ve ELque bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)