Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Soğuk hava olayları!

Motovento
    REKLAM ALANI
    tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Bilmem fark ettiniz mi, ama havalar baya sogudu
    Ben de allah ne verdiyse giyiyorum, birkaç sorunum var ama:
    1) Eldivenler. 3 çift eldiven denedim, 1 saat kadar yol gidiyorum evle iş arasında, 110-120km/saatte ile, ve vardıgımda her seferinde ellerim üşümüş oluyor. Aklınıza çözüm geliyor mu?

2) Kaskımın ön tarafının altından, yani çenemin oldugu yerden baya hava alıyor (marushin marka). Buraya bir parça sünger yapıştırmayı düşünüyorum, çünkü çenemle kask arasında rahat 1 belki 2 parmak açılık var. Ne dersiniz?

3) Şu anda kış pantalonum yok. Onun yerine, uzun termal tayt (böyle mi denir onlara?), üstüne normal pantalon, üstüne yagmurluk pantalonu giyiyorum. Motor pantalonu alsam, daha mı sıcak tutar dersiniz? Hava 10 derecenin altında oldugunda (dün) bu 3'lü karışımla bile üşüdüm de.

4) Off-topic ama, bir çift kulak tıkacım var, şu balmumundan olanlardan, ve epeydir kullanıyorum aynı tıkacı. Bunların miyadı nedir? İğrenc siyah bir renk alınca atmak mı lazımdır?

Sagolun!!
    -turgut
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Hyosung GT 250
    1. Eldiven olayında bir çözüm yok sanırım. Direk rüzgarı yemesi sebebiyle. Elcik ısıtmaları satılıyo. Bir faydası olur mu bilmem. Ayrıca motor eldiveni yerine kayak eldiveni deneyebilirsiniz. Elcik oruması da taktırabilirsin. Şayet bulabilirsen ki sizin motora göre varmıdır bilemem.
    2. Mutlaka maske alın. Tam kafayı saran cinsten. Ben aldım süper. Hiç soğuk hissetmiyorsunuz. Hatta sıcak bile geliyor.
    3. Eğer tüm bu giyimlere karşı hala üşüyorsanız pantolon alın derim. Onun da çok faydasını görürsünüz. Üstelik normal pantolonunuzun üstüne giydiğiniz için daha etkili oluyor. Ayrıca iç kısmı çıktığı için normal havalarda da pantolon üstü giyebilirsiniz.
    4. kulak tıkacı olayını bilmiyorum bir şey diyemeyeceğim ama kirlendiyse değiştirmekte fayda var tabi. Üstelik çok da ucuz şeyler zaten. Ben dalışta kullanıyorum ama motorda hiç kullanmadım ve gerek hissetmedim.
    Ben de bu olaya yeni başladığım için anca bu kadar yardımcı olabiliyorum.

Üşümemek çok önemli işin sonunda hasta olmak ve ileriki yaşlarda maraz kalma durumlarını da hesaba katmak gerekiyor sanırım.
    Saygılar
    Saygılarımla
    Ferhat Demirel

trenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var işte...
    akşam bikaç saatlik bi şehir dışı yolculuğu yapmayı dünüyorum. bende mont,dizlik dışında bişey yok. donarmıyım acaba yolda.yoksa hiç girmemek mi lazım.hipodermi diye bişey var ama acaba ne kadar zamanda etkilenir insan.?
    neyse yazarım donmazsam
    bünyeye dikkat aman hasta felan olmayın.
    Sözkonusu vatan ise gerisi teferruattır.

bedenenyanlış ruhendoğru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125 r (olacaaakkk az kaldı geri sayımdayım!)
    Alıntı trenox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    akşam bikaç saatlik bi şehir dışı yolculuğu yapmayı dünüyorum. bende mont,dizlik dışında bişey yok. donarmıyım acaba yolda.yoksa hiç girmemek mi lazım.hipodermi diye bişey var ama acaba ne kadar zamanda etkilenir insan.?
    neyse yazarım donmazsam
    bünyeye dikkat aman hasta felan olmayın.
    bence hiç öle bişeye kalkışmamalısın derim, çünkü hava çok souk! bu havada yapılacak biişey deil ya da çok yapmak istiosan belki daha güneşli bi hava denk gelir bi ara o zaman yaparsın. benden sölemesi...
    ???

trenox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var işte...

gel sende beraber gidelim .bak söz montumu da veririm sana hı varmısın?
    Alıntı bedenenyanlış ruhendoğru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence hiç öle bişeye kalkışmamalısın derim, çünkü hava çok souk! bu havada yapılacak biişey deil ya da çok yapmak istiosan belki daha güneşli bi hava denk gelir bi ara o zaman yaparsın. benden sölemesi...
    Sözkonusu vatan ise gerisi teferruattır.

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Alıntı tepee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. Eldiven olayında bir çözüm yok sanırım. Direk rüzgarı yemesi sebebiyle. Elcik ısıtmaları satılıyo. Bir faydası olur mu bilmem. Ayrıca motor eldiveni yerine kayak eldiveni deneyebilirsiniz. Elcik oruması da taktırabilirsin. Şayet bulabilirsen ki sizin motora göre varmıdır bilemem.
    2. Mutlaka maske alın. Tam kafayı saran cinsten. Ben aldım süper. Hiç soğuk hissetmiyorsunuz. Hatta sıcak bile geliyor.
    3. Eğer tüm bu giyimlere karşı hala üşüyorsanız pantolon alın derim. Onun da çok faydasını görürsünüz. Üstelik normal pantolonunuzun üstüne giydiğiniz için daha etkili oluyor. Ayrıca iç kısmı çıktığı için normal havalarda da pantolon üstü giyebilirsiniz.
    4. kulak tıkacı olayını bilmiyorum bir şey diyemeyeceğim ama kirlendiyse değiştirmekte fayda var tabi. Üstelik çok da ucuz şeyler zaten. Ben dalışta kullanıyorum ama motorda hiç kullanmadım ve gerek hissetmedim.
    Ben de bu olaya yeni başladığım için anca bu kadar yardımcı olabiliyorum.

Üşümemek çok önemli işin sonunda hasta olmak ve ileriki yaşlarda maraz kalma durumlarını da hesaba katmak gerekiyor sanırım.
    Saygılar
    Merhaba! Öneriler için çok teşekkür ederim!
    Maskeden kastınız "balaklava" denilen şeyler değil mi? Onu kullanıyorum,
    hatta üstüne sarılan neopren bir "bogazlık" da giyiyorum! Hakikaten şart.

Bence kulak tıkacı işini yeniden değerlendirin, çünkü scooter harici tüm motorların gürültüsü ve rüzgar sesi uzun vadede insanın kulaklarında tahribata yol açıyor. Bir de, dalarken kullanıyorum dediniz, aman SCUBA dalışlarda kullanmayın derim. yüzerken iyi de, tıkaçlar dalarken tehlikelidir.

Selamlar, -turgut
    ---
    Honda NC750S..... Honda VFR 2008... Hyosung GT250R

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    eski motorcuların siz şimdi gençsiniz bu yediğiniz soğukların acısı ilerde çıkar lafını çok duydum. gerçi ozamanlar şimdiki gibi korumalar giysiler pek yoktu ama genede giriyor bi delik buldumu.

merhaba ben skarışık cevaplıyacağım kusura bakmayın:

2. bende shoei marka kask var bendede aynı sorun oluyor bir iki kere hasta olunca çözüm hemen arkasından geldi . size tavsiyem maskedir sirkecide en kalitelisi 50 lira civarında satılıyor. ancak ben şu bazılarının başlarına taktığı elastiki saç bandanasından(unisex model şerit şeklinde değil üçgen şeklinde) buldum dolabımda onu boynuma takıyorum kaskı takarken elastikiyetininde faydasıyla yüzümü örtüyorum hem yüzüm hem boynum soğuktan korunuyor seçim sizin tabiki..

4. ben yüzmeyi eviyorum ama malum kış aylarında kuağa su kaçırmamak gerek silikon bazlı tıkaçlar azaldıoğında veya kirlendiinde değiştirilmeli . bu konuda size tavsiyem silikon tabanlı tırtırlı(kullan at değil kulağınızın içine tam oturuyor ve saklaması kullanımı çok basit) kulaklıklardan edinmeniz . işiniz bitince kurulayıp kabına koyuyorsunuz artık ömür boyu kulanılıyor.ancak motor sürerken takıyorum diyorsanızki bunu halen çözemedim genellikle böyle bir şeye ihtiyaç duyulmaz ama kulaklarınız açık ise mutlaka bir maske edinin derim

1. ellerinizin üşümesi özellikle birkaç eldiven değiştirdikten sonra halen bu sorunun devam ediyor olması bence sizinle ilgili bir sorun ..(yalnız ben doktor değilim )bazı arkadaşlarım iki kat eldiven takıyor bunu önlemek için . ya böyle bir çözüm yada elcikler için ısıtma veya elcik rüzgar korumalığıda bir çözüm olabilir

3. pantolon konusunda size tavsiyem bu iş için üretilen bir modele başvurmanız ben kullanıyorum emin olun çok yararını gördüm buz gibi havada , yağışlı bir havada v.s. sürerken çok faydası oluyor .mesela motorcuların korkulu rüyasıdır su birikintisinin yanında geçerken hızla gelen bi arabanın sizi ıslatması çok kötü olur ben bunu yaşadım ve sonucunda hiçbir anormallik gelmedi başıma . termal iç astarlı bir pantolonda iş görür fakat motorcu pantolonları sırf bu iş çin üretidiğinden daha makul olucaktır
    Kask tak!

ARBETUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '93 Kawasaki EN 500 Vulcan
    Kaskın içine balaklavadan alternatif olarak kar maskesi de takabilirsin şayet ben bu şekilde biniyorum motora. Kaskın içine rüzgar az girse bile hareket olmadığı için daha çok üşüme olur(bendeki problem) hareket için sakız çiğnenebilir. Bir yerde soğuktan korunmak için motor eldiveninin altına bayanların kullandığı bulaşık eldiveni giyilebileceğini okumuştum içi hafif tüylü gibi olanlardan. Kulak tıkacına hiç ihtiyaç duymadım şu ana kadar. karmaskesi veya balaklava takıldığında pek ihtiyaç kalmıyor tıkaca.
    '04 Yamaha Nuovo - '56 BMW R25 - '06 Mondial 250 MCT - '94 BMW F650 - '99 Kawasaki ER 5 - '06 Bisan Roadstar 250 - '97 Kawasaki VN800 - '08 Suzuki VL 800 Intruder - '04 Suzuki VL 800 Voluisa - '01 Honda XL 650 V Transalp -'00 BMW F 650 GS

Motosikleti
    Suzuki DL 650 V-Strom
    Ben rodajda olduğum için 70-80 KM/H ile gidiyorum. Kar maskesi gibi bir maskem var. Üstüne kaskım var. Kaskın vizörünü kapattığımda kafamda bir sorun olmuyor ama boynum biraz da olsa üşüyor.

Üstü derili kışlık eldivenlerim var. Rüzgar konusunda çok iyi ama hassasiyet çok azaldığı için rahatsız oluyorum. Ani haraketlerde sorun çıkartacak gibi geliyor. Ayrıca debriyajı aniden bırakıyorum falan.

Termal bir motor pantalonum var. Açıkcası kullandığım sürece bacaklarımda rüzgarı hiç hissetmedim. Ama dediğim gibi 70-80'in üzerine çıkmıyorum.

Eczaneden alınan kulaklıkları kirlenince değiştirmek gerekiyor diyorlar, onun yerine yapı marketlerinde daha uzun süreli kullanılan kulak tıpaçları varmış. Ben eczaneden kauçuk cinsi kulağın içine sokulmayanlardan aldım. Açıkcası beklediğimden çok daha iyi oldu. Sesleri yalıtıyor, daha konsantre bir şekilde yolculuk yapılabiliyor. Sadece arkadan gelen aracın sesini duyamıyorsun. Kornalarda veya yolda başka bir motosikletli ile konuşmada sorun olmuyor.

Motosikleti
    Bombardier ds 650 baja ve Ramzey Scooter
    kulak tıkaclarını nerden alabilirim bildiğiniz bir yer varmı?

Motosikleti
    Suzuki DL 650 V-Strom
    tüm eczanelerde var. 1,4 - 4,5 YTL civarında fiyatları var. Kulak içine giren ve ipi olanlar var ama ben onlarla rahat edemedim. Kauçuk bazlı kulak deliğinin üzerine yerleştirilenler var. Daha raha gibi. Ama inşaat ve yapı malzemeleri satan yerlerde de satılıyormuş. Onlar daha ucuzmuş.

Eldİven Olayina Bende Bİr CÖzÜm Var Hemde Harley Pİyasasindan Edİndİgİm Bİr Bİlgİ Eldİvenİn Ne Marka Olursa Olsun İÇİne Normal İnce Amelİyat Eldİvenİ Takmayi Dene Ben Denedİm Sabah 6 İŞe Gİderken Ellerİm Artik ÜsÜmÜyor Bu Arada Bendede Derİ Kislik Eldİven Var . Yada Farkli Bİr Sİstem Eldİven İÇİne Takilan Eldİvenler Var RÜzgari Kesİp Isiyi Koruyor Fİyati Tam Olarak 25 Euro Gerİsİ Sİze Kalmis

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler