Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

cox caberg kask boya icin nasil sokebilirim?

Motovento
    REKLAM ALANI

Slm sizi uzun zamandır takip ediyorum.
    Bir konuda ben acmak istedim,bir parcada olsa yardiminiz icin cok tesekkur ederim.
    COX caberg ceneden acilir bir kask'ım var biraz eskidi,boyamak istiyorum.
    üst hava girişinin ve vizörü acan kapatan plastik kisim cikarmam gerekiyor komle soymam icin gerekli. Ve ceneyi acan makanizmayida Sökmem gerek onuda cikartamadim kirmak istemiyorum bir yardim bekliyorum sizden. Foto koyamadim google gorselden bakarsaniz cikiyor bilinen bir kask zaten. Herkeze kazasiz belasiz surusler diliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    puser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HYOSUNG GT250 & GT650
    kaskı sakın boyamayın. boyadaki kimyasallar dış kabuğun mukavemet gücünü büyük ölçüde azaltacaktır. bir kask ancak yapısına uygun üretilmiş özel boyalarla boyanabilir.
    cihan1903 bunu beğendi.

Bilmiyorum aslinda oda aklima geldi ama bu sekilde kullanmak istemiyorum. İnce bir zimpara yapayim diyorum ufak bir macun isi var sonra dolgu ve iki kat boya vernikle son noktayi koyarim diye düşündüm ama

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardeşim eğer boya istiyosa boya .. ne demek kask özel boyayla boyanır... Bildiğin akrilik boya ile boyanır .. kaskı sökmeye içten başla önce çeneyi ve vizörü sonra iç astarı çıkar en son köpük kalacak onuda zarar vermeden yavaş yavaş çıkar..geriye bir tek kabuk kaldığında zaten güneş vizörü zamazingosunu çıkarmak kolay ..yanlış hatırlamıyosam bir vida olacak tepede .. ben benimkini tamamen sökmüş zımparalamış ve boyamıştım.. bi aralar airbrush yapıyoduk .. hayatımda özel kask boyası diye bişi duymadım onlarca kask boyadım varsa bilgilendirin valla memnun olurum ..
    cihan1903 bunu beğendi.

Zaten cene ic astar onlari soktum. Ama icinde kopuk var bildigimiz. O nasil cikacak? Cekiyorum gelmiyor melet yapisik falan olabilirmi?

yapışık değildir .. önce elini içine tam bir oturt sğa sola oynatmayı dene yukarda güneş vizörünü ileri geri iten parçayı sök.. şimdi tam aklımda değil yapısı ama köpük yapışık olmaz sıkıca oturmuştur o kadar ..
    cihan1903 bunu beğendi.

O vizörü acan parca icinden sokuluyor anladigim. Köpük yapışık değildir diyorsun. Tamam sabah onunla ugrasicam, peki madem barış dostum sana bir soru daha sorayim. En son vuracagim vernik için çok parlak olmasi ici tavsiyen var mi? Su yada bu marka gibi?

Ahanda zurnanın zort dediği yer işte o vernik olayıdır .. son kat denir o merete mat veya parlak olarak 2 türü vardır .. boyama islemide zahmetlidir .. akrilik boya kullan zemini önce su zımparası ile zımparala pürüz kalmasın . içten maskeleme yap içe boya bulaşmasın koku yapar ilerde (bak bunu düşünmedin dimi ) maskeleme boyacı tabiridir.. yani kaskın içine boya kaçmasın diye içten bantlarla ve gaste kağıdı ile engel yapmaya maskeleme denir..

gelelim boya konusuna ilk kat vurulur sıcak bir sobanın yanında 12 saat kadar beklenirki boya kemik gibi olsun sonra hafif bir su zımparası bir kat daha boya bir su zımparası bir kat daha boya 3-4 kat bu şekilde vurulur her kat arası boya kuruyacak .. en son yine zemin okşama şeklinde su zımparası ile zımparalanır tabi su ile güzelce yıkanır toz moz kalmayacak şekilde ve kuruturur son kat atılma olayı tam bir sanattır.. biz çok zorlandık zamanında en son araba boyacısına götürdük attık bi 20 tl adam fırında boyadı .. son katta aynı boya gibi 2-3 kat atılıyor.. tam oldu dersin bi bakarsın üstünde daire şeklinde hareler oluşur .. üstüne sıktığın parfüm bile bu son katı etkiler boyama safası bu kadar zahmetli olmasada son kat işi tam bi eziyet .. en güzel götür bi boyacıya zaten sırada araba vardır ya şunada 2 sık kardeş diye rica et çocuğa tokala bi 20lik yapar inan uğraştığına malzeme parasına değmez..

cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-k...nu-icinde.html

tolga arkadasım bir ara boyamıstı. yukarıdaki baslıktan inceleyebilirsiniz

Sprey boya hiç kullanmadım bu yüzden ne kadar başarılı olur bilemem ben hep akrilik araba boyası komprasör ve sis tabancası kullandım .. selülozik boya ile akrilik kesinlikle aynı zemine uygulanmamalı.. akrilik boya fazlası ile iş görür..

Dostum maskeleme isini bende dusundum zaten ;) ama ilk kat boya ile ikinci kat arasinda boya tam kurumadan ikinci kat boya atilir die yaziyordu bir yerde. Yada son kat vernik icinde yaziyor olabilirdi tam emin degilim. Bu arada tam kurutup her kattan sonra inceden bi su zimparasi yapmamiz uzu sure sonra boyada catlama veya daha baska bir soruna yol acmaz mi? Spry boya bende dusunmuyorum cin mali kask degilki olmadi at cope

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:51 ----------

Centiko kardesimizin yolladığı işçiliği ben gordum. Ok emege saygi guzel olmuş,fakat ben ayrintilara takılan bir adamım. Link de görülen kask'a dikkatli bakin üst kava giriş yerlerinin kask la birleştiği yer eski rengi olan beyaz hala siritiyor ben burdayim diyor. Ben onun olmasini istemiyorum. Belki bende son kat vernik icin belki bir oto boyacidan yardim alirim ;)

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 & GT650
    Alıntı Barış Şuşut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim eğer boya istiyosa boya .. ne demek kask özel boyayla boyanır... Bildiğin akrilik boya ile boyanır .. kaskı sökmeye içten başla önce çeneyi ve vizörü sonra iç astarı çıkar en son köpük kalacak onuda zarar vermeden yavaş yavaş çıkar..geriye bir tek kabuk kaldığında zaten güneş vizörü zamazingosunu çıkarmak kolay ..yanlış hatırlamıyosam bir vida olacak tepede .. ben benimkini tamamen sökmüş zımparalamış ve boyamıştım.. bi aralar airbrush yapıyoduk .. hayatımda özel kask boyası diye bişi duymadım onlarca kask boyadım varsa bilgilendirin valla memnun olurum ..
    barış hocam, yanlış anlama lütfen. kaskı bırak boyamayı, üzerine piyasadan alanacak sıradan bir etiketi bile yapıştırmak doğru değildir. kasklarla beraber verilen, üzerlerine yapıştırlan etiketlerin yapışkan kısmı bile kimyasal yapısı kasktaki bileşenlerle reaksiyona girmeyecek materyalden üretilir. ister fiber, ister polikarbon, termoplastik yapıda olsun petrol türevi kimyasalların dünyası burası.

Alıntı puser adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    barış hocam, yanlış anlama lütfen. kaskı bırak boyamayı, üzerine piyasadan alanacak sıradan bir etiketi bile yapıştırmak doğru değildir. kasklarla beraber verilen, üzerlerine yapıştırlan etiketlerin yapışkan kısmı bile kimyasal yapısı kasktaki bileşenlerle reaksiyona girmeyecek materyalden üretilir. ister fiber, ister polikarbon, termoplastik yapıda olsun petrol türevi kimyasalların dünyası burası.
    Tamam kardeş aç konuyu birazdaha deki kask x metaryelden yapılmıştır. bu x metaryel akrilik boya ile tepkimeye girdiğinde Y korozyonunu oluşturur bu yüzden kasklar sadece kasklara özel 2X boya ile boyanır .. gibi mesela yoksa atmasyon bilgi sadece kirlilik yaratır ..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

enzo1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamam da beyler kaskı zımparaladınız mı o kabuk ne oluyor? Yere düşen kaskı bile kullanmamak gerekirken (çatlağın ilerlemesi vs.), kaskı zımparalayıp boyadıktan sonra en fazla güzel bir süs olur bence...

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 & GT650
    Alıntı Barış Şuşut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam kardeş aç konuyu birazdaha deki kask x metaryelden yapılmıştır. bu x metaryel akrilik boya ile tepkimeye girdiğinde Y korozyonunu oluşturur bu yüzden kasklar sadece kasklara özel 2X boya ile boyanır .. gibi mesela yoksa atmasyon bilgi sadece kirlilik yaratır ..
    of! barış hocam akşam akşam yüksek lisans bitirme bitirme tezi verdin bize

üzerinde eğilmeye değer, önemli bir konu. işin ucunda insan sağlığı var. şimdilik elimden geldiğince şu şekilde özetleyeyim.

hiç birimiz elimizdeki kaskın üretici tarafından hangi bileşenlerle yapılandırdığını, yani reçetesini tam olarak bilmiyoruz. çünkü öncelikle bu bir ticari sırdır. bize sunulan sadece dış kabukta kullanılan temel materyaldir. bunu da bize, biz bu kaskı fiberglass, carbon fiber, policarbondan yaptık şeklinde özetlerler. dolayısı ile şu markanın şu kaskı tam olarak şu bileşenlerle kesinlikle tepkimeye girmez diyecek bir donemiz elimizde bulunmuyor. bu sebeple de piyasada kask boyası diye bir ürün yoktur. o model kaskta hangi bileşenlerinlerin gerçek anlamda zarar vermeyeceğini sadece üretici bilebilir.

boya konusunda öncelikle edilecek 2 nokta vardır. bunların ilki boyanın, diğeri boyanın seyreltilmesinde kullanılanılan incelticinin kimyasal yapılarıdır. eğer inceltici su ise boyamız su bazlı olarak adlandırılacak ve işimiz biraz kolaylaşacaktır. çünkü dış kabukla reaksiyon oluşturmayacaktır. ama emin olamadığımız bir nokta daha kalıyor geriye. o da su ile inceltilen esas boyanın kimyasal yapısı. bu acaba dış kabul bileşenleri ile reaksiyon gösterecek mi?

eğer sprey boya kullanacaksak 3. bir noktamız daha oluyor o da itici gazın yapısı. saf hava kullanıldıysa bu konuda sorun yok.

astarlama yapacaksak (ki yapmalıyız astarsız boya genellikle bir şeye benzemez) 4. bir noktamız daha oluyor. astar da kaskın dış kabuk bileşenleri ile reaksiyon göstermemeli.

mesela yumurta örneği ile yola çıkalım. tavuk yumurtasını soymadan, kırmadan sirkede yeterli süre bekletirsek, kabuğu jelibon şekeri gibi yumuşacık olacaktır. eskiden darbeye sert bir mukavemet gösteren bu kabuk bu işlemden sonra aynı başarıyı kesinlikle gösteremeyecektir. şimdi ise elimize yeni bir yumurta alalım ve üzerine sirkeyi fıs fıs yardımıyla veya bir bezle sürüp bir kaç on dakika bekletelim. sonrasında eğer kurumadı, kabuk tarafından emilmediyse sirkeyi kuru temiz bir bez ile silelim. burada yaptığımız aslında yumurta kabuğunu, tamamen yumuşamasını sebep olmayacak kadar doz sirke ve süre temas miktarıyla bir arada bulundurmaktır. bu durumdaki kabuk yumuşamamış ama sertliğinden, sağlamlığından ödün vermiş durumdadır.

ben kask boyama işlemini bu yumurta örneğindeki sirke fıs fıslama aşamasına benzetiyorum. az miktarda boyayı sürüyoruz ve kısa bir süre sonra kuruyor. yani kabuk yapısının aşırı şekilde bozulmasına sebep olacak ölçüde etki göstermiyor. ancak yinede mukavemetten feragat etmiş oluyoruz.

ciddi üreticiler bu işe nasıl hallediyor peki. kask kabuğunda kullandığı gizli reçetenin bütün bileşenlerini bildiği için buna uygun boya üretiyor veya ürettiriyor. taşeron veya kendi üretim bandından çıkan bu boyayı her boya üretim sezonuna göre kask kabuk reçetesindeki bileşenlerle tepkime testine sokuyor. eğer tasarlandığı gibi tepkime yoksa yola devam. tepkime varsa boya taşeron üretimse geri iade. kendi üretimleri ise ıskarta elden çıkarma veya imha prosedürlerine göre işlem yapmaktalar.
    cihan1903 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)