Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni değişen fren balatası ses yapar mı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Phoenixs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    S1000RR
    Fren balatalarımı ön arka komple yeni değiştirdim hidrolik dahil şimdi olduğu yerde geri geri motoru çıkarırken felan motoru çalıştırmadan SSSS diye ses yapıyor azıcık sürtüyor bu normal mi ? değil mi? azıcık da koku geliyor pistonlar hiç dokunadan basar m ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sadece fren yapınca ses yapıyorsa normal alışana kadar bir miktar ses yapabilir... ama temas etmemesi lazım fren yapmadığın sürece...

Motosikleti
    S1000RR
    Temas ediyor ağa fren yapmasam bile

sedici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hani yeni takılmış olmasa toz toplamıştır o yapar dicem ama yeni değiştirmişsin ufak bi ayarla falan düzelir muhtemelen, belli bir süre sonra zaten kesilir hiç ellemesen bile ama sonuç olarak balata eriyene kadar motoru tutan birşey olacak sürekli, rüzgardan bile etkileniyoruz zaten.. balatamız neden temas etsin, bence ona bir ayar çektir

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    rahat oturduysa teker rahat dönüyorsa boştayken bişe olmaz ama sıkı sıkıya diske oturtuysan biraz aşınması lazımki değmesin.
    benim arka balata girmiyordu diske biraz zımparaladım rahat otoruncaya kadar hiç ses falan olmadı.
    biraz aşınması lazım düzelir.

yeni taktıysan gelmesi normal. gittikçe ses azalacak ve belli süre sonra ses kesilecektir. ses kesilmezse parçaları yeniden gözden geçirip temizleyin.

forewer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZZ-R1200
    Bi süre sonra hem sen sese alışacaksın hem de balatalar disklere ama tamamen gitmeyebilir.(Sıkıntı yok devam et) Özellikle ebc HH serisi gibi sinter metal balatalar sesli çalışır(frene basmıyorken bile ses yapabilir).

Alıntı forewer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bi süre sonra hem sen sese alışacaksın hem de balatalar disklere ama tamamen gitmeyebilir.(Sıkıntı yok devam et) Özellikle ebc HH serisi gibi sinter metal balatalar sesli çalışır(frene basmıyorken bile ses yapabilir).
    aynen katılıyorum. en son motosikletime ebc sinter hh serisi taktım baştan bayağı ses yapmıştı, belli süre sonra ses kesildi şu anda problem yok.

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Çok hafif sürtmesi ve bu sesi motosiklet çalışmazken hareket ettirdiğinizde duymanız normal.

OGUZHANKY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VT 750 C Shadow
    benim o ssss tarzı sürtünme sesi balata değişiminden sonra 3000 km dir gitmedi (ön). Frenin işlevinde hiçbir sıkıntı yok. Ancak bahsettiğim ses geliyor. Bende normal birşey heralde diye ellemedim. Yanlış mı yaptım acaba? (teknik konularda acemiyim)

Motosikleti
    S1000RR
    Önler EBC DOuble HH mı ne ondan taktırdım arka ise normal EBC balata taktırdım ses önden geliyor giderken fren yapınca HH ların ses yapması normalde yeni değişince böyle azıcık sürtmesi motoru geri felan çekerken 100 de 1 engellemesi normal mi

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    normalllll

Alıntı OGUZHANKY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim o ssss tarzı sürtünme sesi balata değişiminden sonra 3000 km dir gitmedi (ön). Frenin işlevinde hiçbir sıkıntı yok. Ancak bahsettiğim ses geliyor. Bende normal birşey heralde diye ellemedim. Yanlış mı yaptım acaba? (teknik konularda acemiyim)
    yeni fren balatalarını takmadan önce fren kaliperinin içinde toz ve yağ tortularını iyice temizleyin, balataların kulaklarından geçen ve balataları sabitleyen pimin üzerindede toz ve yağ kalıntısı varsa onuda iyice temizleyin. temizlemek için balata temizleyiciyi kullanmanızı tavsiye ederim. kaliperin içindeki yataklarda toz ve yağ tortusu bulunduğunda balatalar yeteri kadar geri gelemiyor ve daha fazla sürtmesine sebep olabiliyor. balataların yatağa tam oturduğundan emin olun. büyük ihtimalle sorun düzelecektir.
    mete_han bunu beğendi.

flame - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt-09,Derbi Gpr 125 Nude
    Alıntı cool113 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeni fren balatalarını takmadan önce fren kaliperinin içinde toz ve yağ tortularını iyice temizleyin, balataların kulaklarından geçen ve balataları sabitleyen pimin üzerindede toz ve yağ kalıntısı varsa onuda iyice temizleyin. temizlemek için balata temizleyiciyi kullanmanızı tavsiye ederim. kaliperin içindeki yataklarda toz ve yağ tortusu bulunduğunda balatalar yeteri kadar geri gelemiyor ve daha fazla sürtmesine sebep olabiliyor. balataların yatağa tam oturduğundan emin olun. büyük ihtimalle sorun düzelecektir.

Aynen bu şekilde.Arkadaş doğruyu söylemiş.

Eğer o ses artmaya devam ederse disklerde fazla yıpranmaya yol açar.Ama en tehlikelisi diskte aşırı ısınma yaratır ve suyla temasında diski yamultur...Aman dikkat...
    Yamaha Mt09 dıştan modifiyeli içten şimdilik stock :p --------Derbi Gpr 125 Nude,Gianelli Perfomance Exhaust,Athena Air Filter-------- 0(rh)+ (Italian)

Motosikleti
    S1000RR
    teşekkürler yorumlar için

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı cool113 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

aynen...kaliperinde sökülüp bu sert bir fırça ile tozlardan arındırılması lazım...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)