Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosikletli Katili Olmamak İçin - Motosikletlileri Fark Edin

Motovento
    REKLAM ALANI
    Smyrna35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF R25 RB
    Performans ödevimi hazırlarken bir yazıya denk geldim ve sizlerle paylaşmak istedim... .

BİR MOTOSİKLETLİ KATİLİ OLMAMAK İÇİN ARABA SÜRÜCÜLERİNE
    OKUYUN ve OKUTUN..

Araba kullanırken..

! Mutlaka zamanında sinyal veriniz..

! Aynaları alıştığımızdan daha fazla kontrol ediniz..

! Virajlarda yol ile motosiklet arasına girmek tehlike yaratır..

! Sis yokken sis lambalarınızı yakmanız sürücülerin görüşünü engeller ve hata yaptırır..

! Araba ne ofistir ne de ev rahat davranarak kazaya sebep olabilirsiniz..

! Yağmurda motosikletlilerin görüşü manevra fren yeteneği arabalara göre çok daha azdır daha dikkatli olun..

! Ülkemizdeki korumalar nedeniyle sıcak ve soğuk havalarda beklemek bizim için zordur. Lütfen yOĞUN trafikte geçebileceğimiz kadar yer açın..

! Motosiklet sürücüsü de acemi olabilir lütfen SIKIŞTIRMAYIN sonuçları bizim için ölümcül olabilir..

! Eğer sürücüler etrafta bir motosiklet olabileceğini düşünür ve ona göre hareket ederlerse , onları daha net görmeye başlayacaklar..

MOTOSİKLET TRAFİĞİN KÜÇÜĞÜDÜR KORUYUNUZ..

MOTOSİKLETLİLERİ FARKEDİN..!!!!

Motosiklet tutkusu hızlı bir biçimde yayılıyor. Motosiklet kullanan insan sayısı her geçen gün artıyor. Trafikte sayımız arttıkça farkedilme olasılıklarımız da yükseliyor. Her gün yeni motosikletler trafikte yerini alıyor. Türlü mesleklerden milyonlarca motosiklet tutkunu insan her gün trafikte yol alıyor. Gezinenler, paket taşıyanlar, yemek taşıyanlar, sadece ulaşım için biryerden biryere gidenler, 7 den 77 ye motosiklet kullanıcı profili bulmak mevcut.

Türkiye' de motosiklet kullanımından daha çok diğer araç kullanımları mevcuttur.
    Otomobil, kamyon, otobüs vs. gibi araçlar sayı olarak daha fazladır.
    Trafikte aynı anda yol almaya çalışan milyonlarca araç arasında motosiklet çok az bir yer kaplamaktadır.
    Fakat her dakika bir aracın yanından bir motosiklet geçmekte.
    Bu durum bizlere kullanılan yolun sadece otomobil ve benzeri araçların kullandığı bir yol olmadığının en güzel göstergesidir.
    Kullanılan yollar, trafikteki her m2 bu ülkede yaşayan milyonlarca kişinin ortak kullanımı için yapılmış yollardır.
    Kişi veya kişilerin zevk ve sefasının sürüleceği bir alan değildir.
    Aksini söyleyen olacağını pek zannetmiyorum zaten.
    Ama iş trafikte uygulamaya gelince durum çok farklılaşıyor.
    Kullanımda olan yollarımızı kullanmayı bilmiyoruz yada doğru ve düzgün bir biçimde bu yollardan faydalanmaya çalışmak işimize gelmiyor.
    Emniyet şeritleri işgal ediliyor, sol şerit çok yavaş giden insanların kişisel gezi alanlarıymış gibi kullanılıyor, aşırı şerit değiştiren otomobiller diğer trafikte varolan herkes için büyük tehlike oluşturuyor, ters yönlere girenler, trafik sıkışıklığında geri gitmeye çalışanlar, yoğun yerlerde araçlarının kapılarını biranda açanlar, kırmızı ışıkta bekleme gereği duymayanlar, araçlarını aşırı hızdan durduramayanlar, aniden şerit değiştirenler, aynalarına bakmayı gerek görmeyenler kısacası nekadar kendini bilmez insanın ehliyet alarak bu araçları kullandığını açıkca görebiliyoruz.
    Kurallara uymadan araç kullanmak sanki bir hobi gibi geliyor.
    Kim nekadar kural çiğneyecek yarışı var bu ülkede.
    Normal biçimde araç kullananlar ise bu dengesiz kişiler yüzünden ciddi tehlikler, kavgalar, gürültüler atlatıyorlar.
    Tıpkı biz motosiklet kullanan kişiler gibi.

Fakat motosiklet kullanan kişilerin arasındada kural tanımaz, haylaz, tehlikeli işler yapan biçok arkadaşımızda yok değil.
    Kask takmadan gezinenler, uygun olmayan yerlerde teker yaparak arananlar, uygunsuz yerlerde aşırı sürat yapanlar, ehliyetsiz motor kullananlar, polisten kaçanlar gibi yanlış işler yapan motosiklet kullanıcısı arkadaşlarımızın sayısıda oldukça fazladır aslında.
    Tabiki bu saygısız ve düşüncesiz arkadaşlarımızın aksine çok düzgün motosiklet kullanan arkadaşlarımızın sayısı çok daha fazladır.
    Tüm bu iyi ve kötü kullanıcı profilleri trafikte araç kullanır bir vaziyette olunca neler oluyor diye düşünmek isterseniz eğer tahmin etmek hiçte zor değil.
    Birbirleriyle yarışan, kavga eden, küfürleşen, saygısız, seviyesiz birçok insanı görmek mümkündür.
    Bunun sonucunda hergün trafikte birçok zorluk ortaya çıkıyor herkes için. Ufacık bir dikkatsizlik yüzünden bir başka kişinin canı yanabiliyor, zarar görebiliyor.
    Kavga edenlerden dolayı trafik tıkanıyor ve saatler yollarda geçiyor.
    Emniyet şeritlerini dolduranlar yüzünden diğer birsürü normal insanın hakkı yeniliyor, ambulans, itfaiye gibi acil durum yolları kapanıyor.
    Çok ani şerit değiştirenler, sinyalsiz ve dikkatsiz giriş yapanlar sayesinde birçok insan ölüm tehlikesi ve kaza tehlikesi yaşıyor.
    Yaza yaza bitiremeyeceğim kadar örnek dolu ülkemizin trafiği.

Motosiklet kullanan kişileri trafikte koruyalım.

Yanınızdan hızlı veya yavaş geçen bir motosiklet, otomobil ve benzeri araç kullanıcılarını asla öldürmez ve sakat bırakmaz.
    Tam aksine motosiklet kullanıcıları yanınızdan geçerken yapacağınız en ufak bir hata o motosiklet üzerindeki kişinin ölümüne ve sakatlanmasına neden olabilir.
    Trafik' te hertürlü araç kullanmak çok ciddi bir iştir, dikkat gerektirir.
    Dikkatsizliğin bedeli ağır olur ve her zaman ucuz atlatılamayabilir.
    Motosiklet kullanıcıları için yol asla bitmez, her yer bizler için yoldur, lütfen bunu unutmayalım.
    Otomobil kullananlar için herzaman yol sınırlıdır.
    Bazen ne olursa olsun yerinizden dahi kıpırdayamazsınız.
    Saatlerce hareket etmeden beklersiniz.
    Bu durumda beklerken yanınızdan yüzlerce motosiklet geçebilir, hem sağınızdan hem solunuzdan.
    Lütfen o geçenlere saygı duyalım, yol verelim çünkü onlar ikiteker ve otomobilin geçemeyeceği heryerden geçer.
    Motosiklet kullanan kişileri trafikte koruyalım ve onlara yol verelim.

Bilinçli, eğitimli, saygılı motosiklet kullanan kişi sayısı artıyor hemde tüm olumsuz durumlara rağmen.
    Gelecek senelerde bu kullanıcı sayısı daha hızlı bir biçimde artarak devam edecektir. ALINTIDIR
    Ahmet Abi, SUKRU-35, speed_dream ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    100MFH
    Belediye otobüsleri normal otomobiller hepsi daima sıkıştırma peşindeler geçende bitane kamyonet yola atladı şimdi sövecem boş yere banlayacaklar sövmüyorum şerefsiz gaza basıp arkama yetişmeye çalışıyor frene basarsam benide altına alacak Trde hayvan çok...

Motosikleti
    yamaha yzf r125
    60 la giderken pilakama 2 mt mesafede takip edip yanımdan geçerkende suratıma bakarak kahkaha atan servis sürücüleri var bizim ülkemizde. bi gün birine patlayacağım ama bakalım.

Pistolero_10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2012 Hyosung GT 250 R & '08 Honda CBR 600RR
    Dun bi arkadasima arkadan minibus carpip altina almis.Neyse ki arkadasta ufak siyriklar disinda bisey yok.motor pert olmus.Sofor olay yerinden kacmis boyle bir ulkde yasiyoruz

beyazit60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym joymax250i
    Kendi aracıma çalıştığım şirket aracıma çevremdeki insanların araçlarına Motosikletleri Farkedin! stickrı yapıştırdım. Genelde trafik polisleri farketmeye başladı geçen birine 356 tl ceza yazmışlar
    erhan kosar ve arca94 bunu beğendiler.

Ahmanamra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Valla aramızdan bir kaç motorcu kendini sıkıştıranı baltayla parçalamadıkça bizleri ciddiye almayacak bu dört teker kullanan insanlıktan çıkmış olanları.

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Bence sloganı değiştirelim.Arabaları farkedin.Bunların yaptığı görerek görmezden gelmek çünkü.Senin geldiğini göre göre yan gözle bakıp ve görmezden gelip sinyal vermeden yolunu gaspediyorlar.Daha az önce başıma geldi.Adam gözümün içine baka baka karşıdan gelip ne sinyal verdi ne yol verdi sola ara yola kırdı önümden bastı gitti.Ben yol benim diye diretsem kaza kaçınılmaz.Tabi bunun adı kaza olursa.O yüzden hiç kendimizi yırtmaya gerek yok bence.Bizi Allah(C.C.) ve bizden başka pek kollayan olmaz gibime geliyor.
    NECOCAN bunu beğendi.

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    devlete şiddet kullanma yetkisini devrediyoruz. ne için? kanunlar koyup bizi koruması için. madem üstüne düşen görevi yerine geitrmiyor o zaman o aynalar teppiklenecek arkadaş. milletçe hayvan ekosisteminde yaşadığımızdan bence olur böyle, iyi böyle

burada birbirimize ne kadar konuşsak boş. önce o federasyon başkanı dindar gençlik peşinde koşacağına motosiklet sporcularının neden trafikte araba kullandığını sorsun kendine
    grognard ve rumelian bunu beğendiler.

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    NECOCAN ve erhan kosar bunu beğendiler.

Motosikleti
    CRF 250 L
    beyler kendimizi kandırmayalım medeni ülkelerde insanlar kendi kendilerini korumaz devlet kanunları ile vatandaşlarını korur bizim gibi medeniyetsiz naylon memleketlerde kavga döğüş gidersin, devlet motosiklete karşı az yakıt yakıyor vergisi düşük burda zaten bi soğukluk giriyor araya motosiklet sürücülerine işlenen suçların %90 da suçlu her zaman motosiklet sürücüsüne ait teşhisi konuyor ölümlüler dahil bi otomobil sana çarpıp kaçsa bile hakkını arayamıyorsun zaten polis diye bi kurum var çalıntı motosikletlere dosya bile açmıyor işimiz allaha kalmış durumda trafikte sorununuz varsa ya ite uymayacaksın yada ağız burun gireceksin hukuken iki tekerli olduğun için suçlusun zaten.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    İşte bu derslerin zorunlu olarak Ehliyet alırken devlet tarafından verilmeli ve bu konulardan 20 sorulukta bir sınava tabi tutulmalı.

Yoksa günümüz araba sürücüsü nereden bilecek virajda motosiklet sıkıştırılmaması gerektigini.

Devletin bu duruma el atması lazım. Daaa nerde
    Smyrna35 bunu beğendi.

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aha buraya yaziyorum, motosiklet kullanimi biraz daha artsin, devlet filtreleme ve serit paylasimi (filtering, lane splitting) olayini komple yasaklar. Bizde yasalar siyah ve beyaz diye yapilir cunku.

arca94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Sinyal vermeden önüme kıran, neredeyse iki araç arasına sıkıştıracak olan orta yaş bi herife, ; "Dayı sinyalin yok mu senin?" diye sordum.

"Yoğhk!" diye bağırdı.

"O sinyal kolunu dotüne sok o zaman." dedim ayrıldım yanından.

Türkiye'de pek yemiyor maalesef bunlar. Bütün iş bizde bitiyor.

Alıntı beyazit60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendi aracıma çalıştığım şirket aracıma çevremdeki insanların araçlarına Motosikletleri Farkedin! stickrı yapıştırdım. Genelde trafik polisleri farketmeye başladı geçen birine 356 tl ceza yazmışlar
    İyi güldüm. :D
    SUKRU-35 bunu beğendi.
    x Fikirler, zorla ve şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez! -Mustafa K. ATATÜRK-
    Acemi Motorcunun El Kitabı: -http://acemimotor.blogspot.com/-
    -arcadiril.blogspot.com-

Motosikleti
    Yamaha YZF R25 RB
    Dostum bu stickerlari nerden temin edebiliriz?Bizde de 3 sirket 2 tane sahsi araç var,çevremdeki araçlara da takabilirim.Ufak ta olsa bir farkındalık yaratılabilir.

Motosikleti
    Yamaha YZF R25 RB
    Şu sticker işini bilen birisi yok mu?

SUKRU-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB125E
    Kardeş bilinçlendirme çabalarını ayakta alkışlıyorum fakat bilinçlendirmeye çalıştığımız mahluklar insan değil malesef:( Özellikle İzmir de eshot otobüs şöförleri tırlar ve dolmuşlar.Motorlu taşıt gibi görmüyorlar bizi.Reflektörlü yeleğimi giymeden trafiğe çıkmam ama genede fark eden yok.Şerit ortasından gitmediğim zaman tırlar dibimden vızır vızır geçiyor o kadar yakın geçiyorlar ki aynadan bakmasam rüzgarları dengemi bozup düşmeme neden olucak:S Bu yüzden hep şerit ortasından giderim selektör yapana da güzel bir hareketle sol şeritten geçmesini izah ederim) bir gün ya biri bana vuracak yada ben birini vurucam.
    Geçen gün arkamdan çok hızlı bir araç geliyor ne selektör yapıyor ne sol şeride geçiyor( sol şerit boş olduğu halde) hafif sağa meyil ettim aynadan onunda sağa geçtiğini gördüm sola kıvırdım yanımdan vız diye geçti.Plakasını da göremedim arkasından bastım yetişemedim.sopa filen koyacak bir yerimiz yok nasıl önlem alıcaz bilmiyorum.
    Bɑzı insɑnlɑr yɑğmuru hisseder, bɑzılɑrı ise sɑdece ıslɑnır.

beyazit60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym joymax250i
    Alıntı Smyrna35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum bu stickerlari nerden temin edebiliriz?Bizde de 3 sirket 2 tane sahsi araç var,çevremdeki araçlara da takabilirim.Ufak ta olsa bir farkındalık yaratılabilir.
    Dostum ben tasarımını kendim yaptım gidip reklamcıda dış mekan baskı diye bi baskı çeşidi var baya uzun ömürlü ordan çıkardım. Yaklaşık 120 tanesine 70 tl vermiştim. Hayrıma eşe dosta herkeze dağıttım. Evde baya olması lazım isteyene ücretsiz gönderebilirim.

Motosikleti
    Yamaha YZF R25 RB
    Dostum ben tasarımını kendim yaptım gidip reklamcıda dış mekan baskı diye bi baskı çeşidi var baya uzun ömürlü ordan çıkardım. Yaklaşık 120 tanesine 70 tl vermiştim. Hayrıma eşe dosta herkeze dağıttım. Evde baya olması lazım isteyene ücretsiz gönderebilirim.
    Bana tasarımını atar mısın?Şimdi kargo falan baya dertli iş olacak o,tanıdığım bir reklamcı var ona 10-15 tane bastırayım.

Motosikleti
    CBR 250R
    Arkadaşlar hepimiz konuşuyoruz ve ortak bir çözüm arıyoruz. Ben action cam aldım kendime yakında gelecek kaskıma takacağım. Görüntü kayıtları ile plaka okunuyorsa şikayette bulunabiliyoruz.Aklıma Rusya geliyor herkeste kamera var arabaların yüzde doksanında sebebi trafikte başka türlü ispata gidememeleri ve çok sıkıntılı olmaları. Yani devlet yerine getirmiyor ama yanlış hatırlamıyorsam 85dolar gibi bir para verdim gece çekimi gündüz çekimi gayet net. Gelince sizinle de paylaşırım eğer hepimiz ortak olursak bu kayıtlardan dilleri yanmaya başlarsa insanlar bir akım yaratabiliriz.
    Araba içi olan kameralarda keza aynı şekilde makas atana büyük cezalar gelecek diye duydum mesela her gün denk geliyorum İstanbul E5'te işe gidip gelirken. Millet sabırsız,aynaya bakmaz,bütün yol sanki onun gibi gider burası Türkiye işte. Biz caydırıcı yöntemlere başvurmaz isek böyle gider bu işler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)