Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dünyayı gezdik ya sonra??

Motovento
    REKLAM ALANI
    safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merhaba motosiklet tutkunu büyüklerim, küçüklerim..

aklımda uzun zamandır çevirdiğim bir soru var ki kendimce işin içinden çıkamadım. şuanda ankara da öğrenciyim üniversite 2. sınıftayım. altımda ise kendi imkanlarımla almış olduğum ufak bir motosikletim ve gezilere gittikçe kullandığım ufak tefek kamp malzemelerim var.

Türkiye de hemen her yeri gezdim (d.anadolu ve akdenizin doğusu hariç) bu gezilerim çoğunlukla arabayla yada ucuz uçak bileti kovalamalarım sonucu hava yolu ile gerçekleştirdim. şimdilerde ise hedefim çok daha büyük. aklımda avrupa, kuzey-güney amerika ve son olarak asya ülkeleri var.

ancak bunu yapabilecek maddi imkanı ne şu anda ne de gelecekte erişebileceğimi düşünmüyorum. internette ise bu yerlere giden gezen ybr ile dünya turu yapan insanların yazılarını yakından takip ediyor, bir gün bende acaba diyorum..

acaba derken aslında bir anlık okulu dondurup sponsor aramaya başlayıp uygun şartlar oluştuğunda (ki bu şartların oluşması neredeyse 1 yıl türkiyede bu işlerle uğraşmak için kalmama mal olacak) dünya turuna başlamak veya okulumu bitirip düzgün bir iş bularak tatil zamanlarımı buna harcamak arasında büyük git geller yaşamaktayım.

gezide başıma bir iş gelir mi yolda kalırmıyım insanlarla iyi anlaşırmıyım dilini bilmediğim ülkede ne yaparım gibi konuları çoktan aştım. Ancak tabii dünya da her şeyin sonu olduğu gibi bu gezinin de elbet bir gün sonu olacak. peki ya o zaman?

işte bende tam da bu noktada kendime verebilecek bir cevap bulamıyorum. hedeflediğim rotalar ülkeler coğrafyalar bittiğinde ne olacak? Türkiye ye geri döndüğümde sanki hiç bir şey yaşanmamış gibi gelip okuluma devam edemem. hadi ettim diyelim mezun oldum bitirdim sonra? 40 50 yaşlarına gelmiş yeni mezun birinin 20 25 yaşlarında yeni mezun biriyle aynı tavır ve muameleyi görmesi yada işe alımlarda yaştan dolayı tercih edilmemek..?

başka bir yönden sürekli değişen eğitim sistemiyle ya dondurduğum okuldaki okuma hakkım elimden alınırsa o süre zarfında? daha geçmiş yıllarda meslek liseleri 4 yıllık üniversiteye gitmekte güçlük çekiyorlardı. bunun gibi bir vaka ile karşılaşırsam? sürekli dünyayı dolaşmak gibi bir planı gerçekleştirirken geri de maddi bir birikimim olmayacak yani belki ufak bir köyde bakkal bile açamayacağım. peki ne yapacağım? ne olacak?

bir diğer kısımı ise aile yaşantısı. bir kadınla tanıştım gönlümü verdim diyelim. motosiklet ve seyahat kısmını hesaba katmayalım. bu süre zarfında nasıl çocuk sahibi olabilirim ki. bir süre sonrasında seyahat planım ile çocuk sahibi olma isteği arasındaki çekişmeyi nasıl karşılarım?

bu konularda tecrübeli yaşça görmüş geçirmiş insanların ciddi aklı başında yorumlarına ihtiyacım var. eğer bu iç çekişmemi motosiklet ile dünya turu yönüne yenersem ocak itibari ile okulu bırakacağım. ancak diğer tarafın baskın gelmesi durumunda ise bu hayali rafa kaldıracağım.

değerli fikir görüş ve önerilerinizle yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkür ederim..
    kymco agility 50 5700km >> honda cbx 250 2100km >> honda cb 125 ..?
    Demirden korksak motora binmezdik..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    dünyayı gezdikten sonra neden okumaya devam edesin ki...yapman ya da bitirmen gereken bir iş varsa, hele yarısındaysan bitirip böyle bir maceraya atımak en mantıklısı..en azından gezdiğin ülkelerde kullanabileceğin bi mesleğin olur yeri gelince...

ybr ile dünya turu yapan eleman bi itlayan hatuna gönlünü verip ona da 5 günde motosiklet sürmeyi öğretmiş ve peşine takmıştı...

dünya turuna çıkılacak kafadaysan dönünce ne olur ne biter naparım diye düşünmek zaten bu işin felsefesine aykırı...

into the wild filmini izle

emrb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6
    Doğmamış çocuğa don biçilmezmiş
    manners ve ercan41 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    Bulanık hayal olmaz.

Kardeşim senin asıl problemin okul vs değil. Şuna karar vermen gerekiyor toplumun, ailenin ve çevrenin sana öngördüğü hayatımı yaşayacaksın yoksa kendi yoluna mı gideceksin. Insanların yüzde doksanı buna cesaret edemez bende edemedim. İnşallah kendin için hayırlı olanı tercih edersin.

Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dünyayı gezdikten sonra neden okumaya devam edesin ki...yapman ya da bitirmen gereken bir iş varsa, hele yarısındaysan bitirip böyle bir maceraya atımak en mantıklısı..en azından gezdiğin ülkelerde kullanabileceğin bi mesleğin olur yeri gelince...

ybr ile dünya turu yapan eleman bi itlayan hatuna gönlünü verip ona da 5 günde motosiklet sürmeyi öğretmiş ve peşine takmıştı...

dünya turuna çıkılacak kafadaysan dönünce ne olur ne biter naparım diye düşünmek zaten bu işin felsefesine aykırı...

into the wild filmini izle
    bahsettiğiniz filmi en kısa zamanda izleyeceğim. belki de felsefenin yanısıra çok mu bu işin sonunu düşünüyorum. ybr ile dolaşan arkadaşı bende takip ediyorum ve dünya turunun sonunda ne yapacağını merakla bekliyorum açıkçası

Alıntı emrb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğmamış çocuğa don biçilmezmiş
    aslında belki de öyle düşünmek gerek. ama sonuç itibari ile herkes iyi yada kötü gelecek için bir plan yapar bir yol çizer sonrasında bu planın aşağı yukarı bir yerinde sonuca ulaşır diye düşünüyorum

Alıntı Darkfriairs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bulanık hayal olmaz.
    belki bana has bir durum belkide hayal evresini geçmeye başladığı içindir

Alıntı bzy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim senin asıl problemin okul vs değil. Şuna karar vermen gerekiyor toplumun, ailenin ve çevrenin sana öngördüğü hayatımı yaşayacaksın yoksa kendi yoluna mı gideceksin. Insanların yüzde doksanı buna cesaret edemez bende edemedim. İnşallah kendin için hayırlı olanı tercih edersin.
    şimdi bir yere kadar durum öyle ancak sonrası beni düşündürüyor. ömrümün sonuna kadar motosiklet üzerinde gezmeyi tabii bende isterim ancak bir süre sonra insan ister istemez gezisini noktalayacak. işte o noktaladığı yerde ne yapılır onu merak ediyorum ben

manners - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dostum sen ulasmasi cok zor olan bir seye ulasmadan, ulastiktan sonrasinin ne olacagini dusunmeye baslamissin.

ben 45ten fazla ulkeye gittim asyada kuzey kore haric gitmedigim yer kalmadi. tek kalan yerler afrika ve guney amerika. ancak bu geziler is nedeni icin oldugu icin pekte sayilmaz. sen merak etme her ulkenin hikayesi farkli tek tek hespini bitirmeye kalksan omrun yetmez. o nedenle sen var git okulunu bitir once bi, sonra alirsin haritayi onune her yaz icin bir plan yapar o ulkeye yada ulkelere gider doner gelirsin. gezi demek sadece o memleketin en buyuk yada en meshur sehrine gidip resim cekip gelmek degil. git doya doya gez gor ogren ulke nedir nerden gelmis vs vs, hepsi cooook zaman isteyen seyler.

sahil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki er5, yamaha xcity 250
    oncelikle merhaba her motosikletcinin hayalidir uzun seyahatler ulkeler gezmek ama bunu yapacak toto icmizden tek tuk cikar ama sen sonuclarini artilarini eksilerini bizim gibi onceden dusundugun icin kahraman olamazsin ancak evli cocuklu calisan gobekli cogunlukla garaj motorcusu olursun bizim gibi iste kapitalizmin bize oyunu bu

Levent E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung gv 650
    Bir de üniversitelerde uyuşturucu sorunu var diyorlar,görüyorum ki hiç sorun yok,gayet rahat ulaşabiliyor herkes

Alıntı manners adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum sen ulasmasi cok zor olan bir seye ulasmadan, ulastiktan sonrasinin ne olacagini dusunmeye baslamissin.

ben 45ten fazla ulkeye gittim asyada kuzey kore haric gitmedigim yer kalmadi. tek kalan yerler afrika ve guney amerika. ancak bu geziler is nedeni icin oldugu icin pekte sayilmaz. sen merak etme her ulkenin hikayesi farkli tek tek hespini bitirmeye kalksan omrun yetmez. o nedenle sen var git okulunu bitir once bi, sonra alirsin haritayi onune her yaz icin bir plan yapar o ulkeye yada ulkelere gider doner gelirsin. gezi demek sadece o memleketin en buyuk yada en meshur sehrine gidip resim cekip gelmek degil. git doya doya gez gor ogren ulke nedir nerden gelmis vs vs, hepsi cooook zaman isteyen seyler.
    kesinlikle. herkes gibi sadece belli başlı yerleri görmekten ziyade hemen her ülkenin ünlü olmayan yerlerini de görmek oradaki insanları tanımak istiyorum. ama bakalım hayat işte..

Alıntı sahil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oncelikle merhaba her motosikletcinin hayalidir uzun seyahatler ulkeler gezmek ama bunu yapacak toto icmizden tek tuk cikar ama sen sonuclarini artilarini eksilerini bizim gibi onceden dusundugun icin kahraman olamazsin ancak evli cocuklu calisan gobekli cogunlukla garaj motorcusu olursun bizim gibi iste kapitalizmin bize oyunu bu
    göbek konusunda anlaştık da garaj motorcusu konusunda gelecekte yanılabilirsiniz

Alıntı Levent E. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir de üniversitelerde uyuşturucu sorunu var diyorlar,görüyorum ki hiç sorun yok,gayet rahat ulaşabiliyor herkes
    valla hocam bu kafayı yapacak uyuşturucu daha insanların aklına düşmedi. bu kafa motosiklet aşkı ile gezme tozma aşkının bileşimi bir şey nasıl desem ki

Motosikleti
    tracer 900

RODWIN250R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKI NINJA ZX6R
    Sen o seyahat sırasında Bir hatun bulursun onada motor alırsın beraber devam edersiniz sonra hemen çocuğun olur tabiii bu ara nerdeysen o ülkede 3- 5 ay molaya girersin sonra yola devam edersin çocuğun büyür üniversite çağına gelir ama gönderecek ülke bulamazsın çünkü senin ülken neresiydi hatun nereliydi çocuk nerde doğdu karışıp gider . Sonra çeşitli hastalıklara yakalanma olasılığın çok yüksek. Hem bu seyahatte motosiklet kullanmaktan iskelet yapın ve kas yapın tamamen maymuna dönebilir.
    Dostum sen bu işten vazgeç anneni babanı üzme gel herkes gibi normal hayaller kur. Benim de hayalimde bir gs1200 ile Malezya gezisi var ama Allah Kerim .

phradrel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS
    bak şimdi,

senin bahsettiğin gibi daha okurken ufacık motoru ile dünyaya yelken açanı var
    bir kaç senelik eşiyle ya da sevgilisiyle kafayı kırıp yola çıkanı var
    10 aylık çocuğuyla dünya turuna ailecek çıkan var
    işi bırakıp ya da ücretsiz izin alarak dünyayı turlayan var
    60 yaşına gelmiş ama teneşir paklamamış olacak ki dünyanın diğer ucundan torununa kart atmış herif bile var

e sen neyi düşünüyorsun? bırak bunları yolculuğunu planla.

facebookta şu an gezide olanların paylaşımlarını takip ediyorum. yola çıkmak ise hep aklımda...

Motosikleti
    Asya Elegant 150
    Hayalin ve istediğin çok güzel.

Keşke bende dahil herkes yapabilse.

Fakat işler hiçte öyle durmuyor.

Özellikle Türkiye de.

Sebebine geleyim.

Sonuç olarak öyle veya böyle birgün bu gezi bitecek.

Sen ülkene döneceksin.

Çalışman lazım iş bulmak zorundasın.

Zaten meselede burda başlıyor.

Yaşın geçmiş olacak ayrıca iş deneyiminde olmayacak haliyle kimse seni işe almak istemeyecek.

Sonra orda burda sürüneceksin az paraya.

Ha zengin olmuş olsaydın.

Hani derler ya denizde kum bende para misali.

O zaman hiç durma yarın başla derdim.

Bizim ülkemizin gerçeği ne yazık ki bu.

İnsana zaten değer verilmiyor köle gibi çalıştırılıyor.

Sen birde böyle bir hayali gerçekleştirdikten sonra ne yaparım diyorsun.

O yüzden herşeyi unut ve kendine şu soruyu sor.

Sonunda geziyi bitirdim.Peki şimdi iş bulabilir miyim?

Buna cevabın evetse kolay gelsin.

Ama bu soruya belki sanıyorum büyük ihtimal gibi cevaplar veriyorsan bu hayalini rafa kaldır.

Senin için en hayırlısı bu olur.

arca94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Sıçmışsın hacı sen.
    MhmtcnKoral bunu beğendi.

Motosikleti
    tracer 900
    yapma demiyoruz, yap ama hobi olarak yine yap

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    safak aynı şeyleri düşünüyoruz aşağı yukarı. ve ben de henüz dünyayı gezemedim.
    dünyayı dolaşmanın bir çok çok yolu var. ne yazık ki motosiklet bunların arasında pek ekonomik bir çözüm değil artık. yakıt, kullanım maliyeti ,ülkeler arası geçiş vs hep problem.
    istanbulda birçok gezgin ile tanıştım. avrupayı yürüyerek gezen, almanyadan türkiyeye motosiklet ile gelip irana geçmek isteyen, otostopla gelen ya da ucuz otel uçak kampanyalarını kovalayıp gelen.... bir çoğu batılı ve sosyal güvenliğin hayat garantisinin daha iyi olduğu yerlerden geliyorlar. tamam , onlar da risk alıyor, maceraperest insanlar ancak geri döndüklerinde bir şekilde yaşamlarına devam ediyorlar. sponsor bulurum diyorsan ki bence düşük bir ihtimal ya da aileden kalan fazladan bir daire vs varsa hemen çık derim.okul devam ederse ne ala edemezse motokurye, paket servis , garson vs gibi düşük geliri olan ibr iş bulursun kendine. sana tepeden bakan kariyer sahibi biri de umurunda olmaz dünyayı gezen bir insanın.
    ama böyle bir imkanın yoksa bence öğrenciliğin avantajlarını kullanıp erasmus programı, work and travel, avrupayı trenle dolaşan interrail, gibi fırsatları kaçırma. zaten ne kadar da dünyayı gezdim dersen de yine de bir yerler eksik kalacak.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)