Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Sağa dönerkenki korkum...

Motovento
    REKLAM ALANI

bendede var aynı olay 1000 km motor tecrubem 200.000 km araba prof. bisikletçiyim denge sıkıntım yok ama evin yukarısındaki ana yola girmek için sağa dönüşte çok zorlanıyorum ya çok dar yada çok geniş giriyorum motor hareket etmezken üstünde kısa bir sürede olsada dengede durabilen biriyim (özellikle kavşaklarda çok yaparım) ama o dönüşte ayağımı yere sürtüyorum neden oluyor bilmiyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fatek95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlarımın da en az 5-10bin km motor deneyimi var. Ben daha yeniyim inşallah zaman geçtikçe bu sorun düzelir. Bu sorun sadece bende var zannediyordum, çoğu kişide varmış

kemboo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr>wolf>mt-07>xmax>inazuma>tenere660
    Alıntı fatek95 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen sola dönerkenki performans olmuyor. Ki bence gazdan kaynaklanan bir sorun değil. Gazı bıraksam da aynı sorun oluyor :(

Amanın :( benim fazla tecrübem yok açıkcası. Ama küçükken kaleci olurken bile sağa yatmada zorluk yaşıyordum. Bu sorunu yaşayan çok motorcu olduğunu tahmin ediyorum. Eğer km'ler arttıkça bu sorun düzelmeyecekse kesinlikle doktora gitmek gerekiyor. Sola dönüşler zevk verirken sağa dönüşleri utana sıkıla yapıyorum. Dediğim gibi sürdükçe geçer, umarım...
    Ya hatta ben bu olayı bi kaç gündür düşünüyordum. Senin gibi denedim gazı bıraktığımdada aynı şey oldu. Ama kendimi sağ da gaz olmasına şartlamışım herhalde o elimi çok salmıyorum ondan oluyor gibi geldi bana benim için en azından
    Gökyüzünün güzelliğini görmeyenler, kuşların neden uçtuğunu asla bilemeyecekler

Alıntı kemboo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya hatta ben bu olayı bi kaç gündür düşünüyordum. Senin gibi denedim gazı bıraktığımdada aynı şey oldu. Ama kendimi sağ da gaz olmasına şartlamışım herhalde o elimi çok salmıyorum ondan oluyor gibi geldi bana benim için en azından
    Benim çok tecrübem olmamasıyla birlikte sürdüğüm zamanlar hep bunu düşünürdüm neden böyle. Hep alıştırmalar yaparım hatta. Arkadaşlara sordum hiç bu sorunu yaşayan yok. Yahu dedim benim suçum ne :( zamanla alışırız inşallah. Ama bunun tecrübe ile çok da alakası olmadığını düşünüyorum. Öyle bir şey olsa sola dönerken de zorlanırdık. Yani mutlaka tecrübenin faydası olacaktır lakin bu sorun ayrı bir şey :D
    kemboo bunu beğendi.

ya genelde herkezde vardır korku değilde alışkanlık ola bilir
    mesela çocukken hemen hepimiz bisiklet kullanırken arka tekeri kaydırdığımızda sol ayağımızı yere koyup öyle kaydırırdık yani sağ ayağı kullanırız ama sol ayağımız hep destek ayağıdır o yüzden sağa dönüş sola dönüş gibi tam olmuyor

UqUR_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR & YZF R125
    Aynen tecrübeyle alakası yok 50.000 km ybr ile yol yaptım. Sattım CBR aldım 10.000km de onunla yaptım yine aynı.

Teşekkür ederim yorumlar için, içimi ferahlattınız. Peki bu sorunu çözmenin yolu hiç mi yoktur ya da bazı kişiler neden hiç bu sorunla karşılaşmaz. Aramızda doktor olup bilimsel açıklama yapabilecek biri var mı :D

Motosikleti
    hyosung gv 250
    sağlak oluş ile alakalı olabilir. sağlak insanların beyninin sol tarafı çalışır sağa dönüşlerde. bende de aynı sıkıntı var. ehliyet sınavında bile yaşadım. motoru 8 çizerken sağa dönmem gerektiğinde neredeyse durdurup döndüm. zamanla alışılır.

uur52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax 250i ABS
    Kendi düşüncemi söyleyeyim. Bence süratsiz dönüşlerde sol ayağımızı kullandığımızdan, durduğumuzda yere sol ayağımızı koyduğumuzdan sola daha çok adapte oluyoruz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Bence dönüşlerde bakışı becerebilmek çok önemli, "nereye bakarsanız oraya gidersiniz". Çok doğru bir tespit.

Alıntı yeknet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence dönüşlerde bakışı becerebilmek çok önemli, "nereye bakarsanız oraya gidersiniz". Çok doğru bir tespit.
    Öyle yapmaya çalışıyorum. Ama sola dönerken de sağa dönerken de aynı bakışı yapıyorum. Zamanla alışkanlık kazanılır diye düşünüyordum ama sandığımdan daha sorunlu bir işmiş

Ahmet_Tascı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Cg 200
    Bu sefer de boş arazi de korkunun üstüne git.
    Tutkudur Motosiklet

apranax77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125E
    motosikleti ilk kullanmaya başladığım zamanlar bendede aynı sıkıntı vardı. fakat bi 15bini filan devirince birde tamamen önce kafamı cevirerek baktığım yere viraj almaya alışarak, o sorunumdan kurtuldum

Motosikleti
    Çalındı almayı düşünmüyor
    Merhaba arkadaşlar bence elciklerden kaynaklanıyor sol elciği istedigin gibi sağa sola it hareketsiz ama sağ elcik hareketli olduğu için viraj dönerken elin kayacak gibi oluyor ondan korkumuz var benimde sağ reflexlerım az bence reflexlerden kaynaklanıyor solak biride sola dönemiyor sanırım varmı Solak ve sola dönemeyen bence reflexlerden kaynaklanıyor bende sola dönerken sorun yok ama sağa dönerken birşey oluyor yatamıyorum herhalde tersimize geliyor çözebilmiş değilim galiba psikolejik diyeceğim çoğu kişide olduğu için alakası yok bence tamamen reflex ve elcik den kaynaklanıyor ama inşallah atlatırız cidden çok can sıkıcı bir durum

Burantay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    katır
    arkadaşlar şimdi en basit şöyle açıklamaya çalışıyım
    sağlak bir insan en önemli ya da kritik işlerini sağ eliyle yapar..
    nedir mesala bıçakla bir şey doğramak ya da en basiti uzatılan birşeyi sağ eli boşsa sağ eliyle uzanıp almak gibi istemsiz olarak sağlak bir insan sol elini çok fazla kullanmaz.
    bunun için sol kol sağ kola göre kabiliyetsizdir..
    kendimden yola çıkarak şunu söyleyeyim,
    sağlağım sola doğru viraja girdiğimde sağ tarafım ( sağ kol ve bacak ) virajın dışında ve rahat olduğu için daha kendinden emin viraj alıyorum ama sağa dönüşlerde sağ kolum ve bacağım viraj içinde kalıyor vucuduma daha yakın-yapışık sol kolum daha açıkta ve rahat ama sol kolumu çok kullanmadığım için kabiliyetsizve zayıf olduğu için rahat değillim..
    . bunu geliştirmek için sol kolunuzun kontrolünü arttırın nasıl peki derseniz.
    mesela dişlerinizi sol kolunuzla fırçalayın..
    klavyeyi sadece sol elinizle kullanmaya çalışın
    sol elinizle bir şeyler doğramaya çalışın ( ele dikkat )
    vs. vs. umarım çok anlaşılmaz olmamıştır.

Alıntı Burantay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar şimdi en basit şöyle açıklamaya çalışıyım
    sağlak bir insan en önemli ya da kritik işlerini sağ eliyle yapar..
    nedir mesala bıçakla bir şey doğramak ya da en basiti uzatılan birşeyi sağ eli boşsa sağ eliyle uzanıp almak gibi istemsiz olarak sağlak bir insan sol elini çok fazla kullanmaz.
    bunun için sol kol sağ kola göre kabiliyetsizdir..
    kendimden yola çıkarak şunu söyleyeyim,
    sağlağım sola doğru viraja girdiğimde sağ tarafım ( sağ kol ve bacak ) virajın dışında ve rahat olduğu için daha kendinden emin viraj alıyorum ama sağa dönüşlerde sağ kolum ve bacağım viraj içinde kalıyor vucuduma daha yakın-yapışık sol kolum daha açıkta ve rahat ama sol kolumu çok kullanmadığım için kabiliyetsizve zayıf olduğu için rahat değillim..
    . bunu geliştirmek için sol kolunuzun kontrolünü arttırın nasıl peki derseniz.
    mesela dişlerinizi sol kolunuzla fırçalayın..
    klavyeyi sadece sol elinizle kullanmaya çalışın
    sol elinizle bir şeyler doğramaya çalışın ( ele dikkat )
    vs. vs. umarım çok anlaşılmaz olmamıştır.
    Gayet güzel bir anlatım olmuş, teşekkürler ben de bu olay gibi düşünüyorum. Solak bi arkadaşımız gelse ve ben de sola dönerken aynı sorunu yaşıyorum dese parçalar az da olsa birbirini tamamlayacak lakin sağlak olup hiç bu sorunu yaşamayanlar da var. Bu kişiler de uzun kilometrelerin vermiş olduğu alışkanlık ve deneyimden kurtarıyorlar sanırım

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    doğru olabilir dediğiniz sol kabiliyetini geliştirmekte fayda var. Aslında sol elle yapılabilecek birçok şeyi alışkanlıktan dolayı sağla yapıyoruz. Ek olarak aşağıdaki faaliyetleri de solla yapabilmeliyiz.
    - anahtarla veya anahtarsız kapı açmak
    - tv, uydu vs kumandası kullanmak
    - saç fırçalamak taramak
    - traş olmak (bu biraz riskli)
    - ağır poşeti sol elle taşımak
    - tornavida pense gibi el aletlerini kullanmak

Motosikleti
    CRF 250 L
    bu olay gaz kolunun sağda olmasından kaynaklanıyor virajda hem gazı ayarlayıp hep o tarafa yatmak iki işi aynı anda becermeye çalışmak sıkıntı olabiliyor bu zamanla aşılır sıkıntı değil bu süre zarfında kontra tekniği ile döne bilirsiniz yani sağa dönerken gidonu sağ elinizle çok hafif sola ters istikamete iterseniz motosiklet dengesi bozulacak ve siz iç güdüsel olarak motoru vucudunuz ile döndüreceksiniz boş bi arazide deneyin faydasını görürsünüz acemi dostu bir tekniktir internetten kontra tekniği diye arayın ve deneyin tırsmayın yere yapışmayın hem siz hemde grurunuz incilmesin.

mehmettayfur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık yok
    Ben de sağ,sol meselesi olduğunu düşünüyorum.Örnek olarak;su kayağı öğrenirken,hoca iskelede aniden arkandan itiverir.Düşmemek için bir ayağını öne atarsın.Sağ veya sol,o ayak denge ayağıdır,diğerine göre daha güçlüdür,kayarken ağırlığının çoğunu ona verirsin.(Kar kayağında da
    ayni).
    Atış yaparken,ok ya da tüfek,nişan almada kapanan tek göz farklıdır,solak ya da sağlak farketmez.
    Vücutta çift olan organların birinin diğerine göre daha iyi(el,ayak,göz,kulak) olduğunu sanıyorum.
    Aramızda Nörolog,Doktor varsa daha daha bilimsel açıklayabilir umarım.
    Sermayesi din olanın rehberi şeytan olur.

Motosikleti
    Mondial MH 125 Drift
    Sağa dönerken rahatım ama sola çevirdigimde gidonu bi tereddüt yaşıyorum

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)