Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

sizce kim haklı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    zizulander - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu aralar mecburen otomobil
    Alıntı jackal_64 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim panelvan sağdaki sokaktan çıkıyor ama şöyle bi sorun var tutanakta çizmemişiz sağdaki sokakları

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:12 ----------

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/22/3jzi.jpg

Çizilen krokiye göre haklı sizsiniz.
    Siz şeridinizde giderken ticari araç sağ şeritten önünüze kırmış görünüyor.
    Tramer'de krokiyi incelerler buna göre aşağıda yazılanlara da bakarak cezayı verirler.
    Keşke alttaki açıklamaya kendi şeridimde giderken cümlesini de ekleseydiniz.
    O zaman suç %100 karşı tarafa verilirdi.
    Tekrar geçmiş olsun.
    Motosiklet üstünde itlik yapmak çok zevklidir, fakat bu itliğin bütün motosiklet camiasına zarar vereceğini aklınızın köşesinde tutun.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hakan_czy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 S
    öncelikle büyük geçmiş olsun olayı hiç anlatmamış olsanız dahi sola dönecek araçlar yolun soluna yanaşarak kavşağı dönerler fotoğraflardan da belliki aracın göbekle olan arka teker mesafesi ve açısı 2 olasılığı gösterir 1:araç anayolda seyir halinde sağ şeritten sola dönmüş sin yal bile verse suçludur çünkü kavşağa 30 metre kala sol şeride geçmemiştir.2:karşı sokak yada yolun sağından park halinde bulunduğu biyerden direk göbeğe yyönelmiştir sinyal bile verse yol hakkı anayolda seyreden taşıtın olduğu için sonuna kadar haklısınız.

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Teşekkürler arkadaşlar umarım suçsuz bulunurum dediğiniz normalde çok dikkatli bi sürücüyümdür ama kaza geliyorum demiyor tecrübe de dinlemiyor demekki bundan sonra daha dikkatli olucam/olucaz

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    topraam çok geçmiş olsun üzdün bizi valla...olay çok ciddi bir kaza aslında...yani hayati bir kaza...basit bir olay değil...arabaya çarpıp karşı yola karşıdan gelenin ölü noktasına önüne düşüyorsun...yani ezilmemen kaçınılmaz...karşıdan gelen aracında bir günahı olmaz ama görünmez kaza değil göz göre göre gelmiş...şimdi motorcular olarak biz...aracların hep bizim istediğimiz şekilde gitmesini bizim istediğimiz yerde olmasını isteriz...ya da kornaya bastığımızda bunu duymuş olmasını umarız...ama işte öyle değildir...ucuz atlatılmış bir kaza diyelim bende fiziki bir kroki çizip görüşlerimi belirteyim...az sonra çizip yüklerim...

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    topraam çok geçmiş olsun üzdün bizi valla...olay çok ciddi bir kaza aslında...yani hayati bir kaza...basit bir olay değil...arabaya çarpıp karşı yola karşıdan gelenin ölü noktasına önüne düşüyorsun...yani ezilmemen kaçınılmaz...karşıdan gelen aracında bir günahı olmaz ama görünmez kaza değil göz göre göre gelmiş...şimdi motorcular olarak biz...aracların hep bizim istediğimiz şekilde gitmesini bizim istediğimiz yerde olmasını isteriz...ya da kornaya bastığımızda bunu duymuş olmasını umarız...ama işte öyle değildir...ucuz atlatılmış bir kaza diyelim bende fiziki bir kroki çizip görüşlerimi belirteyim...az sonra çizip yüklerim...
    Haklısın toprağam...

imza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 ybr 125 & 2014 ybr 125
    ikiniz de aynı istikametye gidiyorsanız ve bu minibüs senin önünden sola dönüyor ve sende ona çarpıyorsan haklısın.

Motosikleti
    yavaş yavaş yükleyeceğim..sırayla..öncliklearac şeridindemi ona bakalım...bana şeridinde gibi geldi...

ve dönüş halinde olduğu belli...sinyal yaktımı...yandan mı çıktı hopladımı soldamı sen nerdesin ben nerdeyim nerdesin meteor düştü mü bunlardan önce sistem aracların bulundukları yerlere bakar...sistem dediğim sigorta firmalarındaki yetkililer...sonucta hasara onay veren ilk kaza kırım ekibi bu adamlar...açılan dosya sigorta firmasına gider incelemeye alınır...ona zarar vereceğin için sana hep düşmandır..o yüzden ince eleme yapar...hayır der atıyorum git mahkemeye ver der...sende lanet edersin 3 kuruşluk hasar için mahkemeye gitmeyeceğini bilir seni mağdur eder...sne kaza tutanağında ben hatalıyım yanlış yaptım duygusal günümdeydim önüme baktım nei affedin falan desende fizik kurallarına uygun haklılık oranları belirlenir motosikletin fren izine bakıyoruz ve motosiklet süratli olduğu belli...hızı kaç olursa olsunbu freni yapacak hız hep yüksek kabul edilir...durmayı sağlayacak fren başkadır panik ve acil durum freni başkadır...bu yüksek hız sürati...40-50 gerçekten yüksek bir sürattir...Altyapısı uygun olmayan ara yollarda hız sınırının 50 kilometre olduğunuda hatırlatayım bu arada...sonucta hızın kaç olduğu da önemli değil..belirleyici faktör..1.ve 2.aracın konumu hasar noktalarıdır...

devam edecek yüklemeler...

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Mete sen panelvan sol şeritte ve sol şeritten itibaren mi dönmeye başlıyor diyorsun

Sol şeritte olsa arka lastiklerden belli olur sol şeritin sol çizgisine yakın olmazmı

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    panelvan talii yoldan çıktığı için hatalı

Motosikleti
    Önder birde şey yazmıştın yandan çıktı koraya bastım duramadım düz gidecektim...

şimdi eğer arac bahsettiğin gibi yolu kesseydi aracın duruşu biraz daha farklı olacaktı...tamam haklısın belki yandan kesti yolu önüne zınk diye girdi ama aracın duruş şekli normal dönüşe başlamış bir arac gibi..yani tezin doğru ama teoride...bu eleman daha erken yola dalmış ...sen duramamışsın sanki...

ve düz gidecektin ama sol kapıya çarptın...buda sıkıntılı...düz gitsen daha geriden çarpardın...yani fotoğraf kaza oluşumu SENİNDE SOLA DÖNÜŞ NİYETİNDE VE ARAYA GİRDİĞİNE İŞARET EDİYOR...yani sana yalancı diyen yok sadece fotoğraf bunu gçsteriyor..halbuki sen refleks gereği sola doğru kaçtın ve motorda çarpıp sola doğru sürüklendi...ama işte foto diyor ki (bence) SOLA DÖNÜŞÜNÜ TAMAMLAMAYA HAZIRLANAN ARACIN ÖLÜ NOKTASINA GİRERERK GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ OLMADAN YOL HAKKI GASPI YAPIP KAZAYA SEBEBİYET VERİYOR...benim anladığım bu...

herşeyi geçtim bu kaza çarpan arac sensin...ha arkadan çarpmışsın ha bu şekilde yandan çarpmışsın...kusur önceliği bence sende...kanaatim bu yönde...kornaya basmış olman birşey ifade etmiyor...karşı aracın sinyal verip vermemeside önemli değil..eğer bir kamera kaydı yoksa bu detaylar anlamsız...sen aceleyle öndeki aracın üstünlüğüne riayet etmeyen bir diğer arac konumundasın bence...yani tamamen şanssız bir konumdasın...bu kadar olur yani...panelvan hayatın olağan akışına göre masum gibi ama gerçekte muhtemelen öyle değil

yani panelvanın dötü biraz daha öteki şeride doğru kaysaydı yolu kesti diyebilirdik ama hem yolu makaslamasına kesip hemde sanki dönüşe başlamış bir masum arac olduğu imajına bürünmüş..senin adına talihsiz bir pozisyon...

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Kardeşim geçmiş olsun. İlk okuduğumda kazayı senin yaptığını kavrayamamışım.
    Allah beterinden korusun.

Aşşağıya göz at seni ilgilendiricek yerleri kırmızı yaptım.

Bu adam yolda hareket halinde araç olduğu sürece yada durup kendisine yol verilene kadar kenarda beklemek zorundadır.
    Yolda sadece sen olsan dahi durmamışsan yola çıkamaz. Geçiş önceliği ana yoldakinindir.
    Ayrıca şu duruşu ile şerit tecavüzü var.
    Her şekilde hatalı.
    yok ben zaten yolumda gidiyordum dese bile bu sefer yine şerit takip etme kuralına ve doğrultu değiştirme manevraı kularllarına aykırı. Yine hatalı.
    bunları bilerek işlerini takip edersen daha iyi olur:

Asli kusur sayılan haller

1) Kırmızı ışıklı trafik işaretinde veya yetkili memurun dur işaretinde geçme,

2) Taşıt giremez trafik işareti bulunan karayoluna veya bölünmüş karayolunda karşı yönden gelen trafiğin kullanıldığı şerit, rampa ve bağlantı yollarına girme,

3) İkiden fazla şeritli taşıt yollarında karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya yol bölümüne girme,

4) Arkadan çarpma,

5) Geçme yasağı olan yerlerden geçme,

6) Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma,

7) Şeride tecavüz etme,

8) Kavşaklarda geçiş önceliğine uymama,

9) Kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymama,

10) Manevraları düzenlenen genel şartlara uymama,

11) Yerleşim birimleri dışındaki karayolunun taşıt yolu üzerinde, zorunlu haller dışında parketme ve duraklama ve her durumda gerekli tedbirleri almama,

12) Park için ayrılmış yerlerde veya taşıt yolu dışında kurallara uygun olarak parkedilmiş araçlara çarpma.

Yukarıda sayılan hal ve hareketlerde bulunan sürücüler asli (esas) kusurlu sayılırlar. Ancak, sürücülerin veya yayaların kural dışı hareketleri veya taşıtların teknik arızaları bir başka sürücüyü tehlikeye düşürmüş ve bu sürücü, oluşması muhtemel bir kazayı önlemek, can ve mal güvenliğini korumak amacı ile Karayolları Trafik Kanununun öngördüğü temel kurallardan birini ihlal etmeye mecbur kalmış ve bütün tedbirlere rağmen bir kazaya neden olmuşsa, asli kusurlu sayılamaz.
    mete_han ve dockerengin bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mete sen panelvan sol şeritte ve sol şeritten itibaren mi dönmeye başlıyor diyorsun

Sol şeritte olsa arka lastiklerden belli olur sol şeritin sol çizgisine yakın olmazmı

ganga keşke daha erken çapsaydın araca...bak bu da önemli...yani çarptığın nokta kavşağın iç kısmı anlıyosun dimi...yolun ortasında çarpsan kusuru verirlerdi panelvana...arac dönüş halinde..dönüşe başlamış vs vs ...sana itelerler gibi ...

tamam ama şerit geniş arac şeridin içinde sanki..dış çizgiye yakın olması değilde arkasının daha dışarda olması yeterdi...ama SANKİ şeridin içine kendisini atıp yasal legal avantajlı bir duruma gelmiş gibi...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Valla bana göre ben haklıyım ama sigorta beni suçlu bulursada yapacak bişey yok artık işimiz sigortadaki elemanlara kalmış

Temennim benim haklı olmam artık gerisi piyango tutmazsa cebe kuvvet :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:43 ----------

ganga keşke daha erken çapsaydın araca...bak bu da önemli...yani çarptığın nokta kavşağın iç kısmı anlıyosun dimi...yolun ortasında çarpsan kusuru verirlerdi panelvana...arac dönüş halinde..dönüşe başlamış vs vs ...sana itelerler gibi ...
    Kısmet artık diyelim ama yinede belli olmaz bazen sigortacılar da doğruyu görebiliyor
    Kamera da yokki kardeşim var olmasında baya bi uzak ama açısı nasıldır bilemem belkide görür kaza anını az olsa görürse yardımcı olabilir. Yarın yine kontrol edicem kaza mahalini o uzak kamerayıda bi iyice kontrol edeyim bakarsın bişeyler çıkar

Bu arada Eyüp"cüm teşekkür ederim sağolasın
    mete_han bunu beğendi.

Motosikleti
    tamam çiko inşallah o inbenin trafik sigortası masrafı karşılar...

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    tamam çiko inşallah o inbenin trafik sigortası masrafı karşılar...
    Karşılamazsa cebe kuvvet )

ectuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Versys 650 (İnazuma-YBR125-Honda Ps150i-H.Kinetix)
    Minibüs değilde bir çocuğu gördüğünüzü düşünün. Geçmez herhalde der miydiniz? ve sürüşünüzde değişiklik olur muydu?
    (Allah Korusun)
    Bu durumda nasıl hissedersiniz? Sürüş anında pek çok karar veriyoruz ve maalesef kararlarımızı haklı olduğumuza inandıklarımız şekillendiriyor.
    Haklılığın fayda vermediği anlardan Allah hepimizi korusun.
    Sizin şahsınıza değil söylediklerim. Çok geçmiş olsun. Muhtemelen aynı olayda, ben de sizin gibi davranırdım.
    Sizin kazanızdan aldığım dersi paylaşmak istedim sadece.
    jackal_64 ve dockerengin bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Alıntı ectuna adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Minibüs değilde bir çocuğu gördüğünüzü düşünün. Geçmez herhalde der miydiniz? ve sürüşünüzde değişiklik olur muydu?
    (Allah Korusun)
    Bu durumda nasıl hissedersiniz? Sürüş anında pek çok karar veriyoruz ve maalesef kararlarımızı haklı olduğumuza inandıklarımız şekillendiriyor.
    Haklılığın fayda vermediği anlardan Allah hepimizi korusun.
    Sizin şahsınıza değil söylediklerim. Çok geçmiş olsun. Muhtemelen aynı olayda, ben de sizin gibi davranırdım.
    Sizin kazanızdan aldığım dersi paylaşmak istedim sadece.
    Çok güzel düşünüp özetlemiş ve bizi uyarmışsın kardeşim teşekkür ederim.

ectuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Versys 650 (İnazuma-YBR125-Honda Ps150i-H.Kinetix)
    Çok güzel düşünüp özetlemiş ve bizi uyarmışsın kardeşim teşekkür ederim.
    Yazarken seni kırar mıyım acaba diye çekindim ama alınmadığına sevindim. Sonuçta kaza yaşayıp, arkadaşlarından destek beklerken bir de akıl öğretenlerle karşılaşınca bozuk atman normal olurdu.
    Çok geçmiş olsun. ciddi sonuçları olabilecek bir kaza atlatmışsın.
    Umarım hasarını da karşılar sigorta.
    jackal_64 ve dockerengin bunu beğendiler.
    === Eğitim Şart ===

sarıdev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    Önder geçmiş olsun.Panelvan bal gibi suçlu seni görünce yola atlamayacaktı.resmen hayatına kastetmiş.Böyle durumda adamın üzerine yürüyeceksin arkadaş gücün yetiyosa birazda hırpalayacaksın ama dövmeyeceksin sonra sen suçlu olursun.Tutanağı sen olayı nasıl gördüysen öyle dolduracaktın krokiyi yanlış çizmişsin panelvanı sokaktan karşıya geçiyormuş gibi çizecektin,sen sağ şeritten sola geçiyor gibi çizmişsin.Araçta ki hasar taş çatlasa 200 tl ama senin grenaj kırılıp amortisör yamulduysa 1000 tl den aşağı çıkamazsın servisten malesef haberin olsun.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Geçmiş olsun. Tutanaktaki anlatım ve kroki yetersiz. Sigorta bu evrak üzerinden işlem yapar.Fotoğraflara bakınca panelvan asli kusurlu görünüyor. Dönüşe sol şeritten başlamadığı belli. Ara sokaktan geldiği için belki de böyle bir imkan bulamadı. Trafik kurallarına göre böyle bir dönüş öncesinde sol şeride girmesi gerekiyordu. İkinci hatası akan trafiği tehlikeye düşürecek bir şekilde kontrolsüz manevra yapmış. Ben olsam sigorta ters karar verse itiraz ederdim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)