Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Zincirinizi Nasıl Temizliyorsunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Xmax 250
    Zincir temizleme ürünleri hakkında yapılmış detaylı bir çalışma.

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=345397

Sonuç: wd-40 ve gazyağı dışındaki ürünler o-ringlere zarar veriyor.Özellikle benzin-mazot gibi ürünler o-ring çapında %11 değişim meydana getiriyor.

redlion999 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ghostrider91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arora Zorro 150-70
    Ne kadar akıllı bi motorcuyum bilmiyorum ama. Hiç temizlemiyorum yağ olarakta Ölü motorlu arabalar için koruyucu yağlar var sıvama yağları diyolar. Çok fazla yapışkan uzun süre zincirde duruyor ve sıçramıyor jantı batırmıyor :D

Motosikleti
    2013 S1000RR Hp4
    Tuz ruhu ile temizliyorum.

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    ufak fırça 1 lt lik pet şişe ve 1 lt benzin birde castrol zincir yağı .

mkaptan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Transalp PD10
    Zincir temizliğimizi videoya çekmiştik
    umarım yardımcı olur
    ufukk, uur52, 17muhammed ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

ufukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco venox
    ilk önce zincir temizleme spreyi kullandım bir tanesini bir sefer kullanabiliyorsunuz pahalıya geliyor, balata spreyi kullandım oda tek seferlik oluyor oda pahalı en son gaz yağında karar kıldım lt 3,5 tl civarında, yarım litre bir seferde çok süper temizliyor sonra kompresörle hava tutuyorum kuruluyorum ilk zincir yağım petrochem diye bir markaydı internetten almıştım 20tl, hiç tavsiye etmem, anormal derecede sıçrıyor, daha sonra yamalube kullandım o da 20-25 tl civarındaydı heralde, bundan gayet memnun kaldım, şimdi motul c2 aldım 40 tl daha kullanmadım ama memnun kalacağımdan eminim

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gaz yagi bulunmuyor, wd40 ile temizledim. Pahali bir cozum.
    Ayrica wd40 dan once dot4 fren yagi ile temizlemeye calistim, hem cok iyi bir cozucu degil hem de temizlik sonrasi basinncli yikama yapmazsaniz, sonradan uzerine siktiginiz zincir yaginin yapismasini engelliyor. iyi bir cozum degil. Zinciriniz pahali ise wd40 veya bulursaniz gaz yagi (bambu mesale yakiti da ayni siniftir). Zinciriniz ucuz ise verin benzini, tineri, senede 4 defa. Her sene 1 zincir degissen 30 lira.

alevx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr-250
    Alıntı rumelian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayrica wd40 dan once dot4 fren yagi ile temizlemeye calistim, hem cok iyi bir cozucu degil hem de temizlik sonrasi basinncli yikama yapmazsaniz, sonradan uzerine siktiginiz zincir yaginin yapismasini engelliyor. iyi bir cozum degil. Zinciriniz pahali ise wd40 veya bulursaniz gaz yagi (bambu mesale yakiti da ayni siniftir). Zinciriniz ucuz ise verin benzini, tineri, senede 4 defa. Her sene 1 zincir degissen 30 lira.
    Kaliteli zincirlerden örnek vere bilirmisin ? marka isim vs

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    gaz yağı ile temizliyorum. bizim burda var

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı alevx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaliteli zincirlerden örnek vere bilirmisin ? marka isim vs
    150 cc motorum olsa mumkun mertebe jpon DİD zinciri kullanirdim.
    Bende apache var ve zinciri 30 lira. 30 liralik zincir uzamasin diye ayda 15 lira harcayamam. Onu ornek vermek istedim.

canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    bimde yağ çözücü var ben eski motorumda 2 3 sefer kullandım.bayada güzel işe yarıyor...başka deneyen varmı acaba...

RruDeBoyY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha r6
    tıkır tıkır ses geliyordu mazotla yıkadım çok uğraştırdı mazotla yapmayı tavsiye etmem gaz yağını denicem bende

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    ben gazyağı ile temizliyorum zincire gazyağını sıkıyorum diş fırçasıyla fırçalıyorum yağlar akmaya başlıyor yere heryerini yaptıktan sonra 15 dk bekliyorum gazyağının uçmasını geldiğime zincir kupkuru oluyor elimi sürüyorum hiç yağ gelmiyor.. zincir için özel bir yağ kullanmıyorum eski motor yağı kullandığım oldu makine yağı kullandığım oldu..

500 km de bir yağlıyorum ve zincirin oringlerinin olduğu kısımları özellikle yağlamaya dikkat ediyorum üstünkörü yaparsanız hiç bir işe yaramaz buda bir dipnot olsun

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    Alıntı rumelian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş hiçmi araştırmıyosun biraz bile baksan o ring li zinciri wd40 la temizlememen gerektiğini bilirsin , bilgi sahibi olmadan lütfen fikir sahibi olmayın.

o-ring li zinciri temizleme sıvılarını yazıyorum 1- GAZ YAĞI 2-MAZOT gaz yağı yoksa mazot ,mazot yoksa temizlemeyin pis kalsın. Mazotta zarar verebilir,ama en minimum düzeydedir hele hele wd40 a göre ...

WD 40 pas sökücüdür ve yağlayıcıdır içinde GÜÇLÜ SOLVENT ler vardır bunlar plastiğin yapısına zarar verir .Bu zarar hareketli aksamlarda veya aktarma organlarında değil ise önemsenmeyecek düzeydedir lakin zincir baklaları arasında ki o-ring ler ise bu zarar zincirin yapısına zarar verecek düzeydedir.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Açılan çoğu başlığı okudum herkes wd40 temizlemek için yanlış plastiğe zarar verir demiş.. Yukarıdaki linkte adam o ringin içindeki plastiği direk wd40 ın içine atıp bekletiyor %1 değişme var sadece.. Adamın deneydeki titizliğini ben genetik labında yapmıyordum..Bundan sonra ver elini WD-40..
    DRagon38 bunu beğendi.

maariz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha TDM 900 2005
    Arkadaşlar,Ipone un zincir temizleme spreyi var.Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok,adam fırçası ucunda mamül üretmiş sadece bu iş için.Bende var,zincire içten dıştan fıslatıyorsun,bu arada bir arkadaşında lastiği çeviriyor.Zincir pırıl pırıl çıkıyor ortaya.Ben alalı 6 ay oldu,1000 km de bir temizliyorum.Arkasından da Motul,PTFE(teflon bazlı) yağ ile yağladın mı konu kapanır.Bu nedir böyle gaz yağı,mazot falan.Yine de siz bilirsiniz.Motorda en önemli olan lastik ve zincir için ucuza kaçmam,kimsenin kaçmasını da öneremem,o zincir yolda atarda janta dolanırsa,gaz yağını pamukla tıkarlar adama
    dreamkiller ve Malatya CBR bunu beğendiler.

rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Ben daha hiç zincir temizlemedim. Kirli olsa ne olacak ki?

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    Alıntı maariz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar,Ipone un zincir temizleme spreyi var.Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek yok,adam fırçası ucunda mamül üretmiş sadece bu iş için.Bende var,zincire içten dıştan fıslatıyorsun,bu arada bir arkadaşında lastiği çeviriyor.Zincir pırıl pırıl çıkıyor ortaya.Ben alalı 6 ay oldu,1000 km de bir temizliyorum.Arkasından da Motul,PTFE(teflon bazlı) yağ ile yağladın mı konu kapanır.Bu nedir böyle gaz yağı,mazot falan.Yine de siz bilirsiniz.Motorda en önemli olan lastik ve zincir için ucuza kaçmam,kimsenin kaçmasını da öneremem,o zincir yolda atarda janta dolanırsa,gaz yağını pamukla tıkarlar adama
    amerikayı yeniden keşfetmiyoruz motorun kendi kullanım kitabı okunursa çoğunda zincir temizliği için KEROSEN kullanın yazar.Buda gaz yağının biraz daha gelişmişidir aşağı yukarı GAZYAĞINA denktir.
    Yani gaz yağını pamuga batırıp kimse bitarafımıza tıkmaz rahat ol.

Motosikleti
    Xmax 250
    Alıntı gursus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş hiçmi araştırmıyosun biraz bile baksan o ring li zinciri wd40 la temizlememen gerektiğini bilirsin , bilgi sahibi olmadan lütfen fikir sahibi olmayın.

Arkadaşa bunları söylemeden önce linke tıklayıp bir baksaydın sonuçlara keşke.

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Alıntı rs_guven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben daha hiç zincir temizlemedim. Kirli olsa ne olacak ki?
    Esprisi zincirin ömrü kısalıyormuş temizlemeyince. Xring'li zincir alıp da 30 bin kilometreyi hiç temizlemeden tamamlayanlar da var aslında şart değil illa ki.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)