Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor sürekli sigorta kesiyor !!

Motovento
    REKLAM ALANI
    kroscu14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Öncelikle herkeze iyi akşamlar. Yaklaşık 2-3 haftadır motor sürekli sigorta kesmeye başladı nedenini anlayamadım bilen abilerime buradan bir danışayım dedim.
    Motora uzun zaman önce kendim sis farı takmıştım ilk başlarda pek sorun teşkil etmedi fakat motoru toplayınca (sinyaller vb.) yer değiştirmek ve yeni elektrik hattı çekmek zorunda kaldım baştada dediğim gibide son 2-3 haftadır sık sık sigorta kesmeye başladı resimlerle anlatayım ;

Sis Farlarının önceki hali

Buda sis farlarının yeni hali

Farların şu anki bağlantılarını göstereyim;

Bu da anahtar , gidonun alt tarafına mdf yapıştırıcı ile yapıştırdım

Buda anahtarın kablo bağlantıları

Buda mağdur sigortamız

Bu arada yukarıda belirtmedim normalinde 15Amper sigorta kullanırım fakat sigorta kesmeye başladı 25Amper kullandım bir kere onu bile kesmiş tekrar 15 e düşürdüm zaten 1 gün gitmedi sizce sorun ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz ?
    oyunageldim bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Kablolarda kaçak varmı kontrol ettinmi
    Enerjiyi nereden aldın,var olan bir kablodanmı yoksa aküden direktmi çektin
    Birde taktığın lambalar kaç watt bunu biliyormusun

numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    elektrik sisteminde kısadevre varsa sigorta atar. zaten amacı da budur. tesisatı gözden geçirmeniz tavsiye ederim.

Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    kabloda kaçak yok , o sisleri daha öncedende kullandım bi sorun yoktu yeni hattı sigortayı geçtikten sonra ana hattan çektim bu yüzden olabilirmi ?

Elektrik şeması bu şekilde

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı kroscu14 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kabloda kaçak yok , o sisleri daha öncedende kullandım bi sorun yoktu yeni hattı sigortayı geçtikten sonra ana hattan çektim bu yüzden olabilirmi ?

Elektrik şeması bu şekilde

http://i.hizliresim.com/mla1BR.png
    eger sisler sigortadan fazla akım cekiyorsa sebeb o dur .

(sislarin normal calısma amperi sigortadan buyuk ise atması normaldir)

ama bence sigortadan önce de baglasan bu sefer fazla akımdan dolayı akuyu zorlar.

not: sis lambaların power led ise ve akım sınırlayıcısı yoksa power led lerin özelliğinden dolayı ısındıkca

cok daha fazla akım ceker ve sigortanın atması da dogaldır
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Ben daha kalın bir kabloyla yeni bi hat daha çekeyim yada anahtarı falan değiştireyim belliki var biryerde bişey teşekkürler
    Alırsan HONDA pantolonda gider donda :D

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    öncelikle lambaların ne kadar enerji cektiğini ölçüm yapın

tam ısınmıs halde kaç amper akım cekiyor, amper metre ile.

eger sigortadan buyuk deger cıkarsa tehlikelidir.

yada dediğiniz gibi kablolar ince ise ısınıp deforme olmuş, içerden kısa devrede yapıyor olabilir
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

oyunageldim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Wave 110i
    Sigorta hemen değilde sisleri açtıktan bir süre sonra kesiyorsa ,sisler fazla akım çekiyordur ,sigorta yetersizdir
    Sisleri açtığın gibi kesiyorsa,kaçak vardır
    Normalde 15 amperdi diyorsun,bu amper motorun kendi ihtiyacına yetecek türdendir,eklediğin 10 amperde sislere kalır

Bence enerjiyi direkt aküden almayı dene ve orayada sigorta koy, sorun belli olacaktır

Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Sigortanın kesmesi sisleri açıp kapamayla alakalı değil bu gün de kesti şöyle anlatayım maksimum 3 dakikalık kısa bir sürüş yaptım stop ettim (kontaktan değil stop düğmesinden ) tekrar kontağı açtığımda elektrik yoktu ayrıca sisler de kapalıydı

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı oyunageldim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta hemen değilde sisleri açtıktan bir süre sonra kesiyorsa ,sisler fazla akım çekiyordur ,sigorta yetersizdir
    Sisleri açtığın gibi kesiyorsa,kaçak vardır
    Normalde 15 amperdi diyorsun,bu amper motorun kendi ihtiyacına yetecek türdendir,eklediğin 10 amperde sislere kalır

Bence enerjiyi direkt aküden almayı dene ve orayada sigorta koy, sorun belli olacaktır
    Arkadasında dediği gibi akuden direk baglayıp sadece sislere ayrı bir sigorta da ilave edebilirsin.

ama daha önce de dediğim gibi eger sisler cok akım cekiyorsa bu seferde akuyu bitirip durur.

mumkun ise bir de sislerin ölçümünü yap.

Alıntı kroscu14 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigortanın kesmesi sisleri açıp kapamayla alakalı değil bu gün de kesti şöyle anlatayım maksimum 3 dakikalık kısa bir sürüş yaptım stop ettim (kontaktan değil stop düğmesinden ) tekrar kontağı açtığımda elektrik yoktu ayrıca sisler de kapalıydı

peki sislerin girişini komple iptal edip deneme sansın oldumu, sislerin artısı iptal et

o zaman kacak yoksa sigorta saglam kalmalı, tesisata bakarsın

Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    öncelikle lambaların ne kadar enerji cektiğini ölçüm yapın

tam ısınmıs halde kaç amper akım cekiyor, amper metre ile.

eger sigortadan buyuk deger cıkarsa tehlikelidir.

yada dediğiniz gibi kablolar ince ise ısınıp deforme olmuş, içerden kısa devrede yapıyor olabilir
    Daha büyük amperde sigortada kullandım onuda kesti 25 Amperi kesti ama o zaman ıslanmıştı o yüzden kestiğini tahmin ediyorum diğer 10 Amperlikleri ise tamamen kuru havada kesti

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:01 ----------

Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadasında dediği gibi akuden direk baglayıp sadece sislere ayrı bir sigorta da ilave edebilirsin.

ama daha önce de dediğim gibi eger sisler cok akım cekiyorsa bu seferde akuyu bitirip durur.

mumkun ise bir de sislerin ölçümünü yap.

peki sislerin girişini komple iptal edip deneme sansın oldumu, sislerin artısı iptal et

o zaman kacak yoksa sigorta saglam kalmalı, tesisata bakarsın

öyle yapayım artık hele bi yarın olsunda . Bu elektrik sorunu öldürecek beni valla yapıyorum araziye çıkıyorum pat biyerden bişey çıkarıyo

Motorların en önemli sorunlarından biri elektrik sorunudur. Yağmura toza direk temas etmesi, motosikletin kalgıması, titremesi elektrik aksamını mahveder. Yaşadığın yer motor memleketi değilse iyi tamirci bulamazsın. Benim far bazen yanıyor bazen yanmıyor. Ampülü değiştirdim, 3 defa tamire götürdüm oto elektrikçiye gittim yine aynı.

Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Alıntı remzi bey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorların en önemli sorunlarından biri elektrik sorunudur. Yağmura toza direk temas etmesi, motosikletin kalgıması, titremesi elektrik aksamını mahveder. Yaşadığın yer motor memleketi değilse iyi tamirci bulamazsın. Benim far bazen yanıyor bazen yanmıyor. Ampülü değiştirdim, 3 defa tamire götürdüm oto elektrikçiye gittim yine aynı.
    Ben zaten merkezede pek yakın değilim öyle her an istediğim ustaya götürme gibide bi şansım yok kendi çapımda halletmeye çalışıyorum yine yine tekrarlıyo bu sorun özelliklede arazide kullandığım için sağlam kalmıyor tesisat.
    Alırsan HONDA pantolonda gider donda :D

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    siyah olan kabloyu şaseden degil direk akünün eksi kutbundan çek şaseden ve ana sigortaya baglıyacagına hattı akünün + kutbundan başka kablo çekerek ona sisleri bagla çok zor iş degil hem kafan agrımaz hemde temiz olur birde sigorta takarsın 20ampr sadece sislere oke k gelsin.

Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Alıntı sakinseytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    siyah olan kabloyu şaseden degil direk akünün eksi kutbundan çek şaseden ve ana sigortaya baglıyacagına hattı akünün + kutbundan başka kablo çekerek ona sisleri bagla çok zor iş degil hem kafan agrımaz hemde temiz olur birde sigorta takarsın 20ampr sadece sislere oke k gelsin.
    Öneriniz için teşekkür ederim

Motosikleti
    Yamaha Dragstar 650 classic
    Bir yerde kaçak var. Önce Kabloları tek parça olarak çek. Bir sürü ek yapmışın bir de bantla sarmışın. Bant kullanmadan kablo uçlarına pabuç koyarak bağlantıları yap. Sis farları için kullandığın düğme tost makinesi düğmesi gibi. Su geçirmez adam gibi şalter kullan. Bu arada kullanacağın kablolar silikon olsun
    .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)