Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

bajaj hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    imza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 ybr 125 & 2014 ybr 125
    Merhaba arkadaşlar;
    japon marka motosikletler dışındaki markalar pek ilgimi çekmez; fakat bu bajaj dikkatimi çekti ve biraz araştırdım, ve sonuç hüsran.

çok kısa özet geçeceğim, anlaşılması adına örnekleme;

Vaad ettikleri 1 litreye 60 km gibi ciddi kullanıcı beklentilerini neden ktm duke125, kawasaki 250-300 ve ktm duke200 modellerinde göremiyoruz. Bunları da bajaj üretiyor halbuki. ve neden bu bahsettiğimiz bilinen markalara yaptıkları dizaynı ve inceliği yapmıyorlar, diye sorup duruyorum. o kadar güzel motor yapıyosun madem kendi marka motorların neden iğrençlik abidesi gibi. bi tane sport modeli yok mesela.
    dyavol-77 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Biraz önyargıyla yaklaştıgını düşünüyorum. Motoru sürüp test etmeden hatta görmeden kesin yargılamak dogru degil motor çok iyide çıkabilir çok kötüde.

Fakat şu varki ben kawasaki ktm gibi büyük markaların motorlarını bajajın yaptıgını sanmıyorum hayal ürünü internet yalanları.

Zaten türkiye piyasasına her yeni motor girdiginde kesin 4 büyük ile ilgisi vardır ya suzukinin yan sanayisi ya hondanın yada başka bişiyin.

Eger bir çalışma varsa kesin iş gücü ve döviz yüzünden bazı teknoloji ürünlerinine çinde üretilmesi gibi.

Her ne kadarda bagları olsa her markanın politikası ve mühendisleri farklı bence yanlış düşünüyosunuz.

Saygılar
    kemboo, mhmtesk ve meki 60 bunu beğendiler.

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Bazı modeller nasıl parçaları çinde birleştittiriyoda ktm kawasaki de hindistanda birleştiriyo yada ürettiriyo,Bajajın bir sürü modeli var Türkiyeye gelen 3 model sitesine bi bak istersen özellikle 400 ccliğe
    meki 60 bunu beğendi.

imza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 ybr 125 & 2014 ybr 125
    Alıntı CEM. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz önyargıyla yaklaştıgını düşünüyorum. Motoru sürüp test etmeden hatta görmeden kesin yargılamak dogru degil motor çok iyide çıkabilir çok kötüde.

Fakat şu varki ben kawasaki ktm gibi büyük markaların motorlarını bajajın yaptıgını sanmıyorum hayal ürünü internet yalanları.

Zaten türkiye piyasasına her yeni motor girdiginde kesin 4 büyük ile ilgisi vardır ya suzukinin yan sanayisi ya hondanın yada başka bişiyin.

Eger bir çalışma varsa kesin iş gücü ve döviz yüzünden bazı teknoloji ürünlerinine çinde üretilmesi gibi.

Her ne kadarda bagları olsa her markanın politikası ve mühendisleri farklı bence yanlış düşünüyosunuz.

Saygılar
    bajaj'ın resmi web sitesi burda buyurun ktm ve kawasaki'ye ait sağ üstte link var;
    400 cc falan göremedim ayrıca;

http://www.bajajauto.com/

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Burdan yardımcı olak.Bence gayet hoş.Hoş olmayan Ülkemizdeki doymak bilmeyen distribütörler...

http://www.motosiklet.net/forum/yeni...eri-video.html

Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Sitede bajajın mühendislerinin ktm ve kawasakiyi ürettigi yazmıyor

Bazı şirketler daimler ve chrysler gibi kendi çıkarları dogrultusunda bazı konularda birleşme gösterebilirler.

Yani bu bajajın kawasakiyi üretiyor anlamına kesinlikle gelmiyor. reklam amaçlı bile olabilir sitede yer alması.

Ha bizim türk esnafımız yine satarken böyle diyecek . Motoru kolayca satmak için.

Bunlarda görmediginiz bajaj modelleri.

Motosikleti
    hemen hemen bütün motosikletler :)
    Alıntı imza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bajaj'ın resmi web sitesi burda buyurun ktm ve kawasaki'ye ait sağ üstte link var;
    400 cc falan göremedim ayrıca;

http://www.bajajauto.com/
    merhabalar ben bursa bajaj bayisi ve servisiyim sizi konuyla iligili biraz bilgilendirmek isterim . hindistandaki müdürler bursadaki mağzamı ziyarete geldiklerinde konuştuk bu kesin ve net bilgidir. ktm ve kawasakiye motorları bajaj yapmaktadır. ayrıca ilk parti olarak discover 125 elimde mevcuttur. test aracımda mevcuttur istediğiniz zaman gelip test edebilirsiniz . 2 hafta sonra boxerlerde mağzamızda olacaktır. onunda test aracı mevcuttur. pulsar 200 ns için de nisan 15 den sonra mağzamızda olacak onuda gelip test edebilirsiniz. teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:14 ----------

Bazı şirketler daimler ve chrysler gibi kendi çıkarları dogrultusunda bazı konularda birleşme gösterebilirler.

Yani bu bajajın kawasakiyi üretiyor anlamına kesinlikle gelmiyor. reklam amaçlı bile olabilir sitede yer alması.

Ha bizim türk esnafımız yine satarken böyle diyecek . Motoru kolayca satmak için.

merhaba az öncede belirtiğim gibi bizzat hindistandan gelem müdürlerle kendim görüştüm ktm ve kawasakiye motor yapıyorlar ayrıca kym %51 hisseleri bajaj gruba aittir. bilginize

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:17 ----------

merhaba az öncede belirtiğim gibi bizzat hindistandan gelem müdürlerle kendim görüştüm ktm ve kawasakiye motor yapıyorlar ayrıca kym %51 hisseleri bajaj gruba aittir. bilginize
    Redmoon bunu beğendi.

Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Motor yapıyorlar fakat işçi olarakmı mühendis olarakmı ?

Yinede inanasım gelmıyor yanlış anlamayın sakın bajaj bu kadar büyük firma olsa motogp'ye katılırdı.

Ha büyük firmadır eski köklü firmadır fakat bir honda kawasaki yamaha suzuki ducati aprilla mv agusta degil benim gözümde.

Bu arada anti bajaj degilim yanlış anlaşılmasın bajajı bende sevdim fuarda motoru test ettim ve stunt gösterisinide canlı izledim .

Şimdi motor iyi hoş güzelde bajaj kawasakiyi üretiyor yada ktm'i üretiyor gibi yargılara inanasım gelmıyor. üretiyodur fakat dedigim gibi ucuz işçilikten dolayı.

Motosikleti

Yinede inanasım gelmıyor yanlış anlamayın sakın bajaj bu kadar büyük firma olsa motogp'ye katılırdı.

Ha büyük firmadır eski köklü firmadır fakat bir honda kawasaki yamaha suzuki ducati aprilla mv agusta degil benim gözümde.

Bu arada anti bajaj degilim yanlış anlaşılmasın bajajı bende sevdim fuarda motoru test ettim ve stunt gösterisinide canlı izledim .

Şimdi motor iyi hoş güzelde bajaj kawasakiyi üretiyor yada ktm'i üretiyor gibi yargılara inanasım gelmıyor. üretiyodur fakat dedigim gibi ucuz işçilikten dolayı.
    öncelikler kesinlikle anti bajaj olmadığınızı tahmin ediyorum tabiki idaalar büyük ve akla takılıyor size şöyle kısaca bilgilendiriyim kawasaki nija modelleri hindistanda bajaj mühendisleri tarafından yapılmaktadır zaten bajaj ve kawasaki teknoloji ortağıdır ninjada uygulanan teknoloji bajaj pulsarda uygulanmaktadır. ktm içinde duke modellerin tamammı hindistanda bajaj mühendisleri tarafından üretilmektedir. onlarlada şirket anlamında ve teknoloji anlamında ortaklıkları mevcuttur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:46 ----------

öncelikler kesinlikle anti bajaj olmadığınızı tahmin ediyorum tabiki idaalar büyük ve akla takılıyor size şöyle kısaca bilgilendiriyim kawasaki nija modelleri hindistanda bajaj mühendisleri tarafından yapılmaktadır zaten bajaj ve kawasaki teknoloji ortağıdır ninjada uygulanan teknoloji bajaj pulsarda uygulanmaktadır. ktm içinde duke modellerin tamammı hindistanda bajaj mühendisleri tarafından üretilmektedir. onlarlada şirket anlamında ve teknoloji anlamında ortaklıkları mevcuttur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:48 ----------

dyavol-77 bunu beğendi.

Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Anladım teşekkürler bilgilendirmeler için

Umarım bajaj türkiyedeki modelleriylede kalitesini ortaya koyar.
    motocrossbrs bunu beğendi.

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Alıntı motocrossbrs adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:46 ----------

Peki bu kuralkan bajaj ortaklığına ne diyorsunuz.Motosiklet forumlarını gözucu bile gezerseniz kuralkan şikayetlerinin küçüksenmeyecek kadar sorun olduğunu görebilirsiniz.
    Çok heveslenerek bekliyordum pulsarı fakat fiyatlandırma pardon fiyatlandıramama olayı benim gibi çoğu alacak insanın midesini bulandırdı.Özellikle de 3 modelden sadece 200 ns nin hindistan ve Türkiye arası 4000 TL lik fiyat farkı çok acımasız oldu sanki.Diğer iki modelin 1000 tl lik fiyat farkına karşılık bu çok göze battı.Fuardaki yetkililerden bile doyurucu bilgi alamadık bu konuda,birde sizin düşüncelerinizi alalım.Bu arada Bajaj ismini satacak firmalardan bile önce tanımamla beraber 14 yıl kullanmışlığım var
    [Turan] bunu beğendi.
    Hani böyle aniden karşına çıkıyor ve göz göze geliyorsun ya, o an çok kötü oluyor insan. Heyecandan ne yapacağını şaşırıyor, ayakları titriyor...Sonuçta köpek bu ısırır falan...

Motosikleti
    Alıntı turkish39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bu kuralkan bajaj ortaklığına ne diyorsunuz.Motosiklet forumlarını gözucu bile gezerseniz kuralkan şikayetlerinin küçüksenmeyecek kadar sorun olduğunu görebilirsiniz.
    Çok heveslenerek bekliyordum pulsarı fakat fiyatlandırma pardon fiyatlandıramama olayı benim gibi çoğu alacak insanın midesini bulandırdı.Özellikle de 3 modelden sadece 200 ns nin hindistan ve Türkiye arası 4000 TL lik fiyat farkı çok acımasız oldu sanki.Diğer iki modelin 1000 tl lik fiyat farkına karşılık bu çok göze battı.Fuardaki yetkililerden bile doyurucu bilgi alamadık bu konuda,birde sizin düşüncelerinizi alalım.Bu arada Bajaj ismini satacak firmalardan bile önce tanımamla beraber 14 yıl kullanmışlığım var
    öncelikle merhaba onunlada ilgili hemen bilgilendiriyim sizi evet bajaj kuralkanla ortaklık yaptı ancak bajaj ortak olmasına ragmen kuralkan çalışanlarını bajaja karıştırmıyor yani bayilerini servislerini kendi seçiyorlar parçalar garantiler kendi onaylıyorlar şu şekilde kuralkanla fabrika ortaklıkları var fiyat farkına gelelim hemen türkiyede herşeye vergi veriyoruz birde dolar ve euronun yükselmesi bizi çok etkiledi inşllh bilgilendire bilmişimdir sizi.

agrasiwe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt09
    araştırmışsın belli hocam ben ktm olsam bana motor üret bajaj demem, bana motor üret ama istediğim bu bunlar olacak dizaynı bu, kalitesi bu, herşeyini incik cincik verip üretmesini isterim, kaldı ki öylede yapıyorlar, bajaj kendi üretiyor diye istediği gibi mi ürettiğini sanıyorsun, üstelik spor modelleri var, araştmıssın ama boşuna ns 400 e bakmanı tavsiye ederim ve dAHA bir kaç modeli.

Motosikleti
    Alıntı agrasiwe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    araştırmışsın belli hocam ben ktm olsam bana motor üret bajaj demem, bana motor üret ama istediğim bu bunlar olacak dizaynı bu, kalitesi bu, herşeyini incik cincik verip üretmesini isterim, kaldı ki öylede yapıyorlar, bajaj kendi üretiyor diye istediği gibi mi ürettiğini sanıyorsun, üstelik spor modelleri var, araştmıssın ama boşuna ns 400 e bakmanı tavsiye ederim ve dAHA bir kaç modeli.
    MERHABA BEN BAJAJ YETİKİLİ BAYİSİYİM GALİBA BANA CEVAP YAZDINIZ TAM OLARAK ANLAYAMADIM ÖNCELİKLE YANLIŞ ANLADIYSAM K.BAKMAYIN 400LERE BAKTIM VE İLERLEYEN ZAMANLARDA resimleride BAŞLACAM 2015 YILINDA TÜRKİYEYE GELİCEK . AYRICA BAJAJ VE KTM DEDİĞİM GİBİ TEKNOLOJİ ORATAĞI VE KTM MARKASINADA ORTAKLIĞI ŞÖYLE DÜŞÜNELİM TABİKİ İKİ FİRMADA DÜŞÜNCELERİNİ SÖYLÜYOR ANCAK DUKE MODELLERİ TAMAMAMI BAJAJ YAPIYOR.

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Ben ve diğer arkadaşlarımın takıldığı en büyük nokta Pulsarın fiyat farkı.Vergilendirme politikasına gelirsek 100 - 249 cc aynı vergi yanılmıyorsam.Atıyorum pulsarda bayi kârı 1000 tl ise vergisi 3000 TLmi.Eğer 3000 TL ise diğer iki model de 5000 tl olması gerekmiyormu.Yoksa devlettemi tipi güzel diye ayrı bir vergi politikası izliyor.Fuarda en son galiba gümrük vergisi fazla dediler bunları saydığımda.Yani benim anladığım kusura bakmayın ama hangisini yersek.Adam gibi bir bilgi yok yani.

Motosikleti
    bir bayi olarak evet bizde sizinle aynı fikirdeyiz neden bukadar fiyat farkı . eger netten veya bir bayiyle sıkı bir muhabetniz varsa sorabilirsniz karla hiçbir alakası yok türkiyeye dolar bazında geliyor buarada tl çeviriliyor ve dolar euro şuanda sınırları aşmış durumda . birde tabiki gümrük masrafları cok inanın bende sizin gibi sürekli fiyat değişmesine ve farka şaşırıyorum ancak şöyle söyliyim eger dolar düşer ise fiyatlarda otomatik düşer gümrüğe girdiğinde cc bazı çok önemli ötv'de aynı vergi ama gümrükte değil bilginize

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Alıntı motocrossbrs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir bayi olarak evet bizde sizinle aynı fikirdeyiz neden bukadar fiyat farkı . eger netten veya bir bayiyle sıkı bir muhabetniz varsa sorabilirsniz karla hiçbir alakası yok türkiyeye dolar bazında geliyor buarada tl çeviriliyor ve dolar euro şuanda sınırları aşmış durumda . birde tabiki gümrük masrafları cok inanın bende sizin gibi sürekli fiyat değişmesine ve farka şaşırıyorum ancak şöyle söyliyim eger dolar düşer ise fiyatlarda otomatik düşer gümrüğe girdiğinde cc bazı çok önemli ötv'de aynı vergi ama gümrükte değil bilginize
    Pulsar haricindeki diğer iki modelde de fiyatlar birbirine yakın olsaydı bu kadar tepki görmezdi.Ben 2007 yılından beri takipçisiyim pulsarın.Ama millet o kadar önyargıyla bakıyorki bajaja,üstüne pulsardaki bu fiyat farkı çok müşteri kaybettirdi diyebilirim.Artı 6999TL fiyatı millet daha kabullenemeden 1 tane bile satmadan ikinci fiyat şoku daha bir güvensizlik verdi bence.Çok yanlış politika izlendi.Ayrıca satacak bayilerin la ooooolum muadilleri 10bin gayme daha ne istiyon demeleri ayrı bir iticilik kazandırdı.5500 - 6000 TL ye sadece bu forumdan 100lerce balıklama atlayacak kişi vardı oysa.Fiyat açıklama öncesi yaptık dedikleri fiyat araştırmalarını motosiklet forumlarında yapsalardı şu an çoktan kaporasını yatırıp sabırsızlıkla Pulsarını bekleyen insanlar olacaktı.Sonrasında zaten diğer markalar gibi madem satılıyo geçir gitsin politikası rahatlıkla izlenebilirdi.
    nokiaxxx bunu beğendi.
    Hani böyle aniden karşına çıkıyor ve göz göze geliyorsun ya, o an çok kötü oluyor insan. Heyecandan ne yapacağını şaşırıyor, ayakları titriyor...Sonuçta köpek bu ısırır falan...

Motosikleti
    Alıntı turkish39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pulsar haricindeki diğer iki modelde de fiyatlar birbirine yakın olsaydı bu kadar tepki görmezdi.Ben 2007 yılından beri takipçisiyim pulsarın.Ama millet o kadar önyargıyla bakıyorki bajaja,üstüne pulsardaki bu fiyat farkı çok müşteri kaybettirdi diyebilirim.Artı 6999TL fiyatı millet daha kabullenemeden 1 tane bile satmadan ikinci fiyat şoku daha bir güvensizlik verdi bence.Çok yanlış politika izlendi.Ayrıca satacak bayilerin la ooooolum muadilleri 10bin gayme daha ne istiyon demeleri ayrı bir iticilik kazandırdı.5500 - 6000 TL ye sadece bu forumdan 100lerce balıklama atlayacak kişi vardı oysa.Fiyat açıklama öncesi yaptık dedikleri fiyat araştırmalarını motosiklet forumlarında yapsalardı şu an çoktan kaporasını yatırıp sabırsızlıkla Pulsarını bekleyen insanlar olacaktı.Sonrasında zaten diğer markalar gibi madem satılıyo geçir gitsin politikası rahatlıkla izlenebilirdi.
    evet fiyatlarda cok oynandı ancak şunun garantisini veriyim ben 6999 tlden 10 pulsar sattım eger yükselirse zararı benimdir. dedim şimdide 7371'den satıyorum kaporalarını alıyorum gene aynı şekilde yükselirse zarar benim ama düşer ise müşteriye para iadesinde bulunurum belki bizim gibi türkiye genelinde bayiler yapsa yani karını vermiş olsa belkide müşterilerimize daha iyi hizmet vermiş oluruz birazda bayilerin anlayışı olmalı diyorum ve bende inanın sizden daha fazla korkuyorum yükselir diye cünkü cepten para vericem ama düşmesini umuyorum

yqavuzhyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sem Abi,

bajaj'ın neden motogp de falan yok demişssin yada kawasakiye ve ktm ye olan desteğine inanasım gelmiyor demişssin. Size bir örnek vermek istiyorum.

Türkiyede kim ferrari ile ford markasını kıyaslar. İnsana başka organları ile gülerler bu kıyaslamayı yapana.

Kawasaki ferrari olma yolunda ilerlerken bajaj ford olma yolunu seçmiş bir firma. En azından şimdiye kadar.

Ferrari 2013 yılında TR'de kaç adet otomobil sattı ? hadi 5 tane diyelim 2012 de 3 taneydi galiba. 5 tane ferrariden kaç kuruş karı var ?

karı yok, çünkü o araçların argelerini satış bedelleri karşılamıyor, sadece prestij için yapılan araçlar.

Ford 180.000 adet araç sattı. ( otomobıl ve hafif ticari ) bakın, kamyon, çekici sınıfı dahil bile değil. Her bir araçtan vehbi amca 5.000 tl koysa cebe. ( 11.000 euro olan focus ghis 54.000 euroya satılıyor, benim kar ne kadar düşük siz hesaplayın ) 180.000*5.000 = 900 milyon lira kemiksiz kar abi bu. Bajaj 600 cc SS üretmiyor, çünkü boxer denen motor ekmekten çok satıyor. 200 ns denen motor kendi sınıfındaki tüm motorları hindistanda pazar dışı bırakmış. CBR 250 nin tam yarı fiyatına satılıyor. Bu adamlar amerikan otomobıl fırmaları gibi motosıklet sektörüne darbe vurmaya geliyorlar. Kuralkan sayesinde ben Türkiyeyi saymıyorum ama pazara girdiği ülkelerde ya hondayı kawasakıyı dıbe cekecek, yada tek basına lıderlıge oynayacak kadar buyuk.

kawasakıyle ne derece ilişkileri var bılmıyorum ama 2007 yılında ilk defa % 14 ünü almış ktm nin. ve 27 ekim 2013 tarihinde yayınladıkları belgeler ile ktm nin % 47 sine sahip oldujlarını duyurdurlar. Ayrıca 125 ve 250 cc su soğutmalı motorlar için ortak arge merkezi kurmuşlar.

KTM ceo'sunun çinde verdiği reportajda bajajdan öğrendiğimiz en büyük şey çok fonksşyonel motorlar üretebilmek demiş. Aynı bloğu yada aynı motor parçalarını farklı modellerde kullanıyorlar, model değişse bile stoktan yada parça fazlalığından asla zarar etmiyorlar demiş. Ayrıca 10 yıl içinde bajaj ve ktm ne yapacak sorusuna 400 cc den büyük motor üretmek bize kar sağlamaz. Bu sebeple en fazla 400 cc bir bajaj üreteceğiz demiş. Avrupa pazarında etkili olabılmek için 250 cc ve altı için yoğunlaşacağız demiş kerata.

CBR 250 nin 12.500, SYM nin 11.000 ve inazumanın 11.500 olduğu piyasada 7300 lira ile muhteşem bir fiyata sahip bajaj. Kim ne derse desin. Fiyatı düşük tutunca olur olmadık herkes alacak ve motorun adı yalamaya çıkacak. Fiyatın daha da yükseltilmesi lazım. 9.000 üzerine çıkmalı.
    CEM. bunu beğendi.

kemboo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr>wolf>mt-07>xmax>inazuma>tenere660
    arkadaşlar ktm yi üteren bajajsa nasıl kötü makina yapar yada kötü makina yapıyorsa neden kendine kötü yapıyorda ktm ye yapmıyor gibi yorumlar yapmışsınız.

Şöyle açıklayalım. Dimesi biliyorsunuz. Beğenen beğenmeyen olur ama Türkiyen'nin kaliteli meyve suyu ütericilerinden biridir. Basit bir şekilde BİM gelir ben şu oranlarda şu kalitede şu fiyattan meyve suyu istiyorum der. Ve o bimde satılan meyve suyunu ürettirir. Yani bu iş ne yapılmak istenildiğiyle alakalı.

Ne kadar ekmek o kadar köfte

Bajaj bence Türkiyede iyi yer edinir ama zamana ihtiyacı var. Şuan bajajı baltalayabilecek tek şey servis ağı olur. onun içinde ustaların biraz ona alışmasını bekliycez galiba
    onur87 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)