Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Yeni Ehliyet Yasa Tasarısı

Motovento
    REKLAM ALANI
    braveguy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 NNJ300SE
    Alıntı Furkan Tarık adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben aradım 2015'de yasalaşır dedi.Hemde ab'ye girmemiz için şart
    son 2 yılda ülkenin adalet sistemi de dahil ab için yapılan birçok uyum düzenlemeleri birer birer geri alınıyor.
    tüm bu uyum yasaları (ab'ye göre) geriye doğru değiştirildiği için zaten süreç 10 yıl ötelendi diyebilirim.
    sanki tek engel ehliyetlerin/kimliklerin/pasaportların değişmesiymiş gibi sunuyorlar, lütfen yutmayın bu zokayı.

beni ilgilendiren kısmı zaman kaybı ve gereksiz muhatap olma zorunluluğu.
    hükümet bizden belli bir miktar para almayı planladıysa, o parayı o adla veya bu adla bir şekilde alıyor zaten (ki her yıl bütçe gelirinde trafik cezaları yer alıyor, hiç bir medeni ülkede trafik cezası gelir kalemi olarak planlı bütçede yer almaz). paradan çok kaçış yok,

benim imtina ettiğim ise mutlaka peşinden koşmak zorunda kalacağımız o kimlik/pasaport/ehliyet değiştirme süreci.
    işi gücü bırakıp gereksiz yere saatler harcayıp bir de oradaki memurun canı sıkkınsa nazıyla oynama zorunluluğu kötü.
    Furkan Tarık bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Peki bu yasa çikarmi hocam bu sefer ciddi duruyor 1 ocak falan kurslarda çıkacak diyor

Motosikleti
    '14 NNJ300SE
    Alıntı Furkan Tarık adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bu yasa çikarmi hocam bu sefer ciddi duruyor 1 ocak falan kurslarda çıkacak diyor
    bence kesinlikle çıkar, zira bu sayede bir taşla en az iki kuş vurmuş olurlar.
    son 3 yıldır polis herkesin bilgilerini kontrol altında tutmak için elinden geleni yapıyor.
    işyerimde çalışanları her yıl karakola bildirmem için form geliyor, tüm bilgileri (oturduğu adres, kimlik dökümü), kimlik fotokopisini daha önce çalıştığı yeri vs bilgileri içeren bir form. her yıl tekrar doldurtuyorlar üstelik.

ayrıca biliyorsunuzdur, artık ehliyet, kimlik, pasaport alırken parmak izi veriyorsunuz.
    yani eskiden sadece suçluların parmak izleri alınırken şimdi herkesin parmak izi bir şekilde veri tabanına giriyor.
    büyük ihtimal bu veri tabanı yakın gelecekte nüfusun %75-80ini kapsar.
    kimlik/ehliyet/pasaport değişiklikleri bu işlemi hızlandırmak için çok iyi bir yol.
    ayrıca bu işler yapılırken bir de "harç" ve "bağış" adı altında tahsil edilen ödemeler var ki kaymaklı ekmek kadayıfı.

tüm bunları okuduntan sonra, sizce bu yasa çıkar mı???

berkaye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX
    Alıntı [K]orkusuZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ehliyeti olanların ehliyetleri a2 herkezin direk olarak a yani en yüksek olanı olacakmış 01.01.2015 dahil bundan sonra alınan hepsi bu sisteme göre verilecek.
    Merak ettiğim birşey var , şimdi bizde a2 var yeni tasarı çıkınca a olacakya , e 'a' ehliyet 20 yaş gerektiriyor yazıyor ben 18 yaşındayım. Buna rağmen a ehliyetimmi olacak 2 seneden bişey olmaz :D :D
    - Ayağımız kick starta değer değmez, gözümüz dağlara çevrilir.

Motosikleti
    '14 NNJ300SE
    Alıntı berkaye adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merak ettiğim birşey var , şimdi bizde a2 var yeni tasarı çıkınca a olacakya , e 'a' ehliyet 20 yaş gerektiriyor yazıyor ben 18 yaşındayım. Buna rağmen a ehliyetimmi olacak 2 seneden bişey olmaz :D :D
    değişiklik 1 günde yapılmıyor ya.
    5 yıl içinde tüm ehliyetlerin değişmesi planlanıyormuş.
    siz de gider 3 yıl sonra değiştirirsiniz.

berkaye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX
    Alıntı braveguy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    değişiklik 1 günde yapılmıyor ya.
    5 yıl içinde tüm ehliyetlerin değişmesi planlanıyormuş.
    siz de gider 3 yıl sonra değiştirirsiniz.
    Tamam tüm sayfaları okumadım pardon
    - Ayağımız kick starta değer değmez, gözümüz dağlara çevrilir.

Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Peki abi bu yasa çıkarsa ben 6 ay beklemekten kurtulacagım zaten 125'lik sürecektir bi kaç sene sizce sevinmem doğru mu ücretler düşer mi peki?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    alacak olan yasa çıkmadan alsın. kazanılmış haklar geri alınamaz. Hali hazırda ehliyeti olanları pek ilgilendirmiyor bu yasa.

A1'den direk A'ya geçiliyomu yoksa önce A2 sonramı A

Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Alıntı hızlı&kasklı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A1'den direk A'ya geçiliyomu yoksa önce A2 sonramı A
    Önce a1 2 yıl sonra a2 2 yıl sonra a

İnsanları uğraştırmak için neler yapıyorlar. Bende a2 alıcaktım yakın zamanda, bekliyeceğim artık.

Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Alıntı Efendy61 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsanları uğraştırmak için neler yapıyorlar. Bende a2 alıcaktım yakın zamanda, bekliyeceğim artık.
    Aynen mayısda da ben alacaktım. Hayırlısı artik her şer de bir hayır vardır

Direk a2 alınıyor mu? Ve a1 den a ya atlanmıyor mu?

Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    22 yasindaysan aliyosun

sherrnova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF250L & Kawasaki Versys 650
    Almanya'da ve İspanya'da trafik polisleriyle sohbet ettim.

Adamlara ehliyetimi gösterdim. Dedikleri şu "sizde a2 ne demek?". Anlattım dedim bütün cc'leri sürebiliyorum. Ben bunu nereden bileceğim diyor haklı olarak.

Avrupa'da malum bunlar (a1 a2 ax) düşük cc'ler için geçerli. AB'ye girişi felan geçtim. En azından yurt dışında motosiklet sürerken sıkıntı yaşamayalım. Şunlara adam gibi uluslararası bir sistem geliyor olması benim açımdan sevindirici.

Ama yine para istenir yine emniyete vergi dairesine gidilip harç bul püsür yatırılır...

Motosikleti
    '14 NNJ300SE
    Alıntı sherrnova adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Almanya'da ve İspanya'da trafik polisleriyle sohbet ettim.

Adamlara ehliyetimi gösterdim. Dedikleri şu "sizde a2 ne demek?". Anlattım dedim bütün cc'leri sürebiliyorum. Ben bunu nereden bileceğim diyor haklı olarak.

Avrupa'da malum bunlar (a1 a2 ax) düşük cc'ler için geçerli. AB'ye girişi felan geçtim. En azından yurt dışında motosiklet sürerken sıkıntı yaşamayalım. Şunlara adam gibi uluslararası bir sistem geliyor olması benim açımdan sevindirici.

Ama yine para istenir yine emniyete vergi dairesine gidilip harç bul püsür yatırılır...
    İşte tam da bu sebeple daha önceden yurtdışına araçla çıkarken turige başvurup bir yıl geçerliliği olan enternasyonel ehliyet alınıyordu.
    Benim anlamadığım, hayatında hiç yurtdışına çıkma niyeti olmayan, çıksa bile otomobil/motosiklet süremeyecek olan adamın ehliyetini neden "uluslararası standartlara uymalıyız" diyerek değiştirmeye çalışıyorlar?
    Yine yurtdışında araç sürmek isteyen gidip Turingden ehliyetini alabilir, ne gerek var bu değişikliğe?

sherrnova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF250L & Kawasaki Versys 650
    Alıntı braveguy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte tam da bu sebeple daha önceden yurtdışına araçla çıkarken turige başvurup bir yıl geçerliliği olan enternasyonel ehliyet alınıyordu.
    Benim anlamadığım, hayatında hiç yurtdışına çıkma niyeti olmayan, çıksa bile otomobil/motosiklet süremeyecek olan adamın ehliyetini neden "uluslararası standartlara uymalıyız" diyerek değiştirmeye çalışıyorlar?
    Yine yurtdışında araç sürmek isteyen gidip Turingden ehliyetini alabilir, ne gerek var bu değişikliğe?
    turing'den alınan ehliyetlerin fiyatları fahiş...

İlk Alım Ehliyet Harç KDV TOPLAM
    120,53 231,10 21,70 373,33 TL.
    Yenileme Ehliyet Harç KDV TOPLAM
    120,53 57,78 21,70 200,01 TL.

Her sene bu parayı vermektense bir kere ehliyet değişimi daha mantıklı değil mi?

Yurt dışına çıkmayı düşünmeyenler için mantıksız gibi geliyor belki ama her sene turing'e bu paraları vermek de anlamsız...

Bir orta yol bulunması lazım...
    GB79 bunu beğendi.

yigit35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt25
    Bu konuda son durum ne kesinleşti mi ?

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    arkadaşlar bu 17 çeşit ehliyet meselesine daha çok var

EmirhanCoskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-10
    Motosiklet ehliyetine sahiptin gece kursun onunden gecerken bide araba ehliyeti icin danisayim dedim... Iceri girdim os sohbet araba B ehliyeti almak istedigimi soledim stajyer muhabbeti felan dedim yok yok dediler hemen kayit yaparsak stajyer olayi yok dedi 31 ocaktaki direksyonp sinavina girip B ehliyetine sahip ola biliyormusum... Evet yazili hic bir sinava girmeden sadece direksiyona girip ehliyet alicagim bunu fuyunca hemen yazildim zaten :D ins bunlar kayit ettire bilmek icin stajyer sana vurmuyo dememislerdir valla ben vurur onlari

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)