Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İlk direksiyon sınavından kalanlar için "Direksiyon Sınav Ücreti"

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    <<yeni sahibine hayırlı olsun>>TVS Apache RTR 150
    arkadaşlar herkese selam....

ilk direksiyon sınavından geçemeyen adayların girdiği ikinci ve üçüncü sınavlar için istenen bu sınav ücreti ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum.... sürücü kursları kendi kendilerine bir tarife belirlemişler ve ağız birliği içerisinde haksız kazançlar sağlamaktalar...

E sınıfı ehliyet sahibi ve ayağından rahatsız babam için günlük işlerinde kullanmak üzere bir atv almayı düşünüyoruz.... bildiğiniz gibi başka sınıfta sürücü belgesi olan adaylar sadece direksiyon sınavına girerek ehliyet alıyor... babama alacağımız A2 ehliyet için yazıldığımız kurs hiçbir eğitim vermeden, scooter motosiklet ile sadece 2 tur attırarak sınava soktu... babam ilk direksiyon sınavından geçemedi... ikinci sınavdan önce 10 ar dakikadan üç kere daha EĞİTİM!! verdiler ve babam yine başarılı olamadı... en sonunda 3. sınava girerken vermeleri gereken asıl direksiyon eğitimini verdiler.... yani toplamda 3 4 gün çalıştı scooter motorla ama kaldığı iki sınav için direksiyon sınav ücreti adı altında sınav başına 90 TL olmak üzere 180 TL para istediler... bu esnada babam 3. sınavda başarılı oldu ve sertifikayı almaya gitmeden önce bölge milli eğitim müdürlüğüne giderek bu paradan bahsettim.... bölge milli eğitimdeki şef sürücü kursunu arayarak neye karşılık bu parayı istediğini sordu sürücü kursu sahibine... özel direksiyon eğitim ücreti dediler... cart dediler... curt dediler... neticede arkadaşlar 100 TL ye indiler... parayı ödedik dosyamızı aldık ama hala tatmin olamadım çünkü yasal direksiyon sınav ücretinin kaç TL olduğunu ne milli eğitimdekiler ne de bir başkası söylemiyor... hatta ilk görüştüğüm meb memuru herkes ödüyor siz de ödeyiverin ne olacak dedi... yasal kaç para diyorum cevap yok kimsede... şikayet ve soru dilekçemi içeren maili ilk fırsatta m.e.b 'e yollayacağım.... sizlere de tavsiyem bu paraları ödemeyin... adamlar bu paranın hakları olduğuna o kadar inanmış ki çoluğumun çocuğumun hakkını kesiyorsunuz dediler... bi dünya evrak işi yaptık sizin için dediler... işiniz bu onun için size kurs parası verdik diyorum o zaten hakkımız diyorlar :D...

dilekçemin sonucunu burada yazacağım....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    sadece direksiyon sınavına girerek nasıl aldı onu merak ettim?bizde B varken A2 almak için motor sınavına boşunamı girdik?
    ilk sınavdan bende kaldım (bilerek bıraktılar) ama bu kadar bi mebla ödediğimi hatırlamıyorum.5 yıl geçti normaldir,ama almaları saçma gerçekten...

Motosikleti
    <<yeni sahibine hayırlı olsun>>TVS Apache RTR 150
    Alıntı ozrace adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sadece direksiyon sınavına girerek nasıl aldı onu merak ettim?bizde B varken A2 almak için motor sınavına boşunamı girdik?
    ilk sınavdan bende kaldım (bilerek bıraktılar) ama bu kadar bi mebla ödediğimi hatırlamıyorum.5 yıl geçti normaldir,ama almaları saçma gerçekten...
    sistemi değiştirmişler... ben de A2 yi yeni aldım, ben de yazılı sınava girmedim... yazılı sınava ilk defa ehliyet alacak olanlar bir kere girecekmiş daha sonraki sınıf değişikliklerinde yazılı sınav yerine güvenli sürüş eğitimi alacaklarmış....

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:45 ----------

Alıntı ozrace adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani bilerek bırakma işine birşey diyemem ortada bu kadar para varken... komisyondaki hocalarla ağız birliği yapıp haksız kazanç elde edilebilir tabii ki... kimseyi suçlamak istemem ve mutlaka büyük çoğunluk bu işi hakkıyla yapmaktadır ama işin içine para girince her şey olabilir... daha çok yolumuz var medeniyete bence...

şimdi nasıldır bilmiyorum ama amerikada 3 4 yıl önce bir günde ehliyet veriliyordu sadece 45 dolara.... DMV diye bi kurum var.... bizdeki şoförler odasi ile trafik büro amirliği karışımı bir yer büyük ihtimalle.... oraya başvurup 15 dolar verip hemen bilgisayar üzerinden rastgele 50 soruluk bir sınav yapılıyordu... sınavı geçen adaya randevu verilip belirlenen saatte bir araba ile orada olması söyleniyordu... 15 dolar direksiyon sınavı için ücret ödenip geçildiği takdirde 15 dolar da belge parasıyla ehliyet alınabiliyordu... adamlar senin temel bilgilerine ve arabayı nasıl kullandığına bakıyorlar... bizdeki gibi platin meme yapar, ayna dişli, krank mili falan yok... trafikteki temel olaylara hakim olmanız ve en önemlisi direksiyon sınavından geçmek için mükemmel olmanız yeterli...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)