Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

İlk motor kazam :)

Motovento
    REKLAM ALANI
    buberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Varadero
    Bu kazadan almamız gerekenler:
    Alıntı zeytinezmesi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu ufak kaza bana o kadar çok şey öğrettiki....
    korumalar candır çok önemli ne olursa olsun ne kadar kısa mesafe olursa olsun ne kadar sıcak olursa olsun çıkarmayın ve ben eldiveni takmıyordum her şeyi takın tam korumalı. biri eksik olmasın.
    dalgınken motora binmek tehlikeli
    dolar 10 lirayı geçecekmiş.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    Alıntı nietzsche adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne alakası var anlamadım.

adam gibi kullanmayı öğren ve öyle trafiğe çık. trafiğe çıkıp düşe kalka öğrenirim diye bi mantık mı var? daha motora hakim olmadan, nasıl frenleme yapılır, nasıl dönülür, nasıl binilir inilir bilmeden trafiğe atlamanın anlamı ne?

kapalı alanda birçok şeyi öğrenirsin ve bunlar trafikte işini çok kolaylaştırır.

genelde 2. seviye eğitimlerde öğretilir sert frenleme konusu. arkadaş bunu bilseydi bu kazayı belki de hiç yaşamayacaktı.

umarım şansın yaver gider de öğrenirken her düştüğünde kalkabilirsin dostum.

başkalarının sebep olduğu kazalar yürürken de olabilir.
    ben trafiğe çıkıp düşe kalka öğrenirim diye bir şey söylemedim motosiklet i kullanıyorsan düşeceksin dedim. düşmeyi de bilmel gerekir dedim. iyi oku
    KaPTaNHaSaN bunu beğendi.

Geçmiş olsun kardeşim Allah beterinden korusun...Kaza işte oluyo anlamıyosun bile anlık bişey..En ufak bile olsa tekrarını yaşamaman dileğiyle.Kazasız belasız hayırlı günler herkese...
    zeytinezmesi bunu beğendi.

bpk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Büyük geçmiş olsun dostum. Bende bir sene önce yolda şeridimde giderkene birden tekerleğim patlamıştı aynı şekilde benim de korumalarım tamdı ve gerçekten korumaların varken motor sanıldığı kadar tehlikeli değil Seninkinden tek fark ben bariyerlere bindirdim motorum pert oldu :/ O gün bugündür hasretim..

Re!S*33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Az kaldı alacak :)
    geçmiş olsun ilk ve son olur. bu arada lastikleri değiştirmeni öneririm eğer üstündekiler orjinalse

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    frenleme için ben de polo gibi düşünürdüm. fakat eğitimde böyle olmadığını öğrendim.
    arka teker bir defa kitlendimi artık bırakılmaz. o tekeri ya hiç kilitlemeyeceksiniz, yada kilitlediyseniz bir daha bırakmayacaksınız. arka teker kilitlendiği zaman motorun arkası sağa yada sola gitmeye başlıyor. o freni bıraktığınız anda motor tüm dengesini kaybediyor.
    bunun için arka fren kilitlendiğinde asla bırakmayın.

Gelin beni dinleyin ve eğitim alın. pişman olmazsınız.
    eğitim alınması şart elbette, bize eğitim de yazdığım gibi demişlerdi, forumda frenleri ortak kullanman diye yazan çok yok, neyse yazdıklarımı bende ne yazık ki tecrübe etmek zorunda kalmıştım, arka lastik kitlendiği zaman dediğiniz gibi motor sağa sola gidiyor, eğer cesursanız ya da soğuk kanlı iseniz (sürate göre değişir) o an motoru durdurabilirsiniz ya da benim yaptığım gibi motorun dengesini hissederek ama çok çabuk fren pompalamalarıyla olayı atlatırsınız, her fren pompalamasında artık arka fren kilitlenmesi olmaz, artık motor öne doğru yığılır, arkası havalanmak sizi üzerinden atmak ister, bisikletteki gibi arka lastiği kaydıra kaydıra da durmak mümkün olur da o iş de ayrı bir akrobatik iş, motor zaten ağır, kaydırırken yere bırakmak, bırakmayayım derken (malınız kıymetliyse) benim gibi bileğinizi epey incitebilirsiniz ...
    Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir. Ve sevecekse sevilen; O hayat her şeye bedeldir. Özdemir Asaf...

Motosikleti
    2014 FAZER8 ABS
    Alıntı izmir3535 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben trafiğe çıkıp düşe kalka öğrenirim diye bir şey söylemedim motosiklet i kullanıyorsan düşeceksin dedim. düşmeyi de bilmel gerekir dedim. iyi oku
    Bebek yürümeyi düşe kalka öğrenir diyen başkasıydı galiba.

neyse dostum. ya sen yanlış anlattın, ya ben yanlış anladım. uzatmaya gerek yok.

motor bu, tabii ki düşme tehlikemiz her zaman var. Ancak bebeğin yürümeyi öğenmesi gibi birşey değil bu.
    Kararlı olan her şey, şartlara rağmen doğar...

Nietzsche

KaPTaNHaSaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawa Z750
    Kesinlikle katılmıyorum. Bisiklet değil bu. Biz de çocuk değiliz. Yaralarımız ve kırıklarımız artık eskisi gibi çabuk iyileşmiyor.

Düşüp kalkmaya hiç gerek yok. Eğitim ve kapalı alanlar var.
    Bak bir sürü eğitim yazısı var , okumak ile öğrenebilse insanlar staj olmazdı dünyada.. tabikide düşüp kalkacaksınız. Bebeklerin diz kapağı yoktur. Rabbim dizlerini düşmelere korumuştur. Korumalarımız olmadan düşmemek lazım. iki teker bu istediğin eğitimi al her zzaman düşme ihtimalin var. ..
    Motosiklete binmek böyle bir şey..
    insanlar düşer hatta ölürler..
    Geride kalanlar hayata devam ederler. Zaten edemeyen bir daha binmez..
    izmir3535 ve zeytinezmesi bunu beğendiler.
    Beni sevmeyeni ben hiç sevmem. hayat felsefem budur..

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    Bebek yürümeyi düşe kalka öğrenir diyen başkasıydı galiba.

neyse dostum. ya sen yanlış anlattın, ya ben yanlış anladım. uzatmaya gerek yok.

motor bu, tabii ki düşme tehlikemiz her zaman var. Ancak bebeğin yürümeyi öğenmesi gibi birşey değil bu.
    en büyük sensin kardeşim

Motosikleti
    Kawa Z750
    frenleme için ben de polo gibi düşünürdüm. fakat eğitimde böyle olmadığını öğrendim.
    arka teker bir defa kitlendimi artık bırakılmaz. o tekeri ya hiç kilitlemeyeceksiniz, yada kilitlediyseniz bir daha bırakmayacaksınız. arka teker kilitlendiği zaman motorun arkası sağa yada sola gitmeye başlıyor. o freni bıraktığınız anda motor tüm dengesini kaybediyor.
    bunun için arka fren kilitlendiğinde asla bırakmayın.

Gelin beni dinleyin ve eğitim alın. pişman olmazsınız.
    panik anının eğitimi yoktur. İstediğiniz kadar eğitim alın bu sizin ile alakalı bir durum. (progress fren çek önce arka frene bas felan bunları uygulamak öenmlidir ama kaza anı paniği ayrı bir durum. )Abs li,motorlar vardır..

Motosikleti
    2014 FAZER8 ABS
    Alıntı KaPTaNHaSaN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bak bir sürü eğitim yazısı var , okumak ile öğrenebilse insanlar staj olmazdı dünyada.. tabikide düşüp kalkacaksınız. Bebeklerin diz kapağı yoktur. Rabbim dizlerini düşmelere korumuştur. Korumalarımız olmadan düşmemek lazım. iki teker bu istediğin eğitimi al her zzaman düşme ihtimalin var. ..
    Motosiklete binmek böyle bir şey..
    insanlar düşer hatta ölürler..
    Geride kalanlar hayata devam ederler. Zaten edemeyen bir daha binmez..
    Eğitimden kasıt tabii ki okumak değil. Uluslararası düzeyde eğitim lisansı almış çok başarılı hocalar var. Kendi bilgi ve tecrübelerini aktarmıyorlar.
    Ve herşey uygulamalı olarak öğretiliyor. Yani motor başında neleri hatalı yaptığını, nasıl davranman gerektiğini öğretiyorlar.

Düşme ihtimalimiz her zaman var. Ama sokak arasında saçma sapan ön frene asılarak düşmek var, bir de birinin gelip çarpmasıyla düşmek var. Virajın nasıl alındığını bilmediğinden kayıp düşmek var, tam viraj ortasında belediyenin suyuna saplanıp düşmek var.

Gerçi millet kaskı koluna takıyor, ne güvenliğinden, ne eğitiminden bahsediyoruz.

Herkese kazasız belasız sürüşler dilerim arkadaşlar...

Nietzsche

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Alıntı Re!S*33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun ilk ve son olur. bu arada lastikleri değiştirmeni öneririm eğer üstündekiler orjinalse
    lastiklerim fabrika çıkışı değil değiştirildi. ülkemizin güzide asfaltlarından en KAYMAK olan kısımlarındandı kaydığım yer..

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:27 ----------

Eğitimden kasıt tabii ki okumak değil. Uluslararası düzeyde eğitim lisansı almış çok başarılı hocalar var. Kendi bilgi ve tecrübelerini aktarmıyorlar.
    Ve herşey uygulamalı olarak öğretiliyor. Yani motor başında neleri hatalı yaptığını, nasıl davranman gerektiğini öğretiyorlar.

Düşme ihtimalimiz her zaman var. Ama sokak arasında saçma sapan ön frene asılarak düşmek var, bir de birinin gelip çarpmasıyla düşmek var. Virajın nasıl alındığını bilmediğinden kayıp düşmek var, tam viraj ortasında belediyenin suyuna saplanıp düşmek var.

Gerçi millet kaskı koluna takıyor, ne güvenliğinden, ne eğitiminden bahsediyoruz.

aynen öyle kazada yere kafamı çarptığım anda ilk dediğim şey iyiki KASKIM var iyi ki (sıcağa rağmen) MONTUMUu giymişim.. sonrasında:
    *dalgın ve yorgunken bir daha binme yada bineceksen ayılda bin!
    *ELDİVEN DEYİP GEÇME!
    *kaza anında frenlere asılmamayı düşünemedim ama en az hasarla (hem motorum hem benim için) düşmeyi becerebildim...
    Garip ama bu ufak kazayı geçirdiğim için mutsuz değilim

Motosikleti
    Kawa Z750

bende senden farklı birşey demiyorum.. Bana panik yaptığımda ne yapacağımı nasıl öğretecek onu soruyorum. Ben beynime mukayet olamıyor panik yapıyorum. o eğitmen ne yapabilir? Çok çalışmak telkin etmek gerekli. bu da eğitmenden çok sana düşüyor.. Merak etme eğitim aldım onun için bunları yazıyorum.

hissizadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Puch Maxi - Hyosung GT 250 Naked
    Bilgi ve eğitim kişinin dışarıdan alabileceği şeylerdir. Hatta ücretini ödeyip en iyisini de alabilir insan ama "tecrübe" denen kavram ne yazık ki dışarıdan alınabilecek bir şey değil. Panik anında doğru hareket edebilmek de tecrübe isteyen bir durum olduğundan düşmek, kalkmak kaçınılmaz oluyor. Siz ne kadar dikkat ederseniz edin, ne kadar yavaş kullanırsanız kullanın hele ki istanbul'da yaşıyorsanız acil bir durumda insan panikleyip düşebiliyor. Maalesef bu işin acı yanı da bu.
    Izdırabın sonu yok sanma, bu âlem de geçer, Ömr-i fâni gibidir, gün de geçer, dem de geçer.

Motosikleti
    2014 FAZER8 ABS
    Alıntı KaPTaNHaSaN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende senden farklı birşey demiyorum.. Bana panik yaptığımda ne yapacağımı nasıl öğretecek onu soruyorum. Ben beynime mukayet olamıyor panik yapıyorum. o eğitmen ne yapabilir? Çok çalışmak telkin etmek gerekli. bu da eğitmenden çok sana düşüyor.. Merak etme eğitim aldım onun için bunları yazıyorum.
    Dediğiniz gibi bazı şeyleri sürekli çalışıp, sürekli tekrar ettiğinizde artık beyninize yerleşiyor ve panik anında da aynı davranışı sergileyebiliyorsunuz.

Eğitmen doğru davranışın ne olduğunu öğretir, size de buna çalışıp bilinçaltınıza yerleştirmek düşer.

Daha bu sabah önümde aniden bir araç durdu. Neyseki aracın tam arkasında değildim (sol tarafındaydım) ve kontra tekniğini uygulayabildim. Yoksa ilk kazamı yaşamıştım bugün. Buna sürekli çalışıyorum ve her an kullanmak zorunda kalabilecekmişim gibi tetikteyim yolda.

Nietzsche

anaconda84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Z-One S 180
    çok geçmiş olsun kardeşim Allah tekrarını yaşatmasın

RruDeBoyY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha r6
    geçmiş olsun

Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Geçmiş olsun.
    İnşallah son olur.
    Biraz frenlerle ilgili tecrübe edinmeniz gerekiyor sanırım.
    Birde iyi bir çift lastiğiniz yoksa hemen edinin derim

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)