Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

0 Km motor için Ruhsat ve Plaka çıkarma işlemleri ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    gokhandenise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax-250
    Selam arkadaşlar..

Yeni aldığım motor ile ilgili ruhsat ve plaka çıkarmak için tam olarak gerekli belgeler nelerdir ? Ayrıca Sıfır alınmış bir motorun TÜV muayenesine sokulmasına gerek var mıdır ? yardımcı olursanız çok sevinirim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Muayene yok. Bildiğim bu. Diğerlerini arkadaşlar cevaplar. Ama siz nüfus cüzdanı verisyosunuz firma hallediyor coğu yerde.
    gokhandenise bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    0 km alınmış motoru muaneye sokulmaz,3 sene boyunca da muane istenmez.Geçene sene yaptırmıştım ama ayrıntılı hatırlamıyorum o yüzden biraz yuvarlak anlatacağım.Ruhsat ve plaka için,öncelikle motoru aldığın bayiiden uygunluk belgesi,fatura vb.belgeleri alıyorsun bu belgelerle sigortacıya gidiyorsun.Şase no üstüne sigorta yaptırıyorsun,sonrasında ek-1 ek-2 gibisinden bir belgeler var.Bazı sigortacılar bunları bulunduruyor hatta kendi dolduruyor.Bu belgelerin fiyatı 10-20 TL civarı birşeydi yanlış hatırlamıyor.Eğer sigortacıda yoksa galiba Trafik şubeden temin edilebiliyor.Motosiklet bayiisinden aldığın belgeleri,sigorta poliçesini ve ek belgelerinide alıp Trafik Şubeye gidiyorsun.Orda zaten sorduğunda seni yönlendirirler.Eğer ellerinden seçenek varsa mevcut seriden plaka gösterirler aralarından bir tane seçersin.Herhangi bir yoğunluk yoksa 30-45 dk içinde burada işleri hallediyorlar ruhsatını veriyorlar.Bir tane de plaka çıkarmak için bir kağıt veriyorlar.Bu kağıdı alıp şoförler odasından plakanı çıkarttırıyorsun.Sonra tekrar sigortacıya gidip sigortayı şase no dan plakanın üstüne aldırıyorsun.Hepsi bu kadar bazı eksikler ve emin olmadığım şeyler var özellikle ek 2 belgesini bir internetten araştır derim.
    gokhandenise ve METDOĞ bunu beğendiler.

peacetrain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yapman gerekenler:
    1. Motoru aldığın bayiden, Fatura (Aslı+fotokopisi, faturadaki adresle nüfus sistemindeki adres aynı olmazsa tescil de sıkıntı çıkar), Uygunluk belgesi, Özel Tüketim vergisi makbuzu (Aslı), Bayinin yetki belgesini alıyorsun.
    2. Sigortacıya gidip motor ve şasi numarası bilgilerini verip zorunlu sigorta poliçeni (aslı + fotokopisi)alıyorsun. Sigorta için şirketlerden fiyat alman tavsiye olunur. 600 tl fiyat veren de oldu ben 120 tl'ye yaptırdım.
    3. Trafik Tescil merkezine gidip önce şoförler odasından bir adet yeni kayıt için trafik tescil dosyası (1.25 tl) alıyorsun, sonra bayiden aldığın belgeleri verip ek-1 belgesini doldurtuyorsun. (13 tl) Ek-1 belgesini daktilo veya bilgisayar ortamından çıktı şeklinde istiyorlar (ek-1 belgesine cep telefonu bilgisinin de yazılmasını istiyorlar), tescil merkezinin yakınlarında daha uygun yapanlar vardır uğraşmak istersen.
    4. Eğer bulunduğun ilin tescil merkezine online müracaat imkanı varsa randevu alıp gitmen de fayda var. Ben öyle yaptım. Hiç beklemedim.
    5. Plakayı seriden istemezsen orada bir yerlerde boş plaka listeleri vardır, plakalardan istediğini seçebilirsin. Seçtiğin zaman sana tahsis edildiğine dair küçük bir kağıt veriyorlar.
    6. Sıran geldiğinde dosyayı teslim ederken nüfus cüzdanın yanında olsun, trafik sigortası ve faturanın aslı sende kalıyor, yukarıda belirttiğim evrakları koyduğun dosyayı teslim ediyorsun. Bu arada 162 tl de ödeme yapıyorsun.
    7. Genelde aynı gün içinde belgeler hazırlanıyor. Tescil belgelerini teslim aldıktan sonra plaka çıkartmak için verilen kağıtla şoförler odasının plaka basan yeri neredeyse orayı bulup plakanı bastırıyorsun.
    8. Sonra tekrar trafik tescil merkezine gelip plakaya mühür bastırıyorsun.
    9. Plaka ve tescil belgesinde yazan kayıt numarasını sigortacına söylüyorsun, sana yeni poliçe hazırlayıp veriyor.

Tescil belgelerini ve poliçeni cebine koyup rodaj bitene kadar aheste aheste biniyorsun sıfır kokan motoruna.
    BIYIKLI, polemos, METDOĞ ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

peacetrain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    8. Plakaya mühür basma olayı artık yok...Bilginize...

s103r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mh drift/ 250 Repsol İnş :)
    Muayne Yok 3 yıl vergi yok sanırım Sigorta Yapmak için yaşın gençse Annenın babanın ustune yap motoru 200 300 lıra kar edersin Karakola 168 tl Plaka 15 gıbı bı rakam Ver fırmaya yapsınlar hiç uraşma Imza atmaya gıdersın bıtek

Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Merhaba arkadaslar. Onumuzdeki gunlerde sifir motosikletimi alacagim. Bu plaka ruhsat sigorta islemlerinde, yukarida yazilanlar icerisinde degisenler eklenenler veya cikarilanlar var midir?

Merhaba motor sevdalıları!2 gün önce sıfır motoruma ruhsat çıkardım.Taze taze paylaşayım. Aldığım bayi evrakları hazırladı bana. Nüfusa kayıtlı olduğum ilçe emniyetten randevu aldım. Zaten randevu alınca bir liste ekranı çıkıyor, ödeyeceğiniz para da yazıyor ve onu print edip gidiyosun emniyete.(Fatura, Uygunluk belgesi,bayinin yetki belgesi, kimlik fotokopisi,Zorunlu trafik sigortası(ben en ucuz Axa'dan 970 bulabildim)ÖTV(ödendi makbuzu,tahakkuk fişi,alındı belgesi toplam 3 kağıt olacak.Benim alındı belgemi koymayı unutmuşlar 1 gün işim uzadı.)EK 1 belgesine artık gerek yok yazıyordu forumlarda, aldığım bayide gerek yok artık dedi ama emniyet benden istedi. (Orda kantinde elindeki belgelerdeki bilgilere göre yazıyorlar ve gerekli fotokopileri de çekiyorlar 20tl) Benim evraklar eksik olduğu için öğleden sonra anca evrakları tamamladım. Bu nedenle ruhsatı ertesi gün aldım. Ruhsatla beraber plaka basım istek fişi veriyor ve en yakın plaka basım yerine gönderiyor. Ben Sarıyer'den ruhsatı aldım, Plaka için Gayrettepe'ye gönderdiler. Orda da motor plakası olmadığını,İstanbul Avrupa yakası için sadece Bağcılar'da olduğunu öğrendim bilginiz olsun. Bu sıcakta küçük bir İstanbul turu yapmış oldum anlayacağınız. Benim gibi bahtsız bedevi iseniz bence aldığınız bayiye vekalet verin, siz uğraşmayın derim. Haaa yok benim vaktim var, bi de bayiye, notere para mı verecem, İstanbul kazan ben kepçe dolaşır, beynimde yumurta pişiririm diyorsanız buyrun İstanbul yolları sizin...Şimdiden hayırlı uğurlu, bol sürüşlü, gezmeli tozmalı olsun...

murat 60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda crf 250l rally
    APP ye neden ceza kesıyorlar ozaman motoru baglıyorlar !!!

volkanmet86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200 MCX / CG Cafe Racer / Pulsar 200 NS
    Bende geçen hafta hallettim o işleri. Bayinin bana verdiğinden başka hiç bir ecrak götürmedim. Ek1 dosya filan bunlar kalkmış. 190 lira verdim hepsi bu.
    DarkWheel bunu beğendi.

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    muayene yok.imkan varsa bayiye verin vekalet onlar halletsin.yoksa muayene al,memurlarin keyfini bekle filan iş degil.2 ay önce çıkardım plaka daha cikarmam

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sıfırından 2 lira fazlasına malum sitede( diğer adıyla 10 harfli) plakalı veriyolar

barbaryan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    arkadaşlar fatura kesildikten sonra nekadar sürede ruhsat çıkarmak gerekiyor ?

plaka ve ruhsat ücreti ne kadar onu yazarmsnız?

Emniyet, Ek1 gerekmiyor dedi. Ben de boşuna çıkarmışım. Bilginize

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Ilı motorunsa bide Istanbul, kendi üstüne yaparsan en iyi ihtimalle 900 lira ortalama 1100 lira sigorta ödeyeceksin haberin olsun, en ucuzu anadolu sigorta onlarda 900-950 civarı istiyor.

celedin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Spada XR150 efi
    ARALIK 2016 FİYATLARI 2017 de değişe bilir.

MOTORLU ARAÇ TRAFİK BELGESİ 108,50 TL
    MOTORLU ARAÇ TESCİL BELGESİ 81,50 TL

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:11 ----------

TRAFİK TESCİLDEN ALINAN BİLGİLER.
    YENİ KAYIT (FATURALI) ARAÇLARDAN İSTENEN BELGELER​
    ​​1-Araç sahibi veya kanuni temsilcisinin müracaatı
    2-Fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi.
    3-Uygunluk belgesi aslı.
    4-Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası aslı ve fotokopisi.
    5-ÖTV ödeme belgesi aslı.
    6-Nüfus Cüzdanı (T.C. kimlik numarası yazılı olacak).
    7-Tescil ve Trafik belgesi (Trafik Tescil Şube veya Bürosu'ndan alınacak).
    8-Şoförler Odası'ndan yeni kayıt dosyası (uygunluk belgesinde tam araç olarak üretilen araçlar için Ek-1 formu doldurulmayacak, dilekçe yeterli olacaktır.
    NOT : Fatura kesim tarihinden itibaren 3 ay içerisinde tescil zorunluluğu bulunmaktadır. Bu süreyi geçirenler için idari para cezası uygulanacaktır.
    loremipsum bunu beğendi.
    Celedin
    Özgürlüğü damarlarımda hissetmek gibi bir şey.

arkadaslar acil yardım dün yenı bır scooter aldım ve ılk motorum 1400 gibi sıgorta ücreti cıkardılar istanbulda yaşıyorum bunun uygunu yok mu lütfen yardım edin

Alıntı minifiddle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaslar acil yardım dün yenı bır scooter aldım ve ılk motorum 1400 gibi sıgorta ücreti cıkardılar istanbulda yaşıyorum bunun uygunu yok mu lütfen yardım edin
    Cok zor ya. İstanbul, ustune yaş genç motorda gençse 1000 lira alti bulmak mucize. Sansliysan 700-800 e kapatirsin.

Motosikleti
    bajaj pulsar 200 NS
    http://sbm.org.tr burdan genel sigorta tekliflerini görebilirsiniz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)