Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motorumu Bayide Düşürüp Çizmişler

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar, sağolun ama bu bahsettiğim motorun ÖTV, KDV, Fatura vb. belgelerinin motorun sadece kendisine ait olan şasi numarasıyla çıkartılmış olması pratikte ve hukuki olarak ne gibi zorluklar çıkarabilir, bu konu hakkında bir bilgisi olan var mı acaba?

Ya bir de şunu sormak istiyorum asıl, beni o motordan en çok soğutan şey çalıştıramayışımız oldu. Marş basıyodu ama ateşleme yapmadı alet. Bu sık rastlanan normal bir durum mudur? Yoksa ileride her gün motoru çalıştırmak için boğuşmam gerekeceği anlamına mı gelir? Sorduğumda 300 bakımından sonra düzeleceğini söyledi bayideki arkadaş. Kullanım kılavuzunu da keza 300 bakımını yaptırmaya gittiğimde servisten alacakmışım. Bayide yoktu??

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    motodevil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Momo
    arkadasım ben olsam o motoru bayıye goturur elıme bi bidon benzın alır destırın dıe tehtid ederdım saka bi yana destırmelerı lazım o motoru

kucukprens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Eli kulaginda!
    eger teslim almadiysan sakin teslim alma bu sekilde!
    Benze bir sey arkadaslarimdan birinin basina geldi. Opel bir otomobilin parasini vs. verdi. Opelde teslim almaya gitti. O sirada bayideki cocuk, "abi benzin kapagi biraz yamuk onu duzelteyim " diyerek otomobili alt kattaki servise cekiyor. Tabi o sirada gümm diye sütunlara bindiriyor.

Arkadasima "kusura bakmayin, ucretsiz tamir edecegiz vs. " diyorlar...
    Arkadasim yahu 0 araba almaya geldim, ve hala sizin sınırlarınızdan disari bile cikarmadim araci, Almanya opele bildirecegim durumu diyor. 1 saat icinde kendisine yeni araci hem de bir ust modeli teslim ediliyor...

Tabi Çin haojin yetkililerine telefon acarim diye bir koz kullanamiyoruz elbette cin mali motor alinca

MAhkemelik olmadan sadece inatcilikla bile degistirebilirisn bence motoru. Dedigim gibi ruhsat vs. gibi seyleri dert etme, otomobilde yapildiysa motosiklette daha kolay halledelerler. meraklanma..
    1 MAY

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    hakkını ara o şekilde teslim alma sakın.onlarda biliyor değiştireceklerini yada bedelini iade edeceklerini..bakın bu tip konularda yasalarımız ne diyor...
    Yargıtay Ayıplı Malların, Satıcıya İadesi Hakkında Ne Diyor?
    4077 s. Tüketicin Korunması Hakkında Kanun'un "Ayıplı Mal ve Hizmetler" başlığını taşıyan 4. maddesinde: Ambalajında, etiketinde tanıtma ve kullanma klavuzunda yer alan veya satıcı tarafından vaad edilen veya standardında tespit edilen nitelik veya niceliğe aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomi eksiklikler içeren mal veya hizmetler, "ayıplı mal veya hizmet" olarak kabul edilmiştir.
    Satılan malın ayıplı olduğunun anlaşılması üzerine tüketici, malı teslim aldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde bu malı satıcıya geri vererek;

a. değiştirilmesi,
    b. ödediği bedelin iade edilmesi,
    c. ayıbın neden olduğu değer kaybının, malın bedelinden indirilmesi,
    d. ücretsiz olarak tamir edilmesi,
    konusundaki seçimlik haklarından birini talep edebilir. Satılan maldaki ayıbın "gizli ayıp" niteliğinde olması durumunda tüketici 15 günlük süre ile bağlı değildir. Tüketici bu taleplerden herhangi birisini tercihte yine serbesttir. Satıcı, tüketicinin seçtiği talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

merhaba öncelikle kesinlik ama kesinlikle o motoru o şekilde teslim alma hiçbir hakkın kalmaz sonra kimseyi inandıramazsın o şekilde teslim aldığına ısrarcı ol bütün haklarını ara gerekirse çingenelik yap ( lafın gelişi) hakkından vazgeeçme yanisini iste en basitinden ikinci el bir oto alınırken bir anlaşma yapılır o tarihtekinden önceki ceza vergilerden muafım bundan sonraki lerden yüğkümlüyüm diye aman diyorum alma ne olursa olsun hakkını ara
    Kask tak!

izmirliavukat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hukuki destek

öncelikle tüm arkadaşların yazdıklarını okuyamadım. vaktim de olmadığından başına gelene kızıp bunları yazıyorum. Abi tüketici kanunu diye bir şey var. ÖTV sini yatırmış bile olsan hasarlı malı almak zorunda değilsin. Sana gösterilenle teslim edilen farklı olamaz. Bir bu mal dünyada tek olsa, bir indirim talep edersin falan helalleşirsin. sana aynısının tıpkısının benzerini ama hasarsız olanını vermek zorundalar. ŞAyet bu konuda seni üzerlerse hemen bir dilekçe ile bulunduğun ilçenin tüketici hakem heyetine bir dilekçe ver. Bakiye parayı yatırma ve derhal bir ihtarname çek. Delil olsun elinde. Para verdiğine dair (vergi plaka v.s için) elinde belge yok ise, bu şikayetleri yapmadan önce git satıcıdan bir belge al ki, ileride bu parayı faizi ile birlikte alabilesin.
    Hakem heyetinin yaptırıcıığı yok ma pratikte çok işe yarıyorlar. Diyelim ki satıcı denyo hiç kaile almadı başvurularını. Derhal tüketici mahkemesinde bir dava aç... Ayrıntılı bilgi için avmurataki@hotmail.com a yaz. yardımcı olmaya çalışırım. Acayip kızdım başına gelenlere...

kalderanın cevabını şimdi okudum. tamamen haklı kardeşimiz. Sakın alttan alma. Sen parayı sokakta bulmadın birader...

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    Alıntı izmirliavukat adlı üyeden alıntı
    kalderanın cevabını şimdi okudum. tamamen haklı kardeşimiz. Sakın alttan alma. Sen parayı sokakta bulmadın birader...
    teşekkür ederim dostum,haklı olmaktan öte yasalar haklarımızı buna benzer konularda bu şekilde korumuş.
    bizlere düşen haklarımızı bilmek.yok öyle yağma..adamlara bak hayret bir şey walla..

ceash - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    LEDOV 250 CMX-A
    her ilçede Tüketici Hakları Hakem Heyeti Başkanlığı var İlçe Kaymakamlıklarına bağlılar
    Bu Kuruluşa müracaat ederek hakkını ara kusurlu olan malı değiştirmek mecburidir bu konuda kanuni yaptırımlar var değiştirmeyi kabul etmesse o motorun 3 katı kadar para cazası var
    GEL DEDİN, GELDİM, ABDURRAMAN ÇAVUŞ

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    senin sorduğunda soru yani tabiki alma eğer bayi değiştirmem gibi bi şey yaparsa sakın ok deme..
    gerekirse distirübütör firmaya yazarız böle iş olmaz ..sana yersen yapmışlar yeme sakın..

bide benim başımdan geçen bir olay var...hussarı teslim alırken montajlar yapıldı falan bekliyorum motorda orta ayak üstünde duruyo yan ayağa alim dedim
    orda çalışan çocuk var11-12 yaşında iyi niyetinden dur abi dedi sağ taraftan motoru indirdi ama motor çalışır durumda lduğundan inince gaza yüklendi kütttttt duvara bindirdi ön far ve granaj kırıldı....allahtan ellerinde o renk granaj varmış hemen değiştiler...bende çok severim bayiyi ama aşk başka iş başka...sana bunu teklif dahi edemezler...
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

zipir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6
    sakın almaaaaaaaaaaaaaa
    KARTAL GOL GOL GOL

Forumdan Uzaklaştırıldı ozaktasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HondaCB900F,HondaCBR125,Kymco Süper8,Sym Xs125
    Makinanın çizilmişini düşmüşünü niye alasınki Katiyen kebul etme ne halleri varsa görsünler

Forumdan Uzaklaştırıldı MrCool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki LS 650 Savage / Kawasaki ZX-9R / Yamaha 600 Fazer
    Bence bu konuda düşünmen ve sorman gereksiz ve hata. Tabii kii teslim almayacaksın. Bu kadar sevdiğin kişi sana madik atacaksa da bundan sonra sevmeyiverirsin. İnsanlara hayır demek bu kadar zor olmamalı. Önce uygun ve kibar bir dilde hasarlı ürünü kabul edemeyceğini belirtirirsin, hala ısrar ediyorsa o adam seçimini yapmış demektir. Yani bu durumda sen ona saygısızlık yapmış olmayacaksın, o ayıplı bir seçim yaptığı için sana saygısızlık yapmış olacak. 10 yaşındaki insan sana saygı gösteriyorsa sen de göster, 50 yaşındaki adam saygısızlık yapıyorsa gereken cevabı vermelisin.

Arkadaşlar sağolun cevaplarınız için. Bugün yoğundum, gidemedim bayiye. Son gittiğimde çalıştıramadığımız için ustaya baktırıp beni arayacaklardı, aramadılar. Karşılıklı olarak ihmal ettik. Yarın bir sonuca bağlayacağım inşallah..

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşım tüketici haklarına sor, anlat durumu onlar yol göstereceklerdir. TÜ-MER tüketici hakları merkezi (0212) 611 10 00
    "İnsanların sizden neler beklediği değil, sizin kendinizden neler beklediğiniz önemlidir." N.F.ERES

fragrance_chaplin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PEMBİŞ'im SATILDI!/Regal Raptor250-Dragstar650
    tüketici haklarını nedense görmezlikten geliyor satıcılar...hakkını sonuna kadar ara ve asla o motoru kabul etme!!!
    [COLOR="Red"][U][B]:pr:PEMBİŞİM SATILDI :salut:[/B][/U][/COLOR]

1150gs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1150GS
    Bence de alma, soyle avukata falan basvuracagini. Ve motorsuz gecirdigin her gun icin masraf talep edecegini falan da soyle. Herifler korksunlar.
    [COLOR="Red"][SIZE="1"]Ne Mutlu Turkum Diyene[/SIZE][/COLOR]

Beyler, motorumu teslim aldım. İşyeri sahibiyle görüşemedim bir türlü. Sonuçta meşgul insan, ulaşamadım. Bayi çalışanlarının yüzüne "Ne biçim adamlarsınız siz!" diye bağırmak isterdim ama ne kibarlıktan ödün vermek ne de babamla olan dostluklarına zarar vermek istemedim. Vaktim de yoktu uğraşacak doğrusu. Ama çizilen kısmı değiştirebilirmişim bakıma gittiğimde.. Neticede şunu öğrenmiş oldum,
    1-Asya Motor gördüğüm kadarıyla pek profesyonel çalışmıyor.
    2-Çin malı aldım ve bir gözüm arkada olacak kullanırken.
    3-Tanıdıkla iş yapmak o kadar da iyi bir şey değilmiş
    4-Her tecrübeden yeni bir şeyler öğrenip hayata devam edeceğiz..

Yorumlarını paylaşan herkese teşekkürler. Sağlıcakla kalın..

kemal1234 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suan yok
    ne dicegimi bilemiorm buraya yazılan o kadar seyden sonra gidip almıssın o motoru tebrikler

kurt_kapani_mos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pegeout 103 simsek+honda cbr 125 r
    hayırlısı olsun inşallah... vardır bunda da bir hayır...
    bu arada allah tekerini düz bastırsın.... kazasız ve keyifli sürüşler..
    en iyi sürücü en dikkatli olandır...
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    bu vatanın ekmeğini yiyip ihanet eden bir gün ekmeği yediği yerden kurşunu yer....
    kurt_kapani

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hayırlı olsun. ancak kusurlu malları kabul ederek adamların bu şekilde mal satmasına destek vermiş oldun.
    "İnsanların sizden neler beklediği değil, sizin kendinizden neler beklediğiniz önemlidir." N.F.ERES

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler