Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Müzik Dinlerken Çok Daha İyi Motor Kullanıyorum?

Motovento
    REKLAM ALANI

Olayı bugün fark ettim olay şu

2. viteste bööööm bağırtarak 7.000 devirde 40 ile giderken(motor 100 cc ) Yola kendimi veremediğimi gürültünün kafamın uyuşturduğunu dikkatimi dağıttığını hissettim sanki 100 ile gidiyorum yol yanımdan öyle akıyor fren mesafem uzadı apaçiler o sesle nasıl sürüyor anlamadım.

5. viteste 3.000 devirde 40 ile giderken sanki 20 ile gidiyormuşum gibi geldi zaman yavaşladı dikkatimi tamamen yola verdim sadece etrafın sesi var birde motorun vites düşür insafsız köpek boğuluyorum sesini duyuyorum sanki arabamdayım gibi(92 broadway) .

Benim aklıma kuryenin söylediği geldi motor kullanırken mutlaka müzik dinle ama metal gibi gaza getirici müzik sakın dinleme şerit şerit gezer makasa girer kendini ölümsüz sanarsın yatıştırıcı müzikler dinle sözü aklıma geldi.

Bende taktım kulaklığı açtım müziği oda ne motorun sesini duymuyorum korna harici hiçbir sesi duymuyorum sanki lüks bir otomobilin içindeyim ne rüzgar uğultusu nede egzos sesi motor ise zaten çalışmıyor ama devir yükseliyor

Kendimi tamamen yola verdim fren mesafem oldukça kısaldı fakat gaz kolunu iyi ayarlamak gerekiyor yola hakim olunca motor sesini duymayınca hızlandığınızı fark edemiyorsunuz birde gaza getirici müzik açarsanız sonunuz iyi olmaz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Falcon Crown 150
    İnsan beyni bir kaç işi bir arada yapabilecek kadar kapasiteye sahip müthiş bir organ.Fakat bi kaç işi tam kapasiteyle yapmaktanda aciz.Müzik dinlerken motor kullanırsan beynin %50 si ile motor kullanırsın.Motor kullanırken yüzde kaç kapasite lazım ? )Yapma derim ben..

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Kulak tıkacı kullanın kendinizi daha çok trafiğe ve yola verebilirsiniz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Arda_Karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    özellikle uzun yolda çok işe yarıyor. kafa zonklamasını da önlüyor.

Alıntı merr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsan beyni bir kaç işi bir arada yapabilecek kadar kapasiteye sahip müthiş bir organ.Fakat bi kaç işi tam kapasiteyle yapmaktanda aciz.Müzik dinlerken motor kullanırsan beynin %50 si ile motor kullanırsın.Motor kullanırken yüzde kaç kapasite lazım ? )Yapma derim ben..
    Küçüklüğümden beri kulaklık hep kulağımdadır kitap okurken çalışırken hep dinlerim öyle ki müzik dinlemeyerek yaptığım 500 anakartın 10 tanesi 3 ay içinde geliyorsa müzik dinleyerek yaptığım 500 anakartın 3 tanesi geri geliyor bunu uzun çalışmalar sonucu elde ettim gerçi çalışmaya gerek yok işçilik kalitesi baya artıyor.

Ama dediklerinizde haklı olabilirsiniz fakat ben yinede dikkatimi arttırdığını düşünüyorum çünkü gelirken gecenin bir vakti yoldan geçen kertenkeleyi fark edip çok kısa mesafede durdum kendime çok şaşırdım çünkü benim motorun ampulu armut lamba 35w gece lambası gibi aydınlatmıyor loşluk sağlıyor

şuda var belkide müzik dikkatimi dağıtıyordur fakat etrafın sesinden daha az dağıtıyordur bu yüzden sanki dikkatliymişim gibi geliyordur en iyisi kulak tıkacı almak.

---------- Post added at 21:01 ---------- Previous post was at 20:58 ----------

Alıntı Arda_Karaca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle yarın ilk iş kulak tıkacı almak daha önce ön yargım vardı kulağı tıkarsam arabaların sesini duyamam diyordum ama saçmalıkmış anladım zaten şimdiki arabalar oldukça sessiz çalıştığını bile fark edemiyorsunuz zaten motor sesinden değil araba otobüsün sesini bile duymuyorum.

---------- Post added at 21:05 ---------- Previous post was at 21:01 ----------

Fakat şu var müzik dinlemek bence dalgınlığı önlüyor tamamen sessiz ortamda düz yolda geçmişe döner düşünecek birşey bulurum mutlaka özellikle neşeli bir müzikse karamsar düşünmeyi önlüyor.

Motosikleti
    Falcon Crown 150
    [QUOTE=merak ederim;3204031]Küçüklüğümden beri kulaklık hep kulağımdadır kitap okurken çalışırken hep dinlerim öyle ki müzik dinlemeyerek yaptığım 500 anakartın 10 tanesi 3 ay içinde geliyorsa müzik dinleyerek yaptığım 500 anakartın 3 tanesi geri geliyor bunu uzun çalışmalar sonucu elde ettim gerçi çalışmaya gerek yok işçilik kalitesi baya artıyor.

Ama dediklerinizde haklı olabilirsiniz fakat ben yinede dikkatimi arttırdığını düşünüyorum çünkü gelirken gecenin bir vakti yoldan geçen kertenkeleyi fark edip çok kısa mesafede durdum kendime çok şaşırdım çünkü benim motorun ampulu armut lamba 35w gece lambası gibi aydınlatmıyor loşluk sağlıyor

şuda var belkide müzik dikkatimi dağıtıyordur fakat etrafın sesinden daha az dağıtıyordur bu yüzden sanki dikkatliymişim gibi geliyordur en iyisi kulak tıkacı almak.[COLOR="Silver"]

Bunu anakart yapmakla karşılaştırma.Anakart geri döner sende yenisini gönderirsin.Neden hata yaptığınıda görmüş olursun bi daha yapmazsın.Motosiklette durum böle değil bazen çok ufak bi hata neler sebep olabiliyor duymuşsundur,görmüşsündür, yaşamışsındır belkide.
    Sakın yanlış anlama derdim kendi fikrimi sonuna kadar savunmak falan değil.Bilimsel gerçekler bunu söylüyor bir işi mükemmel yapmak istiyorsan zarar etmek istemiyorsan konsantre ol sadece o işi yap.

Kulak tıkacı
    Ne kadar tıkıyor??Trafiği süzmene engel olacak derecede kulağını tıkıyorsa oda sıkıntı.Kulak tıkacı kadar performans vermesede bu sorunu çözcek kasklar var.onlara bek derim...

Osırıs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aynalardan sağını solunu sürekli kontrol ettiğin sürece sıkıntı yaşamazsın. sonuçta 80 90 la giderken dibine gelen koca aracı normal zamanda da duymazsın aynadan görürsün..

arca94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Normal halimle 100-120 giderken rüzgar sesi beni deli ediyor. Büyük umutlarla N-104 aldım ama biraz hayal kırıklığına uğrattı beni, malum çene açılır kask olduğundan dolayı.

Ama kulaklık taktığımda daha dikkatli kullandığımı söyleyebilirim, tabii hızlı metronomlu, açırı davul soloları olan çılgın ritimli şarkılar açarsanız, başınıza bela alırsınız..

Kulaklık olmadan sürdüğümde -hiç ses olmasa bile- kendimi büyük bi boşlukta gibi hissedip daha çok dalıyorum ve dikkatim dağılıyor.

Zaten 100 km den sonraki hızlarla kask takmasanız bile çevrenizdeki sesleri çok zor duyuyorsunuz. Yani kendi adıma konuşursam müzik dinlerken daha dikkatli oluyorum, kim ne derse desin.

Ha rüzgar sesi için önlem derseniz, bin TL den ucuz kask yok onu engelleyecek.. Mesela çene açılır sessiz bir model istiyorsanız örnek olarak shubert ya da shoei almanız gerekmekte.. Ki onlarda 1000 TL nin üzerinde satış rakamlarına sahip.

Aynı şey full face kasklar için de geçerli.. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı her şey..

[QUOTE=merr;3204046]
    Alıntı merak ederim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Küçüklüğümden beri kulaklık hep kulağımdadır kitap okurken çalışırken hep dinlerim öyle ki müzik dinlemeyerek yaptığım 500 anakartın 10 tanesi 3 ay içinde geliyorsa müzik dinleyerek yaptığım 500 anakartın 3 tanesi geri geliyor bunu uzun çalışmalar sonucu elde ettim gerçi çalışmaya gerek yok işçilik kalitesi baya artıyor.

şuda var belkide müzik dikkatimi dağıtıyordur fakat etrafın sesinden daha az dağıtıyordur bu yüzden sanki dikkatliymişim gibi geliyordur en iyisi kulak tıkacı almak.[COLOR="Silver"]

Bunu anakart yapmakla karşılaştırma.Anakart geri döner sende yenisini gönderirsin.Neden hata yaptığınıda görmüş olursun bi daha yapmazsın.Motosiklette durum böle değil bazen çok ufak bi hata neler sebep olabiliyor duymuşsundur,görmüşsündür, yaşamışsındır belkide.
    Sakın yanlış anlama derdim kendi fikrimi sonuna kadar savunmak falan değil.Bilimsel gerçekler bunu söylüyor bir işi mükemmel yapmak istiyorsan zarar etmek istemiyorsan konsantre ol sadece o işi yap.

Kulak tıkacı
    Ne kadar tıkıyor??Trafiği süzmene engel olacak derecede kulağını tıkıyorsa oda sıkıntı.Kulak tıkacı kadar performans vermesede bu sorunu çözcek kasklar var.onlara bek derim...
    Motorum 100 cc(100 mg prince) 5.000 devir altında yürümüyor gaz yemiyor devir çevirmeyi seven bir motora sahip honda cg klonu buda bana motor sesi olarak geri dönüyor ybr kullandığımda trafiği dinleyebiliyorum ama benim 100 lük çinli akan trafikte motor sesi haricinde birde korna sesi dinletiyor sadece trafiği duysam kaska delik bile açarım ama yok aynaya bakmazsam dibimdeki arabayı görmüyorum vıızzz diye geçiyor yanımdan hava filtresinden süpürge sesi geliyordu onu kestim ama egzos sesini kesemiyorum. Kaskım ls1 ff 351 baya uğraşarak kaska ses yalıtım süngeri ekledim sesi baya kesti ama yok yine fayda etmiyor .

Anakart örneği şu anlamda verdim ben cerrah gözlüğü ve mikroskop ile çalışıyorum tıbbı cihazları ve notebook anakartı tamiri işim toplu iğne başı kadar yerden 10 tane yol geçiriyorum kibrit kutusu kadar yere 0.3 mm çapında binlerce top yerleştiriyorum ve o topları anakart üstündeki yerine hizalıyorum 0.1 mm kayma herşeyi batırır yani tamamen el-göz kordinasyonu işim müzik dinlemiyorken elim dışarıdan normal biri anlayamasada titriyor ama müzik dinlerken titreme çok azalıyor nefesimi tutarak neredeyse titremez hale geliyor.Hata kesin bir hata değil yani yaptığım iş aynı bile olsa kordinasyonum bozuluyor ya toplar soğuğa düşüyor yada yerleştirirken birbirine yapışıyor oda almadı tam hizalanmıyor .

Tartışarak en mantıklı sonuca varabiliriz gibi geliyor. Kulak tıkacında beni düşündüren acaba dalgınlığa neden olur mu düşüncesi ? sabah sorun değilde iş çıkışı kafa yorgun halde olunca acaba diyorum ?

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    motosikletler otomobil değillerdir o yuzden kulaklık gibi ekipmanlar kullanmanız arkadan gelen aracın korna sesinin duyulmamasına ,en iyi ihtimalle işitsel duyunuzun bir kısmını o an kaybetmiş olmanıza neden olucaktır.motosiklet bir tutku ancak hata kabul etmez

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Uzun yolda belki olabilirde şehir içinde onla uğraşacak adam lazım Ayrıca trafikteki sesleri duymak lazım..

Motosikleti
    Falcon Crown 150
    Rahmetli Müslüm Gürses söylüyor dertli dertli; yıktın dağlar gibi umutlarımı, çaldın bugünümü yarınlarımı, gel canımı da al acımıyorsaaannn...
    Bu kafa düşünmezmi,bu kafayı müslüm baba içmeden sarhoş etmezmi.Bu kafa eski sevgiliye gitmezmi bu kafa dalmazmı...
    Müslüm Gürses örnektir.Siz yerine en sevdiğinizi koyun....

Merak Ederim yetenekli bi arkadaşsın yaptığın işten belli.İşini okurken ben gerildim ter bastı.Tüm sıkıntı motordayken kulaklık,müzik,kask,tıkaç biz beyhude konuşuyoruz.Senin acilen motoru yenilemen lazım.Daha çok müzik daha çok anakart,daha çok para,az sesli motor ))

Alıntı Osırıs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynalardan sağını solunu sürekli kontrol ettiğin sürece sıkıntı yaşamazsın. sonuçta 80 90 la giderken dibine gelen koca aracı normal zamanda da duymazsın aynadan görürsün..
    Motor 100 lük 40 km hızdan sonra motor sesi artıyor tısss tıss yapmasa otobüsü bile fark edemiyorum 100 lük ama krank farklı sıkıştırma faz fazla 6.8kw (9.1 bg) üretiyor komik bir güç ama 150 lik çinli scooter(6.5kw civarı) cublar 4.4-8kw. son olarak bombayı kurayım HONDA CB 125 E 8.7 BG. Ustayla konuştum sıkıştırma fazla bu yüzden hacmine göre fazla güç üretiyor tok sesli çalışıyor dedi.

---------- Post added at 21:55 ---------- Previous post was at 21:53 ----------

Alıntı motorcu48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosikletler otomobil değillerdir o yuzden kulaklık gibi ekipmanlar kullanmanız arkadan gelen aracın korna sesinin duyulmamasına ,en iyi ihtimalle işitsel duyunuzun bir kısmını o an kaybetmiş olmanıza neden olucaktır.motosiklet bir tutku ancak hata kabul etmez
    Son ses bas müzik değil rüzgar ve motor sesini kısacak kadar açık zaten kulaklık bir nevi tıkaç gibi sesi kesiyor öyle ki flaşör sesini bile rahatça duyabiliyorum kornayı etkilemiyor.

Osırıs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sen motor sesi içinmi müzik dinliyosun anlamadım ki Ben 3. vitesten sonra motor sesi duymuyorum,rüzgar bastırıyor

Alıntı merr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rahmetli Müslüm Gürses söylüyor dertli dertli; yıktın dağlar gibi umutlarımı, çaldın bugünümü yarınlarımı, gel canımı da al acımıyorsaaannn...
    Bu kafa düşünmezmi,bu kafayı müslüm baba içmeden sarhoş etmezmi.Bu kafa eski sevgiliye gitmezmi bu kafa dalmazmı...
    Müslüm Gürses örnektir.Siz yerine en sevdiğinizi koyun....

Merak Ederim yetenekli bi arkadaşsın yaptığın işten belli.İşini okurken ben gerildim ter bastı.Tüm sıkıntı motordayken kulaklık,müzik,kask,tıkaç biz beyhude konuşuyoruz.Senin acilen motoru yenilemen lazım.Daha çok müzik daha çok anakart,daha çok para,az sesli motor ))
    Yok abi ya müslüm gürsesi değil motor tank bile kullansam dinlemem

az önce gelirken neler dinledim

Telefon kendi seçti albümü
    Pavel stratan-romence

Cleopatra stratan-ghita (pavel stratan ın kızı burada 3 yaşında aslında şarkı oldukça hüzünlü ilk cümlesi " palto tersyüz olmuş havada güneş yok" :D

Pavel stratan her ne kadar meymenetsiz gibi görünsede oldukça makara komik bir tip.

Bu şarkı hip-hop tarzında olduğundan romence kafiyeler hoşuma gidiyor :D

Dediğiniz gibi işim oldukça gerilimli bazı noktalarda hatamın geri dönüşü yok cihaz tamamen susuyor anakart yedek parça oluyor birde ben yerinde durabilen bir insan değilim çabuk sıkıntı basar ama işimi seviyorum bazen bu 2 tarafım birbiri ile savaşa girer zor kendime gelirim :D

Bu aralar çok anakartve para gelemez hatta bu hafta son haftam. hiç düşünmesemde 50 liraya iş olsun diye girdiğim sınavda edebiyat öğretmenliğini 3 puan ile kaçırdım yaşımda fazla değil işi bırakıp ders çalışacağım :D meslek değiştiriyorum bir nevi.

motoru sessizleştirmem lazım ben daha düne kadar bisikletçiydim oldukça hızlı kullanırım bisiklet oldukça sessiz bir araç arkadan gelen arabayı 50 metreden duyarsınız bisikletin lastik uğultusuna bile katlanamazdım motosiklet benim kulaklarımı tıkadı

---------- Post added at 22:45 ---------- Previous post was at 22:43 ----------

Alıntı Osırıs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen motor sesi içinmi müzik dinliyosun anlamadım ki Ben 3. vitesten sonra motor sesi duymuyorum,rüzgar bastırıyor
    Düşük hızda motor yüksek hızda rüzgar sesi için benim motor apache değil 3. viteste ben motor sesi duyuyorum :D anca 4. viteste rüzgar sesi yoğunlaşıyor
    Osırıs bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Müzik zevkin için bir elestiri yapamayacagim çünkü paylastigin sarkilari zevkle dinledim.
    Ama motosiklet kullanimin için müsaade edersen bir kaç kelam edecegim.

Vazgeçtim..
    Motosiklet kullanimin için de bir sey söylemeyecegim.

Sadece bir tek sey söylemek istiyorum.
    çikart o kulakliklari.
    Bir daha da motosiklete öyle binme.

audioslave - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda & Yamaha
    Dinlendirici müziğin dikkat dağıtmaktan ziyade,konsantre ve motivasyonu artırdığını düşünüyorum.Bluetooth'un şarjı dayandığı sürece işe gidip gelirken müzik dinlerim ve playlist karışık çalar.Klasik müzik-pop -rock-metal-etnik-eski türkçe vs. her tarz random denk gelir.Ama şuna da şait oluyorum. Bethooven çaldığında daha sakin ve akıcı kullanıyorum,Limp Bizkit çaldığında daha fazla üst devirde sürüp virajlara daha fazla limitine yakın giriyorum.Ama yinede müzik dinleyerek sürüş yaptığımda zaman daha hızlı geçiyor ve trafikte yoğunluk olduğunda sıkılmıyorum.

SULH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '15 Xmax 250 10bin km - '13 CBF150 21bin km
    müzik dalgınlığı önlüyor demişsin fakat şarkıya kendini kaptırdığın anda o anın önemini yitirebilirsin. veya hard bir parça dinleniyorsa eğer gereksiz riskler alınabilir.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Guzel dag yoolarinda enduro yaparken cok zevkli oluyor müzik dinlemek ama sehir ici skinti yaratir

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Müzik zevkin için bir elestiri yapamayacagim çünkü paylastigin sarkilari zevkle dinledim.
    Ama motosiklet kullanimin için müsaade edersen bir kaç kelam edecegim.

Vazgeçtim..
    Motosiklet kullanimin için de bir sey söylemeyecegim.

Sadece bir tek sey söylemek istiyorum.
    çikart o kulakliklari.
    Bir daha da motosiklete öyle binme.
    Şarkıları beğendiğinize sevindim genelde 3 yaşındaki çocuktan şarkıcı mı olur diye bir izlenim var ama sözlerini ve müziğini babası hazırlıyor kızda gayet güzel söylüyor ortaya bu çıkıyor günümüzde sanatçı diye geçinen bir sürü yeteneksiz varken.

Tamamdır kulaklık sevdam buraya kadarmış yarın ilk iş kulaklığı takmadan kulak tıkacı almak. Bu kadar kişi hayır diyorsa kılıçdaroğlunun zamanında dediği gibi "hayırda hayır vardır"
    COQ bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)