Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tam sentetik yağ kullanmayın - EBC Balata

Motovento
    REKLAM ALANI
    Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Honda NX250 için debriyaj balatası araştırırken EBC sitesinden CK serisi 1190 kodlu (CK1190) balata modelinin uygun olduğunu gördüm. Bu CK serisi EBC markasının standart olarak belirttiği bir model. Bir de DRC, DRCF, SRK, Carbon Fiber MX ve Street Racer Clutch gibi daha farklı, performansa yönelik modelleri var.

Nette fiyat araştırması yaparken şu sayfada bir açıklamaya takıldım ; http://www.jpcycles.com/product/ZZ28618

Desc. en son maddesinde "Not for use with full synthetic oil" diye belirtilmiş

Hemen EBC resmi sayfasına girip CK serisi debrayaj açıklamalarına vs, baktım; http://ebcbrakes.com/product/standard-ck-series/

Burada tam sentetik yağlar hakkında bir uyarı yada bilgi göremedim. Ben de EBC'ye mail attım. "Tam sentetik yağ kullanmanın bir zararı olablir mi, neden böyle bir uyarıda bulunmuşlar?" diye.

İşte gelen cevap:

"We find that fully synthetic oils can cause our clutch plates to slip during use – we only recommend a semi synthetic type oil at the most, Thank you, Jon Wright."

Lihtenşıtayn dilinde çeviri yaptığımız da
    "Kullanım sırasında tam sentetik yağların balatarrımızda kaymaya sebep olduğunu gördük - en fazla yarı sentetik yağ öneriyoruz. Teşekkürler, Can Haklı !" dediğini anladım.

İşin garip tarafı ben motoru aldığımdan beri Mobil 15-50 tam sentetik yağ kullanıyorum ve özellikle yokuş yukarı kalkış ve yarım debriyaj olmak üzere kaçırmalar ve saçmalamalar oluyordu. 10.000 km den sonra bu durum daha çok dikkatimi çekti. Ben de çin malı işte, kalitesiz debriyaj flan diye düşünüyordum. Sanırım motoruma ve motorum parçalarına birkez daha haksızlık etmişim

Kaş yapalım derken göz çıkartıyormuşuz biraz biraz. Tam sentetik olsun, motorumuza daha iyi baksın, uzun ömürlü olsun derken debriyaja zarar veriyormuşuz... Paylaşayım dedim. Tabi bu arada bu açıklamayı yapmak zorunda olan ama yapmayan EBC yi de kınamadan geçemiycem.

Bu gelen cevabın CK serisi balatalar için olduğu hatırlatayım. Diğer modeller için bir bilgi yok elimde...
    abeciMotoru, cemolos, buberk ve 7 diğerleri bunu beğendiler..
    #sürenadam

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bulent78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Len Can Hakli, Haklini alirim deseydinnn Mantikli tabii, ama genel olarak full sentetik kullanan racingler icin falan urettikleri balatalarda kaymaya sebep olmasi sacma olmaz mi acebag ? Onlara urettikleri balatalar sentetik yaga uygun olmali diye dusunuyorum.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Yamaha kullanım klavuzlarında da " belirtilenden daha kaliteli yağ kullanmayın" diye yazar. Debriyaj kaçırmasın diye.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    NX e debriyaj balatasımı arıyorsun ?...
    Ne zaman NX lendin ?...

Zaten NX lerde tam sentetik kullanılmaz...
    Hem motora zararı var hem de balatanı kaydırır....
    Bunlar normal olası şeyler.....

Ayrıcana NX in balatasını bitiren kişi yi de kınamadan edemeyecem....

Sana yağ tavsiye edeyim istersen....

Mobil Extra 4T semi Sentetic ........
    En uygun yağ bu....
    Şahsen yıllardır bunu kullanıyorum....
    Memnunum...

Ayrıcana ekleme yapayım sana....
    Motosikletlerde düşük cc li, devir bakımından az , olanlarda full sentetik kullanılmaz....
    Hiç bir fayda sağlamayacağı gibi zararıda olur..
    Debriyaj kaçırmasından tut, motor aşınmalarına kadar ....
    Sıfır modellerde ilk kullanım olan rodaj döneminde kullanılması gerekir...
    Onun harici kesinlikle kullanılmaz....

flame - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt-09,Derbi Gpr 125 Nude
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne zaman NX lendin ?...

En uygun yağ bu....
    Memnunum...

Motosikletlerde düşük cc li, devir bakımından az , olanlarda full sentetik kullanılmaz....
    Öyle güzel anlatmışsınız ki.Supersportlarda veya spor naked gibi aşırı devirli makinelerde tam sentetik kullanıyoruz.Fakat sürekli devirli kullanılmayı seven bu arkadaşları 5000rpm üzerine çıkarmazsak motorun ömrünü yiyoruz.Sebep yağ pompasının çalışma prensibi ve tam sentetik yağların belli derecelerde işlerini daha iyiyapmaları.Aman dikkat.Sürekli redline a yakın gitmek ne kadar zararlıysa düşük devir kullanmakda o kadar zararlıdır...
    Yamaha Mt09 dıştan modifiyeli içten şimdilik stock :p --------Derbi Gpr 125 Nude,Gianelli Perfomance Exhaust,Athena Air Filter-------- 0(rh)+ (Italian)

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı Bulent78 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Len Can Hakli, Haklini alirim deseydinnn Mantikli tabii, ama genel olarak full sentetik kullanan racingler icin falan urettikleri balatalarda kaymaya sebep olmasi sacma olmaz mi acebag ? Onlara urettikleri balatalar sentetik yaga uygun olmali diye dusunuyorum.
    Bülentcim yazmıştım zaten, tekrar belirteyim
    " Bu CK serisi EBC markasının standart olarak belirttiği bir model. Bir de DRC, DRCF, SRK, Carbon Fiber MX ve Street Racer Clutch gibi daha farklı, performansa yönelik modelleri var.
    .....
    Bu gelen cevabın CK serisi balatalar için olduğu hatırlatayım. Diğer modeller için bir bilgi yok elimde..."

demiştim. Ben de senin gibi düşünüyorum.

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yamaha kullanım klavuzlarında da " belirtilenden daha kaliteli yağ kullanmayın" diye yazar. Debriyaj kaçırmasın diye.
    Kullanım kitapçığında o uyarının ardından debrayaj kaçırmasın diye yazıyor mu? Yoksa sizin çıkarımınız mı ? Yani sonuç olarak debriyaj kaçırmasın diye yazdığını anladık ama başka sebepleri de varmı, yani yamaha'nın bu konuda bir açıklaması var mı yoksa sadece "....kullanmayın" diyip bırakıyor mu? merak işte,,,

Bir de hangi yamaha modeli bu? Önerilen yağ nedir ??

Ne zaman NX lendin ?...

En uygun yağ bu....
    Memnunum...

Bir atasözü vardır, "bir NX balatası bitirenin öteki tarafta yatacak yeri yoktur!!" diye NX balatası aramak için NX sahibi olmak gerekmiyormuş, geçen gün bunu öğrendim, benim motora da uyuyormuş o debriyaj

Gelelim şimdi diğer yazdıklarına Alp üstad;

1- Debriyaj kaçırması normal bişey demişsin tam sentetik kullanımında. Bunu nereden öğrendiniz mesela, cidden merak ettim. Ben yazılı-güvenilir bir kaynak ilk defa gördüm. Daha önce ş.efsanesi diye düşünüyordum, kaale almıyordum...

2- Tam sentetik bir yağın motora nasıl bir yamuğu-zararı olabilir ?? Bunu açıklayabilirsen yeni balataların benden Şunu da ekleyeyim ayrıca, küçük ccler genelde daha rahat yüksek devir çevirebilirler, küçük piston sebebiyle yatkındırlar... Ve örnek olarak benim motor 9.000 de kırmızıya giriyor, CBR250 de aşağı değil bundan, yanlış olmasın duke200 12.000 gibi bir devirde kırmızıya giriyor. En basitinden yanlış bilmiyorsam YBR bile 8.000 çevirebiliyor galiba.

Bu değerler 4silindirli motorlar dışındaki tüm büyük cc'lerin ulaştığı değerleri yakalıyor yada geçiyor. Tamam çok güç üretmiyorlar yada ısınmıyorlar belki ama devir olarak küçük cc'ler genelde yüksek değerlere ulaşırlar. Bu durumda sallıyorum ER6 için yada KTM 990 yada TDM900 için de tam sentetik kullanımı zararlı o zaman (çünkü benim kadar devir çevirebiliyor bu aletler de).

3- Bir de 0 motorda neden rodaj döneminde kullanılır? Rodaj döneminde "rodaj yağı" dedikleri fabrika çıkışında koyulan (piyasada nadiren bulunan) bir yağ kullanılmıyor mu ? Ben öyle biliyordum, fabrika farklı bir yağ koyuyor rodaj için diye biliyordum. Öyle olmasa bile neden sadece rodaj döneminde tam sentetik kullanılır?

Dikkat ettiysen bolca neden diye sordum O yüzden bu kısımlara nedenlerini açıkayarak cevap verebilirsen sevinirim, öğrenmiş olurum
    #sürenadam

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster

1- Debriyaj kaçırması normal bişey demişsin tam sentetik kullanımında. Bunu nereden öğrendiniz mesela, cidden merak ettim. Ben yazılı-güvenilir bir kaynak ilk defa gördüm. Daha önce ş.efsanesi diye düşünüyordum, kaale almıyordum...
    Yağlar
    1. Tam sentetik
    2 yarı sentetik
    3- mineral yağ olmak üzere bölümlere ayrılır...

Küçük CC lerdeki debriyaj kavramasının gücü 600 lük makineye göre daha az olacağından ,
    Sentetik yağın inceliği , vizkozitesi daha fazla olacağından ,
    Velhasıl kelam balatalar fazla sıkı yapışamadığından, ve yağın kaydırıcılığı falza olduğundan kaydırması normaldir...

Nerden öğrendim ?....
    Deneme yoluyla... Zamanında Mz binicisi olarak her bi haltı denedik ...

2- Tam sentetik bir yağın motora nasıl bir yamuğu-zararı olabilir ?? Bunu açıklayabilirsen yeni balataların benden Şunu da ekleyeyim ayrıca, küçük ccler genelde daha rahat yüksek devir çevirebilirler, küçük piston sebebiyle yatkındırlar... Ve örnek olarak benim motor 9.000 de kırmızıya giriyor, CBR250 de aşağı değil bundan, yanlış olmasın duke200 12.000 gibi bir devirde kırmızıya giriyor. En basitinden yanlış bilmiyorsam YBR bile 8.000 çevirebiliyor galiba.

Bu değerler 4silindirli motorlar dışındaki tüm büyük cc'lerin ulaştığı değerleri yakalıyor yada geçiyor. Tamam çok güç üretmiyorlar yada ısınmıyorlar belki ama devir olarak küçük cc'ler genelde yüksek değerlere ulaşırlar. Bu durumda sallıyorum ER6 için yada KTM 990 yada TDM900 için de tam sentetik kullanımı zararlı o zaman (çünkü benim kadar devir çevirebiliyor bu aletler de).
    Şöyle açıklayım....
    Tam sentetik bir yağın vizkozitesi diğerlerine göre fazladır...
    Piston içinde yağın sürekli çalışması nı ele alırsak ,
    Isıdan daha da incelen yağ çaılşan parçaların üzerinde tutunma yapamamasından sürtünmeye bağlı korozyona maruz kalırlar...
    Genelde koruyucu yağ denilen maddelerle bu yağın tutunurluğu artırılır...
    Ama genelde pek dikkat etmez motor sürücüleri...
    Koyar tam sentetiği basar geçer...

Yüksek CC li motorlarda Tam sentetik tercih edilmesinin sebebi yağ pompasının daha fazla yağ pompalayabilmesini sağlayabilmek,
    Ayrıca yüksek güce bağlı oluşan ISI dan daha az etkilenmesini sağlamak,
    Sürtünmeyi en aza indirebilmek....

Şimdi diiceksin ki bizim motorlarda neden böyle olmuyor ?....
    Kendi motorunla şehir içinde kaç kere RED LİNE giriyorsun ?...
    Veya kaç kere dibine kadar sıka sıka vites değiştiriyorsun ?...
    Limitleri kaç kere zorluyorsun ?....
    Ayrıca senin motora koyarsan vitesi belki 1 e atarsın ama 2 ye atarken bayağı zorlanırsın...
    Belki ayağın kuvvetlidir ama geçişler sert olur...

İşin özü herkes çapını bilecek aga....
    YBR ye tam sentetik yağ koymak onu bir fazer hissettirmez...
    Gereksiz olur...

Er6 için TDM için Tabiiki zararlı olur....
    Hem tarzları , hem yapıları itibarıyla yarı sentetik daha uygundur...

3- Bir de 0 motorda neden rodaj döneminde kullanılır? Rodaj döneminde "rodaj yağı" dedikleri fabrika çıkışında koyulan (piyasada nadiren bulunan) bir yağ kullanılmıyor mu ? Ben öyle biliyordum, fabrika farklı bir yağ koyuyor rodaj için diye biliyordum. Öyle olmasa bile neden sadece rodaj döneminde tam sentetik kullanılır?

Dikkat ettiysen bolca neden diye sordum O yüzden bu kısımlara nedenlerini açıkayarak cevap verebilirsen sevinirim, öğrenmiş olurum
    Sıfır motora konulan tam sentetik yağlar daha önce dediğim gibi vizkozitesi farklı olduğundan, ince olduğundan ,
    alışma dönemindeki parçaların kolayca çalışmasını sağlamak,
    Motorun çalılırken alışma dönemindeki parçalardan dökülen partiküllerin daha hızlı yağ filtresine taşınmasını sağlamak,
    Kısacası alışmayı kolay yapabilmesini sağlamak....

Zaten şimdiki motorlar fabrikasyon alışmış çıktığından rodaj dönemi diye bişey kalmadı....
    Ama çok dikkat ettiğim bir şey daha söyleyim...
    3-4 kere sıfır makina aldım...
    ve ilk yağını 100 km olmadan yarı sentetikle değiştirdim...
    her birine ortalama 400000 km binip hiçsir sorun, şıkırtı , takırtı yaşamadan sattım...
    ve sattığım kişilerden de hala bir tıkırtı takırtı yok...
    dockerengin bunu beğendi.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    ilk kısmı anladım , OK

2.kısımda 4 silindirliler ile benim motor arasında bir mantık farkı göremedim. Yani tam sentetik yağın 4silindirlilere sağladığı faydalardan bahsetmişsin, o faydalardan bütün motorlar yararlanabilir bence. Kısacası motor'a neden zarar verdiğini çözemedim. Eğer ısındıkça YBR motorunda tutunamıyorsa bu yağ R600RR motorunda hiç tutunamaz ??

Benim motoru çok da sakin kullanmıyorum ben zaten. Motor ısındıktan sonra, redline'a sokmadan yüksek devirde vites değiştiriyor ve tempolu sürüş yapıyorum sık sık. Zaten alet ahım şahım gitmiyor, ş.içinde felan baya ortanın üstünde kullanıyorum motoru. Ama ısındıktan sonra.

3.kısım ise mantıklı geldi tamam. Ama madem öyle niye kendi motorlarına ilk 100km sonun da tam değil de yarı sentetik koydun ??

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA

Kullanım kitapçığında o uyarının ardından debrayaj kaçırmasın diye yazıyor mu? Yoksa sizin çıkarımınız mı ? Yani sonuç olarak debriyaj kaçırmasın diye yazdığını anladık ama başka sebepleri de varmı, yani yamaha'nın bu konuda bir açıklaması var mı yoksa sadece "....kullanmayın" diyip bırakıyor mu? merak işte,,,

Bir de hangi yamaha modeli bu? Önerilen yağ nedir ??
    Yamaha MT-03 kullanıcı el kitabından aynen kopyalayıp yapıştırdım:

• Debriyaj kaymasın önlemek
    için (motor yağı debriyajı da
    yağlamaktadır) herhangi bir
    kimyasal eklemeyin. Dizel
    özellikli "CD" yağları ya da belirtilenden
    daha yüksek kalitedeki
    yağları kullanmayın. Ayrıca
    "ENERGY CONSERVING II"
    veya daha yüksek numaralı
    etikete sahip yağ kullanmayın.

Motor yaðý :
    Tipi:
    SAE10W30 veya SAE10W40 veya
    SAE15W40 veya SAE20W40 veya
    SAE20W50
    Tavsiye edilen motor yaðý sýnýfý:
    API service SE, SF, SG veya daha yüksek
    tip
    Syanur bunu beğendi.

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    ilk kısmı anladım , OK

2.kısımda 4 silindirliler ile benim motor arasında bir mantık farkı göremedim. Yani tam sentetik yağın 4silindirlilere sağladığı faydalardan bahsetmişsin, o faydalardan bütün motorlar yararlanabilir bence. Kısacası motor'a neden zarar verdiğini çözemedim. Eğer ısındıkça YBR motorunda tutunamıyorsa bu yağ R600RR motorunda hiç tutunamaz ??

Benim motoru çok da sakin kullanmıyorum ben zaten. Motor ısındıktan sonra, redline'a sokmadan yüksek devirde vites değiştiriyor ve tempolu sürüş yapıyorum sık sık. Zaten alet ahım şahım gitmiyor, ş.içinde felan baya ortanın üstünde kullanıyorum motoru. Ama ısındıktan sonra.

3.kısım ise mantıklı geldi tamam. Ama madem öyle niye kendi motorlarına ilk 100km sonun da tam değil de yarı sentetik koydun ??
    İyi de zaten açıklamıştım senin motorunda tutunmamasının sebebini...
    Senin motorunun debriyaj balatasının çalışma sertliğiyle RR balatasının çalışma sertliği aynı değil...
    Yayları en az 5 kat daha sert...
    Ve genelde yüksek devirle kullanılan , ani hızlanmalar yapan motorlar bunlar...
    Frende de aşırı kompresöre binen motorlar...
    Seninki daha yumuşak olduğundan kaydırması normaldir...

Kendi motorumda Aşırı agresif kullanan biri değildim....
    Fazer ve Er5 te kullandım....
    Tam sentetikte gelen tıkırtı şıkırtı yarı sentetikte gelmiyordu...
    Vites geçişleri de kolay ve yumuşak tı.....

Ha birde daha önceden verdiğim yağ markasının büyük etkisi var....
    ortalama 5-6 binde değiştirdiğim yağ çok aşırı yıpranmazdı....
    Kararma ve sakızlaşma yapmazdı....

Belki psikolojik olarakta bana güven veriyordu açıkçası...

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Mobil candır Bakalım bende bişeyler ayarlıycam bundan sonra.

Krubuz, teşekkür ederim, kodlar ve değerler önemliymiş demekki. En azından Yamaha öyle söylüyor

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    İşin aslı, tam sentetik yağlar çok iyiler. Metali korumak için ellerinden geleni yapıyorlar :D

Ben bi ara bp ve mobil'in yarı sentetik yağlarını kullanmıştım. Sonra castrol tam sentetik kullanmaya başladım. Motor çok daha yumuşak ve sessiz olmuştu.
    En son da motul aldım. Titreşim epey azaldı ve oldukça yumuşak çalışıyodu. Bence motordan motora da farkediyor bu yağ olayı.

Debriyajlar için genelde yüksek performanlsı yay kitleri satıyorlar sanırım emin olmamakla birlikte..

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Mobil candır Bakalım bende bişeyler ayarlıycam bundan sonra.

Krubuz, teşekkür ederim, kodlar ve değerler önemliymiş demekki. En azından Yamaha öyle söylüyor
    Mobil Extra 4T SemiSentetic....
    Üzerinde motosiklet resmi olanı alacaksın....
    Araba için olanı kalıngelir...

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alın benim gibi Ducati, debriyaj az yağlandı çok yağlandı kaçırdı diye düşünmeyin

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alın benim gibi Ducati, debriyaj az yağlandı çok yağlandı kaçırdı diye düşünmeyin
    eee..Para var huzur var.....
    Kroyum amma para bende diyorsun....

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    no wet debriyaj no problem

forever motul..

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    eee..Para var huzur var.....
    Kroyum amma para bende diyorsun....
    Yok be abi ne parası, satıyoruz zaten parasızlıktan
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alem al-sat cı olmuş, haberimiz yok,,,

Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok be abi ne parası, satıyoruz zaten parasızlıktan
    Paran yok kavağa niye çıkıyon....
    Ne işin var dukatiyle mukatiyle...
    Al bi mobilet...

forewer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZZ-R1200
    Alıntı flame adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle güzel anlatmışsınız ki.Supersportlarda veya spor naked gibi aşırı devirli makinelerde tam sentetik kullanıyoruz.Fakat sürekli devirli kullanılmayı seven bu arkadaşları 5000rpm üzerine çıkarmazsak motorun ömrünü yiyoruz.Sebep yağ pompasının çalışma prensibi ve tam sentetik yağların belli derecelerde işlerini daha iyiyapmaları.Aman dikkat.Sürekli redline a yakın gitmek ne kadar zararlıysa düşük devir kullanmakda o kadar zararlıdır...
    Kesinlikle katılmıyorum, ne kadar devir o kadar o kadar ısı, o kadar sürtünme, o kadar zarar o kadar aşınma.
    '92 ZZ-R250, '06 ZZ-R600, '05 ZZ-R1200

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)