Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Direksiyon sınav ücreti Yasal değil lütfen dikkat ediniz.

Motovento
    REKLAM ALANI
    dogrusukru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf 250cc +toyota yaris
    Selamün aleyküm arkadaşlar.Öğretmenim ve ehliyet sınavlarında görev alıyorum.Dikkat çekmek istediğim bir nokta var.

Forumda konular görüyorum bazen,direksiyon sınav ücreti 70-60-80 tl yatırdım gibi. Ehliyet için sadece yazılı sınava para yatırmak gerekiyor. Bankalar aracılığıyla bunu gerçekleştiriyoruz.

Kurslar vatandaşı soymak için "Direksiyon sınav ücreti" adı altında çeşitli miktarlar talep ediyor. Evet böyle bir ücret var ama sanıldığı gibi değil 20-30tl civarında mebe yatırılıyor

Burası önemli bu ücreti kursun kendisi yatırması gerekiyor.Yani sizin kurs ödediğiniz para içerisinden yatırması gerekiyor.

Sizden direksiyon sınav ücreti isteyen kursa vermeniz gereken cevap:" Ben elden ödeme yapmak istemiyorum lütfen hesap numarası verir misiniz?" Hesap numarası veremeyeceklerdir.

İlginiz için teşekkürler.
    yasin.33, Canskycyy, mitmuallim ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bilgiler icin tesekkurler. Bende zamaninda sadece yazili sinava para odemistim. Eger direksiyondan kalirsannodeyecektim para ekstra
    dogrusukru bunu beğendi.

BerKToprak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HİLTİ
    BEN GEÇEN HAFTA 50 TL VERDİM EHLİYET SINIFI YÜKSELTMEK İÇİN VE SADECE DİREKSİYON SINAVINA GİRDİM. DOLANDIRILDIKMI?

bordo990 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS APACHE RTR 150
    ya bugün bende 100 tl verdim.bunu denetleyen bir kurum yok mu şikayet edelim. bu nedir ya ? biz bu paraları çok mu basit kazanıyoruz!!!
    Canskycyy bunu beğendi.

Keşke daha erken açsaydın konuyu hocam bende verdim 100 tl
    Canskycyy bunu beğendi.

cemolos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    apache klanından tvs
    verdik zamanında

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı dogrusukru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamün aleyküm arkadaşlar.Öğretmenim ve ehliyet sınavlarında görev alıyorum.Dikkat çekmek istediğim bir nokta var.

Forumda konular görüyorum bazen,direksiyon sınav ücreti 70-60-80 tl yatırdım gibi. Ehliyet için sadece yazılı sınava para yatırmak gerekiyor. Bankalar aracılığıyla bunu gerçekleştiriyoruz.

Kurslar vatandaşı soymak için "Direksiyon sınav ücreti" adı altında çeşitli miktarlar talep ediyor. Evet böyle bir ücret var ama sanıldığı gibi değil 20-30tl civarında mebe yatırılıyor

Burası önemli bu ücreti kursun kendisi yatırması gerekiyor.Yani sizin kurs ödediğiniz para içerisinden yatırması gerekiyor.

Sizden direksiyon sınav ücreti isteyen kursa vermeniz gereken cevap:" Ben elden ödeme yapmak istemiyorum lütfen hesap numarası verir misiniz?" Hesap numarası veremeyeceklerdir.

Bu forumda gelisim surucu kursunun bu konuda basligi var. İlgili yonetmeligi de yayinlamislar. O ucret yasal. Ayrica o kurs hesap numarasini veriyor. Ben gittim kendi adima bankaya yatirdim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:43 ----------

Usenenler icin link de veriyorum. Milleti yanlis bilginizle bosuna kiskirtmayin!

http://ookgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2013_06/12054215_ynetmelikynerge.pdf

volkanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ford Fiesta 1.5 2013
    eğer verdiğinize dair bir makbuz alabilirseniz
    ücretsiz tüketici hakem heyetine başvuru yaparak paranızı iade alabilirsiniz
    saygılar
    Canskycyy bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı rumelian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu forumda gelisim surucu kursunun bu konuda basligi var. İlgili yonetmeligi de yayinlamislar. O ucret yasal. Ayrica o kurs hesap numarasini veriyor. Ben gittim kendi adima bankaya yatirdim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:43 ----------

Usenenler icin link de veriyorum. Milleti yanlis bilginizle bosuna kiskirtmayin!

http://ookgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosy...elikynerge.pdf

Kimseyi kışkırtmak gibi bir niyetim yok.Ama siz yeterince kışkırmışsınız. Hesap numarasına yatırması gerekeneğer vatandaşsa neden kursalar 80 -100 tl fiyat çekiyor. Burda asıl mevzu kursun ödemesi gereken parayı vatandaştan alması. Bu konuyu okuyanlar daha dikkatli olacaktır. Siz rahat olun.

Kimseyi kışkırtmak gibi bir niyetim yok.Ama siz yeterince kışkırmışsınız. Hesap numarasına yatırması gerekeneğer vatandaşsa neden kursalar 80 -100 tl fiyat çekiyor. Burda asıl mevzu kursun ödemesi gereken parayı vatandaştan alması. Bu konuyu okuyanlar daha dikkatli olacaktır. Siz rahat olun.
    "Kurslar vatandaşı soymak için "Direksiyon sınav ücreti" adı altında çeşitli miktarlar talep ediyor. Evet böyle bir ücret var ama sanıldığı gibi değil 20-30tl civarında mebe yatırılıyor

Sizden direksiyon sınav ücreti isteyen kursa vermeniz gereken cevap:" Ben elden ödeme yapmak istemiyorum lütfen hesap numarası verir misiniz?" Hesap numarası veremeyeceklerdir."

Şu yazdıklarında kışkırtma yok mu? Bilğin yalan yanlış bilgilerle konu açmışssın. Öğretmenim dediğin için insanlar sana inanmış ve dolandırıldık mı diye soruyor...

Halbuki bir eğitimciye yakışan açıklama şudur:

Alıntı Gelişim Sürücü Kursu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar;
    Bilindiği üzere 29/05/2013 tarihinde sürücü kursları yönetmeliği değişti.Daha önceden ehliyeti olupta A2 motosiklet ehliyeti alacaklar artık sadece direksiyon sınavına gireceklerdir.Bu uygulama ile aylarca 5 dk lık bir yazılı sınavı bekleme zorunluluğu ve yatırılan 50 tl yazılı sınav ücreti kaldırıldı.Ehliyet alacak öğrenciler kurslara kayıt olduktan sonra takip eden ilk direksiyon sınavına girecek ve ehliyetlerini alacaklardır.Yine 12/06/2013 tarihinde yürürlüğe giren sınav yönetmeliğinde ise direksiyon sınavına girecek öğrenciler sınav için Milli Eğitim Bakanlığının belirleyeceği hesaba 40 TL yatırması gerekmektedir diyor.Bizim Gelişim Sürücü Kursu olarak yıllardır öğrenicilerin ilk sınava girişlerinde almadığımız,10/15 TL si dışında kurslar tarafından alınan bedelin yasal olmadığından yakındığımız,direksiyon sınav ücreti de artık düzenli hale geldi.27/28 Temmuz ve daha sonrasında yapılacak olan direksiyon sınavlarına katılacak tüm kursiyerler bu sınav için bankaya bu parayı yatırmak zorundadır.Uygulama tüm Türkiye'de yürürlüğe girmiş olup belirtilen 40 tl yi bizzat kursiyerin yatırması gerekmektedir.Dolayısı ile sizden belirtilen bu miktarı yatırmanız istenebilir.Ancak fazlasını yatırmamanızı veya kursa vermemenizi önemle rica eder.
    iyi günler dileriz.
    İlgili yönetmelik için tıklayın
    Yani kursiyer sayısına göre 50 veya 40 TL Kursiyer tarafından milli eğitim hesabına yatırılacak.

Burada uyarılması gereken konu 40 liralık harç parası için öğrencilerden 100 tl isteyen, üçe beşe tamah eden kurslara karşı insanları uyarmaktır.

Edit: Bu kursun açıklamasını güzel bir örnek diye veriyorum.
    BerKToprak bunu beğendi.

Motosikleti
    Ben işini doğru yapan kurslara herhangi bir şey söylediğimi düşünüyorum. Siz işinizi doğru yapıyorsanız ne mutlu. ŞU sitede bir anket açalım bakalım kaç kişi ne kadar kursa direksiyon sınavı parası vermiş. Eğer bu kadar hassassanız bu konuyu sizin açmanız gerekmez miydi.40 liradan fazla vermeyiniz diye?

ufukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco venox

hocam şöyle bir durum var; yazılı sınav harcını bankaya yatırdım. direksiyon sınav harcını aynen bankaya yatırdım. kurstan direksiyon harcını bize verecektiniz toplu olarak m.e.b biz yatırıyoruz dedi.bi 40 tl de kursa verdim, bu bankaya yatırdığım parayı geri alabilme imkanım varmı veya kurs beni katakülliye mi getirdi

Motosikleti
    Alıntı ufukk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam şöyle bir durum var; yazılı sınav harcını bankaya yatırdım. direksiyon sınav harcını aynen bankaya yatırdım. kurstan direksiyon harcını bize verecektiniz toplu olarak m.e.b biz yatırıyoruz dedi.bi 40 tl de kursa verdim, bu bankaya yatırdığım parayı geri alabilme imkanım varmı veya kurs beni katakülliye mi getirdi

Bilmiyorum hocam fakat kursa verdiğiniz parayı geri isteyin bence.

Ben işini doğru yapan kurslara herhangi bir şey söylediğimi düşünüyorum. Siz işinizi doğru yapıyorsanız ne mutlu. ŞU sitede bir anket açalım bakalım kaç kişi ne kadar kursa direksiyon sınavı parası vermiş. Eğer bu kadar hassassanız bu konuyu sizin açmanız gerekmez miydi.40 liradan fazla vermeyiniz diye?
    Hocam (@dogrusukru) , kursla alakam yok. Kursiyerdim. Daha yeni ehliyet aldim. Bur harci odeyen ilk donemin kursiyeriyim. O yuzden bu konudaki bilgimi aktardim. Yanlis anlasilmayayim.

Fazla para veren arkadaslar ellerinde makbuz vs varsa sertifikayi aldiktan sonra ilce milli egitime sikayette bulunun. Emin olun harekete gececeklerdir. Cunku oturdugum ilcede birkac kursun canini yaktilar bu konudan dolayi. Sorusturma falan acildi. O yuzden bende Kadikoy'deki bu kursa gittim.
    Kurslar hem egitim vermiyor, hem de bu tip paralarda uce bese tamah ediyorlar.

Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    benden 80tl para istediler, araştırdım sınava gelen hocaların yevmiyesiymiş ama maddede bunu kurs sahibi yada öğrenci öder gibi bir belirtme yok bende kurs ile kavga ettim ben yönetmeliği okudum 80 değil 40 tl diye, sonra tekrar aradım adamlara dedim meb ve ulaştırma bakanlığına sizi şikayet edecem diyince biz para istemiyoruz falan demeye başlayıp inkar ettiler ded,m android telefonum görüşmelerimizi kaydediyor şikayet edecem falan diye yüklenince siz yatıracaksınız biz para istemiyoruz dediler ziraat bankasına ben kendim 40tl yatırıp götürüp dekontu onlara verdim.

Motosikleti
    Alıntı rumelian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam (@dogrusukru) , kursla alakam yok. Kursiyerdim. Daha yeni ehliyet aldim. Bur harci odeyen ilk donemin kursiyeriyim. O yuzden bu konudaki bilgimi aktardim. Yanlis anlasilmayayim.

Fazla para veren arkadaslar ellerinde makbuz vs varsa sertifikayi aldiktan sonra ilce milli egitime sikayette bulunun. Emin olun harekete gececeklerdir. Cunku oturdugum ilcede birkac kursun canini yaktilar bu konudan dolayi. Sorusturma falan acildi. O yuzden bende Kadikoy'deki bu kursa gittim.
    Kurslar hem egitim vermiyor, hem de bu tip paralarda uce bese tamah ediyorlar.
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim de amacım üçe beşe tamah eden kursların vatandaşı kandırmaması. Yanlış anlaşılma olduysa kusura bakmayınız.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)