Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

abs li motosiklette motor freni ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    agilty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    arkadaslar abs li motosiklette motor freninin bir onemi varmidir ? normalde surekli kullanirim motor frenini fakat abs li motor da motor freni kullanirsak abs nin bi amaci kalmiyor gibi geldi bana. yada motor freni yapinca abs devreye girermi. sanmiyorum girecegini mantiken girmez ama bi sorayim dedim :D

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Motor freni yapınca abs devreye girmiyor. Fakat abs'ye ihtiyacı kalmıyor mantığı yanlış. Abs ani frenlemelerde ve kızaklamaya meyilli zeminlerde kontrollü fren yapmanı sağlıyor. Önüne aniden bir araç veya yaya atladığında motor freni yapman ne kadar mantıklı?

rahmi34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015Yamaha Mt 09 Abs
    birbirinden bağımsız onlar, abs sen maneti sıkarsan çalışır. motor frenini sen ister yaparsın ister yapmazsın. genelde ben hep motor frenini kullanırım yetersiz kaldığı yerde fren i sıkarım

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Abs sistemi hangi araç olursa olsun sadece tekerlekleri kaydırmadan kitlemeden durdurma sağlar başka bir işe yaramaz.Diğer arkadaşların dediği gibi frenler ve motor birbirinden bağımsızdır.

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    motosiklette kaydırmalı debriyaj varsa arka teker kitlemez eee abs de kitlemiyor bu durumda iki frendede arka teker kitlemez
    eğer motosikletinde kaydırmalı debriyaj yoksa arka teker kitler (motosiklete göre değişir)

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı agilty adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaslar abs li motosiklette motor freninin bir onemi varmidir ? normalde surekli kullanirim motor frenini fakat abs li motor da motor freni kullanirsak abs nin bi amaci kalmiyor gibi geldi bana. yada motor freni yapinca abs devreye girermi. sanmiyorum girecegini mantiken girmez ama bi sorayim dedim :D

Motor freni diye birşey yoktur. Türk usulü o şekilde isimlendirilmiş o şekilde de kalmıştır.

Gazı kestiğimiz anda motor enerji üretmeyi keser tekerleklerdeki enerji motoru döndermeye devam eder buda hızımızın kontrollü bir şekilde azalmasına neden olur. ( Buna motorun kompresyona düşmesi denir )

Daha fazla yavaşlamamız icabediyorsa debriyajada basarak motorla tekerlekleri birbirinden ayırır tekerlekten gelen enerjiyi fren yoluyla istediğin oranda azaltırsın. ( Önce fren sonra debriyajada basılabilir bu farklı bir tartışma konusu )

Motorun çok yüksek devirdeyse ve 1 vites düşürürsen arka tekerleğin kilitlenir bunun abs ile ilgisi yok. Bu hareket kontrolu kaybetmek demektir. Yanlış bir sürüş şeklidir.

Abs frene bastığın anda devreye girer ve kumlu yumuşak zeminlerde seni hayal kırıklığına uğratabilir.
    sedici bunu beğendi.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

Motosikleti
    Triumph Street Triple 675
    Motor frenin ABS ile alakasi yok. Motoru sıkıstırıp motosikletin motornu yavaslatan sey. ABS ozellikle yagmurlu halarfa diskin pompalayarak frenlemesini saglar.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abs kumlu zeminlerde bir ise yaramazmi ben kumlu zeminlerde tekerin kilitlennesini engelleyip motorun sol yada sağ öne yatmasını engeller diye biliyorum?

cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 1200F
    Kumlu zeminde avantaj sağlar. Sanırım yumuşak toprak zeminlerde hayal kırıklığına uğratabileceğini söylemek istedi. Bu konuda haklı.. Stabilizede dezavantajlıdır.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abs kumlu zeminlerde bir ise yaramazmi ben kumlu zeminlerde tekerin kilitlennesini engelleyip motorun sol yada sağ öne yatmasını engeller diye biliyorum?
    Kombine Abs li motosikletim var. Kullanım esnasında hiç devreye girmedi. Genelde sakin kullanırım tehlikeli bir durum yaşamadığım içinde abs devreye girmedi. Bazan düşük hızda aniden frene basıyorum asfaltta yada ıslak zeminde sorunsuz çalışıyor. Fakat ıslak ve kumlu asfaltta ilk bastığım anda tekerlek kitleniyor. Çamur yüzeyde de aynısı.

Aslında burdan şu sonuç çıkıyor. Yol şartlarına göre sürüşümüzü ayarlamamız gerektiği. Abs de biyere kadar.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

agilty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abs sistemi hangi araç olursa olsun sadece tekerlekleri kaydırmadan kitlemeden durdurma sağlar başka bir işe yaramaz.Diğer arkadaşların dediği gibi frenler ve motor birbirinden bağımsızdır.
    arkadaslar surda bir hata yapiyoruz. abs nin tek amaci frenaj yaparken motosikletin veya aracin hala yon verilebilir olmasidir.

---------- Post added at 09:18 ---------- Previous post was at 09:15 ----------

Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor freni diye birşey yoktur. Türk usulü o şekilde isimlendirilmiş o şekilde de kalmıştır.

Gazı kestiğimiz anda motor enerji üretmeyi keser tekerleklerdeki enerji motoru döndermeye devam eder buda hızımızın kontrollü bir şekilde azalmasına neden olur. ( Buna motorun kompresyona düşmesi denir )

Daha fazla yavaşlamamız icabediyorsa debriyajada basarak motorla tekerlekleri birbirinden ayırır tekerlekten gelen enerjiyi fren yoluyla istediğin oranda azaltırsın. ( Önce fren sonra debriyajada basılabilir bu farklı bir tartışma konusu )

Motorun çok yüksek devirdeyse ve 1 vites düşürürsen arka tekerleğin kilitlenir bunun abs ile ilgisi yok. Bu hareket kontrolu kaybetmek demektir. Yanlış bir sürüş şeklidir.

Abs frene bastığın anda devreye girer ve kumlu yumuşak zeminlerde seni hayal kırıklığına uğratabilir.
    kapatilabilir oldugu icin o tarz zeminlerde kullanirken kapatilir aslinda. fakat duydugum kadariyla virajda donerken ani frenleme gerektigi zaman mesela teker kaymadan fren yapilabiliyormus abs ile ve yan yatma gibi kazalari onleyebiliyormus bir nebze. bu yuzden tercih edicem.

guccam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200F Siyah
    ABS ( Anti-lock Braking System )
    Frenleme esnasında eğer lastik bloke olursa sürücününde motosiklet üzerindeki kontrolü kaybolmuş demektir. ABS bu durumda bloke olmuş tekerleği sensörler yoluyla farkedip frenin baskısını azaltır tekerlek dönmeye başlar böylece kontrolü elinizde tutmanızı sağlar: Yukarıda verilen örnekte olduğu gibi bir virajda istenmeyen bir fren durumunda kaymaya başlayan tekerlekte devreye girer ve sürücüye olabildiğince kontrol imkanı verir. Verilen başka bir örnekte çamur kum veya çakıl, bu tip bir sorunda yine fren yaptıysanız olabildiğince kontrol sizdedir. Çamur, çakıl, kum gibi zeminlerde işe yaramaz demek yanlış olur. Eğer böyle bir zeminde fren yapmak yerine gazı açmak motosikletin düşmemesi için kurtarıcı olur, ama biz frenden bahsediyoruz. Devreye geç girmesi diye bir şey söz konusu değildir, fren esnasında tekerlek kitlendiği anda devreye girer. Eğer driftçiyseniz zaten ABSli motosiklet kullanmayın Ama ABS fren esnasında size kontrol imkanı verir, bu durumda hayat kurtaran bir özelliktir.
    Kazasız sürüşler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)