Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Türkiye - Avrupa (Türkiye Gerçeği)

Motovento
    REKLAM ALANI
    APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    ARkadaşlar, konumuzun girişi şöyle, Avrupa (örn: Almanya) ile canım ülkemin, çok basit bir şekilde kıyaslamasını yapacağım.
    Ve aradaki uçurumu beraber değerlendirelim.
    Örnek şöyle geliyor.

TC asgari ücret: 1000 TL (Kaldı ki, 1000 bile değil. Hesapların net olması açısından 1000 diyelim.)
    Almanya asgari ücret: 2234 Euro (3,0710 * 2334: 7170 TL)
    Almanya asgari ücret tablosu: http://tr.wikipedia.org/wiki/Ayl%C4%...keleri_listesi

döviz kuru link:
    http://www.doviz.gen.tr/

ŞÖyle bir link te atalım:
    http://www.bmw-motorrad.com.tr/tr/tr/index.html
    Şimdi olayımız şöyle, değeri 15000 Euro olan ,bir motosiklet düşünelim. Misal BMW

motosiklet bedeli: 15000 Euro
    %37 Ötv: 5550 Euro
    YEni fiyat:20550 Euro
    YEni fiyat üzerinden, %18 KDV: 3699 Euro
    Yeni toplam fiyat: 24249 Euro

Şimdi, motosiklet fiyatını TL ye çevirelim.

Motosikletin TL fiyatı: 74492 TL

Verilerimizi elde ettik.
    Şimdi kıyaslama yapalım.

Motosikelt 15000 Euro dedik.
    Almanya işçisi için:
    maaş:2234 Euro
    15000/2234:6,71 Ay

Motosikelt için 54026 TL çıktı.
    Türkiye işçisi için:
    maaş:1000TL
    74492/1000:74,492 Ay

Sonuç ve Yorum:
    Almanya işçisinin 6 buçuk ayda aldığı bir motosikleti, Türkiye işçisi 74, yani anca alabiliyor.

Hadi diyelim aldıktan sonra, benzin litre fiyatı: 5,09 (ortalama)
    6 ayda bir vergi.

Şimdi iki ülke vatandaşı gözünden motosiklete bakalım.
    Almanya vatandaşı için BMW R 1200 GS 2014

Türkiye vatandaşı için BMW R 1200 GS

Almanya da devlet anlayışı:

Türkiye de devlet anlayışı:

Almanya vatandaşı:

Türkiye Vatandaşı:

İşte arkadaşlar. Ne güzel. PAzar günü de seçim var.
    Bir tane daha alıp gideriz.
    Ne mi alırız?
    Güldürmeyin Allah aşkına.
    TAbiki bir kazık...

APALA
    ogzcngdk, mete_han, motokovic ve 28 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Ne kadar üretirsen o kadar kazanırsın.. enerjide %75 dışa bağımlı bi ülkede ancak bu kadar olur.. işin politik ve tarihi sömürge olayları da ayrı bi olay tabiki.. olaya biraz aha geniş açı ile bakrsak farklı sonuçlar elde ederiz diye düşünüyorum..

vesselam..

Voodoo Child - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Almanya da zaten dogalgaz, petrol kaynakları ve altin madenleri Ile dolu ))
    metinkilic, Mr.Kowalski, ero__ ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    cf moto 400
    Abi nereden açtınız bu konuyu , zaten her gün 5 lira benzine vermek koyuyor bir de bunları gördümü lanet etmemek elde değil.
    APALA bunu beğendi.

Motosikleti
    ARMadillo
    Ne kadar üretirsen o kadar kazanırsın.. enerjide %75 dışa bağımlı bi ülkede ancak bu kadar olur.. işin politik ve tarihi sömürge olayları da ayrı bi olay tabiki.. olaya biraz aha geniş açı ile bakrsak farklı sonuçlar elde ederiz diye düşünüyorum..

vesselam..
    Kendi görüşünüzü belirtmişsiniz. SAygı duyarım. BEn sadece bir gerçekten bahsetmek istedim.
    Almanya da zaten dogalgaz, petrol kaynakları ve altin madenleri Ile dolu ))
    Bizde de yeteri kadar madem yok mu?

güvenyahya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mobylette hemide 2005 70 cc oldu
    hakılısın sonuna dibine kadar abi hakılısın

alınterimiz o türk paraları bizim vergilerimiz ama yok işte 150.000 tl lik arabanın hollandada max 15.000 euro oluyor kendşmş keriz gibi hissetiriyor bana.
    PİSTON SARMIŞ HAYATIMA SEGMAN ATSAN NE FAYDA...

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Motorcuysan ve motosiklete gönül verdiysen ..biraz fazla motor satıldı diye yusuflayıp bizi kaz yerine koyan motora %37 ÖTV çakan bu iktidara hiç bir siyasi sağ sol sünni alevi hacı hoca ateist ne olursan ol iki tekerin hatırı için oy vermemek lazım...gerçek motorcu refleksi budur...
    ero__, xawa, güvenyahya ve 21 diğerleri bunu beğendiler..

suato21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200GS/ZX10R
    Almanya'da demek ki ayakkabı kutuları yok..
    draggy ve gelebek bunu beğendiler.

motokovic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    Almanya ya iltica şart oldu

Motosikleti
    ARMadillo
    hakılısın sonuna dibine kadar abi hakılısın
    malesef.
    Motorcuysan ve motosiklete gönül verdiysen ..biraz fazla motor satıldı diye yusuflayıp bizi kaz yerine koyan motora %37 ÖTV çakan bu iktidara hiç bir siyasi sağ sol sünni alevi hacı hoca ateist ne olursan ol iki tekerin hatırı için oy vermemek laızm...gerçek motorcu refleksi budur...
    NE deyim ki abi.
    [QUOTE]Almanya'da demek ki ayakkabı kutuları yok..[QUOTE]
    aynen hocam.
    mete_han ve Shrieker bunu beğendiler.

Baraza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Herkes günlük hayatta çakal,ama bazı dümenlere iş gelince herkes bir anda masumiyet müzesine dönüyor,bizim halkımız işine gelmeyeni kabullenmemek için herşeyi yapar,biz boşuna yoruluyoruz buralarda..

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Türkiye gerçekleri, Bulgaristan'a gitmemiş Türk gençlerinde şaşkınlık yaratır. Emekli maaşının Bulgaristan'da 220 TL olduğunu hatırlatır, iyi günler dilerim.
    zulu ve Gundogdu bunu beğendiler.

Motosikleti
    ARMadillo
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye gerçekleri, Bulgaristan'a gitmemiş Türk gençlerinde şaşkınlık yaratır. Emekli maaşının Bulgaristan'da 220 TL olduğunu hatırlatır, iyi günler dilerim.
    İnsan ve insandan oluşmuş yapılar, alt tabakadakilere bakarak şükür etmeli, üst tabakadakilere bakarak ilerlemeye çalışmalıdır.
    Siz, memnunsanız diyecek bir şey yok.
    ilkeronat ve dockerengin bunu beğendiler.
    Güvenebileceğimiz tek gözler, kendi gözlerimizdir.

Baraza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    1950yle kıyaslayıp ilaç sırası tüp sırası yol yaptık kitap verdik dersen kusura bakmada yemezler ..

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı APALA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsan ve insandan oluşmuş yapılar, alt tabakadakilere bakarak şükür etmeli, üst tabakadakilere bakarak ilerlemeye çalışmalıdır.
    Siz, memnunsanız diyecek bir şey yok.
    Yazıda konuyla ilgili memnuniyetim ve/veya memnuniyetsizliğim ile ilgili herhangi bir bilgi var mı?

kocc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar XVS 650 Custom
    Evet kiyaslama dogru ama unuttugunuz nokta var almayada (ben belçikadayim) yani avrupada ekmegin fiyatinida unutmayin bir 400 gram ekmek 2,5 avro yani 7,5 Tl , yasamak için gidalar ve diger giderler çok pahalidir örnegin elektirk fatura ayda 180 avro yani 550 Tl..., parayi denklestirip o motoru almak için yine en az 35ay çalisilmalidir ki 6ay sadece kaba bir teori hesaptir. Buranin en büyük avantaji bankalardir, büyük krediler herkese verir uzun süreyle küçük rakamlarla geri ödeme imkani sartlari dengelemektedir, avrupadan gelen Türklerin altinda son model BMW varsa unutmayinki bankanin ona verdigi kredi sayesinde sahip olmustur.
    oyunageldim ve dockerengin bunu beğendiler.

kimse işin diğer yönüne bakmıyor. Ne üretiyoruz ? Almanya sadece otomobil üretimiyle yıllık 1.5 trilyon dolar kazanıyor. Dışa bağımlılığı minimum olan ülke, bizim ülkemize bakın. Yeni bir telefon mu çıktı hurra onu alalım, yeni televizyon mu çıktı hurraaa onu alalım.Önce bu zihniyet değişmeli. 2 Dünya Savaşından sonra Alman halkı her gün 2 saat ücretsiz devlet için çalışmış bizde olsa devlet sömürüyor bizi olur. Enflasyonu düşürmek için 2 sene patates yemiş bu insanlar. Kabul ediyorum yönetim özellikle şu zamana kadar gelen yönetimler ülkede bir taş alıpta bir yere koymadılar. Yahu devlet kuruları 100 sene olacak daha yeni yeni tank, piyede tüfeği, savaş gemisi yapmaya başlıyoruz.O yüzden lütfen iğneyi birazda kendinize batırın.
    meki 60 bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    yeni bi ev aldım üst katımıda da bi almancı vatandaş
    tr daha iyi diyor beni deli ediyor karı yı parçalayacağım elimden alamayacaklar haberi yok bu hesabı ona da yaptım
    bak dedim almanya da asgari üçret le çalışan mercedes bmw ye biniyor bizde asgari üçretle çalışan şahin e toros a biniyor
    ee orda o araçalar var bur da bunlar iyi de almanya nın maddi durumu bizden kötüyse bizim lombargini masareti binmemiz lazım diyorum
    yok diyor o iş öyle ee nasıl diyorum tr iyi olduğunu sen bana anlat diyorum başlıyor yok almanya da devlet bundan vergi şundan vergi alır ee türkiyede sanki vergi alınmıyormu sanıyorsun diyorum ee tr de az vergi alınıyor diyorum
    amk karısı 7000 EURO maaş alıp tr de yersen elbet türkiye güzel gel de burda 840tl maaş al bakalım türkiye nasıl
    bak gene cinlerim tepeme çıktı...
    alp_tunay, dockerengin, gelebek ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

CrosseR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kocc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet kiyaslama dogru ama unuttugunuz nokta var almayada (ben belçikadayim) yani avrupada ekmegin fiyatinida unutmayin bir 400 gram ekmek 2,5 avro yani 7,5 Tl , yasamak için gidalar ve diger giderler çok pahalidir örnegin elektirk fatura ayda 180 avro yani 550 Tl..., parayi denklestirip o motoru almak için yine en az 35ay çalisilmalidir ki 6ay sadece kaba bir teori hesaptir. Buranin en büyük avantaji bankalardir, büyük krediler herkese verir uzun süreyle küçük rakamlarla geri ödeme imkani sartlari dengelemektedir, avrupadan gelen Türklerin altinda son model BMW varsa unutmayinki bankanin ona verdigi kredi sayesinde sahip olmustur.
    Ekmeği faturayı euro'dan TL'ye çevirmişsiniz asgari ücretide 7000tl ye çevirin bari de hesap tam olsun.
    7000tl asgari maaşım olsun,7tl ekmeğe 550tl faturaya 2000tl mutfağa 1500tl kiraya 1000tl giyime fazla fazla veriyimde İKİBİN tl de gezmeme tozmama kalsın.
    Bide eşim çalışsın 7000tlye,asgari asgari yaşayalım.
    Asgari olmayan maaşla çalışanı söylemiyorum bile.

Bizde asgari ücret 900,ver 500kiraya.ver doğalgaz elektrik internet suya 350lira ki az bile yazdım,ee?
    aa ama doğru,bizde asgari ücretlinin ne haddine,250liralık evde otursun,soba yaksın,ne haddine doğalgaz falan..
    Daha hala ekmek kürekle euro tl hesabı yapın siz..
    rogget, dockerengin, gelebek ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

yqavuzhyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bknz: New york 90 m2 daire fiyatı vs İstanbul 120 m2 daire fiyatı. ( ikiside apartman olacak, çarşı merkezi zart zurt gibi politik konumları olmayacak, vasat yerlerden olacak. )

Şimdi Türk polisi kaç maaşla alır, amerikan polisi kaç maaşla alır hesaplayın bakalım.
    Gıda?
    Giyim?

Almanyadaki beşeri şartlar tabiki daha iyidir Türkiyeden ama yazıldığı kadar toz pembe değil.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)