Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosikletlerin Görmezden Gelinmesi ve Toplumdaki Kollektif Kimlikleri

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhaba motor sevdalıları. Ben de sizin gibi bir motosiklet kullanıcısıyım. Konu başlığı aynı zamanda benim ödev başlığım. Bu konudaki görüşlerinizi iletirseniz çok mutlu olurum.
    Kollektif kimliğe örnek: "Motosikletciler alkoliktir" gibi yanlış ifadeler dahil olmak üzere bizim üzerimize yapılan genellemelerden örnekler verebilirsiniz.
    Görmezden gelinmek: her gün trafikte yaşadığımız durumlar. Ettiğiniz kavgalar da olabilir.

Şimdiden çok teşekkürler
    Kazasız belasız sürüşler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Motosikletciler alkoliktir"
    Doğrudur...
    Son zamanlarda gördüğüm bütün motora binenler alkol kullanıyor...
    Hemde bunu motosikletle gezmeye çıktıklarında yapıyor....
    E haliyle kurunun yanında yaş ta yanıyor...
    Ne kadar toplumun gözünde çürütmeye çalışsakta olmuyor....
    Hem alkolik , hem serseri , hem apaçiyiz işte....
    Kabullenin artık...
    ferhatkars, ScaLa, flame ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğrudur...
    Kabullenin artık...
    Hocam onu rastgele örnek verdim yanlış anlamadın umarım. İşte bu tarz olan şeyleri yıkmam gerekiyor ödevde.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Hocam onu rastgele örnek verdim yanlış anlamadın umarım. İşte bu tarz olan şeyleri yıkmam gerekiyor ödevde.
    Ben yanlış anladığımdan yazmadım ki?...
    Gerçekler bu...
    Boşa uğraşmaman için şeettim...
    flame bunu beğendi.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Permatiq59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KapÇık
    motosiklet sehir dışı yolda yasal sınır 80 le de gitse tüm kazalarda motosiklet hızlıdır.. hiçbir zaman arac serit ihlalinden olmaz kazalar hep motosiklet sürücüsü hatası diye lanse edilir..

geçen gün burada paylaşılmıştı yine. ben anlatmak istediğime örnek olarak yeniden koyuyorum. (VİDEO SONUNDA KÜFÜR VAR)

http://www.motosiklet.net/forum/moto...-kurtuldu.html

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Meselenin özü şuradan kaynaklanıyor:
    Malesef içinde bulunduğumuz toplumun büyük çoğunluğu parası olana değer verip fakiri her zaman hakir gördüğünden araba ve daha lüx araba her zaman zenginliğin göstergesi motosiklet fakirliğin simgesidir o yüzden zengin her zaman haklıdır kendinden fakiri ezmeye çalışır . Bunun en güzel örnekleri trafikte yaşanıyor . Araban eskiyse yolda gitmeye hakkın yoktur, ve mesele motosikletin görünür olma durumu değil o çok nadir durumlarda dalgın insan zaten koca kamyonuda farketmiyor siz motosiklete lamba takarak düdük çalarak ancak bu dalgınları uyarabilirsiniz faka diğerlei zaten sizi görüyor ama önemsemiyor sorun burada . Karşıdan karşıya geçmeye çalışan moruk teyze bile arabaları bekliyor ama hızla gelen motoru önemsemiyor düdük çalıncada küfür ediyor
    Rasim000 ve wampaa bunu beğendiler.

felix_bjk1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Sym Fiddle 3
    İki tarafta da suçlu var, taraflar da motorsiklet sürücüleri ve motorsiklet sürmeyenler.. Tabiri caizse cg ci denen bazı tiplerin ana görevi trafiği allak bullak etmek sanki.. Kaç senedir motorsiklet kullanıyorum, ben bunların 1 haftada yaptığı atraksiyonu o kadar zamandır yapmadım. Yanlış anlaşılmasın, işimiz motorsiklet yedek parça imalatı, ki satışlarımızın büyük büyük çoğunluğu bu tarz motorsikletlerin üzerine, malum çok düşüyorlar
    Anlamıyorum cidden, adamların hayata dair en ufak bir beklentileri yok sanırım, kendi canını tehlikeye attığı gibi, bütün trafiği de sıkıntıya sokuyolar.. Böyle motorsiklet kullananları gören, gerçek motorsikletçiler nedir bilmeyen kişiler de motorsikletçiler şöyledir böyledir diye direk etiketi basıyor..
    Ondan sonra da trafikteki araç sürücüleri ve bazen yayalar motorsikletçileri çok fazla tehlikeye sokacak öyle hareketler yapıyorlar ki motorcu adam da o sinirle yapmayacağı şeyi yapıyor, ondan sonra noldu, motorsikletçiler şöyle yaptı böyle yaptı, ama hiç demezler ki biz naptık da bu adam bunu yaptı

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Teşekkürler cevaplar için.

Yaşıyoruz hocam hepsini. Sonra bi de sinirlenirler düzgün gitmiyon diye. Videoyu izlicem.

Kapitalizmden de gir diyosun. Çok iyi fikir. Malum 2000 kelimeyi doldurcaz

Cg ci tayfa konusunda haklısın hocam. Ona da akademik bi isim bulup yapıştırayım

Bekliyorum yeni fikirler.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğrudur...
    Kabullenin artık...
    ben süt içenlerdenim abi...
    turkish39, alp_tunay, 106GT! ve 2 diğerleri bunu beğendiler..
    4 teker gövdemi ,2 teker aklımı alır...

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    bir kaç görüe daha ihtiyacım var arkadaşlar

Linwelin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF R25 / 2016
    SS kullananlar serseridir.
    Cg tipi kullananlar kesin apaçidir. Aynı şekilde cub kullananlar da.
    Büyük hacim endurocu kesin zengindir.
    Bütün chopperlar harley davidsondur. Öyleyse parçası pahalı, zengin işidir.
    Kendimden örnek vereyim bi de, öğrenciler soruyor; hocam 125cc motora biniyorsunuz, dizlik eldiven mont ne gerek var, kaskı alıp çıksana..
    Yani; hacim küçük olunca kaza da küçük oluyor gibi bi algı var.. Benden bu kadar, gerisine yardırabilcek çok insan var aslında burda niye ses etmemişler anlamadım..
    Forumun çikolata renkli bi maddeye donmesi sonucu pek fazla takılmayı düşünmüyorum artık. İsteyen iletisimdeki facebook veya skype adreslerinden iletisebilir. Sağlıcakla..

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    -çok ilginç gelebilir ama motosikletin taşıt vergisine tabi olduğunu, alım satım işlemlerinin otomobilden farklı olmadığını bilmeyen o kadar çok insan var ki. elektrikli bisiklet gibi görüyorlar.
    -fiyatını söylersin; motora o kadar para verilmez der, çünkü geneli o parayı verirsen ya aptalsın ya zenginsindir der
    -motosiklet sürücüleri otomobil sürücülerine oranla daha dikkatli, sorumluluk sahibi ve çevreye duyarlıdır. (az buçuk)
    ...
    Rasim000 bunu beğendi.

turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    İşyerinde sağa sola gitmek için kullanan vatandaşlar var.Bunların çoğu bi scooter alır okadar.Ehliyetli kullanan çok azdır.Kask ve ekipman onlar için gereksizdir.Polis zoruyla kask zar zor taktırılır.Onuda yarım yamalak takarlar.

Çin malları çıktı.Ucuz diye bilen bilmeyen,çoluk çocuk herkes alır.1 ay içinde motosikleti mahfederler motorun adı çıkar.

Zengin vatandaş meraktan alır,imkanı vardır,kursa gider,eğitimini alır,ekipmanlarını alır,yazın tadını doya doya çıkarır kışın ellemez.

Zevk için parası neye yetiyorsa onu alan,gözü gibi bakan,ilgi alakayı eksik etmeyen,bu forum sayesinde daha bilinçli olan,kaç CC olursa olsun koruma ekipmanı kullanan vatandaşlarda yeni yeni çoğalmaya başladı şükür.Bi kaç sene sonra daha bilinçli motosiklet sürücüleri daha çok göreceğiz inşallah.

Şu an en fazla rağbet gören cg ve cub motosikletlerdir.Küçük bi kısmı adamakıllı kullanır.Geri kalan kısmı meaceraaaa peşindedir.Çoğunun ehliyeti ve plakası yoktur.

Neden görmezden gelirler??? Büyük balık küçük balığı yutar misali.Hiç bir büyük araç küçük aracı tınlamaz.Küçük araç her zaman haksızdır.Ben haklıyım,yol benim hakkım diye diretmenin manası yoktur.Eğer bişey olursa haklı olmanızın bi espirisi kalmıyor.Diğer sebebide malum....APAAAÇİLER...Aman bu kabileye sataşmayın,her zaman yol verin.Bişey olursa adam yerine koyuyolar.Apaçiliğin CC ile alakası yoktur.İçten gelir.Çoğumuz nadiren bu duyguya kapılır ya da gaza geliriz kısa süreliğine.Geçicidir korkulacak bişey yok.Ama bu süre uzuyorsa hemen doktora görünmek lazım.Niye ben gaza geliyorum,herkesi geçmek istiyorum,herkese hava atmak istiyorum...

Düzgün kullanıcı için sabır gerektiren bi araçtır motosiklet.

Ülkemizde Kullananların büyük bi çoğunluğu sağa sola gitmek için,küçük işlerini halletmet için kullanır.Alkoliktir yakıştırması yanlış olur.Bisikletten tıra kadar alkollü araç kullanan bi milletiz.Bunun önüne geçmek için bazen cezalar da pek etkili olmaz.

Yeter yoruldum,birazda başkaları ötsün
    maxi97 bunu beğendi.

wampaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano Wolf S 125
    adam yerine koydukları yok ki canından geçmiş adamlar biniyor diyorlar.

restherock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F700 GS
    Hocam kolay gelsin. Şunu baştan söylemekte fayda var eğer yazacağın yazıyı (tez, makale neyse artık) bizim ülkemizdeki bakış açılarına göre şekilendirerek yazacaksan işin biraz zor Çünkü biz anlık fikirlerin ve anlık zevklerin insanlarıyız. Çoğu arkadaş ve abilerimiz meseleyi kullanılan araçların büyüklük ve küçüklüğüne göre insanlar üzerindeki algısını öne sürmüş. Bu çoğunlukla doğru bir yaklaşımdır. Mesela esnaf abilerimizden birini örnek vermek gerekirse sen motosikletini dükkanın önüne koyarsın o gelir ''çek hemşerim kamyon gelecek mal gelecek der yada kapama dükkanın önünü'' sonra o abimiz çıkar dükkanından atlar motosikletine gider başka bir dükkanın önüne koyar. Çıkar o dükkan sahibi de çek motorunu dükkanı kapatıyorsun der oda '' küçücük motor dükkanını kapatmıyor ki'' der. Az önce kendi verdiği tepkiyi unutur. Tabi bu örnek genel bir biz ve onlar tipinde oldu aslında böyle bir ayrımın olmadığını anlatmaya çalıştım. Bazen bu durumda olmayabilir. Örneğin 2 motosikletlinin yol yüzünden tartışması bu bakışı başka sınırlara taşır.Öncelik motosiklet kullanan insanların birbirine ve çevresine olan bakışı nedir bunu tahlil etmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Biz bu zamana kadar ne yaptık ki insanlar bizi bu şekilde görüyor? Sorulmasında fayda olan sorulardan bir tanesidir. Belki bu soru senin araştırmanı biraz daha genişleterek sonuca varmanı kolaylaştırabilir.
    Kollektif kimlikleri tartışırken de bence kadınların ve erkeklerin motosiklete bakışını ayırmanda fayda olabileceğini düşünüyorum. Çünkü bir kimseyi bir kimliğe sokarken genelde kendi zevklerimizi değerlendirerek ortaya koyarız. Bu konuda kadınların erkeklere göre daha insaflı olabileceğini düşünüyorum Buradan çıkan olumlu sonuçlar bizi biraz daha motive eder belki hep olumsuz bakış açıları nereye kadar değil mi?
    Bas Gitar tınılayan bir felsefedir dedi Yaşlı Kurt, Motosiklet ise homurdayan bir felsefedir dedi Yavru Kurt...

PysLre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25-2015
    Tüm motorcular Apaçidir... Lafı çok dolanır ortalıkta ve ondan dolayı motorculara saygı çok az. Özellikle motor kazalarının çoğu ya yayaların yola birden fırlaması yada arabaların sıkıştırmasıyla oluyor...

agrasiwe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha mt09
    Merhaba motor sevdalıları. Ben de sizin gibi bir motosiklet kullanıcısıyım. Konu başlığı aynı zamanda benim ödev başlığım. Bu konudaki görüşlerinizi iletirseniz çok mutlu olurum.
    Kollektif kimliğe örnek: "Motosikletciler alkoliktir" gibi yanlış ifadeler dahil olmak üzere bizim üzerimize yapılan genellemelerden örnekler verebilirsiniz.
    Görmezden gelinmek: her gün trafikte yaşadığımız durumlar. Ettiğiniz kavgalar da olabilir.

Şimdiden çok teşekkürler
    Kazasız belasız sürüşler
    ülkemizde motosiklet alışkanlığı maalesef, kendi kültürümüz dışında geliştiğini düşünüyorum, bu gelişim, eskiden motora sıcak bakmayan bizlerin, denk geldiğinde bindiği, bir iki tur attığı daha sonra zevk alıp, ehliyetli yada ehliyetsiz olarak sürmeye devam ettiğimiz pratik ulaşım araçları olarak kaldı. Tabiki bu her kesin için geçerli değildir. Şahsen ben şapır motor gördüğümde aklıma ilk gelen, amerikadaki barlarda içip, kafasında bandana olan, deri kısa kollu ceketli, şişman, kendisine yakışmayan bıyıkları ve sakalları olan o harleyci tipler geliyor aklıma. Neden öyle geldiğini tabiki filmlerin etkisi büyük, kaldıki şapırcıların çoğu hemen hemen bu tanıma biraz uyar... aynı şekilde halkımızda motorcuları bu tarz olaylarda görüyorlar, nasıl dersen, izlediğimiz ailece gördüğümüz filmlerde, adam motosiklet kullanıcısı ise, ya serseri, ya barlarda takılan alkolik, yada zengin veletleri gibi tanımlandığı için, ve kazalarda bilmem hangi caddede hız gösterisi yapan sonrada bi yere patlayıp mort olmuş genç olark görürüz, buda toplumda motorcular böyle, motorcular şöyle izlenimleri oluşturur... motorunda verdiği gazla altına yüksek cc li motor aldığımızda bunu destekler nitelikte gaza gelip, veriyoruz ayarı, bunu gören komşu ayşe teyzenin aklına hemen, hımmm bizim nurteninde oğlu böyle sürüyor diye düşerse motorcuların karakteristik özelliği kafasında belirir, buda ben hergün işe gidip gelince, gözüne çarptığımda, aynı izlenim belirir, çünkü o herzaman o motorcuyu tanır, o nasılsa diğerleride öyledir, çünkü motor tehlikeli, serseri genç işi, şeytan icadıdır. dermişim.

raven71 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda xl 200

Şimdiden çok teşekkürler
    Kazasız belasız sürüşler
    motosikleciler alkoliktir zaten yanlış ifade doğrusu motosiklet kullananlar alkol kullanır olmalı. ve bu algı da normaldir çünkü motosiklet.net de dahil bir çok forumda alkol şişeleri eşliğinde fotolar paylaşılıyor. festivallerde alkolün dibine vuruluyor.

"motosikletçiler alkoliktir" bir tüme varım olmuş ancak bu tüme varıma nasıl ulaşıldığına bakmak lazım. bunun gözleme ve sonuca dayanması lazım. gözlem, gözlem, gözlem, gözlem........ gözlemlenen motosikletçilerin hepsi alkol kullanıyor. o halde sonuç tüm motosikletçiler alkol kullanır. yani yine alkoliktir sonucu çıkmaz ki alkoliklik başka bir şeydir. alıkol kullanımına her platformda karşı duran biri olsam da ödevinizin farklı sonuçlara varmasını ve farklı algılara sebep olmasını istemem.
    anlayana sivrisinek saz anlamayana sazı sokmasan da olur (imza istek üzerine değiştirilmiştir).

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Hepinize çok teşekkür ederim aradan çok zaman geçince bi an umutlarım sönmüştü cevap gelmeyecek diye. Herkes çokça yardımcı olmuş, okudum hepsini bugün de sunum yapımca bunlarla ilgili haftaya makaleyi bitirip teslim edicem. Tekrar teşekkürler, kazasız sürüşler. Yine olursa öneriler bekliyorum. Sizin de önerilerinizi dikkate alacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:18 ----------

Alıntı raven71 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosikleciler alkoliktir zaten yanlış ifade doğrusu motosiklet kullananlar alkol kullanır olmalı. ve bu algı da normaldir çünkü motosiklet.net de dahil bir çok forumda alkol şişeleri eşliğinde fotolar paylaşılıyor. festivallerde alkolün dibine vuruluyor.

"motosikletçiler alkoliktir" bir tüme varım olmuş ancak bu tüme varıma nasıl ulaşıldığına bakmak lazım. bunun gözleme ve sonuca dayanması lazım. gözlem, gözlem, gözlem, gözlem........ gözlemlenen motosikletçilerin hepsi alkol kullanıyor. o halde sonuç tüm motosikletçiler alkol kullanır. yani yine alkoliktir sonucu çıkmaz ki alkoliklik başka bir şeydir. alıkol kullanımına her platformda karşı duran biri olsam da ödevinizin farklı sonuçlara varmasını ve farklı algılara sebep olmasını istemem.
    Hocam kastettiğim alkol kullanılması değil, televizyonda motorcular, kolsuz deri ceket, nazi kask adamların sürekli ellerinde birayla dolaşan insanlar, olarak gösterilmesinden bahsediyorum.

Merhaba arkadaslar, Motosiklet kullanıcıları olarak İstanbul'da sizler için hem tüm markaların ve servislerinin hem de sadece size ozel dizayn edilmiş pisti olan bir tesis olursa kullanmayı düsünür müsünüz?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)