Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Maddi-Manevi Tazminat Davası Hk.

Motovento
    REKLAM ALANI
    yiqit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha WR / X - MT03
    Hepinize merhaba. Ay başında kaza yapmıştım yeni aldığım motosikletle. Şuan hala serviste yatıyor ve 40-45 gün daha yatıcak. Yedek parça yurtdışından gelicekmiş. İşçilik-kdv dahil 3650 TL masraf var. Bana çarpan sürücüye dava açmak istiyorum. Sonuçta hem motorum değer kaybetti. Hem piskolojik olarak bunca sıkıntı çektim. Neler yapabilirim? Böyle bir dava açma imkanım var mı ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tubejh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ankara- Tekirdağ( Çerkezköy)-Çanakkale- artık nere olursa :)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 700
    Hocam motorunuz serviste 20 gün bekleyebilir en fazla Bence servisede yaptırım yapın 45 gün bekletmek yasal değil tüketici hakları güncellendi.
    Yani yetkili firma 20 gün içinde parçayı temin edip motorun size teslim etmesi lazım ama siz daha detaylı bilgi için araştırın isterseniz.

Motosikleti
    Yamaha WR / X - MT03
    Özür dilerim hasar 2.600 TL imiş. Buda değişecek parçaların fiyat listesi. Malesef ki parçaların bir çoğu yurtdışından gelicek.

Terapist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu şartlara uygunsa dava açılabilir.

"alıntıdır"

Meydana gelen hadise sonrası araçlarda oluşan değer kaybını talep edebilmeniz için gerekli şartların oluşması esastır. Karşı taraftan aracınızda oluşan değer kaybını talep edebilmeniz için;
    1)Hadisede karşı tarafın kusurlu olması ( Kusuru nispetinde taraflar talepte bulunabilirler.),
    2)Aracınızdaki hasarlı aksamların daha önce hasara maruz kalmamış, onarım ya da yenileme işlemine tabi tutulmamış olması,
    3)Boya işlemsiz değişim gerektiren parçalar (far, silecek, jant, cam, stop lambaları vs.) ile araç tamponları ve boyanan plastik kaporta aksamı için değer kaybı uygulanamaz bu nedenle aracınızdaki hasarın belirtilen parçalar dışındaki parçalara sirayet etmiş olması gerekmektedir.
    Aracınızın karıştığı hadise sonrasında eğer yukarda sayılı şartlara haiz iseniz bir eksper aracılığı ile aracınızda oluşan değer kaybının tespitini yaptırabilir, karşı taraftan talep edebilirsiniz. Alınan ekspertiz raporu ile hukuki sürecide başlatabilirsiniz.

Motosikleti
    Yamaha WR / X - MT03
    Hocam %100 karşı taraf kusurlu. Aracımı karşı tarafın sigortasından yaptırıcam. Ama durum o değil. Ben aracı satarken Tramer'de 2.600 lira hasar görünücek. Buda motosikletimin değerini düşürecek. Aracı yaptırdıktan sonra dava açmayı düşünüyorum
    İhtiyarbebe ve fearlesboyy bunu beğendiler.

kngsze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Apache *11
    Alıntı yiqit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam %100 karşı taraf kusurlu. Aracımı karşı tarafın sigortasından yaptırıcam. Ama durum o değil. Ben aracı satarken Tramer'de 2.600 lira hasar görünücek. Buda motosikletimin değerini düşürecek. Aracı yaptırdıktan sonra dava açmayı düşünüyorum
    Dava açma süreci uzun ve biraz pahalı olabiliyor.
    Aklınızda bulunsun ben dava açmaya niyetlendiğimde uçuk rakamlarla karşılaştım.
    Avukat ücreti,dava harçları,bilir kişi raporları,ekspertiz raporu v.s. ilk önce sağlam bir araştırma yapın.
    (Bunlar bana çok abartı gelmiş olabilir,patronum eşi avukattı belki ilgilenmek istemediğinden dolayı bana böyle bir bilanço çıkarmış olabilir.)
    Dünyada taklit edilemeyen tek şey cesarettir.Doğrusunu bildiğim yalanları dinlemek çok hoşuma gidiyor.http://ulubahtsizhasan.blogspot.com.tr/ dan beni tanıyabilir,neler çektiğimi görebilirsin

Motosikleti
    Yamaha WR / X - MT03
    Pahalı olabilir ama kazandigimiz vakit bildiğim kadarıyla masrafları da karşı taraf karşılıyor. Sonuçta motosikletimin zaten 2.el piyasasi ölü. E bu adam yüzünden kaza kaydı var. Satarken zarar edicem haliyle. Bir yerden karşılanması lazım bu zararımın.

Kaza masrafini zaten karsi tarafin sigortasi karsilayacak yaralanmis olsaydiniz onu da sigorta karsilardi işe gitmediginiz gunlerin parasini da alirdiniz yalniz aracim deger kaybetti diye dava olmaz bana kalirsa cunku zaten hasar karsilaniyor.hukukcu degilim bastan soyleyeyim ama mantiken boyle olmasi lazim genede bir bilene sorun.ayriyeten tabiki kazanirsaniz tum masraflari karsi taraf oder ama basta tum ucretler cebinizden cikar
    fearlesboyy bunu beğendi.

realbyshadow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200Ns - Suzuki Inazuma
    Bir avukata danışın yine ama değeceğini sanmıyorum , kaza sonucu sizde kalıcı bir hasar meydana gelmiş olsa ve bunu belgeleseniz maddi manevi tazminat davasında kesinlikle sonuç alırsınız.Araştırmadım bilmiyorum fakat mantıken araçta meydana gelen değer kaybı, karşı tarafı bağlamaması gerekir ,trafiğe çıkan herkes bu riski alarak trafiğe çıkar , zaten tüm masrafları karşı tarafın sigortası karşılıyor ayrıca hatasının cezasını sonraki sigorta yenilemesinde prim artışı olarak ödeyecek.
    Parça tedariğinin yapılmamasından kaynaklı gecikmede karşı tarafı bağlamaz.

Motorunuz eksiksiz ve orjinal parçalarla onarılması sonrası ne kadar değer kaybeder bunu hesaplayın.
    Davayı kaybetme ihtimalizi, sonrasında cebinizden çıkacak karşı tarafın ve sizin avukatınızın masrafları,harçlar,mahkeme masrafları vs. düşünün.(En basitinden bilirkişi raporu bile 200 tl civarında)
    Herşey yolunda gitse bile onca zaman dava takibinin verdiği stres karşılığında cebinize 500-1000 tl girecekse bence değmez.

kngsze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Apache *11
    Alıntı realbyshadow adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir avukata danışın yine ama değeceğini sanmıyorum , kaza sonucu sizde kalıcı bir hasar meydana gelmiş olsa ve bunu belgeleseniz maddi manevi tazminat davasında kesinlikle sonuç alırsınız.Araştırmadım bilmiyorum fakat mantıken araçta meydana gelen değer kaybı, karşı tarafı bağlamaması gerekir ,trafiğe çıkan herkes bu riski alarak trafiğe çıkar , zaten tüm masrafları karşı tarafın sigortası karşılıyor ayrıca hatasının cezasını sonraki sigorta yenilemesinde prim artışı olarak ödeyecek.
    Parça tedariğinin yapılmamasından kaynaklı gecikmede karşı tarafı bağlamaz.

Motorunuz eksiksiz ve orjinal parçalarla onarılması sonrası ne kadar değer kaybeder bunu hesaplayın.
    Davayı kaybetme ihtimalizi, sonrasında cebinizden çıkacak karşı tarafın ve sizin avukatınızın masrafları,harçlar,mahkeme masrafları vs. düşünün.(En basitinden bilirkişi raporu bile 200 tl civarında)
    Herşey yolunda gitse bile onca zaman dava takibinin verdiği stres karşılığında cebinize 500-1000 tl girecekse bence değmez.
    Daha geçen gün avukatın bir davası için çağlayan'a gittim 750 lira ödemiştim bilir kişi raporu...

Araç davasıydı gene
    Dünyada taklit edilemeyen tek şey cesarettir.Doğrusunu bildiğim yalanları dinlemek çok hoşuma gidiyor.http://ulubahtsizhasan.blogspot.com.tr/ dan beni tanıyabilir,neler çektiğimi görebilirsin

realbyshadow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200Ns - Suzuki Inazuma
    Alıntı kngsze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha geçen gün avukatın bir davası için çağlayan'a gittim 750 lira ödemiştim bilir kişi raporu...

Araç davasıydı gene
    Geçmiş olsun, raporun ücret hesaplama formulü var ama belirli bir tarifesi yok bu yüzden ücretler değişkenlik gösterir.Tanıdığım 2 kişinin davalarında bilirkişi raporuna biri 180 , biri 240 tl ödendi.
    kngsze bunu beğendi.

tubejh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ankara- Tekirdağ( Çerkezköy)-Çanakkale- artık nere olursa :)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 700
    Hocam yurd dışı yurd içi parça bekleme fark etmez 20 gün içinde yapması gerekiyor bu nedenle yeni motor bile alabilirsiniz ama avukatınıza danışın.

metinkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Sıfır olan aracıma kırmızı ışıkta öküzün birisi gelip arkadan çarptı. 25 yaşlarında, yanında kız arkadaşı olan birisiydi. Adam hep aşağıdan alıyor, özürler diliyordu. Kız birden ortadan kayboldu. Bende biraz şüphelendim. Baktım adamın ağzı alkol kokuyor, adam evliymiş, yanındaki de karısı değilmiş. Zaten aracı sıfır almışım, arkadan darbe yiyince tavana kadar geldi hasar. Hemen polis çağırdım, adam polis lafını duyunca horozlanmaya başladı. Alkollü ve ehliyet gidecek diye. Hasarının tamamını öderim, arabanın değer kaybını öderim vb.vb. vaatler. Tecrübelerime dayanarak bunların boş vaatler olduğunu bildiğim için polisi aradım. Geldiler, tutanaklar, alkol raporu ve diğer işlemleri hallettik. Araç servise çekildi ve 12 bin tl hasar çıktı. Benim kasko ödemeyi yaptı, karşı tarafın sigortasından, aşan kısmı ise şahıstan tahsil için dava süreci işliyormuş. Onlar benim dışımda gerçekleşen olaylar. (Bu arada kasko hasarsızlığımı da bozmadı)Tabi bizim aracın değeri servisten çıktıktan sonra 20 bin tl aşağıya indi. Hemen bir dava açtım, Aracın serviste kaldığı 21 gün boyunca işe taksi ile gidip gelmek zorunda kaldım. Bunlar taksi fişleri, aracım değer kaybetti, aracımı satmak zorunda kaldım vb.vb. diye. Mahkeme şu şekilde sonuçlandı. 21 günlük taksi paralarının kanuni faizi ile birlikte çarpan adamdan alınmasına, değer kaybı ve manevi tazminata gerek olmadığına şeklinde. 21 günlük taksi parası olarak bana üç bin tl ödeme yaptılar. (işyeri ev arası gidiş geliş 74 km.)
    Bu arada çarpan arkadaşın hovardalığı ortaya çıkınca boşanmış, ehliyetine el konulduğu için işten atmışlar, araç zaten başkasının üstüneydi. Yani hayatı bayağı bir karışmış.
    Kısaca özetlersek; ben 20 bin tl zarar ettim. 21 gün araçsız kaldım. zaten üzüntüsünü tahmin edebilirsiniz. Bilgilerinize.

fearlesboyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT
    Alıntı yiqit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pahalı olabilir ama kazandigimiz vakit bildiğim kadarıyla masrafları da karşı taraf karşılıyor. Sonuçta motosikletimin zaten 2.el piyasasi ölü. E bu adam yüzünden kaza kaydı var. Satarken zarar edicem haliyle. Bir yerden karşılanması lazım bu zararımın.
    valla hocam benim şahsi düşüncem sağ salim isem allah canımı almamışsa ben olsam öncelikli ona şükrederim.motorunuz nedir bilmem ama kim motor alırken tramerden hasarını sorgulatıyor.adamlar aracı sorgulatmıyor kaldiki ben ne pert motorların yapıldıktan sonra sıfır fıyatına satıldıgını gördüm.benim nacizane düşüncem beden sağlığımda eksiklik yoksa sigortada hasarı karşıladıysa ona şükür.kendinizi karşı tarafın yerine koyun belkide durumu olmayan bir vatandaştır ve cıkacak para cezası sigortaan degıl şahsın cebınden cıkacak ve buda eger parası yoksa icra yoluyla tahsil edilecek kaldıkı 2600 tl için bu kadar katı davranmazdım adı üstünde kaza kimse olmasını istemez.

Motosikleti
    Yamaha WR / X - MT03
    Sizede geçmiş olsun. Allah beterinden korusun. Yani gerek yok uğraşmaya diyorsunuz. Ben yinede tanıdık bir avukata danışıyım. Ama su yamahanın elinde yedek parca bulundurmaması çok garibime gitti. En az 4-5 haftada gelir dedi servis. Bu arada listedeki fiyat kdvsizmiş. Kdv dahil 3665 TL.
    Edit: karsi tarafın maddi durumu iyi. Şirket arabasıyla çarptı bana. Kaza günü hersey iyi yaptırırız ederiz diyordu. Kaza yapalı bir ay oldu insan bi arar kardeşim naptın hallettin mi diye.

lawyer_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    donuna kadar al abicim kaza yapmak istemeyen dikkatli sürer ve yapmaz. bu arada değer kaybını da bilirkişi raporu ile hesaplatıp alabilirsin karşı taraftan. istersen yine de bir avukata sor. geçmiş olsun tekrardan size bir şey olmaması sevindirici.

Sosyete59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni windy s
    bence bi sonuç elde edemezsin

Motosikleti
    2014 FAZER8 ABS
    Öncelikle çok geçmiş olsun.
    Aracının değer kaybından bence de bir sonuç elde edemezsin. Eğer elde edersen Türkiye'de yer yerinden oynar zaten. Emsal teşkil eder ve ne kadar kaza olmuşsa hepsi mahkemeye taşınır. Çok anlamam ama aklıma yatmadı benim.

Bunun yanında psikolog tedavisi isteyebilirsin, taksi masrafı alan arkadaş olmuş, bu şekilde taksi fişi toplayabilirsin, bunlar biraz daha mantıklı gibi.

fastturkish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorunun masraflarını karşı tarafın sigortasından karşılayabildiğin için kendini şanslı bile saymalısın, çoğu kişi onu bile bulamıyor. Mantık olarak senin mağduriyetin motoru yaptırmakla karşılanmıyor orada haklısın ama sonuçta burası Türkiye ve burda işler öyle mantık çerçevesinde yürümüyor. Burada hakkını aramak için bile zengin olman gerekiyor. Cebinde mahkeme masraflarını avukat vs masraflarını karşılayacak paran yoksa devlet sana bir avukat tutmuyor malesef. İşin sonunda "Hay Allah kahretsin keşke hiç bulaşmasaydım mahkemeye" demek var. Kemal Sunal'ın "Davacı" filmini izlemişsindir mutlaka, oradan kendine bir pay çıkar artık. Geçmiş olsun arkadaşım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)