Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

27 Eylül direksiyon sınavındaki haksızlık

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba

Ya anlamıyorum abi bu kadar mi kolay yakmak yikmak geçmek , anlamadan... Bir de kahraman ilan etmek , klavye kahramanligi öyle mi !? Yahu atama yoluyla yapılıyor , imkansız gibi bisey aynı komisyonun tekrar size denk gelmesi. Bende sınav dan geçmeyince aynı komisyon gelmez degisir dediysem klavye kahramanligi mi yapiyor oluyorum !??

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ek olarak surucu kursu ile bu konuda çok tartismisligim var..

Merhaba seviyeli uyedas
    Yukaridaki yorumları okuyalim,ben harici bu yorumda bulunan eğitmen bir uyede var.. Klavye kahramanligi yapmıyorum,zira yeterince kahraman söz konusu, bana böyle saygısızca bir yorum yazinca başınız goge dediyse ne mutlu .. Kalbimi kırmaya hakkınız yok..
    Klavye kahramanlığı yazınca kalbiniz mi kırıldı? Eğer bir paylaşım yapıyorsanız yazdığınız bilgiyi bir dayanağı olması gerekir,benim burada yazdıkalrım hepsi yönetmelikle alakalı.Eğer sizi üzdüysen kusuruma bakmayın.ama bir şey yazarken bir dayanağınızın olması gerekir.aksi takdirde bu durumlara düşerseniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:02 ----------

Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba

Ya anlamıyorum abi bu kadar mi kolay yakmak yikmak geçmek , anlamadan... Bir de kahraman ilan etmek , klavye kahramanligi öyle mi !? Yahu atama yoluyla yapılıyor , imkansız gibi bisey aynı komisyonun tekrar size denk gelmesi. Bende sınav dan geçmeyince aynı komisyon gelmez degisir dediysem klavye kahramanligi mi yapiyor oluyorum !??

Hayır siz sınavdan geçemeyince aynı komisyon gelmez demediniz,dediniz ki; sınava giren komisyon geçmemeniz halinde değişir. Biz mi yanlış anladık siz mi ne söylediğini tam olarak bilmiyorsunuz.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Klavye kahramanlığı yazınca kalbiniz mi kırıldı? Eğer bir paylaşım yapıyorsanız yazdığınız bilgiyi bir dayanağı olması gerekir,benim burada yazdıkalrım hepsi yönetmelikle alakalı.Eğer sizi üzdüysen kusuruma bakmayın.ama bir şey yazarken bir dayanağınızın olması gerekir.aksi takdirde bu durumlara düşerseniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:02 ----------

Hayır siz sınavdan geçemeyince aynı komisyon gelmez demediniz,dediniz ki; sınava giren komisyon geçmemeniz halinde değişir. Biz mi yanlış anladık siz mi ne söylediğini tam olarak bilmiyorsunuz.
    Merhaba,

Cümlemi yanlış anlamış olusunuz, hiçbir şekilde beni klavye kahramanı ilan etmenizdeki saygısızlığı kabul edeceğimi göstermez.İkisi de aynı şey, sınavdan geçemezsen,tekrar sınava girersin aynı komisyon gelmez. Sınavdan geçemezseniz,komisyon değişir.
    mehmetenis bunu beğendi.
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Peki ister kabul edin ister etmeyin,benim demek istediğim açık ve net;bir yorum yapıyorsanız özellikle böyle konularda yazmış olduğunuz her yorum bir bilgiye dayanmak zorunda.Aksi takdirde yaptığınız konuşmalarda bu tip durmlara düşmeniz içten bile değil

Motosikleti
    MT-25
    Merhaba,

bilimsel bir bilgi olsa evet haklısınız,bir dayanagı olmalı,ama bu soruya yanıt vermek için illa eğitmen olmaya gerek yok,zamanında sürücü kursuna sordum ve onun da dediği,sistemin atama yaptığı ve sistemin aynı komisyonun size tekrar denk gelmesine izin vermediğiydi,illa uzun uzadıya yazmak zorunda değil, açıkca-NET OLARAK cevabı verdim,cevabım yanlıs olsaydı eğer gelir öyle klavye kahramanı ilan edebilirdiniz beni. Daha fazla uzatmaya gerek yok,yanlıs anladığınızı bile daha kabul etmiyorsunuz,bana gelmiş cevabın bilgiye dayanmak zorunda diyorsunuz. Daha fazla saçma bir muhabbetin içine girmeye gerek yok. Size seviyeli forumlar
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Bu dediğinizi baştan yazsaydınız belli ki bu kadar uzamazdı.Siz sürücü kursuna sordunuz onlarda size bu şekilde ifade ettiler.işin aslı bu değil onu zaten yazdım.
    Neyse dedğiniz gibi uzatmanın bir alemi yok.Aynı duyguları sizinle bende paylaşıyorum sizlere de iyi ve seviyeli forumlar.

adamın söylediği bana mantıklı geldi.bu ehliyet alma sistemi ne kadar boktan bir sistem olduğunu cümle alem biliyor zaten, o yüzden mantıklı geldi. ülkemizde bu sistemle işleyen başka bir olay var mı,veya varsa ben bilmiyorum,varsa söyleyebilirsiniz hem öğrenmiş olurum.

EĞİTİMİ ÖZEL KURUM VERİYOR,SINAVINI DEVLET YAPIYOR.." böyle bir saçmalık olabilir mi ? madem devlet bir belge verecek,onun eğitimini de devlet vermeli. veyahut eğitimi özel versin ama sınavı da özel kurum yapsın,ama o zaman da usulsüzlükler olabilir.(sanki şimdi yok..özel kurs ne kadar öğretiyor,nereden biliyorsun ki adaya ne kadar eğitim verildi.eğitim veren hocaların bilgisi ne kadar? bu hocaları sınava alıyorlar mı mesela?sürücü kursları denetleniyor mu ?

ben a2 ehliyet almak için gezmediğim sürücü kursu kalmadı. bütün sürücü kursalarından şunu duydum : beyefendi, eğer motosiklet kullanmayı bilmiyorsanız sizi kursa alamayız.. peki dedim size bu parayı(500tl istiyor bide) neden vereceğim ben? öğrenmnek için değil mi ? motoksiklet kullanmayı öğrenmek istiyorum,siz bana öğretiyorsunuz ve bunu da ehliyet ile belgeliyorum.. ben motosiklet kullanmayı bilsem size neden geleyim zaten ? sırf para için öyle mi ? adamın verdiği cevap : siz bilirsiniz,bizim bir kontenjanımız var,ben sizi alarak kontenjanımı dolduruyorum,sizin yerinize b alacak birini alırım daha fazla para kazanırım.

ben bunları duyduktan sonra ettiğim küfürün haddi hesabı kalmadı. şimdi böyle bir sistem ortadayken, adamların 1 günlük fazla yevmiye almak için kursiyerleri bırakması bana çok normal geldi,açıkçası da inandım.
    mehmetenis bunu beğendi.

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Alıntı tanertc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben ehliyet sınavına girdiğimde yolda 2 parmak kum vardı. Motor rahat kullanmama rağmen düşmemek için çok çaba harcadım, 8 yapmam gerekirken, kayıp düşmemek için direk döndüm sadece, kimse bir şey demedi geçtim. Elemanın biri gitti geldi duran arabaya yan kapıdan son gaz girdi. Kafası yarıldı. Arabanın kapısı pert ve eleman direksiyondan geçirdiler. Neymiş kazayı turu tamamladıktan sonra yapmış. Yani bu sınavlarda her şey olabilir.
    Çok ilginç
    mehmetenis bunu beğendi.
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

Arkadaşlar, sınava K.Çekmecedeki parkurda girdim. Geçen sene aynı parkurda B ehliyeti de 100 puan ile almıştım. Parkur L şeklinde. Toplam 3 adet ışık, 2 tane de kavşak var. Bunun dışında herhangi ekstra bir şey yok. Dümdüz gidilip geliniyor. Ben yola çıktığıma göre okul bahçesindeki platformlarda kalmış olamam. Yolda da eğer sınavdan kalınabilecek derecede büyük bir hata yapmış olsam bunu farkederdim. Ortalama 25 km hızla, stop ettirmeden, ayağımı yere koymadan, düzgün sinyallerle kullandım daha ne yapabilirim bilmiyorum.

Bugün ehliyet kursumla tekrar konuştum. Hoca burada konuşulduğu gibi bazı öğrencilerin bilerek bırakıldığını yapacak hiçbir şeyimiz olmadığını söyledi. Sınava dair sonuç, kalış sebebi vs. herhangi bir bilgi ellerinde yokmuş. Bu konuda kendisine inanıyorum sonuçta tekrar sınava girmem kendisine maddi kazanç sağlamayacak. Bu durumda gözetmenler sebebiyle kaldığım bana kalırsa gayet açık. Tekrar sınavında aynı mı farklı mı gözetmen olacağını ben de bilmiyorum fakat ne kadar çok öğrenci kalırsa sonuçta o kadar gözetmen gerekecek. Her türlü tekrar görev alma şanslarını artırır. Bu ülkede o kadar ley gördükten sonra şahsen buna şaşırmıyorum.

Eğitim konusunda ise diyecek gerçekten hiçbir şeyim yok. Eğitimler o kadar kötüydü ki inanın önceden motora binmeyen birinin o eğitimle sınavı geçmesi imkansız. 2 gün, 1 motor ve yaklaşık 8-10 kursiyerle yapıldı eğitimler. Eğitmen ise toplam zamanın %90'ında kayıptı. Mecburen 2-3 saat bekledik ki ancak yarım saat motora binebilelim. Sınav günü ise dediğim gibi önde eğitmenim, ortada ben, arkada ise gözetmen aracı vardı. Eğitmen kask takmadı, motorunun aynaları yok ve üstüne de yolun yarısı boyunca telefonla konuşup sigara içti. Böyle kullanan adamların eğitmen olup da benim haksız yere sınavda bırakılmam koyuyor zaten bana. Eğer bir belge gelse elime, sınavdan neden kaldığım, puanım falan yazsa o zaman zaten en başından beri böyle bir iddaam olmazdı.
    mehmetenis bunu beğendi.

Terapist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Daha önce yine benzer bir konuya verdiğim cevaptır. "
    Burda yok para için bırakmıştır, yok beni sebepsiz bıraktı diyen arkadaşların kaç tanesi açıp sınav yönetmeliğini okudu ya da yönergeleri okudu acaba?
    Millet olarak ne kadar bilgi sahibi olmadan fikir sahibiyiz. Kaç yıldır öğretmenlik yapıyorum. Lisede ki kafa neyse hala aynı kafa hoca bana taktı.
    Arkadaşlar adamın sizle ne işi olabilir sizi sınavdan bırakınca extra bir para almıyor merak etmeyin. Başında dikilen müfettişler bırakılması gereken adamı bırakmadığını görür ise bu adama bir daha görev çıkmaz yazan ne ise onu uyguluyor adamlar.
    Bırakın artık hoca egosuymuş şuymuş buymuş. Adamları suçlamak yerine nerde hata yaptığınızı bulup bi daha ki sefere tekrar etmemeye çalışın. Arada işini düzgün yapmayan adam illaki vardır. Ama buraya bakarsak hiç kimse kendi hatası yüzünden kalmamış bütün suçlu gözetmenler." Çıkın artık bu kafadan adam kalmış hala suçu başka yerde arıyor.

Kurallar net aşağıdakileri yaparsan kalırsın bu kadar basit

AŞAĞIDAKİ MADDELERDE YER ALAN DAVRANIŞLARDAN HERHANGİ BİRİNİ YAPAN ADAY SINAVDA BAŞARISIZ SAYILIR.

[B]SINAV ESNASINDA DEĞERLENDİRİLECEK DURUMLAR

1 SÜRÜŞ ÖNCESİ HAZIRLIKLAR

a Motosikletin genel kontrolünü yapmıyor (lambalar, lastik havası, sinyaller, ayna)
    b Kask, kolluk, dizlik takmıyor ve motosiklete doğru yerleşmiyor.
    c Fren kontrolü (ileri-geri) yapmıyor.

2 MOTORU ÇALIŞTIRMA VE HAREKET

a Motoru çalıştırırken vitesi boşa almıyor (motorlu bisiklet hariç)
    b Kalkış esnasında ön ve arka trafiği kontrol etmiyor. Çıkış işareti vermiyor.
    c Kalkış esnasında motoru stop ettiriyor.
    ç Kalkış esnasında ayaklarını toplarken dengeyi sağlayamıyor.
    d Çok sarsıntılı kalkış yapıyor.

3KONİLER ARASINDA GEÇME VE SEKİZ ÇİZME

a Konilere çarpıyor ve deviriyor.
    b Ayakları yere değiyor.
    c Sınırların dışına çıkıyor.
    ç Düşüyor.

4 DENGE SAĞLAMA

a Platform üzerinden geçemiyor ve aracın üzerinde denge sağlayamıyor.

5 FREN YAPMA VE DURMA

a Fren sınırlarının dışına çıkıyor. (motorlu bisiklet 20 metre, motosiklet 30 metre)
    b Düşüyor
    c Düzgün duramıyor.

6 AKAN TRAFİKTE

a Kontrolsüz ve sinyal vermeden çıkış yapıyor.
    b Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymuyor.
    c Hız kurallarına uymuyor ve önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor.
    ç Takip mesafesini kurallara uygun olarak ayarlayamıyor.
    d Kavşak yaklaşımında ve dönüşlerde (sağa-sola) dönüş kurallarına ve işaretlerine uymuyor.
    e Trafik ışık ve işaretlerine uymuyor.
    f Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanıyor. Direksiyon hakimiyeti zayıf.

leokaplann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar ben 28 eylülde sınava girdim. Sinyallere çok dikkat ettim parkuru hatasız tamamladım ( eğitmen öyle söyledi ) 30 dk.lık sürüşte konvoyla birlikte geçerken sarıda geçtim birde motoru park ederken heyecanlandım ( sarı ışıkta geçtim diye ) motoru boşa aldım stop etmeden ayağı indirdim motor stop etti otomatik olarak. eğitmenim dediğine göre teftiş edenler ışıkta geçti falan dememiş bir sorun yokmuş ama şuan geçemedim diye çok tırsıyorum : (
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Cafe 152
    Alıntı leokaplann adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ben 28 eylülde sınava girdim. Sinyallere çok dikkat ettim parkuru hatasız tamamladım ( eğitmen öyle söyledi ) 30 dk.lık sürüşte konvoyla birlikte geçerken sarıda geçtim birde motoru park ederken heyecanlandım ( sarı ışıkta geçtim diye ) motoru boşa aldım stop etmeden ayağı indirdim motor stop etti otomatik olarak. eğitmenim dediğine göre teftiş edenler ışıkta geçti falan dememiş bir sorun yokmuş ama şuan geçemedim diye çok tırsıyorum : (
    Kursundan öğrenebilirsin ben dün sabah 8.30 AM civarında sınava giren ikinci adaydım kendi kursumda akşam 6.30 PM civarından sonra aradığımda tebrikler başardın dediler sonrasını bende hatırlamıyorum.

Fakat konuyu açan arkadaş sürüşünü bilmiyoruz veya oradaki halini biz ne yazık ki göremedik buradan yazı üzerinden sana karşı ne yazsak haksızlık etmiş oluruz.
    mehmetenis ve leokaplann bunu beğendiler.

eraksoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok.
    Bu iş birazda şans işi gibi gözetmen sabah evden çıkarken hanımı kahvaltı hazırlamamış, yol etmemişse kalma ihtimaliniz yüksek gibi
    mehmetenis bunu beğendi.

bende ilk hakkımda pratformdan düşmüştüm ve motoru kaldırıma vurmuştum :D
    mehmetenis bunu beğendi.

teodor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XV 950 CAFE RACER - Yamaha YZF R25
    Ben yıllar yıllar önce ehliyet sınavına gittiğimde, motorun benzini bitik diye kullandırmadan geçirmişlerdi.

Şimdi ki sistemi duyunca memlekette bu konuya verilen değer güzel demiştim ancak gene değişen bir şey yok sanırım.
    mehmetenis bunu beğendi.

flush royale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Yzf R125 Anodized Red
    Alıntı teodor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben yıllar yıllar önce ehliyet sınavına gittiğimde, motorun benzini bitik diye kullandırmadan geçirmişlerdi.
    mehmetenis bunu beğendi.

SCelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Pcx 125
    Alıntı SCelen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende herşeyi yaptım ama trafiğe çıkacağımız sırada evrakları imzalamak için motordan inip, tekrar bindiğimde yan ayağı kapamayı unutarak kalkış yaptım 10m gittikten sonra arkamdan korna çaldılar sağa çekip ayaklığı kapatıp devam ettim 20dakka sürüp turu bitirdim. Acaba bırakırlarmı ya bunun için :( Bugün öğrenicem sonucu ama içim içimi yiyor.
    Kendi soruma cevap vereyim, geçmişim Ne kadar puan kırıldı bu sebepten sorucaktım ama geçtin diyince aklımda ki herşey uçup gitti, bayramdan sonra alırım inşallah ehliyeti.
    mehmetenis bunu beğendi.

leokaplann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kursu aradım tebrikler geçmişsiniz dediler. Ehliyetime a2'yi de eklemiş oldum, 3-4 ay içinde de bir başlangıç motosikleti alarak çocukluk hayalime adım adım yaklaşmış olacağım..
    mehmetenis bunu beğendi.

SCelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Pcx 125
    Alıntı Terapist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha önce yine benzer bir konuya verdiğim cevaptır. "
    Burda yok para için bırakmıştır, yok beni sebepsiz bıraktı diyen arkadaşların kaç tanesi açıp sınav yönetmeliğini okudu ya da yönergeleri okudu acaba?
    Millet olarak ne kadar bilgi sahibi olmadan fikir sahibiyiz. Kaç yıldır öğretmenlik yapıyorum. Lisede ki kafa neyse hala aynı kafa hoca bana taktı.
    Arkadaşlar adamın sizle ne işi olabilir sizi sınavdan bırakınca extra bir para almıyor merak etmeyin. Başında dikilen müfettişler bırakılması gereken adamı bırakmadığını görür ise bu adama bir daha görev çıkmaz yazan ne ise onu uyguluyor adamlar.
    Bırakın artık hoca egosuymuş şuymuş buymuş. Adamları suçlamak yerine nerde hata yaptığınızı bulup bi daha ki sefere tekrar etmemeye çalışın. Arada işini düzgün yapmayan adam illaki vardır. Ama buraya bakarsak hiç kimse kendi hatası yüzünden kalmamış bütün suçlu gözetmenler." Çıkın artık bu kafadan adam kalmış hala suçu başka yerde arıyor.

Kurallar net aşağıdakileri yaparsan kalırsın bu kadar basit

Hocam yazdıklarınızın çoğunda haklısınız ama bende şunu yazmak istiyorum. Sınavım 9da olmasına rağmen 7de gittim kendi motorumla parkurda çalışmak için o yağmurda. Sınav notunu verecek olan öğretmen mi müfettiş mi onlardan birisi her neyse motordan anlamayan olaydan bi haber birisiydi, erken gittiğim için yanlarındaydım başından itibaren sürücü kursundan bir arkadaş müfettişe anlatıyordu bu debriyaj bu bilmemne diye. Şimdi bu müfettişin orda insanları sınav yapması ne kadar etik sizce? Hadi parkurda kurallar belli orda ezbere izledi olayları diyelim(ki bir tane bayan müfettiş de parkuru bilmiyordu yine hocalar anlattı şöyle gidecekler böyle dönecekler diye) iş trafiğe çıkmaya gelince motor sürmeyen birisinin yeterince iyi puanlama yapabileceğini hiç mi hiç sanmıyorum. Kendimden örnek verecek olursam trafiğe çıktık gidiyoruz işte ilerden u dönüşü yapıcam sol aynamla arkamı kontrol ettim araba yok sinyalimi verdim sol şeride geçicem ki bir daha aynamı kontrol ettim arkadan deli gibi basmış bir servis minibüsü geliyor bende sol şeride yön almışken direk sağa kırdım şeridime döndüm. Şimdi arkamda ki arabadan beni izleyen müfettişe bunu nasıl anlatacaksın adam belki de aynalarını hiç kontrol etmeden şerit değiştirmeye kalkıyor bu diyebilir ve puan kesebilir. Çünkü trafikte hiç bir araç biz motorları araç olarak saymadığı için varmışız yokmuşuz farketmiyor onlara basıyorlar sürekli gaza.

Fazla uzattım özet olarak motor kullanmayan veya bilmeyen bir kişinin bizim sınavlarımızı değerlendirmesinin hiç mi hiç adaletli olduğunu düşünmüyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:06 ----------

@leokaplann
    Hadi hayırlı olsun kardeşim, kazasız belasız inşallah
    zapalka ve mehmetenis bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)