Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Yeni Ehliyet Yasa Tasarısı

Motovento
    REKLAM ALANI
    mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı Furkan Tarık adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abiler Sormak İstediğim Bişe var. belki bu sorumla ilgili bazı kişiler de yararlanacaktır.

Sşimdik Yasada ;
    -M, motorlu bisikletleri (moped)
    -A1, gücü 11 kilovatı geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler
    -A2, gücü 35 kilovatı geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler
    diyor

11 kilovatı geçmeyen diyor örneğin CBR 125R Maks. Güç (kW@dev/dak) 9,8/10.000 (13,3 PS) Burda 9.8 kilovatt olduğundan ötürü A1 ehliyet ile CBR 125R gibi motosikletleri kullanabiliriz değil mi?

Bide a1 almadan önce m almak mı gerekiyor?

Bilen abilerim kardeşlerim varsa cevap yazabilirlermi ?
    Değerli Arkadaşlar, bahsi geçen Yasa 01.01.2015 tarihi itibariyle yeni karayolları yönetmeliği ile yürürlüğe girecek.
    Yasa da motosiklet, mobilet ve elek. Bisikletlerin ehliyetleri farklı olacak bu konuda size bir sunum hazırlıyorum burada yayınla cağım,
    Emniyetin Sürücü kurslarına yaptığı sunumu aynen sizlerle paylaşıyoruz.
    Saygılarımızla
    As Sürücü Kursu

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:41 ----------

Furkan Tarık, yiwotxxx ve TRaKYaLeee bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Değerli Arkadaşlar, bahsi geçen Yasa 01.01.2015 tarihi itibariyle yeni karayolları yönetmeliği ile yürürlüğe girecek.
    Yasa da motosiklet, mobilet ve elek. Bisikletlerin ehliyetleri farklı olacak bu konuda size bir sunum hazırlıyorum burada yayınla cağım,
    Emniyetin Sürücü kurslarına yaptığı sunumu aynen sizlerle paylaşıyoruz.
    Saygılarımızla
    As Sürücü Kursu

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:41 ----------

http://imageshack.us/a/img536/6984/Wl6Jxh.jpg
    http://imageshack.us/a/img674/6827/5aWgR6.jpg
    http://imageshack.us/a/img661/1828/cJW7Xy.jpg
    http://imageshack.us/a/img907/4436/Qo87N0.jpg
    http://imageshack.us/a/img746/4209/0pf1MV.jpg
    http://imageshack.us/a/img539/6361/Lclpad.jpg
    http://imageshack.us/a/img538/3879/199orP.jpg
    http://imageshack.us/a/img913/9714/M9rMwp.jpg
    http://imageshack.us/a/img912/8614/D6Iwfz.jpg
    http://imageshack.us/a/img674/2045/PWJVC4.jpg
    Sen beni sevindirdin ALLAH'da seni sevindirsin inşallah. Çok Teşekkür Ederim. Uzun zamandır araadığım bilgiyi buldum. Sağolun
    mehmetenis bunu beğendi.

burak5353 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    falcon deserd 277
    a1 ehliyet kalktı diye biliyorum a2 var hep

Çorum İl Temsilcisi Furkan Tarık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Alıntı burak5353 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asıl Şimdi Geldi A1

Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı burak5353 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    a1 Ehliyeti kalkmadı, ama talep yok o yüzden çevrenizde bu ehliyet sınıfını göremezsiniz.
    Orn1905 ve Furkan Tarık bunu beğendiler.

mustang256 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar
    Bizim A2 ler A mı olucak yoksa tekrar uğraştırıcaklar mı?

Motosikleti
    Honda CBR 600F(2013)
    Yani şimdi a1 ile 11 kilovata kadar kullanabilecez ölemi ?

Bu nasıl iştir?A1 ehliyet 50cc ye kadar diyorlardı şimdi 11 kw nerden çıktı?Nerde yazıyo bu bilgiler?

Motosikleti
    Honda CBR 600F(2013)
    50 cc idi fakat suanki yasalara göre 50cc sacmalık o yüzden 11 kilovat bile az gibi olsada fena degil fakat benim merak ettigim ben 1998 dogumluyum bu sene alıcaktım ehliyeti bu yasa 1 ocakta girecek fakat ben 17 yaşıma basmış olucam ocak dogumlu oldugum için a1de 16 oldugu için benim gibi olan herkezin 1 senesi yanmış oalcak örnegin a1 16 a2 18 olmus birde stajyer ehliyette devreye girince ben 17 yasımda a1 alıp 2 sene kullanıp 19 yaşımda a2 21 yasımda a alabilcem benim gibilerin 1 senesi nolacak ?

Alıntı [K]orkusuZ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50 cc idi fakat suanki yasalara göre 50cc sacmalık o yüzden 11 kilovat bile az gibi olsada fena degil fakat benim merak ettigim ben 1998 dogumluyum bu sene alıcaktım ehliyeti bu yasa 1 ocakta girecek fakat ben 17 yaşıma basmış olucam ocak dogumlu oldugum için a1de 16 oldugu için benim gibi olan herkezin 1 senesi yanmış oalcak örnegin a1 16 a2 18 olmus birde stajyer ehliyette devreye girince ben 17 yasımda a1 alıp 2 sene kullanıp 19 yaşımda a2 21 yasımda a alabilcem benim gibilerin 1 senesi nolacak ?
    Kardeşim sen 2015 itibariyle a1 alıyosun zaten. Neyle başlamayı düşünüyodun ninja 300le mi? cbr 125 msx125 klx150 wr125 ybr cbf 150 seç beğen al. 1 2 yıl bunlarla tav olduktan sonra yaşın gelir normal ehliyetini de alırsın. Az once ben de yanlış hesaptan dolayı intihar girişiminde bulunuyodum. Böyle çok daha iyi olmuş.
    [K]orkusuZ bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBR 600F(2013)
    hayır 180lik çok beğendigim motor vardı mondialın 11.5 kw gücünde sırf 5 fazla die o motoru alamıyacağım onun dışında örnegin 15 yasında ve bu sene 16 yasına basacak arkadaşlar direk a1 alabilecek fakat ben 2015 17 yasımda olucam 2015 in ocagında dogum günüm birde bu stajyer ehliyette devreye girecek yani 2 sene kullanmadan o ehliyette bir üstüne geçemiceksinde 2015de 16 yasına girmiş herkez a1 alacak güzelce kullanacak fakat ben 17 yasımda olacam bölece 1 sene kaynamış oalcak ve burda su durumu yaratacak a1 alıcam 17 yasımda 2 sene sonra a2 alıcam fakat ben 19 yasımda almıs olacam normalde a2 18de alınıyor bu yeni yasayla kısaca her üst tura geçmek içni ehliyeti benden sonra ehliyete yazılcak adamlar 16 yasında olanlar yani benden önce a2 alabilecek ben te 19umda a2 geçebilecem sitem ettigim mevzu bu.

Evet öyle olmuş biraz. Forumdaki abilere sor gücü küçuk gösterilip ruhsata öyle yazılabilir mi gibisinden. Bir yolu vardır herhalde.

Motosikleti
    Honda CBR 600F(2013)
    inşallah vardır yoksa sinirimden ölürüm herhalde tam 3 ayım kalmıstı sürücü kursu gel aralıkta yazarız demişti olanlara bak ya

Matasah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şimdi herşey iyi güzelde ben bu aralıkta 18'i dolduruyorum. A2 almadım B ile beraber alırım diye. Aralık ayında yazıldığımda yeni yasaya göremi değerlendirilcem

Orn1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nasipse kanuni cup 100s
    Alıntı mehmetenis adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    a1 Ehliyeti kalkmadı, ama talep yok o yüzden çevrenizde bu ehliyet sınıfını göremezsiniz.
    Abi şimdi ilk 16 yaşında a1 alınabiliyormu ?
    Hız yoksa eğlencede yok demektir...

Alıntı Matasah adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi herşey iyi güzelde ben bu aralıkta 18'i dolduruyorum. A2 almadım B ile beraber alırım diye. Aralık ayında yazıldığımda yeni yasaya göremi değerlendirilcem
    Sen sürücü kursunu ara 6 aralıkta sınav var kaydını yaptır. Yeni yasa 1 ocak 2015ten sonra yururluge giriyor. Elini çabuk tut yoksa işin yaş

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

Alıntı Orn1905 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi şimdi ilk 16 yaşında a1 alınabiliyormu ?
    Öyle bişey yok tabloya bakarsan da görebilirsin zaten.

Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı yiwotxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen sürücü kursunu ara 6 aralıkta sınav var kaydını yaptır. Yeni yasa 1 ocak 2015ten sonra yururluge giriyor. Elini çabuk tut yoksa işin yaş

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:06 ----------

Öyle bişey yok tabloya bakarsan da görebilirsin zaten.
    Değerli Arkadaşlar yeni a1 ehliyet sınıfı için yaş haddi 17 olacak.

braveguy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 NNJ300SE
    beni ilgilendiren, bizim halihazırda kullandığımız ehliyetlerin sınıfı ne olacak.
    ben de dahil a2+b sınıfı birçok sürücü var etrafta.
    şimdi zorunlu olarak ehliyetleri değiştirtecekler.
    halihazırda kullanılan ehliyetleri (a2+b)en üst sınıf (a+be)yapmazlarsa, illaki gidip sınavdı harçtı bo.püsür uğraşıp yine hem vakit, hem para kaybedeceğiz.
    "iyileştirme" adı altında yapılan hiçbir şey durumu düzeltmediği gibi, hepimizi iş yükü ve mali yük altına sokuyor.
    çok sıkıcı bir durum, umarım çıkmaz bu yasa.
    bunlar bana artık devletin gizli vergi toplama yöntemleriymiş gibi geliyor.
    durduk yere ehliyet değişti deyip en az 150/200 liramızı alacaklar.

bunlarla uğraşacaklarına ticari araç (taksi, servis, kamyon, otobüs, iş makinası)sürücülerinin en az lise mezunu olmasını zorunlu hale getirsinler.
    kazalar bir günde 1/3 oranında azalır.
    mehmetenis bunu beğendi.

pnongrata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Adventure 390
    Direkt al A2'yi rahat et.
    Başka bir şeye de bakma.
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Alıntı braveguy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beni ilgilendiren, bizim halihazırda kullandığımız ehliyetlerin sınıfı ne olacak.
    ben de dahil a2+b sınıfı birçok sürücü var etrafta.
    şimdi zorunlu olarak ehliyetleri değiştirtecekler.
    halihazırda kullanılan ehliyetleri (a2+b)en üst sınıf (a+be)yapmazlarsa, illaki gidip sınavdı harçtı bo.püsür uğraşıp yine hem vakit, hem para kaybedeceğiz.
    "iyileştirme" adı altında yapılan hiçbir şey durumu düzeltmediği gibi, hepimizi iş yükü ve mali yük altına sokuyor.
    çok sıkıcı bir durum, umarım çıkmaz bu yasa.
    bunlar bana artık devletin gizli vergi toplama yöntemleriymiş gibi geliyor.
    durduk yere ehliyet değişti deyip en az 150/200 liramızı alacaklar.

bunlarla uğraşacaklarına ticari araç (taksi, servis, kamyon, otobüs, iş makinası)sürücülerinin en az lise mezunu olmasını zorunlu hale getirsinler.
    kazalar bir günde 1/3 oranında azalır.
    Braveguy,o kadar korkulacak bir durum yok merak etme şu anda sahip olunan B-A2-E sınıfları yeni çıkacak ehliyet sınıflarının en üst seviyesi olacak bu durum 1 ocak 2015 itibaren ehliyet alacak kişileri bağlıyor(stajyerlikte dahil)
    Artı ab standartlarında ehliyetlerin değişim ücreti 15 TL olarak belirlenmiştir.Yani sizin dediğiniz gibi 150-200TL gibi fiyatlar olmayacak.
    Bu yasa çıkacak.Bu konuda emin ol 5 yıllık bir çalışmanın neticesi bu.

Diğer konu ise ticari araç kullanan kişiler eğer insan taşıması yapılıyorsa yeni kanuna göre lise şartı aranıyor.
    Eski tarihli ehliyete sahip olanlardan 2003 den önce bu şart aranmadı ama yeni ticari taşıt kullanma belgesi alacaklar dan insan taşımacılığında lise mezunu şartı aranıyor.

Kazaları azaltmanın yegane yolu vatandaşın bilinçlenmesi başka yolu yok buda eğitimle sağlanır.
    Ertugyigit, Lev3562 ve TRaKYaLeee bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)