Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Vites Degisiminde Debriyaj Ayari

Motovento
    REKLAM ALANI
    Siyah&Beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 250
    Merhaba. Her ne kadar bu h.sonu direksiyon sinavini gecsem de motoru yeni ogreniyorum. Kursta kullanimimda vites degistirirken debriyaji sonuna kadar cekip vites degisimi sonrasi arabada oldugu gibi yavas yavas birakiyorum. Yeni aldigim cbr250 motorda da aynisini yapiyorum ancak kavrama noktasina henuz alismadigim icin hafif yigilma oluyor. Youtube da seyrettigim videolarda vites icin debriyaji sonuna kadar cekip sonra cok hizlica biraktiklarini gordum. Ben mi yanlis yapiyorum yoksa bu aliskanlikla ogrenilen bir davranis mi hizlica debriyaji birakmak?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    gazı doğru dozlarsan bırakabilirsin. sonuçta debriyaj farklı hızda dönen iki parçayı ayırıyor. motorun devrini; tekerden gelen devirle eşitler ya da birbirine çok yakın hale getirirsen bırakabilirsin.
    Araba sürüp sürmediğini bilmiyorum ama ayağını debriyajdan kaldırırken gaz vermekle aynı şey. sadece ellerinle yapacaksın. öğrenir, alışırsın yakında
    http://www.youtube.com/watch?v=tPTNTZk9JfQ bir bakıver.
    initial-D bunu beğendi.

initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FJR 1300
    zamanla alışırsın,sadece kavrama noktası ve alt-üst vitese geçtiğinde devrin geleceği noktayı bilmen lazım.alıştıkça videolardaki gibi hızlı değiştirirsin.

hatta yükseltirken debriyaj bile kullanmayabilirsin

REASON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Breton S125
    Peki bende bir soru sorucam . Motorla 70 le gidiyoruz viraj geldi , frene basmadan hemen vitesi düşürsek olmazmı . Motor bağırırmı ?

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Tamamen gazı ne kadar açtığınla alakalı. Debriyaja bastıktan sonra bırakırken aynı anda gaz verirsen debriyajı hemen bırakabilirsin. Aynı şey arabada da geçerli. Yavaş yavaş gideyim, kalkayım diyorsan o zaman gaz ile debriyaj aynı oranda olmalı.

Alıntı REASON adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bende bir soru sorucam . Motorla 70 le gidiyoruz viraj geldi , frene basmadan hemen vitesi düşürsek olmazmı . Motor bağırırmı ?
    Motor freni deniyor ona işte. Çoğu kişi tarafından sık sık kullanılan bir şeydir. Hatta normal frenden daha fazla kullanılır.

Motosikleti
    RKS Titanic 150
    Ben debriyaja basıyorum, vitesi küçültüyorum ama debriyajı bırakmıyorum, kendisi hafiften yavaşlıyor zaten, virajı aldıktan sonra gazı açarken debriyajı bırakarak devam ediyorum. Ama doğru mu yapıyorum bilmiyorum.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu dediğini çoğu kişi yapıyor ama motorun anasını da ağlatıyorlar sen bunun yerine ön-arka freni kombineli kullan olursa balatana olsun şanzımanda sıkıntı çıkmasın

Debriyaja bas gazı kapa vitesi büyüt debriyajı bırak( mümkün oldukca hızlı) vites değiştirme süresini kısalttıkca yığılmanın önüne geçersin

bizim motorlarımız tek silindir olduğu için viraja girmeden vites düşürdüğünde motorunda yine yığılma olacaktır. Misal viraja gireceksin motorun bağırmayacağı bir devirde olduğunu düşünüyorsan debriyaja bas ve vitesi düşürdüğün anda gaz kolunu vın şeklinde kısa bir şekilde aç. Yığılmayı önlersin
    Siyah&Beyaz bunu beğendi.

hisvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Vites düşürmenin temeli buna dayanır ancak devir yüksekse vites düşürmek için debriyaja bastığınızda ön freni az sıkarak motoru hafif yavaşlatıp aynı anda da ufak bir aragaz vererek vites düşürdüğünüzde debriyaj kavrama yaptığı andaki devir farkını tölare etmeniz gerekli. Yoksa tüm yükü dişlilere bindirirsiniz buda uzun vadede başınızı ağrıtır.

lickup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS için gün sayıyor
    Gereksiz yere devir yükselir. Şanzımanı zorlarsın. Frenlerle yavaşla debriyajı sık vitesi düşür. Eğer yeterince yavaşlamadıysan hafifte gaz ver yığılma olmasın.

Motosikleti
    FJR 1300
    Alıntı ArdiaroS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben debriyaja basıyorum, vitesi küçültüyorum ama debriyajı bırakmıyorum, kendisi hafiften yavaşlıyor zaten, virajı aldıktan sonra gazı açarken debriyajı bırakarak devam ediyorum. Ama doğru mu yapıyorum bilmiyorum.
    baştan sona yanlış

Motosikleti
    RKS Titanic 150
    Alıntı initial-D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baştan sona yanlış
    Doğrusu nasıl?

duracağımiz yere 20 m kadar kalasi
    debriyaja basıp gazi komple kesip o sekilde duracagimiz yere gelince zaten motor iyice yavaşlamis oluyor bu durum zarar verir mi?

Motosikleti
    RKS Titanic 150
    Güzel anlatım

Motosikleti
    FJR 1300
    Alıntı ArdiaroS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğrusu nasıl?
    twist of the wrist yaz youtube a.türkçe altyazılısı var

altın elbiseli adamın vites videosu da var.

onlara bakabilirsin

Siyah&Beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 250
    Arkadaslar ilgi ve cevaplariniza tesekkur ederim. Cokca antreman yapmam lazim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)