Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Honda pcx deki yedek parça sıkıntısı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MZ IFA 251 1989 Yamaha X-MAX 250 2017
    Uzun araştırmalar sonucunda Mart ayının sonunda 2013 model pcx aldım.

Geçtiğimiz günlerde şehir içinde iki şeritli bir yolda normal hızla ilerlerken sağ şeritte yavaş hızla ilerleyen bir aracı sinyal vererek sollamam esnasında araç sinyal vermeden aniden sola dönmek için önüme kırdı.

Motorun sağ tarafı araca sürttü ve sol tarafa devrildim. Dolayısıyla motorun hem sağında hemde solunda hasar oluştu. Kaza tutanağı tutup Motoru servise götürdüm hasar gören parçaların değişmesini talep ettim.

Hasar gören parçalar sağ ve sol iki parça ayaklıkların altındaki boyalı parçalar ve iki parça sağ ve sol grenaj. Sizlerinde hak vereceğinizi düşündüğüm motorun devrilmesi esnasında en sık hasar görebilecek olan bu parçalar serviste yok. Gebze merkezden tedarik edileceğini söylediler. Motorum 8 gündür serviste ve parçaların en erken gelme süreci de 8 gün daha alacakmış. Ayrıca parçalar Gebzeden temin edilemezse Yurt dışından istenecekmiş. Bu durumda bekleme süresi çok daha artacak

Şöyle bir örnek vermem gerekirse arabalarda tampon ne ise yada motorda ayna ne ise bahsettiğim parçalarında kaza anında hasar görme olasılığı aynıdır. Basit bir kazada Honda markalı bir motor servisten 20 gün civarında çıkabiliyorsa bu gerçekten servisin ve parça tedariki yapamayan Honda Türkiye yetkililerinin bir sorunudur. Müşterilerini inanılmaz derecede sıkıntıya sokuyorlar.

İnşallah bu durum sizlerin başına gelmez ama böyle bir durumla karşılaştığınızda neler yaşadığımı ancak anlayabilirsiniz. Ayrıca ben bu motoru alırken parçalarının ucuz olduğunun söylenmeside tercih sebebim olmuştu.

Yine internetten edindiğim bilgilere göre yanlış anlamadıysam ayaklıkların altındaki boyalı parçalar 50TL yan grenajlar ise 100TL civarı. Toplamda 2*50=100 + 2*100=200 toplamda 300TL birde işçilik masrafı var ama Servisin bana söylediği tahmini ücret 700TL. Bu durumda yedek parçalarıda bence hiç ucuz değil.

8 gündür motor serviste bekliyor ve Hondanın internet sitesinden yazılı olarak ve telefonla şikayetlerimi bildirip. Durumdan dolayı çok sıkıntı yaşadığımı kendilerine söyledim. Piyasadaki bazılarınca beğenilmeyen çin motorlarında ya da Yamahada bu parça sıkıntısının yaşanmayacağını tahmin ediyorum. Ve honda gibi bir markaya bu durumu hiç yakıştıramıyorum.

Honda pcx sahibi olanları yada almayı düşünenleri bilgilendirmek maksadıyla konu sonuçlanıncaya kadar buradan bilgilendirme yapacağım.

Sonuç olarak Pcx çok güzel bir motor. Sorun Honda Türkiye yetkililerinde ve servislerinde.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 R
    Öncelikle geçmiş olsun.Allah tekrarını göstermesin.

PCX gerçekten hoş bir scooter. Ve satılan bir scooter.

Grenaj gibi "sarf malzeme" denebilecek parçaların elde bulunmaması

çok enteresan bir durum.

Anladığım kadarıyla sadece grenajda sıkıntı var. Yani motor yürüyor .

Anlamadığım neden serviste bekletiyorsunuz? Binilemeyecek kadar kötü mü?
    drtayfun bunu beğendi.

WanD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda 650F
    Öncelikle geçmiş olsun , Honda'nın ne yazık ki parçaları pahalı örneğin 2013 model Ps150 motosikletimin arka jant eğrildi muhtamelen havası az olduğu için yada fabrikasyon bilemiyorum artık servisten sadece arka jant için 680 TL ücret talep edildi işçilik daha yok. Ortalama 750 tl civarı ücret talep ederlerdi...

Honda gurubunda en ucuz parçalar Cbf150 de sanırım hem yan sanayisi bol hemde parçaları diğer guruplara göre daha ucuz...
    satoyama ve mete_han bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı DEISIS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun.Allah tekrarını göstermesin.

PCX gerçekten hoş bir scooter. Ve satılan bir scooter.

Grenaj gibi "sarf malzeme" denebilecek parçaların elde bulunmaması

çok enteresan bir durum.

Anladığım kadarıyla sadece grenajda sıkıntı var. Yani motor yürüyor .

Anlamadığım neden serviste bekletiyorsunuz? Binilemeyecek kadar kötü mü?
    İyi dilekleriniz için sağolun.

Doğru anlamışsınız sağ ve sol yan grenajlarda ve iki yandaki ayak konulan yerin altındaki boyalı kısımlarında sorunlar var.

Motor yürür durumda ama Ben Kütahyadayım burada Hondanın ne servisi ne de satış yeri var. Bin km bakımıda olacaktı motoru binerek Bursaya götürdüm. Geri getir sonra bir daha git gel gözüm kesmedi bırakıp geldim. Burada da bir sorun var aslında. Koskoca bildiğim Honda nın Kütahyada satış ve servisi yok. Bildiğim kadarı ile Eskişehirde de yok. Büyük marka olacaklarya heryere satış ve servis açmaya tenezzül etmiyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:42 ----------

Alıntı WanD adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun , Honda'nın ne yazık ki parçaları pahalı örneğin 2013 model Ps150 motosikletimin arka jant eğrildi muhtamelen havası az olduğu için yada fabrikasyon bilemiyorum artık servisten sadece arka jant için 680 TL ücret talep edildi işçilik daha yok. Ortalama 750 tl civarı ücret talep ederlerdi...

Honda gurubunda en ucuz parçalar Cbf150 de sanırım hem yan sanayisi bol hemde parçaları diğer guruplara göre daha ucuz...
    İyi dilekleriniz için sağolun.

Motoru almadan önce internetten çok araştırmıştımda pcx almaya karar vermiştim. Ve tercih etmemin bir sebebi de yedek parçalarının ucuz olması hakkında yorumlar idi. Hatta motoru almadan önce devrilmesi durumunda grenajların hasar göreceği de aklıma gelmişti ve fiyatlarına özellikle bakmıştım. iyi gerçekten parçaları ucuz diye düşünmüştüm. Ama servisin dediği gibi masraf çıkarsa bu motoru kullanan birisi olarak parçaları ucuz diye kimseyi yanıltamam.

Şu an ikinci tercihim olan ybr 125 i niye almadım diye zaman zaman aklıma geliyor. En azından bulunduğum ilde satış ve servisi var ayrıca aynı kazayı ybr ile yapsaydım bu kadar masrafta herhalde açmazdı.

DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 R
    Kütahya gibi bir yerde honda bayisi olmaması enteresan.

Bursa her ne kadar size yakın olsa da yine de bakımlarda git gel bu tür

durumlarda git gel meselesi sıkıntılı. Bende Konya da neden Modenas yok falan diye

hayıflanıyordum. Beterin beter varmış

Tekrar geçmiş olsun

designserhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 N
    Öncelikle çok geçmiş olsun bu kadar çok satılan bir modelin nasıl olurda parçaları elinde bulundurmazlar hayret verici insanların kawasakiyi seçmemelerin nedeni servisi ve parçalarının sıkıntı olması honda'nın da bir cazipliği kalmamış bana göre ki kaldı ki parça fiyatları da italyan scooter larınkilerle hemen hemen aynı

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    bu sıkıntı motorların %90 ında var, motorunuz garantide değilse internetten araştırma yapın yedek parça sitelerinde bulabilirsiniz hemde daha ucuza ordan satın alırsınız 2 güne gelir servise gerek yok eliniz anahtar tutuyorsa grenajı takabilirsiniz kendiniz..

mesela benim motor konjektör yaktı kanunideki fiyatı 170 küsür lira +kargo koredeki fiyatı 60 lira, ben internetten buldum 90 liraya orjinali onu getirttim ama motor serviste 1 hafta yattı, hergün aradım geldimi?, geldimi? kendim söylesem o parçayı 2 güne gelir.. sonra aklım başıma geldi her işi kendim halletmeye başladım..

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    cbf150 parçası mı bu stoklarında tutacaklar.

geçmiş olsun.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Sitesinde alt bayi olarak bi bayi görünüyor oraya gittinizmi

Motosikleti
    Alıntı DEISIS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kütahya gibi bir yerde honda bayisi olmaması enteresan.

Bursa her ne kadar size yakın olsa da yine de bakımlarda git gel bu tür

durumlarda git gel meselesi sıkıntılı. Bende Konya da neden Modenas yok falan diye

hayıflanıyordum. Beterin beter varmış

Tekrar geçmiş olsun
    İlk öğrendiğimde bende çok şaşırmıştım. 250 000 nüfusu olan, binlerce kişinin motosiklet kullandığı bir ilde bayi yok. Gediz ilçesinde bayi var, Çoğu kimse Kütahyadan kalkıpta motorunu Gediz ilçesine götürmez istikamet ters gelir. Genellikle alımlar ve servis Bursa da hallediliyor. Özellikle küçük cc motosikletler kalkıpta 1000 km bakımında ve her 4000 km bakımında o kadar yol gidip servise gitmesi zor oluyor. Sıfır honda motor alan arkadaşlar ya garantiden vazgeçiyor ya zorluğa katlanıp servise gidiyor. Yada bir arabanın arkasına motoru atıp öyle gidiyor. Dünya genelinde ağı olan bir markanın bunları düşünememesi, bunları görmemesi nasıl açıklanır orasını bilemiyorum. Hondanın Türkiye yetkililerine sormak lazım.

Takip eden arkadaşlar bilir şu an sıfır pcx Türkiye yok satıyor. Ben küçük bir kazada en çok giden sarf malzemelerini grenajları temin edemiyorum. Motor çok satılan çok tercih edilen bir motor. Parça en çok zarar görebilecek kesinlikle stoklarda olması gereken parça ve durum bu. Yorumu size bırakıyorum.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Talep yoksa bayide yok sen pcx almışsın Honda o kıprasmayı talebi görecek ondan sonra bayiligi acar ihtiyaca göre yani

Talep olmadıktan sonra bayide acılmaz servisde

Motosikleti
    Alıntı designserhat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle çok geçmiş olsun bu kadar çok satılan bir modelin nasıl olurda parçaları elinde bulundurmazlar hayret verici insanların kawasakiyi seçmemelerin nedeni servisi ve parçalarının sıkıntı olması honda'nın da bir cazipliği kalmamış bana göre ki kaldı ki parça fiyatları da italyan scooter larınkilerle hemen hemen aynı
    Sağolun.

Hondayı tercih etmemin sebebi kalitesi, sağlamlığı, servisi vb bilindik konular.

Bu motorun maliyeti sigorta plaka dahil 6500 lira civarı. O paraya araba bile alınıyor. Ben motoru yukarıdaki tercih sebeplerini göze alarak almıştım.

Geldiğim noktada ise motordan bir şikayetim yok ama honda Türkiye yetkililerinden bir müşterileri olarak şu ana kadar kesinlikle memnun değilim

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:47 ----------

Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu sıkıntı motorların %90 ında var, motorunuz garantide değilse internetten araştırma yapın yedek parça sitelerinde bulabilirsiniz hemde daha ucuza ordan satın alırsınız 2 güne gelir servise gerek yok eliniz anahtar tutuyorsa grenajı takabilirsiniz kendiniz..

mesela benim motor konjektör yaktı kanunideki fiyatı 170 küsür lira +kargo koredeki fiyatı 60 lira, ben internetten buldum 90 liraya orjinali onu getirttim ama motor serviste 1 hafta yattı, hergün aradım geldimi?, geldimi? kendim söylesem o parçayı 2 güne gelir.. sonra aklım başıma geldi her işi kendim halletmeye başladım..
    Elim anahtar tutar. Ama arkasında Honda garantisinin olduğu daha üç aylık motorun yedek parçasını ben bulacağım, parçaları takacağım. Bu işte bir terslik var demektir

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:50 ----------

Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cbf150 parçası mı bu stoklarında tutacaklar.
    Pcx te çok satan bir motor. Takip eden arkadaşlar daha iyi bilir şu an Türkiye de pcx alacağım deseniz yüksek ihtimalle bulamazsınız iki hafta yada bir ay gibi süre veriyorlar.

Ben de bu kadar çok satılan bir motorun sarf malzemesi sayılabilecek grenajlarının bulunamamasını anlayamıyorum zaten

WanD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda 650F
    Bayi konusunda geçen sene ye kadar Antalya da bile Honda bayisi ve servisi yoktu Motosiklet almak için ve servis için az gitmedim Alanya'ya... Şuan ise Antalya da en çok satışı yapılan motosiklet Scooter grubunda Pcx , Commuter tarzında ise Cbf150 ;)

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende ybr ile 3 ay önce kaza yaptım değişen parçalar sadece sinyal ve debriaj kolu maliyet ise 285 tl karşı tarafın sigortası karşıladığı yetkili servis bu faturayı çıkardı
    eğer ben parçaları alıp kendim taksam 20tl yi geçmez
    ayrıca ön takım fiyatı ise 430tl dediler ön takımda sıkıntı olmadığı için değişmedi
    yani kaliteli motorun büyük markanın yedek parçası da bakım ı da pahalı
    fakat kullanması sorunsuzluğu ve sağlamlığı da aynı derece de keyif
    eğer parça ları pahalı ise honda almayacaksın
    parçası ucuz olana bineceksin arkadaş.(yanlış anlama beni ne ka para okka köfte yani)
    kovboy03 bunu beğendi.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Alıntı halil altın adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Pcx te çok satan bir motor. Takip eden arkadaşlar daha iyi bilir şu an Türkiye de pcx alacağım deseniz yüksek ihtimalle bulamazsınız iki hafta yada bir ay gibi süre veriyorlar.

Ben de bu kadar çok satılan bir motorun sarf malzemesi sayılabilecek grenajlarının bulunamamasını anlayamıyorum zaten

pcx çok sattığı aşikar ama parçası pahalı ve cbf150 gibi çok kar ile satılan bir model değil. honda tr ve bayilerine para kazandıran motorlar hondanın çin malı commuter tarzı motorlarıdır. innovada pahalı ve kar marjı düşük bir motor olduğu için getirmiyorlar artık. honda beat ve activada aynı şekilde..

taktiben yazayım

pcx: gelişi: 2000$ satışı:3000$

cbf150 gelişi 850$ satışı 2500$

ortalama
    cbf parçası 5$
    pcx parçası 100$ gibi bir oranda..
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

oknglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Nostalji 125 , Pulsar 200NS
    Bende çok şaşırdım Kütahya' da honda bayisi olmadığına. Tonla honda motosiklet halbuki. Gerçi olan diğer bayiler çokmu işe yarıyor hiç sanmıyorum ya neyse

Motosikleti
    Alıntı WanD adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bayi konusunda geçen sene ye kadar Antalya da bile Honda bayisi ve servisi yoktu Motosiklet almak için ve servis için az gitmedim Alanya'ya... Şuan ise Antalya da en çok satışı yapılan motosiklet Scooter grubunda Pcx , Commuter tarzında ise Cbf150 ;)
    Honda yılların markası. Bu bayi ve servisin en azından il merkezlerinde olmaması işe anlaşılır gibi değil. Ey Honda yetkilileri! şu anda açık olan tüm bayileriniz sanki dört dörtlükmü? Dışarıdan şatafatlı gözükebilir. Ama ben sizin müşteriniz olarak memnun değilim.

Eğer pcx almak için önceden karar vermemiş olsaydım ve çekeceğim şu sıkıntıları biraz biliyor olsaydım çok büyük ihtimalle Honda almazdım. Motorun kalitesine lafım yok ama başka kaliteli motor yapan markalarda var. O motoru yapanda zaten siz değilsiniz. Siz pazarlama işini yapmaya çalışıyorsunuz!!!!!!

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:34 ----------

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende ybr ile 3 ay önce kaza yaptım değişen parçalar sadece sinyal ve debriaj kolu maliyet ise 285 tl karşı tarafın sigortası karşıladığı yetkili servis bu faturayı çıkardı
    eğer ben parçaları alıp kendim taksam 20tl yi geçmez
    ayrıca ön takım fiyatı ise 430tl dediler ön takımda sıkıntı olmadığı için değişmedi
    yani kaliteli motorun büyük markanın yedek parçası da bakım ı da pahalı
    fakat kullanması sorunsuzluğu ve sağlamlığı da aynı derece de keyif
    eğer parça ları pahalı ise honda almayacaksın
    parçası ucuz olana bineceksin arkadaş.(yanlış anlama beni ne ka para okka köfte yani)
    Beni tam anlayamamışsınız. Burada esas konu parça pahalılığından ziyade kaza anında motorun en fazla zarar görme ihtimali olan yan grenajların servisin elinde olmadığı gibi. Genel merkezden gelmesi 10 günü bulacak. Orada da yoksa yurt dışından istenecekmiş.

Pcx i almadan önce motorun düşmesi, devrilmesi ihtimali aklıma gelmişti ve yan grenaj fiyatlarını araştırmıştım. Yan grenaj 100 lira civarı alt marşbiyel ise 50 tl civarı. İki yanda hasar olduğu için parça ücreti 300 lira civarı tutuyor. Ki buda fazla sayılmaz. Tabi servis net rakamı henuz vermiş değil

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

Alıntı oknglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende çok şaşırdım Kütahya' da honda bayisi olmadığına. Tonla honda motosiklet halbuki. Gerçi olan diğer bayiler çokmu işe yarıyor hiç sanmıyorum ya neyse
    Hemşerim sende biliyorsunki Kütahyada motor az kullanılan bir taşıt değil. Ve bir sürü de Honda mevcut. Ben Tavşanlı ilçesindeyim. Şu an aynı zamanlarda motor aldığımız arkadaşlar ki hepimiz şehir içinde kullanmak için küçük hacimli motor aldık. Motorların 1000 km bakımı geldiğinden en yakın servis Bursa ya götürmemiz lazım. Bunun için üç alternatif var. Ya motora binerek gideceksinki Bursa yolu pek kolay bir yol değil bu yüzden herkes göze alamıyor. Ya Honda alıp garantiden vazgeçip ilçe içerisinde bakımı yaptıracaksın yada bir aracın arkasına motoru yükleyip öyle gideceksin

Kütahyadaki honda sahibi arkadaşlar servis olayını nasıl çözüyor senin bu konuda bir bilgin varmı?

Motosikleti
    Cuma günü Honda iletişim adresi ne derdimi yazmıştım. Telefonlada müşteri hizmetlerini aramıştım. Durumu yedek parça bölümüne iletiriz size dönüş yaparız demişlerdi. Acaba sorunu çözerlermi diye bir ümidim vardı. Bu gün yedek parça bölümünden dönüş yaptılar ama hiçbir iyileşme yok. Cahit beyin dediğine göre yedek parçalar yurt dışında geliyormuş, yaz sezonu olduğundan yedek parça talebi fazlaymış vb biz görevimizi yapıyoruz tarzında açıklamalar.

Bende şu an çok satılan pcx motorun herhangi bir durumda en çok zarar görecek grenaj kısımlarının yeteri kadar stoklarda niye olmadığını
    Motorsiklet sezonunun zaten yaz aylarına rast geldiğini senelerin tecrübesine sahip Hondanın bunu nasıl hesaba katmadığını vb sordum

Sordum ama cevabını alamadım. Ey Honda yetkilileri! daha üç aylık olan garantisi devam eden motor bügünle birlikte 10 gündür servisinizde bekliyor. En az 10 gün daha bekleyecek
    buradaki kabahat sizin değilse kimindir? Sizin kalite anlayışınız, müşterinize verdiğiniz önem bumu?.

Beklerdimki bu müşteri mağdur durumda, canı sıkkın Türkiyedeki servislerinizi tarayın, parçanın olduğu bir servisten de Bursa servisine parçayı bir günde kargo ile gönderiverin. Siz Türkiyede hiç pcx grenajının kalmadığına benim inanmamımı bekliyorsunuz?

Benim bu motora en fazla bu günlerde ihtiyacım vardı. Ama Hondanın kaliteli servis ağı ve yedek parça durumlarını kontrol eden çalışanları yüzünden pcx 10 gündür serviste bekletiliyor. Ne kadar da bekletileceği meçhul. Size çok şey söylenir ama..... Güzelim markanın hakkını kesinlikle veremiyorsunuz.

Motosikleti
    CBF1000F & CRF250L
    mesajlarınızda honda yerine diğer markaları koyup tekrar düşünün bence. pcx grenajlarını stokta neden tutsunlar. Hiçbir firma stok bulundurmak istemez boş yere maliyetine katlanmaz, ihtiyaç olursa siparişini verir bekler bekletir. Geçmiş olsun bir süre beklemeniz gerekecek ama başka markalarla daha kötü senaryolar da yaşayabilirsiniz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)