Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hava soğutmalı motorlar

Motovento
    REKLAM ALANI
    huseyinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese merhaba,
    İnternette bir süredir araştırdığım bir konuyu sizlerle de paylaşıp fikirlerinizi almak istedim.
    Hava soğutmalı motor teknolojisi nasıl oluyor da uzun km ler yapıldıktan sonra bile sorun çıkarmadan yola devam edebiliyor? BMW GS Adventure almak istediğim için merak ettim: dünyada en çok kullanılan uzun yol motorları BMW'lerde son modele kadar hava soğutmalı motor kullanılması nasıl oluyor da çöl sıcaklarında dahi şişme yapmıyor veya yolda bırakmıyor? Hava soğutmalı motorların daha uzun ömürlü olduğunu da okudum; o zaman neden yeni Adventure modelinde su soğutmalı motora geçtiler?
    Şimdiden teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    babaduru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yılların Eskitemediği Peugeot 103-CBR 250 R(2011)
    Sorun çıkarmadan gittiklerine inanmıyorum sürekli kapak contalarında kaçaklar olduğunu söylüyorlar.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Hava soğutmalı motorlar uzun yol için ideal rüzgar yardımıyla motoru soğutur

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Bence diyerek başlıyorum hava soğutmalı motorlarda su olmadığı için içinde kaynayaccak birşey yok ve blok çatlatmaz soğukta antiferez derdi yok soğuk havalardada sıkıntı çekmezsin sıcaklarda dediğim gibi ancak performans kaybı olur
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Tamamen tasarımla ilgili bir konu. Eğer tasarlayan mühendis o motorun sulu sistem yerine hava ile de sorunsuz soğutabileceğini hesapladı ise hava soğutma tercih ediyor. Hava soğutma daha ucuz. Radyatör, fan, müşhir, su kanalları vs gibi fazlalıklar yok. Ayrıca motorda bunların olmayışı motoru oldukça hafif yapıyor. Yamaha mt-01 in 1700 cc lik devasa motoru hava soğutmalıdır ama aynı markanın bütün diğer büyük motorları su soğutmalı. Dediğim gibi tasarımcının tercihi.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Bmw ler kullanılan malzeme bakımından ciddi manada kaliteli motorlar.
    Aslında ne ile soğudupundan çok ne kalitede olduğu daha önemli.
    Kapak contasındaki kaçakların büyük çoğunluğu o kapağı takmayı beceremeyen ustacıkların eseridir.
    Bmw donanım ayar bakım vs manada çok farklı makinelerdir. O basit kapağı bile takmanın bir üslubu vardır ve tork değelerine saygı isteyen civatalarla donatılmış bir motordur.
    Ayrıca amacı dünayayı dolaştırmak olan bir motorda ne kadar az donanım olursa o kadar iyidir. Tanzanyada hararet müşürü bulmak çokta olası değildir.

Tr de bu işin en iyisi olan ustaya sordum , adam 20 yılda gs (boxer gs ) serisinin krank ını sadece 5 kere görebilmiş.
    Onca zamanda sadece 5 kere komple motor açmak zorunda kalmış.

Scooterda dahi malzeme kalitesi çok önemli. Çin malı var hava soğutmalı 25 binde komple motor ister , vespa var dünyayı 7 kere dolaşır . İkiside hava soğutmalı ...
    iptaluyelik02 ve durmazzz bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    almayı düşündüğünüz bmw gs Adventure ise oilhead yani yağ kafadır,o kadar motorun icine 4 Lt yağ konur ve farın hemen altında yağ radyatorü vardır.Zaman içinde Gs serisindesu soğutmalı motora geçilmesi hava ve yağ soğutması olan motorların başarısız oluşundan değil,piyasadaki talebin ve motordan beklentilerin gereği olabilir.Yoksa BMW zaten su soğutmalı motorlarla yağ soğutmalıları aynı zamanda üretiyordu.GS ile birlikte K serisi de üretildi.
    Bu tip büyük üreticilerin üretim ve fiyat politikaları bizim kolaylıkla anlayabileceğimiz şeyler değildir.

sadece hava soğutmalı motor doğru kullanıldığında yolda bırakmaz,hortum patladı,müşir çalışmadı,fan açmadı,radyatör delindi gibi derdi olmaz .doğru kullanımı da onu üzmeden,sıkıştırmadan,hararete kaldırmadan olur.

Motosikleti
    cawa
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    almayı düşündüğünüz bmw gs Adventure ise oilhead yani yağ kafadır,o kadar motorun icine 4 Lt yağ konur ve farın hemen altında yağ radyatorü vardır.Zaman içinde Gs serisindesu soğutmalı motora geçilmesi hava ve yağ soğutması olan motorların başarısız oluşundan değil,piyasadaki talebin ve motordan beklentilerin gereği olabilir.Yoksa BMW zaten su soğutmalı motorlarla yağ soğutmalıları aynı zamanda üretiyordu.GS ile birlikte K serisi de üretildi.
    Bu tip büyük üreticilerin üretim ve fiyat politikaları bizim kolaylıkla anlayabileceğimiz şeyler değildir.

sadece hava soğutmalı motor doğru kullanıldığında yolda bırakmaz,hortum patladı,müşir çalışmadı,fan açmadı,radyatör delindi gibi derdi olmaz .doğru kullanımı da onu üzmeden,sıkıştırmadan,hararete kaldırmadan olur.
    Aynen abi talebe hitap etmeye çalışıyorlar.
    Müşteri kitleleri çok başka dünyanın insanları.
    2013 daha 12 binde 1600 gt yi borusana bırakıp 2014 anahtarsız çalışanı 1600 gt yi alıp giden var. Sadece anahtarsız çalışma özelliği için adam 30 bin tl zarara banamısın demiyor.
    Şimdi doğal olarak adamlar için benim ne istediğimin pek önemi yok

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    Yeni gs te şu soğutma li ama tam manasıyla şu soğutmalı değil, yüzde 30 su yüzde 70 hava sogutmalidir, eski Boksör gs lere gelince, eğer şehir içinde kullanacaksaniz tavsiye etmem, sıkışık trafikte hararet yapıyor, bursada birkaç kez şahit oldum hararet yaptıklarına,

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen abi talebe hitap etmeye çalışıyorlar.
    Müşteri kitleleri çok başka dünyanın insanları.
    2013 daha 12 binde 1600 gt yi borusana bırakıp 2014 anahtarsız çalışanı 1600 gt yi alıp giden var. Sadece anahtarsız çalışma özelliği için adam 30 bin tl zarara banamısın demiyor.
    Şimdi adamlar için doğal oalrak benim ne istediğimin pek önemi yok
    haklısın ,80 milyarlık motoru adam çamura sokuyor.bir günde üç kere yatırıyor bana mısın demiyor.ben scooterı yana düşürsem icim acıyor.bu yaşıma geldim,paranın nasıl kazanıldığını biliyorum,günde onbinlira kazansam yolda milyon bulup da motor alsam 80.000 Tl lık GS i arazide çamura sokamam.malın kıymetinden değil,emeğin kıymetinden yanayım ben.
    o müşteriye hitap eden firma da haliyle müşterinin isteğine cevap vermek zorunda,benden BMW ye ne fayda
    AttilaXtreme, durmazzz ve ferhatkars bunu beğendiler.

Motosikleti
    cawa
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    haklısın ,80 milyarlık motoru adam çamura sokuyor.bir günde üç kere yatırıyor bana mısın demiyor.ben scooterı yana düşürsem icim acıyor.bu yaşıma geldim,paranın nasıl kazanıldığını biliyorum,günde onbinlira kazansam yolda milyon bulup da motor alsam 80.000 Tl lık GS i arazide çamura sokamam.malın kıymetinden değil,emeğin kıymetinden yanayım ben.
    o müşteriye hitap eden firma da haliyle müşterinin isteğine cevap vermek zorunda,benden BMW ye ne fayda
    Abi bak sana tam zenginin malı muhabbeti yapıcam şimdi.

Adam 1200 gs aldı , bu arada bir tane 1200 r ı ve 2014 gold wing i var. Goldwinge 8 bin dolarlık aksesuarları ben taktım.
    1200 adv bambaşka mesele. Motorda 30 bin dolarlık aksesuar var , sanırsın touratech motor yapmış üstünede rizoma akseuar takmışlar.
    Tüm aksesuar işi bitti adamın aklına gidon amortisörü geldi. O anda motor hemen minibüsle borusana gitti. daha 80 km de ki motorun , telelever değişti. Gidon amortisörü takıldı , hesap 5327 tl gibi birşey. Şuanda hala motorda ne eksik diye düşünüyor .
    Ben gibi gariban 2. el müşterisini kim sallar yaa. feedback leri o adamlardan alıyorlar , ona göre geleceklerini belirliyorlar.
    Sabah borusandaydım , baktım tüm 1200 gs lerde anekee 3 lastik var . Tamamen asfalt desenli , enduroluk namına hiç iz yok. Ama sorsan motor enduro. Sanırım 2 nesil sonra 1200 gs tamamen asfalt motoru olucak . Adı enduro kalıcak . Pardon maxi enduro

Yeni sulu gs ler içinde sadece silindir üst kapağı su soğutma demişlerdi ama baktım gayet komple su soğutmalı. Fakat motor yapısı bin öncekine göre ciddi anlamda değişmiş. Tek ortak yanı boxer oluşu kalmış gibi duruyor.
    iptaluyelik02 bunu beğendi.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    Yamaha Dragstar 650 classic
    Hava soğutmalı motorlar başarısız motorlar değildir. Ben de 650 lik dragstar vardı. sıcak havalarda hiç sorun yaratmadı. Ama sıcak havalarda bacaklarımı çok ısıtırdı. Fırın gibi olurdu. Sonuçta amacınız önemli.

capozzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 1100 sport
    Değişen kullanıcı profilinin istekleri önemli tabii. Şimdi Gs alan kaç kişi bunu arazide, çok uzun yolda kullanıyor. Kaç kişi suv muamelesi yapıp şehir içinde biniyor? Üretici firma için önemli olan bunlar.

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    Bende 90 model fj1200 vardı hava soğutmalı 130hp.ağustos sıcağında istanbulda bile gezerdim,sıkıntısız.
    Racing harici bi motorda imkanım olsa hava soğutma seçerim

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şu uzun km'ler konusu bir çok kişinin kafasını karıştırıyor. motor çalıştıkça ısısının arttığı sanılıyor. öyle bir şey yok soğutma sistemi motorun ısısının bir noktada sabit kalmasını sağlar. yani ortalama bir hava soğutmalı motor 5 - 10km gittiğinde yeteri kadar ısınır. ancak hiç durmadan 15km yol gitmesiyle 1500km gitmesi arasında bir ısı farkı olmaz.

hava soğutmalı motorların yapıldığı malzeme gereği verimleri daha düşük oluyor. su soğutmalılara göre sürekli değişken ısılarda çalışmaya uyumlu olabilmeleri için şişme yapmayacak genleşmeye sahip blokları ve pistonları oluyor. hava soğutmalı bir motosiklete şort ile binip, motoru yeterince ısıtırsanız, soğutma sisteminin ne kadar başarılı olduğunu görürsünüz

hava soğutmalı motorlar da hararet yapar. soğutma için, kanallardan hava geçmesi gerekir. yokuş tırmanırken hızınız ve dolayısıyla hava akımı azalırken, silindire giden yakıt arttığından motor normalden fazla ısınmaya başlar. bu durumda yokuş bittiğinde bir kaç km boyunca motora yüklenmeyerek soğutmak gerekir. yokuş fazlaysa dinlendirmek gerekir. su soğutmalılarda fan olduğundan buna pek gerek olmuyor. yani hava soğutmalılar da hararet yapar, hem de nasıl :9

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Bizim kullandigimiz cbf lerde hava soğutmalı , katır gibi motordur .
    mustbe bunu beğendi.

manners - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uzun yollarda,bir cok farkli hava ve cografi farkliliklara uyum saglama konusunda altinizdaki motor mekanik olarak ne kadar sade ise sorun cikarma orani o kadar duser. hava sogutmali motorun su sogutmali motora gore kotu oldugunu dusunmek cok dogru degil. zira uretici firmanin urunune dair uygulayacagi kalite standartlari o urunun dayanikliligini belirler. kullanilan sistem degil.

iyi bir firmanin hava sogutmali motoru olasi sartlara en iyi sekilde cevap vermesi icin uretilmistir. her urunun kendine gore avantaj yada dezavantajlari var. biri digerinden daha iyi yada daha kotu diyemeyiz.

benim sahsi tercihim kaliteli hava sogutmali bir motordur mesela.

burak5353 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    falcon deserd 277
    hava sogutmalı motor bi yerde sisiyor cekmiyor arkadasım adanada 100lük motorla ekmek dagıtamıyodu motor sisiyordu durup sogumasını bekliyodu

s.ozer1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Hyosung GT250R EFi
    İstanbul'un bu sıcakların hyosung kullanıyorum. Hava soğutmalıdır ama hiç çekişten düşme yaşamadım. Bastığım zaman gayet iyi hızlanıyor. Motordan motora değişiyor olabilir. Babamın activa ile 10-15 km gidecektim motoru şişti ve çekmemeye başladı.

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    her motor aynı şekilde ısınmaz. %100 verimli bir motor hayal edersek hatta hiç ısınmaz.

Eğer motorun ürettiği ısı, motor bloğunun çevresindeki kanatlar sayesinde yeteri kadar soğutulabiliyorsa, neden su soğutma sistemi motora entegre edilsin ve hem ağırlık hem maliyet arttırılsın ki? Yok radyatör patladı patladı derdi yok, antifriz derdi yok, modifiye yapmak istesen çok daha kolay vb vb.

Yani çok faktör var firmaların bu kararı vermesinin altında yatabilecek. Örneğin düzgün cruiser motorlarların aşağı yukarı hepsi (ve tabi Harley Davidson) hava soğutma V motor kullanıyor. Şimdi Harley, ben sıvı soğutmaya geçtim dese kullanıcıları gider yıkarlar orayı. Dolayısıyla teknik olarak daha iyi olsa bile hava soğutmaya devam ediyor olabilirler. Veya çok farklı sebeplerden, örneğin az parça olması demek aynı zamanda motorun daha az bozulacağı anlamına geldiğinden BMW geçmişte böyle bir karar almış ve şu anda bu kararından vazgeçmiş olabilir.

Bu forumdaki kimsenin o işin nedenlerinin analizini kesin olarak yapabilecek kadar donanımlı olduğunu sanmıyorum. İngilizce iyise google'a ciddi bir araştırmaya buyurun.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler