Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

125 cc İle Uzun Yol(550 km) + Yeni Motorum(Bol Fotolu)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Espaniole - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb650F - cb125E
    Selamlar mt ailesi. Yaklaşık 1 hafta önce yeni motorumu aldım. Kendisini ve aldıktan sonra geldiğim yolu paylaşacağım sizinle.

Bundan önce motosiklet geçmişimden bahsedeyim. Virüs vücuda girdikten sonra aldığım ilk motor Sym Fiddle 2 idi. Scooter olması, güzel görünmesi ve kolay kullanılması ile gönlümü çeldi. Beyaz renk, vespavari görüntüsü ve yarım kaskla dikkat çeksem de, sakallı ve nispeten sert görünümüme uymuyordu Malesef elimde fotorafı yok. Yaklaşık 2 bin km kadar italyanlar gibi tatlı tatlı gezdim. Artık beni kesmediğini farkettim. Sürdüğüm motora daha fazla hükmedebilmeliydim,yani vitesli motor almalıydım.

Temiz motor dışında motora ısınamama gibi bir huyum olduğundan sıfır almaya karar verdim. Ve bir Honda Cb125e sahibi oldum:

[/url]

Fiddle 2 den sonra görüntü ve pratiklik olarak kaybetsem de, sürüş keyfi olarak üst seviyelerdeydim. Selenin sertliği,devir saatinin olmayışı gibi küçük detayları hoşuma gitmese de, genel olarak memnundum. Sürüş tekniklerinin çoğunu (üzerindeki kenda marka plastik sertliğindeki lastiğe ramen) bu motosikletle öğrendim. İlk kazamı da (duramayıp Bmw tamponuna kafa atmak) bununla yaptım. Kendimi gerçekten motorcu hissetmeme çok yardımcı olmuştu.
    Motosiklet virüsünden önce koyu arabacıydım, ve her otomobil sevdalısı gibi ilk arabayı büyük hevesle bekler haldeydim. Cb125 i kullanırken bu fırsat karşıma çıktı ve kışın gelmesiyle de bu isteğime engel olamamıştım. Zor da olsa motorumu yaklaşık 8500 km de sattım.
    Ve uzun arayışlar sonrasında 2000 model Renault Clio sahibi oldum.

İlk iki ay mutluydum, herşey güzeldi. Ufak tefek modifiye parçaları taktım, sevgim pekişti. İzmir'de üniversiteyi de kazanınca oradaki arabacılarla takılmaya başladım. Şunu belirteyim ki, hiçbiri motorcu grupları kadar iyi ve içten gelmedi.

Olan oldu ve virüs tekrar harekete geçti. Otomobilimden yavaş yavaş soğumaya başladım. Artık onu sürmek keyif vermiyordu, Cb'nin fotoraflarına bakıp iç geçiriyordum. Motosiklet oyunlarına,videolarına bakmaya başladım. Trafikte gözüm motordan başka bir şey görmüyordu. Ve otomobille trafikte her durduğumda küfür ediyordum. Kesinlikle motosiklet almalıydım, başka çarem yoktu.

Alacağıma o kadar çok inandım ki, izlediğim motosiklet sürüş eğitimi videolarını arabaya uygulamaya başladım. Mesela virajlarda motor sürer gibi virajın çıkışına bakıyor,dizimi açıyordum.( Evet delilikti)

Ne yaptım ne ettim arabayı sattım ve motosiklet bakmaya başladım. O ana kadar neredeyse 20 bin km 125 cc kullanmıştım. Kesinlikle 250 cc alacaktım. Fakat babam otomobilini yükseltmek istedi ve benim 250 cc almam çok zorlaştı. 7 bin-8 bin tl gibi bir miktar vardı elimde. Biraz eski model,çok km li 250 cc alabilirdim fakat temiz ve düşük kmli motor istiyordum,motor olsun da taştan olsun

Direk Cbr 125r'lere bakmaya başladım. Sıfırını satmıyorlarmış o yüzden en fazla 5 bin km lerdeki ikinci ellere yöneldim. Ama piyasa uçuktu. Motorun sıfırı zaten 8.450, bizim akıllılar gelmiş 8.400 yazmış 4 bindeki motora. Hadi canım oradan.

Forumdan Ramazan Can isimli arkadaşın motoruna rastladım ve beğendim. Zaten motorunu buradan biliyordum. Aradım konuştuk, sağolsun çok güzel anlattı hiç yorulmadan. Fakat '2-3 arkadaş bakacak bugün, büyük ihtimal alır birisi' dedi ve o kadar yol yapıp eli boş dönmek istemedim. Buradan kendisine selamlar.

Konya Cihanbeyli'de buldum. 940 km de, çiziksiz,2013 modeldi. Fiyat olarak gidilmesi zor yer olduğu için de uygundu. Aradım konuştuk ve 7.250 ye anlaştık Yüksel beyle. Bursa'dan Cihanbeyli'ye 600 km yol gidecek ve motoru alıp dönecektim. Bulabildiğim bütün sürüş eğitim videolarını tekrar izledim. Montum eksikti, onu da sağolsun Mehmetcan arkadaşımdan aldım. Gözümü kararttım ve gittim.

Motoru ilk görüş anım:

Motorun sahibi Yüksel beyin Fz8 i de vardı, cbr boşuna diye satışa koymuş. Neyse kahvaltı,satış işlemleri falan derken aldım motorumu. İnternette Cihanbeyli-Eskişehir arasını 250 km olarak görmüştüm, fakat 400 km civarı imiş. Yol Tarifimi de aldım yola çıktım.

Yola Çıkarken motorun km'si:

Yol fotorafları:

Eskişehir'e kadar olan 400 km beni oldukça yormuştu. O yüzden orada ev arkadaşımın evinde 1 gece kaldım. Sabah Honda servisine gittim ve 1000 bakımını 1345 km'de yaptırdım. Bu hiç hoşuma gitmemişti fakat,elim mahkumdu. Eskişehir'den Bursa'ya 160 km yolum vardı ve gazladım.
    Pek fotoğraf çekemedim. Şunun dışında:

[/url]

Ve Bursa'ya vardığımda bir kaç ufak şehir içi gezmeleri sonrası motorun km'si:

[/url]

Gelir gelmez Mehmetcan kardeşimle zincir ve wd40 işine girdik:

[/url]

Sonunda motosiklet almıştım, 125 cc olsa bile hiç önemi yoktu. Şu an o motorsuz geçen 1 yılın inadına tiril tiril geziyorum Şu an 2 bin kmlerde.
    Uzun yolla ilgili deneyimlerim de şöyle:
    -Her 60-70 km de bir 15 dklık molalar verdim.
    - Her molada bol bol su ve bulabilirsem enerji içeçeği tükettim.
    - Yüksek devir olsa da tehlikeye girmek istemedim ve 90-100 km hızla seyrettim.
    - 1 kere polis durdurdu, rutin motosiklet kontrolüydü. Beni bilinçli gördü herhalde, sadece ehliyete baktı geçti.
    - Kulak tıkacı almadığıma bin pişman oldum.Kesinlikle almalısınız.
    - Bacaklarım çok ağırdığı için başlangıçta ve molalarda esnetme hareketlerini ihmal etmedim.
    - Konya'nın köylerinden birinde 'beni de şuraya bıraksana' diyen adamı arkada çanta var bahanesiyle almadım. Boşa tehlike.
    - Kamyon,tır ve otobüsleri geriden hızlanara geçtim. Rüzgarlarında gidonu serbest bırakıp rüzgar yönüne yattım.
    - Yola çıkmadan lastik basınçlarını kontrol ettim. Motorun sıkılabilecek bütün vidalarını sıktım.
    - Yolun başında dizliği kotun dışına taktım ve deponun altındaki plastikte ince çizikler oluştu Farkedip kotun içine taktım, bu sefer de terletti.
    - Çoğunlukla sağ şerite seyrettim.
    - Kaskımın güneş vizörü yoktu, yanıma güneş gözlüğü de almamıştım. Karşıdan gelen güneş gözümü aldı.
    - Bir ara kaskın vizörü 2 tık açıktı ve yanağıma taş geldi, acıttı da namussuz. Sonrasında hep kapattım.
    - Tanıştığım çoğu kişi 'motorla o yol yapılırmı daha yakından alsaydın' dedi.

Aklıma gelmeyen şeyler illa ki vardır. Uzun oldu tabi, fakat azı da gönlüm kabul etmezdi. Allah hepinize daha iyilerini nasip eder umarım. Okuyan okumayan herkese de teşekkürler.
    Saygılar.
    MotorcuMetos, maxi97, acayüp ve 36 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2014 KIRMIZI BAJAJ BOXER BM 150
    Hayırli ugurlu olsun su an tam sizin durumdayım virüs rahat durmuyor.
    Espaniole bunu beğendi.
    2006 MONERO ANGEL 150/2013 ARORA KARTAL 100/2013 MONDİAL 100 MG PRİNCE/2014 BAJAJ BOXER BM 150

mtnsyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT-07
    Hayırlı uğurlu olur inşallah çok iyi yapmışsın bende yeni aldım 1 hafta olmadı aynı motor hatta aynı renk 2014 model 3300 km de çok beğenerek biniyorum gidişide çok güzel.
    Espaniole bunu beğendi.

Fazla enerji içme kardeşim çarpıntı yapar onlar. Hayırlı olsun motosikletin, mesela motorda değil senin bileğinde. istanbul park İntercity'de r6 en iyi 2dakika4küsür saniye gibi bir rakamlar pist dönerken, 125cc 2zamanlı bir eleman 2dakika2küsür saniye ile dönmüş. Mesela virajlara girip çıkmak, boş yolda herkes basar. 125cc güzel

4Vale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nk250
    Çok güzel anlatmışsın okurken hiç sıkılmadım uzun yazıları okumayı severim. Motorun hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin
    Espaniole bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Motosiklet zevki farklıdır
    Hayırlı olsun motorun Allah kaza bela vermesin
    Espaniole bunu beğendi.

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Enerji içeceği konusunda alper'e katılıyorum. Vücuda boşuna işkence.

Motosikletiniz hayırlı olsun.
    Espaniole bunu beğendi.

Apices - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf 250/Tvs Apache
    Hayırlı olsun.
    Espaniole bunu beğendi.

Espaniole - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cb650F - cb125E
    Alıntı OSİMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırli ugurlu olsun su an tam sizin durumdayım virüs rahat durmuyor.
    Teşekkürler, umarım yakın zamanda alır da virüsünüzü rahatlatırsınız.

Alıntı mtnsyn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı uğurlu olur inşallah çok iyi yapmışsın bende yeni aldım 1 hafta olmadı aynı motor hatta aynı renk 2014 model 3300 km de çok beğenerek biniyorum gidişide çok güzel.
    Teşekkür ederim. Evet son hız dışında gayet memnunum her şeyinden.

Alıntı 4Vale adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel anlatmışsın okurken hiç sıkılmadım uzun yazıları okumayı severim. Motorun hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin
    Teşekkür ederim.

Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet zevki farklıdır
    Hayırlı olsun motorun Allah kaza bela vermesin
    Teşekkürler.

Alıntı alper_becker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fazla enerji içme kardeşim çarpıntı yapar onlar. Hayırlı olsun motosikletin, mesela motorda değil senin bileğinde. istanbul park İntercity'de r6 en iyi 2dakika4küsür saniye gibi bir rakamlar pist dönerken, 125cc 2zamanlı bir eleman 2dakika2küsür saniye ile dönmüş. Mesela virajlara girip çıkmak, boş yolda herkes basar. 125cc güzel
    Teşekkürler. Yazdıklarınıza katılıyorum, motosikletin en keyifli yanı virajlar. Fakat uzun yolda da gücün eksikliğini inanılmaz hissettim.

Alıntı Arda_Karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enerji içeceği konusunda alper'e katılıyorum. Vücuda boşuna işkence.

Motosikletiniz hayırlı olsun.
    Teşekkürler hocam. Bacaklarım çok yorulmuştu ve sırf psikolojik etmenlerden içtim. Hiçbir etkisi olmasa da iyi hissettirdi

Alıntı Apices adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun.
    Teşekkür ederim.

Hayırlı olsun kazasız sürüşler, hayalimdeki motor , inşallah bize de nasip olur
    Espaniole bunu beğendi.

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Hayırlı olsun , Allah kaza bela vermesin .
    Espaniole bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Hayirli olsun ayni rengin 2012 si var bende de 2bin km de, simdi git yastigi pikeyi al yat ustunde deseler giderim otoparka
    Espaniole bunu beğendi.

hyo kenan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ramzeyQm250, GV250, cbf1000
    Dostum hayırlı olsun.kazasız belasız bin inşallah
    Espaniole bunu beğendi.

ardacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hayirli olsun tekerin duz bassin kazasiz surusler

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:01 ----------

Alıntı alper_becker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Iki derecede toprak razgatliogluna ayit
    Survivalsyk ve Espaniole bunu beğendiler.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Hayırlısı olsun kazasız belasız.

Böyle icten yazıları okumak gercekten keyifli oluyor
    Espaniole bunu beğendi.

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    kardeş çok güzel yazmışsın eline sağlık çevrende bık bık edenleri dinleme istendikten sonra o motorla her yere gidilir bende eski kasasını kulllandım 10bin km kadar,güzel motor hayırlı olsun umarım kazasız belasız binersin,selamlar.
    Espaniole bunu beğendi.

Survivalsyk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Teşekkürler.Yüreğine sağlık.Allah kaza bela vermesin.Tekerin düz bassın.
    Espaniole bunu beğendi.

MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Motorun hayırlı olsun.Motor aşkını güzel bir şekilde anlatmışsın.Bu sevdayı ancak bilenler bilir.
    Espaniole bunu beğendi.
    https://www.youtube.com/channel/UCsQMNz8EBD5jqoRCOlr-72Q

ilkervirlan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150 (2012)
    Hayırlı olsun kardeşim, motorunu güle güle kullan. Kazasız ve keyifli sürüşler dilerim.
    Espaniole bunu beğendi.

kngsze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Apache *11
    Dostum kaza bela vermesin Allah.

Cıbır candır ama dikkat et birden bokunu çıkarıp benim gibi 4 ayda 10bin km yapma
    Espaniole bunu beğendi.
    Dünyada taklit edilemeyen tek şey cesarettir.Doğrusunu bildiğim yalanları dinlemek çok hoşuma gidiyor.http://ulubahtsizhasan.blogspot.com.tr/ dan beni tanıyabilir,neler çektiğimi görebilirsin

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)