Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sağa keskin dönüş yapamıyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    uur52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax 250i ABS
    Herkese selamlar. Uzun süredir motosiklet üzerindeyim ama bi sıkıntım var. Sola dönüşlerde en dar yerlerden bile geçebilirken sağa dönüşleri bir türlü beceremiyorum. Örneğin sıkışık trafikte 2 aracın arasından geçip sağa L dönüşleri yapamıyorum. Bu sorunu yaşayan bikaç arkadaş konu açmıştı ancak bu sorun nasıl düzelebilir. Anlatamamışımdır diye grafik hazırladım. Resimden örnek verirsem ışıklarda mavi arabanın arkasından girip kırmızı ile arasına giremiyorum. Sağa dönüşleri genişten alıyorum. Ama arkadaki sarı araçların arasına kolaylıkla girebilirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    cf moto 400
    Kendinizi döneceginiz yerin ters tarafina cekiyormusunuz ?

Mesela sola doneceksiniz ya vucudunuzu saga yatirin gidonu sola dondurun yavas hizlarda sag taraftan bir deneyin bunu.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Normaldir. Birçok sürücü kendisinin sağ veya sol viraj özürlü olduğunu söyler. Bunun sebebi sola döndüğün teknik ile sağa dönmeye çalışmandan kaynaklanıyor. Sağa dönüş için farklı bir teknik geliştirmen gerekli. İnsanın sağı ve solu eşit olmadığı gibi beyninin sağ ve sol yarıları da aynı şekilde çalışmaz. Mesela ben sola virajda vücudumu motordan biraz sarkıtırken, aynı şekilde sağa dönemiyorum, sağa dönerken biraz vücudumu öne alıp sarkıyorum. Sende kendi tekniğini geliştir ama sola dönüşünü aynen kopyalamaya çalışma.
    iptaluyelik02 bunu beğendi.

Motosikleti
    HONDA VARADERO
    Bu insanların çoğunlukla sağlak oluşu ile ilgili sanırım böyle bir topic vardı ,yani yanlız değilsiniz ..Ancak kendinizi ruhen ve pratik olarak alıştırma ve sol kolu güçlendirme egzersizleri öneriliyor du ...Çok derin olmamakla beraber ben de sola gibi rahat değilimdir..

Motosikleti
    SYM Joymax 250i ABS
    Resimden anlatmak gerekirse sağa dönerken ya kırmızı arabaya vurcak gibi oluyorum ya da gazı fazla açarsam mavi araca giricek gibi geliyo bi tedirginlik oluyo. Ayağımı sürekli yerde oluyo. Bi türlü kavrayamadım.

Motosikleti
    V-Strom 650
    bu bende de var. nörolojik bir mesele bildiğim kadarıyla. beynin sağ veya sol tarafı daha baskınsa, bu durum bu tür diğer becerileri de etkiliyormuş. yani sadece sağlak ya da solak olmak değil, ince beceri isteyen diğer kas hareketleri de etkilenebiliyormuş. sadece sağ/sol elle yazmak ya da topa sağ/sol ayakla daha iyi vurabilmek değil, örneğin insan ağzındaki sakızı diliyle bir tarafa diğer taraftan daha kolay taşıyabilirmiş mesela. lisedeyken takım kalecisiydim. zaten pek parlak değildim de, antremanda hoca sola kolay planjon yapabilirken sağa planjon yaparken tutuk olduğumu farketmişti. o da futbol kariyerimin sonu olduydu zaten

tek çözüm de onlarca yüzlerce kez alıştırma yapmak, ince motor kas becerilerini geliştirmek. dolayısıyla boş bir alan ve bolca vakit lazım

fatek95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle iyi günler, hayırlı cumalar.. Bu sorunu ben de yaşıyorum ve konu açmıştım.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ki-korkum.html

Sorunun tam olarak ne olduğunu hâlâ çözemedim ve tam olarak bir çözümü yok gibi duruyor konuyu baştan sonra okursanız fikir sahibi olabilirsiniz.

Motosikleti
    Cbf150
    Solakmısın

Motosikleti
    SYM Joymax 250i ABS
    Alıntı papazkemal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Solakmısın
    Hayır değilim

evet ya aynısı bende de var sola dönerken her türlü motorla sanki ss sürermiş gibi keskin ve yatık dönebiliyorken,sağa dönerken en ufak bir yatırmada yeri öpecekmişim gibi hissediyorum.

iki aracın arasından geçerken zaten yavaş olacağından, sadece arka fren ön hiç yok... oturuşunu dikleştir, selede öne kay biraz, arabaların tamponuna bakma sağdan soldan gelene bak,sonra sadece gideceğin yola bak (yere,ayağına,tampona bakma), bir de böyle dene bakalım;)
    he birde o ayakları sarkıtmayalım,sıkışma ihtimali artıyor,denge bozuluyor vs.

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    sürekli antremanla düzelecek bişe...ve sağa dönüşleri kafaya çok taktığından dönerken aklına gelip kötü etkilediğinden imkansız hale getiriyorsun boş alanda antreman yapıp düzeltebilirsin herşey kafada bitiyor.
    ve kısa mesafeli dönmek için sağa döneceksen motoru sağa selede kendini sola yanaştır..

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Ben bunu şöyle yenmiştim; taşlardan parkur kurmuştum, taşlar arasında düz gidip, u dönüp, sola ve sağa dönmek gibi hareketler yapıyordum. ilk başlangıçta çok zorlanmama rağmen sonlarda çok rahatlamıştım. sağa dönüşlerimi bu şekilde geliştirmiştim. deneyin çok eğleneceksiniz.

tombo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    çapırdı çıplak oldu SUZUKI GSR 600 K7
    Gerekli eğitimleri alırsan sorunun ortadan kalkacaktır.
    dreamkiller bunu beğendi.

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Eğitim şart.. Ama eğitimde de sana ilk söylenecek şey benim sana söyleyeceğim şeydir.. Sağa dönemem korkusunu üzerinden atıp dönüşün başladığı yere değil dönüşün sonuna BAK!! sadece gözünü çevirme kafanı ve çeneni komple o noktaya odakla.. Bunu yaptıktan sonrası egzersizlere ve tekrarlamalara kalıyor.. Hadi bırak işi gücü başla BAKMAYA!!!

Motosikleti
    Cb125e
    Gazı sağ elle kullandığınız için olabilir. Bende sağa u dönüşü vs. yaparken soldan daha zor yapıyorum. Dönüşte gaz kolunu ister istemez sıkıyor insan, bu da kontrolü biraz etkiliyor bence.

Motosikleti
    SYM Joymax 250i ABS
    Arkadaşlar yanlış anlaşılma olmasın virajlarda bi sıkıntım yok dönüyorum sağ sol farketmiyor. Sadece sağa L dönüşleri yapamıyorum. Fotoda gösterdiğim gibi.

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    Alıntı uur52 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yanlış anlaşılma olmasın virajlarda bi sıkıntım yok dönüyorum sağ sol farketmiyor. Sadece sağa L dönüşleri yapamıyorum. Fotoda gösterdiğim gibi.
    ozman hacı selede kendini sola yanaştır motoru sağa yatır daha kısa mesefade dönüşler için güzel bi yöntem.

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    GS2 Egitimi almanı öneririm.

Motosikleti
    2014 KUBA CR1,KUBA 125XR PLUS 2013 - Opel Astra
    sağa u dönüşü hemde yokuş ve karşıdan gelenin görünmediği bi yer var en korktuğum yer bende orada zorlanıyorum

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)