Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Başlangıç Motoru

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle herkese iyi forumlar...

Arkadaşlar ben yaklaşık 1 senedir elektrikli scooter kullanıyorum markası "motoran 1500W" yani 2 beygirlik bir motoru var

Sizce başlangıç motoru olarak nasıl birşey seçmeliyim...

Bütçe maksimum 6.000 lira

Aklımda bir kaç seçenek mevcut, bunlardan bir tanesi Honda PCX 125 su soğutmalı scooter (uzun yol için)

Diğeri Ybr 125 öbürü de cbr 125

Şu anda edremit akçay da ikamet etmekteyim, sık sık İzmir'e gidip gelmem gerekiyor... yaklaşık 230 km civarı... sahil şeridinden...

Benim 200 230 km aralıksız tapa gaz götürecek, vibrasyondan uzak, küçük hacimli az yakar çok kaçar bir motora ihtiyacım var...

Fikirler neler, ne tavsiye edersiniz, görüşlerinizi bekliyorum...

Selametle..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Siz 230 km motor üzerinde durabilirseniz bahsettiğiniz 3 motor da sizi götürür getirir gıkını çıkartmaz. Tercih sizin biri ss biri Commuter diğeri scooter tarzınıza hangisi uyuyorsa onu alın

Honda CBR 125 (2012) her hafta sonu Bursa-İzmir götürüp geliyor.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Alacağınız motor tek silindir olacak ve kaçınılmaz titreşimde olacak... cbr 125 uzun yolda yorar sürekli depoya yatmak zorundasınız, cbf 150 , tvs apache 150 bakın ybr de olur ..

Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alacağınız motor tek silindir olacak ve kaçınılmaz titreşimde olacak... cbr 125 uzun yolda yorar sürekli depoya yatmak zorundasınız, cbf 150 , tvs apache 150 bakın ybr de olur ..
    Alıntı akcrosshair adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda CBR 125 (2012) her hafta sonu Bursa-İzmir götürüp geliyor.
    Alıntı jackalxi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz 230 km motor üzerinde durabilirseniz bahsettiğiniz 3 motor da sizi götürür getirir gıkını çıkartmaz. Tercih sizin biri ss biri Commuter diğeri scooter tarzınıza hangisi uyuyorsa onu alın
    Burada benim için önemli olan yol yani seyehat rahatlığı (gerek teknik gerekse fiziki manada), teknik aksamdan pek anlamıyorum ama ybr 125 den çekincem yatak sarması, aşırı ısınması vb.. gibi durumlarda motoru elime almak.

Scooter pcx modelleri sıvı soğutmalı fakat, uzun yolda tekerlek çapı başa bela olabilir diye düşünüyorum malum yollarımız ortada bilmiyorum ne dersiniz...

Darkcity arkadaşımın söylediği gibi cbf 150 ye de yönelebilirim... O da bir alternatif gibi görünüyor...

seljukdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR -125 ESD
    Ybr den çekince olmasın ben ybr ile bayram tatilinde durmadan 200 km bir saat dinlenme molası vererek 200 km daha yaptım hiç bir sıkıntısı olmadı neden dinlendin dersen motordan değil kendim yorulduğum için. Benim gibi onlarca arkadaş vardır yer kullanan kurye arkadaşlarda vardır onbinlerce km kullanan 200 km yolda problem çıkarmaz için rahat olsun. Aldigin makine sorunlu değilse tqbiki

Motosikleti
    Bisan Tornado FKT150
    Cup Kullanıcısı Olarak Cup Tavsiye Ederim Yamaha Crypton Cupların arasında en iyiylerinden uzun yol için konuşcak olursak bu motorda titreşim minimum seviyede yarı otomatik olduğu için başlangıç olarak sıkıntı çekmessin ve 10 km de 90 kuruş gibi az yakan bir motor Yamaha Olmasada Cup Tercih Etmelisin Bence

RmMuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    CBF 150 tek gecerim.

görüşler ybr üzerinde birleşiyor gibi, hondacılar da belli ediyor kendini... Cup düşünmüyorum malesef otoyola çıkınca sağa sola savrulmak gibi bir sıkıntısı var...

temurlenk10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym wolf 250
    uzun yolda biraz oturaklı ağır motor daha iyi olur,rahatlık bakımından birinci sırada cbf 150 ,daha fazla performans istiyorsan tvs apache derim,ybr 125 beygir gücü olarak bu ikisinden az geride ama oda rahattır problemsiz götürür getirir,uzun yolda cup ben tavsiye etmiyorum ha gidermi gider ayrı mesele ama rüzgar faktörü var,rampalar v.s. en az 125 cc derim,vitesli sürmek istemezsen eğer pcx.de iyidir ama bir parça yakıtın artar otomatik olduğundan,hepsini süren biri olarak benim kişisel görüşüm bunlar tabii.

logan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kymco agility bak. tüketim biraz fazla ama devasa tekerleri olan güçlü bir scooter

yapabileceğim sürat maksimum otoyal da 100 120 ama oturuş pozisyonunun rahat olması , bel ve kol ağrısını minimuma indirmek, bir de özellikle vibrasyonu en aza indirmek öncelik...

Apachelerin özellikle bahsedilen kötü yanı yüksek devirlerde oluşan aşırı vibrasyon. Şehir içinde kısa mesafelerde belki problem teşkil etmeyebilir ama uzun yolda insan kendini keşkül gibi hissedebilir diye düşünüyorum. O yüzden apache önceliklerim arasında değil.

Açıkcası cbf 150 biraz şişkin geliyor bana, tasarım olarak da ybr den biraz daha fıs... Amca motoru gibi...

Görüşlerden anladığım kadarıyla 3 seçeneğim var biri cbf 150, diğeri ybr 125, öbürü pcx 125...

Peki değerli arkadaşlar uzun yolda scooter mı daha rahat yoksa bir vitesli motor mu ? Tekerlek çapı yolda çok etkili diye biliyorum özellikle bizim yollarımızda büyük teker ve küçük teker arasındaki farklar çok bariz ortaya çıkıyor...

Yani demek istediğim scooter'la uzun yol çekilir mi ?

zozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MoNDiaL 150 Zc& ybr125
    3 motorda arkadasların dedigi gibi senin istedigin km leri yapar yeterki sen yorulma. ama pcx in bakımı ve parcaları daha pahalı olacagını düsünüyorum.

GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    PCX'te çok rüzgar yersin, ön cam taktırmak şart. Basarsan 3 lt, basmazsan 2.3 litre yakıyor, aklında bulunsun.

C.Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift - 2015
    O paralara pek temiz 2. el CBR 125 Çıkmaz, ama 4.850'ye sıfır Yamaha YBR alıp kalan para ile ise ekipman alabilirsin

harung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Alıntı C.Kaan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O paralara pek temiz 2. el CBR 125 Çıkmaz, ama 4.850'ye sıfır Yamaha YBR alıp kalan para ile ise ekipman alabilirsin
    İmzami atarim..

Bu arada yakiti inanılmaz ekonomik pisman olmazsin ama 125 cc motorda yuksek devirde biraz titreyebilirsin fakat bu Cbr YBR fark etmez

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Cbf den ybr den pcx den cupdan uzun yol motoru olmaz şehir içi bi yerden bir yere gitmek için idealdir ama uzun yol ayrı bir olay bir süre sonra düşük cc nin yüzüne bile bakmassın tapa gaz gidecen birde az yakacak

O yokuşlarda yetersiz kalman vites düşürsen bile bayılman o torku hissetememen solllamalarda bi yerden sonra tıkanman bazı yerlerde kamyonları bile sollayamaman yol düz boş olunca uzayıp kopup gitme isteği birde otoyol ben olsam hiç düşünmezdim düşuk cc bajaj pulsar 200 ns olabilir

Bilmiş bilmiş yazmış diyenler olacaktır açtığım gezi konularına bakılabilir 10.000 kmdir düşük cc kullanıyorum uzun yolu gectim su an düsük cc nin ismini bile duymak istemiyorum
    GB79 bunu beğendi.

Ekipman'ım var arkadaşlar... Alpinden motor kotu... Ceket, Bilyeli eldivenler... 300 TL ye aldığım güzel bir kaskım var... eksiklerim dizlik omuzluk vs... 100 150 TL lik bir harcama yapmam lazım yani...

Benim elektrikli bile 70 80 yaptığı için mecburen kullanıyorum ekipman... Bir kaç kere ekipmansız düştükten sonra, zaruri olduğunu anlıyor insan elektriklide bile olsa...

Amacım hız yapmak değil hızı çok seven birisi değilim, hız yapmam için yolun kaymak gibi olması lazım... Yakıt önemli değil sonuçta çoğu zaman şehir içinde kullanıcam ve hızdan uzak olucam ortalama hız 30 ila 60 km arasında olucak... Yani az yakıcak...

Şehirler arası yola çıktığım zamanda tapa gaz gideyim 200 km de 50 lira yerine 75 lira yaksın çok önemli değil her zaman mı çıkıcaz... sonuçta 125 cc ne kadar yakabilir ki...

Tabi bu ekipmanın içerisine lastik değişimi dahil olucak... 500-600 TL de lastik parası var... Yamaha'nın taktığı fabrika çıkışlı lastiklerle yola çıkarsam ölüme davetiyedir...

Sabırsız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZXr
    ybr derim hocam

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler