Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

2. kadavra Yamaha xt 600

Motovento
    REKLAM ALANI
    sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    Slm arkadaşlar pek çogumuz severek motosiklet kullanıyor bense fazla meraktan ve aşırı mekanik ilgisinden ötürü motorlarımı söküp üretim standartları dışına çıkmayı seviyorum.Elimdeki xt 600 e 660 modelindeki gibi rulmanlı egzantrik uygulaması yaptım.Biraz hayal gibi bişi yani regtefiyecilere vs sorarsanız çalışması fln çok zor ben şuan epeyce hor kullanıyorum sıkıntı yok.işi biraz açarsak ki mekanik vs ilgisini çekmiyen arkadaşlar soldan anasayfa ikonuna clicliyebilir
    Yamaha xt 600 yataklı bir egzantrige sahiptir.Bilmiyorum benim kadar xt 600 le kafayı bozmuş varmı ama yinede anlatmak isterim.
    Yataklı olması rulmanlı abisi 660 dan beygir olarak düşük saglamlık olarak yüksek kılıyor onu.
    ama bir rulmanı yagsız bırakmakla bir egzantrik yatagını yagsız bırakmaz çok uç noktalarda birşey.
    Yamaha xt 600 ün silindir üst kafa yaglama düzenegi malesef benim yetersiz gördügüm gömlek içinden gecen bir 3 milimlik delikten ibaret eger silindir kapak contasına vs sıvı conta süren acemi ustanız varsa bu 3mm lik delige tıpa takar ve güm egzantrik yuvaya sarar.Ben bu işlemi 2 xt de bizzat denedim oluyor ama cidden öyle saglam yapmışlarki yaglamayı komple kapatıp motoru kullandıgımda silindirim şişene kadar motor istop etmedi ve motor zarar dahi görmedi bu kadar saglam bir motor xt.
    Yamaha xt 660 da benim xt 600 de gördügüm eksiklikler giderilmiş ama enjeksiyonun vermiş oldugu pasif ilk atak beni double carbüratörlü bir motordan aldıgım zevkten mahrum etmiştir.Eger ilgilenen olursa egzantrige rulman montaj videosu elimde mevcut youtubiye yüklüyebilirim.
    Herneyse 1 hafta önce Antalyadan 2. xt 600 ümü bir otobüsle teslim aldım otobüs şöförü sagolsun 200 tl kitledi bana oda ayrı konu.
    Şimdi birken 2 oldu kafamda farklı teoriler işlemler var.Eger xt 600 ünüz varsa kafanızda soru işareti varsa bana burdan pm atabilirsiniz yardımcı olurum.

yeni motorum bu motor foto tarihine bakarsanız 1 sene önce bizdeydi İzmir Antalya gezdi durdu imkansız diye birşey yokmuş tekrar ben satın alana kadar.
    Hepinizin tekeri düz bassın motor sürmek kadar motoru sökmekte ayrı bir zevk bence.
    ozgurakman, ferad, cenkito ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    Motosiklet mucidi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    helal... konuyu açtığın iyi olmuş,hayırlı olsun,bende 1 hafta kadar önce 95 model xt 600 aldım; daha önce 22 bin km kadar hyosung gt250 kullanmıştım.Hyo'ya göre Motor 1-2. viteslerde çok güçlü geldi ve birden hızlanıyor,tork u çok iyi.Motordan memnunum.Şu bakımları bir ustada yaptırdım;
    ön - arka teker bilyalarını
    ön-arka fren balatalarını
    ön-arka dişliyi(orjinal) ve oringli zincirini(orjinal)
    3 litre castrol yağ+ yağ filtresini
    değiştirttim. Toplam parça+işçilik olarak 450 lira para verdim.Bence fiyat uygun ve yedek parça bekleme gibi bir durum yok.Gerçekten fiyatına göre harika motor.

Elimde 1 takım sıfır debriyaj balatası var, Üzerindeki yağı eskiteyim debriyaıda değiştirmeyi düşünüyorum.. acaba kendim değiştirebilir miyim. Debriyaj kısmı için özel bir anahtarı oluyor mu ? yani debriyaj kapağını söküp yağı boşaltınca; anaa bunu nasıl sökecez durumu olur mu
    birde direksiyonda çok hafif boşluk var gibi.direksiyon bilyadan olabilir,bilyayı değiştiriyim mi? şimdilik bi zararı olur mu ?

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Haydi anlat anlat, masur rulman mı koydun?

Keplerde işlemek için yeterli et kalınlığı var mı?

Yoksa mili incelterek mi çözüm buldunuz?

Acele cevap kestane kebap

porsche911tt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ramzey qm200
    Video eklersen izleyelim bende xl 185 e yapacaktim zamansizlik ugrasamadim video eklersen ufkumuz acilacaktir

---------- Post added at 20:11 ---------- Previous post was at 20:09 ----------

Benim mili kesmem gerekiyordu burda tikanmistim baska turlu rulman girmiyordu sen nasil yaptin merak ettim
    sakinseytan bunu beğendi.

Motosikleti
    Africa Twin 1000
    450 tl konusunda ciddimisin sadece 15 ön disli arka 45 dişli ve zinciri 470 tl ye aldım ki amcamın oglu yamaha bayi parcalarının orjinal oldugu düşüncesinde sıkıntı yaşıyorum şuan ama yaptırdıgın bakım güzel ve eksik.
    ebc marka devriyaj balatası takmanı tavsiye ederim.devriyajı degiştirmek en kolay iş yada bana ögle geliyor bilmiyorum ama bir püf noktası var devriyaj tarafındaki kapagı söktügünde kesin araya conta koymalısın yırtılırsa kestir yada bir mukavva al kes ben bir şekilde yaparım conta kestirmezsen kapak vites pedalına içerden baskı yapar vites kolun kilitlenir usta sıvı conta sürer kapatır o kapagı sonra aa vites kolun sıkışmış niye acaba der suratına bakar durur
    devriyaj kısmı 10 anahtar ve yıldız tornavidayla sökülür kapagı söktükten sonra tabi 6 balata 5 sac olması lazım services manuelini googleden indirmeni tavsiye ederim.
    xt 600 başka bir motor kalkışta pekçok motoru tokatlarsın her ışıklarda kafa yaparım virajlarda yan zamanla insan alışıyor.
    motorun direksiyon göbegi hard kullanıma maruz kalınca biraz patates oluyor ben 2 kez konple bilyasını degiştim.bilyayı degişmek zahmetli iş orası sana kalmış.
    ustanın eksikligine gelirsek xt 600 de 3 tane yag filtresi var birini degiştirdin ama şasedeki yag filtresinide temizlemen lazım onu ihmal etme.ne olursa sor o motorun noktasına kadar ezberledim malesef

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:14 ----------

Alıntı İHTİYAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haydi anlat anlat, masur rulman mı koydun?

Keplerde işlemek için yeterli et kalınlığı var mı?

Yoksa mili incelterek mi çözüm buldunuz?

Acele cevap kestane kebap
    evet, vardı,mili cokaz incelttim tek taraflı rulman 2 tarafa koymak için egzantrik milini kesmem lazım bundaki mm rik sapmayı göz önüne alırsak egzantrik zincirinde sıkıntı
    yaratabilir mükemmel bir birleştirme olabileceginden emin olsam yapıcam varsa düzgünce kesip takıcak kestiricem de işte video nun formatını dönüştürim ordan bir fikre sahip olabilirsiniz.
    Motosiklet mucidi

Forumdan Uzaklaştırıldı
    gerçekten öyle 450 lira verdim, senin 470 tl dediğin seti ankara yamaha baydar yetkili servisi 300 liraya veriyor,fiyat neden bilmiyorum böyle

Motosikleti
    Africa Twin 1000
    Alıntı merianne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gerçekten öyle 450 lira verdim, senin 470 tl dediğin seti ankara yamaha baydar yetkili servisi 300 liraya veriyor,fiyat neden bilmiyorum böyle
    3-5 önemli degil ya zaten 600cc japona biniyosan bir noktadan sonra 3e5e bakmıyorsun ben biraz abartıp en iyisi olsun diye 3 parcayı ayrı yerlerden aldım sanki drak yarışına giricem hafifligine fln bile baktım ama işcilige para vermiyorum en azından

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:30 ----------

Alıntı porsche911tt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Video eklersen izleyelim bende xl 185 e yapacaktim zamansizlik ugrasamadim video eklersen ufkumuz acilacaktir

---------- Post added at 20:11 ---------- Previous post was at 20:09 ----------

Benim mili kesmem gerekiyordu burda tikanmistim baska turlu rulman girmiyordu sen nasil yaptin merak ettim
    ben tek yönlü kestim ama diger dişlinin orayıda kesmek zorundayım vaktim olsa onuda yapıcam eger yaparsam onuda yayınlarım ama bu iş imkansız degil sadece zaman ve beceri istiyor.video yükleniyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:32 ----------

porsche911tt bunu beğendi.

Motosikleti
    ramzey qm200
    Benim sikinti sadece mil olsa iyi rulman icin ust kapak ve kulbutor kapaginada yer acmak gerekiyor buda bolca zaman alacak is olunca insan ugrasamiyor.

---------- Post added at 20:59 ---------- Previous post was at 20:50 ----------

Diger taraflara nasil bi cozum bulabiliriz saksiyi bi calistiralim bakalim ne cikacak.ceme bi sorsak ne der acaba.illa vardir bi fikri
    cenkito bunu beğendi.

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Benim sikinti sadece mil olsa iyi rulman icin ust kapak ve kulbutor kapaginada yer acmak gerekiyor buda bolca zaman alacak is olunca insan ugrasamiyor.

---------- Post added at 20:59 ---------- Previous post was at 20:50 ----------

Diger taraflara nasil bi cozum bulabiliriz saksiyi bi calistiralim bakalim ne cikacak.ceme bi sorsak ne der acaba.illa vardir bi fikri
    malzemeyi tanımadıgımdan yorum yapamıycam ama her türlü üstesinden gelinir.

söyle alıp elime inceleme fırsatım olsaydı bak bakalım susturabilirmiydiniz beni

suan teknoloji cok ilerledi torna freze yada cnc de olmayacak iş yok.

cıkar yol bulunup saglam bir ustaya yaptırıldıktan sonra hersey olur.

et kalınlıgı yada baska seyden bahsedilmiş, argon kaynagı ile doldurulup, kalınlastırılıp aluminyum parca tekrar işlenedebilir
    tinerci bunu beğendi.
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

onuRRtas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500 K4'
    merak ve heyecanla bekliyorum devamını

Motosikleti
    ramzey qm200
    diğer taraflar için baya düşündüm ama oralara yatak yaptırmaktan başka bir geliştirme bulamadım.mil kesmek, inceltmek bunlar işe yaramıyor .öyle bi teknik olmalıki mili kesmeden ortaya halka geçebilmeli bu da ancak ortada halka üretmekle mümkün.türkiyede böyle bir tek parça halka üretme tekniği varmı ,zannatmiyorum.çalışmaya devam.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200

peki egzantiriki kesmeden böle yarım ay rulman takılsa nasıl olur

https://www.google.com.tr/search?q=y...w=1440&bih=708

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Alıntı sakinseytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3-5 önemli degil ya zaten 600cc japona biniyosan bir noktadan sonra 3e5e bakmıyorsun ben biraz abartıp en iyisi olsun diye 3 parcayı ayrı yerlerden aldım sanki drak yarışına giricem hafifligine fln bile baktım ama işcilige para vermiyorum en azından

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:30 ----------

ben tek yönlü kestim ama diger dişlinin orayıda kesmek zorundayım vaktim olsa onuda yapıcam eger yaparsam onuda yayınlarım ama bu iş imkansız degil sadece zaman ve beceri istiyor.video yükleniyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:32 ----------

http://www.youtube.com/watch?v=k3cbG0qjqxo
    Kanka malzemelere daha kibar davran
    sakinseytan bunu beğendi.
    https://www.youtube.com/watch?v=GGatfgQkPGY

rasta07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NT700 v Deauville
    Eline sağlık , antalya'ya gelmişken tanışsak güzel olurmuş , motoru gösterir tavsiye alırdım enazından ...

Artık sıkıntı yaşarsak pm'den rahatsız ederiz seni...

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    takipteylim, transalp bütçeyi zorlayınca ibreyi bu motora çevirmiştim.

Motosikleti
    ramzey qm200
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.trans34.com/yp/upload/100...%B1m%C4%B1.jpg

peki egzantiriki kesmeden böle yarım ay rulman takılsa nasıl olur

https://www.google.com.tr/search?q=y...w=1440&bih=708
    süper fikir bundan başka olacak bişey yok sanırım
    rulmancılarda boyları varmıdır acaba
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    süper fikir bundan başka olacak bişey yok sanırım
    rulmancılarda boyları varmıdır acaba
    olmalı yoksada torna ile yuva yada mil de oynama yapılır.

umarım seni mahcup etmemişimdir, hani topu bana atmıstın ya

emin ol o malzemeyi elime alsam daha cok sey uretirdim ama uzaktan uzaga anca bu kadar oluyor
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Motosikleti
    ramzey qm200
    tşkler meendisim,benim solidworks de biraz çalışmam lazım

---------- Post added at 15:19 ---------- Previous post was at 14:23 ----------

takılacak rulmanı üst kapak sıkacağı için 10kg a yakın basınçta esnemeyecek kadar et kalınlığı da lazım yoksa sağlam mili de bozar.baya ince sabır işi.yada üst kapak rulmana basmakla basmamak arasında ince çizgide olursa sıkıntı olmayacaktır.deneme yanılmada 1 mil heba etme riski var
    cenkito bunu beğendi.

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    yarım ay rulman çok mantıklı fakat yüksek devire dayanımı nedir acaba?

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    hacı rulmanlı olursa çok titreşim yapar bak aha buraya yazıyom..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)