Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikleti Yıkayıp-Parlatmak/Bakımları/Kask Kilidi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bozüyüksporl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 Mr Vulture
    Öncelikle konuyu direk açmadım, araştırdım önceki konulara yazdım, motosikletimin bilgi paylaşımına yazdım ama gerekli cevabı alamadığım ve başka sorularım olduğu için yeni konu açtım.Bilenler vardır motorumu alalı 3 gün oldu ve ona en iyi şekilde bakmak istiyorum fakat bilgi eksiğim var.Bir kaç soru sorucam, bilenler yardımcı olursa sevinirim.

1.Her 1000km'de bir yağ değişimi dışında yapmam gereken şeyler var mı ? (Zincir yağlama vb.) Eğer varsa nasıl yapmalıyım ?
    2.Wd-40 adına açılan konuyu okudum, bir çok işe yarıyor, mesela benim benzin kapağım biraz paslanmış gibi, wd-40 sıkarsam o pas yok oluyor değil mi ? 200ml'lik bir wd40 alıp garajıma koymayı düşünüyorum iyi yapmış olur muyum ?
    3.Motosikletimi yıkamak temizlemek parlatmak istiyorum , önceki konulardaki abilerin cevaplarıyla bi kaç seçenek buldum ve bunları paylaşıcam, hangisini önerirsiniz ve siz nasıl yıkıyorsunuz ?
    A : Benzinlikteki 1tl atınca çalışan köpük makinesiyle köpükleyip yine 1 tl ile çalışan tazikli suyu uzaktan sıkmak.
    B : Önce motora hortumla nazikçe su tutup, sonra 'Turtle Wax Cilalı Şampuanı' yarım kova suya dökerek süngeri kovaya batırıp motoru
    silmek.
    4 : Kaskımı bisiklet kilidiyle arka demire kilitlemeyi düşünüyorum bi yere gittiğimde.

İYİ FORUMLAR.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serseric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İlk once bende artci kaski icin ayni yontemi kullaniyorum(bisiklet kilidi).Motosikleti o 1 tl lik kopuk ve suyla yikama zira cok cok zarar veriyormus. Wd-40 ilk olarak pasi soker ve yaglama yapar. Ayrica birde 10 liraya balata disk spreyi al onu arada bir yikadiktan sonra disklere sikarsin temizler. Zincir yaglama isi onemlidir genelde 500 kilometrede yapilir, forumu arastir bircok bilgi bulabilirsin(zincir temizleme yaz) ayrica yagin kotusunu alma.
    Bozüyüksporl bunu beğendi.

Motosikleti
    150 Mr Vulture
    Alıntı serseric adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk once bende artci kaski icin ayni yontemi kullaniyorum(bisiklet kilidi).Motosikleti o 1 tl lik kopuk ve suyla yikama zira cok cok zarar veriyormus. Wd-40 ilk olarak pasi soker ve yaglama yapar. Ayrica birde 10 liraya balata disk spreyi al onu arada bir yikadiktan sonra disklere sikarsin temizler. Zincir yaglama isi onemlidir genelde 500 kilometrede yapilir, forumu arastir bircok bilgi bulabilirsin(zincir temizleme yaz) ayrica yagin kotusunu alma.
    Sağolun teşekkür ederim, zinciri de normal yağla 1000km'de bir serviste halletmeyi düşünüyorum.Bana kalan paslar ve yıkama artık.Mikrofiber bez ve sünger aldım, internetten de wd-40 ve oto şampuanı alıcam, bulucaz bi yolunu artık

ilkerakdag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF 125 R MAT GRi '14
    Alıntı Bozüyüksporl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sağolun teşekkür ederim, zinciri de normal yağla 1000km'de bir serviste halletmeyi düşünüyorum.Bana kalan paslar ve yıkama artık.Mikrofiber bez ve sünger aldım, internetten de wd-40 ve oto şampuanı alıcam, bulucaz bi yolunu artık
    Zinciri yağlamak için 1000 km beklersen kısa sürede eline alırsın.300-600 km arası fırsat buldukça zincir bakımını yap.İpone zincir yağı ve temizleme spreyi var onu kullanabilirsin pratikte hem.İki ürün toplamda 80-90 lira falan tutuyor.Temizlerken spreyi sık.Tüy fırça ile temizle güzelce.Üstüp yada bezle güzelce kalan birikintileri al.5 dk kadar bekle ipone zincir yağını sık güzelce.Zaten beyaz renkli nereye sıktığını anlayabiliyorsun.Youtube'a "AEA zincir temizleme" yazarsan uygulamalı şekilde görürsün.
    Bozüyüksporl ve ronnytechno bunu beğendiler.

KmlTkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja300 ABS
    Motosiklet temizliği konusunda çok hassasimdir ben böyle yikiyom önce suyla islatiyom sorra sonax sampuanla köpukluyom sorra jant spreyi ile jantlari temizliyom sorra hizli cila tertemiz

Motosikleti
    150 Mr Vulture
    Teşekkür ederim yorumlar için.

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    ben ilk once nemli bez sonrada kuru bezle siliyorum cok güzel oluyoda şu pas için wd-40 nerden temin ederiz? motorun 3. sahibiyim hayvan gibi kullanmislar egzoz falan pas icinde

ronnytechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 2013 Yeşil-Siyah
    A hayır, Tabikide B . 1 TL ile sıkılan köpüğün plastik aksamlara çok zararlı olduğuyla ilgili yazlılar vardı

dadaş-bb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Bakım olarak bende jant ve lastik temizleyici kullanıyorum. Öyle ahım şahım birşey değil bim'e gelmişti iki ay önce oto temizlik seti diye 4'lü set 10 tl ye almıştım ve gayette güzel.

Yıkamadan sonra hareketli tüm parçalara wd-40 sıkarım, motoru pamuklu çizmez bez ile silerim ve didik didik temizler kurularım cıncık gibi yaparım

Wd-40'a fazla para vermeyin arkadaşlar avm tarzı marketlerde (kipa,migros vs) 15-20 lira veya motosiklet ürünleri satan yerler de yine 15-30 lira arası satılıyor.

Gidin sanayiye orada yedek parça satan yerlerde 10 tl alırsınız. Aynı şekilde sprey gres yağı da ben 10 liraya aldım ve baya da büyük birşey.
    BİZ; KANINI VE CANINI BU VATAN İÇİN FEDA EDENLER VE GÖZÜ YAŞLI ANALAR İÇİN SAVAŞIRIZ...!

"AKINCILAR..."

Motosikleti
    150 Mr Vulture
    Alıntı seta34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben ilk once nemli bez sonrada kuru bezle siliyorum cok güzel oluyoda şu pas için wd-40 nerden temin ederiz? motorun 3. sahibiyim hayvan gibi kullanmislar egzoz falan pas icinde
    http://www.hepsiburada.com/liste/wd-...oryId=13003351 buyrun hocam ben sipariş verdim :D

Alıntı ronnytechno adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A hayır, Tabikide B . 1 TL ile sıkılan köpüğün plastik aksamlara çok zararlı olduğuyla ilgili yazlılar vardı
    Sağolun B'nin malzemelerini aldım zaten yeni plakayı takınca ilk işim güzelce yıkamak.

Alıntı dadaş-bb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakım olarak bende jant ve lastik temizleyici kullanıyorum. Öyle ahım şahım birşey değil bim'e gelmişti iki ay önce oto temizlik seti diye 4'lü set 10 tl ye almıştım ve gayette güzel.

Yıkamadan sonra hareketli tüm parçalara wd-40 sıkarım, motoru pamuklu çizmez bez ile silerim ve didik didik temizler kurularım cıncık gibi yaparım

Wd-40'a fazla para vermeyin arkadaşlar avm tarzı marketlerde (kipa,migros vs) 15-20 lira veya motosiklet ürünleri satan yerler de yine 15-30 lira arası satılıyor.

Gidin sanayiye orada yedek parça satan yerlerde 10 tl alırsınız. Aynı şekilde sprey gres yağı da ben 10 liraya aldım ve baya da büyük birşey.
    Valla bimi sürekli kullanıyorum yakalarsam öyle bi set kaçırmam zaten :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)