Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kafa şekillerine göre kaskların markaları ve modelleri.

Motovento
    REKLAM ALANI

Son günlerde merak ettiğim konulardan biriside bu. Herkes bas bas bağırıyor kafanıza uymayan kask almayın, yok kaza anında korumaz, yok kafanıza şakaklarına kulaklarınıza baskı yapar vs.

Evet doğru.

Fakat bunu nasıl anlıyacağız?

Herhangi bir mağazaya gittiğimizde SURATSIZ SATIŞ TEMSİLCİLERİ yüzünden o kaskı takıp 15-20 dakika kafada beklemek İMKANSIZ.

Barkın bayoğlu motosella izmire geldiğinde kask konusunu sorduk kafanızı yukardan fotosunu çekin ona göre long oval long bilmemne falan şeklinde bişeyler dedi..

Evet bu konu hakkınad bilgisi olanlar lütfen buraya. Mesela diyelim benim istediğim kask ARAİ RX 7qp , koruması üst düzey olduğu için tercih etmek istiyorum diyelim. fakat kafa yapıma uymuyor. Kafa yapıma uyan koruma seviyesi biraz daha düşük arai rebel modeli mesela. rebeli mi almam gerekiyor?

Bu kafa yapısı ve kaskların yapıları hakkında bilgisi olanlar birşeyler yazarlarsa sevinirim.

kaşımın biraz üstünden kafa yapımı ölçtüğümde 55-56 cm arası çıkıyor. Yani small bir kafa yapım var.

Mesela nolan kasklar hangi kafa yapısına hitap ediyor? Agv kasklar? shoei kasklar? icon kasklar? arai ler? bell ler? vs...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Benim yuzum uzundiur Caberg Vox tam uyum sagladi ,guzel baslik...

zerzura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6N

Liste:

http://www.webbikeworld.com/motorcyc...met-shapes.htm

Narrow dediği long oval aslında.

Alıntı zerzura adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam mesela bu long oval olayında tabloda gözüktüğü kadarıyla arai rx 7qp kullanamıyor mu? Tam anlayamadım.

zerzura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6N
    Alıntı Uykusuzcorap adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam mesela bu long oval olayında tabloda gözüktüğü kadarıyla arai rx 7qp kullanamıyor mu? Tam anlayamadım.
    Arai hiç kullanmadım hocam, ama tabloya bakılacak olursa RX-7 yucarlak "Round oval" kafalar için yapılmış görünüyor. (RR4 ve qp aynı ise) Bu durumda alın tarafında bir baskı oluşturabilir.

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Benim kafa round oval rx7 bana uygun sanırım

güncel beyler.

sozerten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki INAZUMA '14
    Bu makaleye göre benim kafam narrow/long oval. Fakat narrowda bahsi geçen kaskların satışını göremedim türkiyede.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alıntı sozerten adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu makaleye göre benim kafam narrow/long oval. Fakat narrowda bahsi geçen kaskların satışını göremedim türkiyede.
    İyi yine senin kafana göre bi kask var en azindan.
    Bende nasıl bi kafa varsa artık, hiç bi kask uymuyor
    zulu bunu beğendi.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Bir hortlatalım bakalım konuyu yeni düşünceler neler hep birlikte görelim.

berkay3212 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600 RR 2015
    Bazılarına göre sadece mezura ile kafayı ölçmekle çıkıyor kask bedeni. Kafa yapısı cok önemli ben sadece suomy kullanabiliyorum.

Motosikleti
    Forza 250
    Bu verdiğim linkte hemen hemen tüm marka model kaskların kalıp yapıları var. Önceden kullandığınız ve kafanızı rahatsız etmeyen bir kaskla aynı kategorideki kaskı satın alabilirsiniz.

http://www.webbikeworld.com/motorcyc...met-shapes.htm

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Konu çok güzel ve faydalı. Açıkçası bahsedilenler doğru, mağazada uzun süreli kafaya takıp denemek bizim ülkede hikaye. Benim kıstasım ise şu; kafaya taktıktan sonra 10-15 sn bekliyorum, kafamın üst kısmında bir bölgede fazla bir baskı hissedersem o kaskı eliyorum, çünkü üst kısımlardan esneme şansı az. Yanak kısımlarındaki baskı ise okadar öenmli değil, çünkü yanak süngerleri mutlaka bir miktar ezilip yüz şeklini alıyor zamanla.

Yani kaskı giyinde kafanızı komple sarmalamıyorsa, bir bölgeden fazla baskı yapıyorsa, içinize sinmeyen birşeyler varsa, o kaskı almayın. Mutlaka kafa yapınıza uygun başka bir kask vardır.

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Alıntı MazhaRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir hortlatalım bakalım konuyu yeni düşünceler neler hep birlikte görelim.
    Bende aynı görüşteyim!
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

Konuyu bi canlandiralim. Şimdi benim yüzüm uzun dikdörtgen gibi kafam 😃 şimdi bana hangi kask olur hangi marka hangi model internetten ls2 ff istettim geldi baktım kafamda kabak gibi durdu ve çene kısmı açık kaldı hangi kafa yapisina hangi kask olur.

mustafa42121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    XL sway kask kafama kucuk oldu. Alnim uzun; kafada long oval heralde.

Alınacak kask daha önce kullanılmadıysa, 10-15 dk kafada durması gerektiğini herkes biliyor fakat malum, esnafımızda sabır yok herkes korkuyor bunu dile getirmekten. Forumda çok mesajım yok ama yeni değilim yani amacım reklam değil. Ekipman hakkında hiç bilgim yokken motosella hasanpaşa'ya alacağım kaskı test edip uygunsa almaya gittim. Görevli çok güzel bilgilendirdi. Başta kask biraz sıktı, kendisi bana bir süre kafamda tutmamı söyledi Şaşırdım söylemesine, kabul ettim tabi. 15 dk kafamda kaskla muhabbet ettik, beni bilgilendirdi. Yanaklar sıkıyorsa biraz açılma yapar fakat alın-şakak bölgesi sıkıyorsa kaskı bırak, orası aynen kalır dedi. Bir büyük modeli teklif ettim ama güvenliğim açısından reddetti . Başka kask almayacağımı biliyordu ama para kazanmak için uygunsuz beden - ısrarıma rağmen büyük beden satmadı. Sadece kask değil hizmet de satın almış oldum ordan. Söyleyeceğim test etmek istediğinizi ısrarla söyleyin, satıcı reddediyorsa orayı terk edin. Uygunsuz beden kask, tıpkı dar - topuğa çarpıp ayağınızı yara bere eden ayakkabı gibi kullandığınız her an ızdırap çektirir, rahat vermez.

Motosikleti
    Tracer700
    şu andan kullandığım lem marka kask gibi bedeni tam ama kafa yapıma uymuyor 1 saat kafamda kaldıktan sonra çıkarmak zorunda bırakıyor baskıdan sıkıntıdan caberg dukede önceki kaskım hiç bir sıkıntı yapmıyordu yani alın ölçüsü alıp kask almak yetmiyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)