Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yağ filtresi ve uzun yol...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    <<yeni sahibine hayırlı olsun>>TVS Apache RTR 150
    merhabalar...

öncelikle aynı konuyu pek çok yerde araştırdım ancak istediğim cevapları bulamadığım için burada da sorma gereği hissettim... okuyup ilgilenen herkese teşekkür ederim...

6500 kmde 2013 model tvs apache marka motorum var ve aydında yaşıyorum... yarın kısmetse istanbula doğru bi yolculuk planlıyorum... aslında çok da uzun bi yol değil ancak ilk defa olacağı için yanıma ne almam gerektiği konusunda tecrübesizim... motorun komple bakımını yaptım sayılır... uzun yolda (ki neredeyse istanbula kadar her ilçe ya da il merkezlerinde tvs servisi var) neler almalıyım yanıma...

ayrıca bugün yağ değişimi yapacağım ancak yağ filtresini bulamadım... yağını değiştirip filtreyi daha sonra değiştirsem sıkıntı olur mu... yani önce yağ değişecek ve 300 500 km sonra filtre değişecek... sıkıntı olur mu.... yoksa diğer yağ değişiminde yeni yağ yeni filtre mi olmalı...

teşekkürler...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    öncelikle hayırlı yolculuklar yanınıza lastik tamir seti almanız iyi olur buji ve anahtarı şimdi yağ koydunuz diyelim 300-500 km sonr çıkardığınzda biraz yağ eksilcek o yağda filtre ye dolucak biraz yağ eksilecek yani üstüne ek yapmanız gerekebilir
    quattromeb bunu beğendi.

sozerten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki INAZUMA '14
    Merhabalar, nisan ayında ben de tvs apache'mle nazilliden eskişehire gittim. İlk uzun yol tecrübemdi ve sorunsuz yolu tamamladım.

Yanına alman gerekenler ise;

1) Lastik tamir köpüğü.

2) Yedek çift tırnaklı buji

3) Buji anahtarı

Zincir gergi ayarına bak ve zincirin durumunu gözden geçir.
    Mümkünse içindeki 10-40 yağı boşaltıp bir numara daha kalın yağ koy. Çünkü uzun yolda motorun aşırı ısınacak.
    Son olarak da yolun başlarında motoru çok zorlama ve soğuması için saatte bir mola ver. (kendi motorum rota
    bitmesine 1 saat kala şişmek üzereydi)

Yolun açık olsun,dikkatli ol
    quattromeb bunu beğendi.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    filtreninde yağ ile birlikte değişmesi gerekiyor. motor bloğunun sağ yan kapağında 3 tane vida ile tutulan bir kapak var yağ filtresi orda işte
    quattromeb bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle hayırlı yolculuklar yanınıza lastik tamir seti almanız iyi olur buji ve anahtarı şimdi yağ koydunuz diyelim 300-500 km sonr çıkardığınzda biraz yağ eksilcek o yağda filtre ye dolucak biraz yağ eksilecek yani üstüne ek yapmanız gerekebilir
    teşekkür ederim ustam az önce yağı değiştirdim artık istanbulda bu yağ ile dolaşıp dönmeden önce filtreyi hem yağı bi daha değiştiririm artık...

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:25 ----------

Alıntı sozerten adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, nisan ayında ben de tvs apache'mle nazilliden eskişehire gittim. İlk uzun yol tecrübemdi ve sorunsuz yolu tamamladım.

Yanına alman gerekenler ise;

1) Lastik tamir köpüğü.

2) Yedek çift tırnaklı buji

3) Buji anahtarı

Zincir gergi ayarına bak ve zincirin durumunu gözden geçir.
    Mümkünse içindeki 10-40 yağı boşaltıp bir numara daha kalın yağ koy. Çünkü uzun yolda motorun aşırı ısınacak.
    Son olarak da yolun başlarında motoru çok zorlama ve soğuması için saatte bir mola ver. (kendi motorum rota
    bitmesine 1 saat kala şişmek üzereydi)

Yolun açık olsun,dikkatli ol
    teşekkür ederim ustam lastik tamir köpüğü aldım ama diğerlerini almadım artık kısmet inş bi sıkıntı çıkmaz... zincirin durumu da iyi zaten 500 - 1000 kmde bir temizleyip yağlamışımdır... yanıma yağımı da götürüp yolculuk sonrası tekrar temizlik ve yağlama yaparım artık... tekrar teşekkürler...

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:29 ----------

Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    filtreninde yağ ile birlikte değişmesi gerekiyor. motor bloğunun sağ yan kapağında 3 tane vida ile tutulan bir kapak var yağ filtresi orda işte
    sana da teşekkür ederim ustam... yeri konusunda bi sıkıntım yoktu aslında filtre bulamadım derken filtrenin yenisini bulamadım demek istemiştim ama olsun ilgine teşekkür ederim...

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    hahahaha yanlışlık olmuş filtreyi internetten sipariş edebilirsin sahibindende 5 tl ye satıyorlar motosiklet yedek parçası satan yerlerdede bulursun

suzuki an 125 filtresi dersen verirler yada gv 250 aynı filtreyi kullanıyor bu motorlar
    quattromeb bunu beğendi.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    uzun yolda ne lastik tamir kiti ne buji ne de ona benzer şeyler alınmaz. tam dolu şarjlı bir cep telefonu ve para. şarjı az gidiyorsa aküden 12v çıkış alınmalı öncesinde.

safariye çıkmıyorsanız yanınıza kendi eşyalarınızı alın, motosikletin eşyalarını değil.
    quattromeb bunu beğendi.

Survivalsyk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhabalar
    Daha önce de yazmıştım.Kötü tepki verebilirsiniz,ama bence en iyi öğrenme yolu"bir müsibet bin nasihattan iyidir".Kara düzen çıkın yola.Yolda başınıza gelenler bir daha hiç unutmamak üzere öğreticektir gerekli olanları.
    Bence.
    Bilg.
    Sayg.
    quattromeb bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hahahaha yanlışlık olmuş filtreyi internetten sipariş edebilirsin sahibindende 5 tl ye satıyorlar motosiklet yedek parçası satan yerlerdede bulursun

suzuki an 125 filtresi dersen verirler yada gv 250 aynı filtreyi kullanıyor bu motorlar
    iki gündür aradığım cevap işte buydu... teşekkür ederim... kendi servisinde yok dışarıda da tvs apache yağ filtresi dediğimde kimse bilmiyor... teşekkür ederim...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:14 ----------

Alıntı solmyr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun yolda ne lastik tamir kiti ne buji ne de ona benzer şeyler alınmaz. tam dolu şarjlı bir cep telefonu ve para. şarjı az gidiyorsa aküden 12v çıkış alınmalı öncesinde.

safariye çıkmıyorsanız yanınıza kendi eşyalarınızı alın, motosikletin eşyalarını değil.
    çok haklısın ustam zaten gobi çölünde gitmeyecem istanbul aydın arası yollarda en fazla 10 15 kmde bir köy var ilçe var... kime el etsem durur da işte maksat önlem alabilmek ya da vicdan rahatlatmak... yoksa herhangi bir arıza durumunda müdahele etmek için bir de takım çantası lokma alyan falan taşımak gerekiyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:18 ----------

Alıntı Survivalsyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar
    Daha önce de yazmıştım.Kötü tepki verebilirsiniz,ama bence en iyi öğrenme yolu"bir müsibet bin nasihattan iyidir".Kara düzen çıkın yola.Yolda başınıza gelenler bir daha hiç unutmamak üzere öğreticektir gerekli olanları.
    Bence.
    Bilg.
    Sayg.
    bakalım inş müsibetler bizi bulmaz...
    ogzcngdk ve Survivalsyk bunu beğendiler.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Yağı 10w40 koyma kalın bir yağ koy 10w40 yağ yaz ayında inceldikce incelir sonra vites geçişleri daha sert olur
    Yağ filtresini çıkar temizle sonra yağı doldur

Motosikleti
    Suzuki INAZUMA '14

Lastik patlarsa yanımızdaki ufacık tüple lastiği tamir etmek varken neden 5 km motoru itmek zorunda kalalım veya ne olduğu belli olmayan kişilerle muhattap olmak zorunda kalalım?

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sozerten adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Lastik patlarsa yanımızdaki ufacık tüple lastiği tamir etmek varken neden 5 km motoru itmek zorunda kalalım veya ne olduğu belli olmayan kişilerle muhattap olmak zorunda kalalım?
    Son motorumda 17000km'de 1 defa başıma geldi. Lastikçiyi aradım (dolu şarjlı telefon maddesine bakınız) adam fazladan 20lira yol ucreti altı. 20000km yanımda taşıyacağıma, 20 lira fazladan veririm kafam rahat olur. (para maddesine bakınız.)

Araç lastikleri lastikçi dukkanlarının onunde patlamadığından, yakınınızdaki her lastikçi bu işi yapacaktır.

Motosikleti
    Suzuki INAZUMA '14
    Son motorumda 17000km'de 1 defa başıma geldi. Lastikçiyi aradım (dolu şarjlı telefon maddesine bakınız) adam fazladan 20lira yol ucreti altı. 20000km yanımda taşıyacağıma, 20 lira fazladan veririm kafam rahat olur. (para maddesine bakınız.)

Araç lastikleri lastikçi dukkanlarının onunde patlamadığından, yakınınızdaki her lastikçi bu işi yapacaktır.
    Apachenin koltuk altına sığabilen ufacık bir tüpten bahsediyoruz. Yangın tüpü gibi birşeyi sırtlamaktan değil. Ve patlak lastikle bir süre daha yol alabileceksiniz. İsteyen yanına alır isteyen lastikçiye ulaşmaya çalışır. Kişinin kendi kararı.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)