Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motor freni zararlimi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    KTM 125 Duke
    Arkadaslar sık sık konu aciyorum biliyorum ama gerçekten ogrenmem gereken şeyler oluyor .
    sorum şu motor freni yaparak durmak zararlı mıdır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    canerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin-Rally250-z300
    motor freni kullanarak yavaşlama zarar vermez ama taaaa durma noktasına kadar kullanıyorsan zarar verebilir.
    utkan35 bunu beğendi.

utkan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    yüksek devirde giderken bi anda düşürürsen zararı olur makinayı alırsın eline ama normal frenle yavaşlarken kullanırsan hiç bir zararı olmaz...

Motosikleti
    KTM 125 Duke
    Normal frenlemem gerektiği zaman hem arka fren hem motor freni yapinca daha bi güvenli yavaşlıyor gibime geldi ondan sordum zaten son ana kadar yapmiyorum 60 70 le giderken 30 a kadar düşürüp sonra arka frene abanyom cillop gibi duruyor
    Motor freni yaaprken bi ses gelyo ya ondan sordum acaba zararlimi

Phoenixs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    S1000RR
    yok hocam zarar vermez de vites küçültürken gazı iyi ayarla motora hakim isen motor freni kullan yani 3 den 2 ye çekeceksin 3 bin devir de gidiyorsun 2 ye çekerken gazını ver karşılasın sonra çek elini hiç mi hiç sorun olmaz

utkan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Alıntı KTM07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Normal frenlemem gerektiği zaman hem arka fren hem motor freni yapinca daha bi güvenli yavaşlıyor gibime geldi ondan sordum zaten son ana kadar yapmiyorum 60 70 le giderken 30 a kadar düşürüp sonra arka frene abanyom cillop gibi duruyor
    Motor freni yaaprken bi ses gelyo ya ondan sordum acaba zararlimi
    evet daha güvenli yavaşlar zaten motor frenini hiç kullanmassan çok güvensiz hele yokuşlarda filan aman allahım motor hiç kontrollü olmuyor yüksek devirde sakın düşürmeyin bırak motora zararı oda tekeri kilitleye biliyor

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    dekompresyon motora gaz verdiğinizden 10 kat fazla geri tepme kuvveti uygular aslında pek yararlı olduğu söylenemez forumda biri açıklama yapmıştı bunun ile ilgili ama nerede unuttum şimdi eskilerden birisiydi

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Normal frenlerin hakkından geldikde motor freni kaldı

Ani vites düsürüp normal frenler gibi yavaslayanlar var tehlikeli motor yavaslıyor devir bir anda yükseliyor arka tekeride kitleyebilirsin

Zorda kalmadıkca bu sekilde yavaslama viraja girmeden gaz kes zaten hızınıda ayarlamıs olursun o sırada
    cenkito bunu beğendi.

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    motor freni, çok abanmadığın sürece pek zararlı değildir. sürekli motor freni kullanmak debriyaj balatalarını erken bitirir genelde. Ancak debriyaj balatası bitecek diye bu güzel nimetten yararlanmamak da olmaz.

Motorunuz uyduruk bir kalitede değilse, normalde dayanacağı yükler, çalışacağı yükün 2 katı kadar olur. motor freni, arka tekeri kilitlemeden güvenli şekilde arka fren yapmanın en iyi yoludur bence.

Üstelik, motor freni yapsanız dahi, motor tekeri yavaşlatırken bile bir tutma torku üretir. Bu tork, motosikletin dengede kalmasına yardım eder.

Halbuki debriyaj ve arka fren yaparsanız tekerdeki tork gider. bu da motorun torkundan gelen dengeyi sıfırlar. ( motosikletler cayroskop etkisi ve bir iki basit etki ile denge sağlar. sürücü ile değil. bu cayroskop etkisi en önemlisidir. bu gücü de arka tekeri çevirdiği sürece motor gücü ile destekleyebilirsiniz. )

Yani arka tekeri kompresyonla, ön tekeri de frenle yavaşlatarak oldukça güvenli fren yapabilirsiniz. Hem kompresyon, hem de arka fren yapmanız sadece debriyajınızı çok hızlı bitirir.

Ancak kompresyonu çok hızlı yavaşlamak yerine, yumuşak sürat düşüşleri için tercih etmekte fayda var.

Amacınız direk durmak değilse, Yavaşlamaksa, acil yavaşlamanız gerekmiyorsa önce gaz kesip, devir belli miktar düştükten sonra vites düşürerek tekrar gaz kesip güzelce motor gücü ile yavaşlayabilirsiniz.

Acil durmak için iki vites küçültüp gazı keserseniz, motorunuzun kalitesine göre içerde birşeyleri dağıtmanız mümkündür

Bazı motorların vites aralığı çok müsaittir kompresyona. bazılarının değildir.

Bunu yumuşak motor frenleri yaparak motorun verdiği tepkilerle anlıcaksın artık.

Bazıları motora çok zararlı der. Ben de derim ki, arka freni sıkıp tekeri kilitleyeceğine, ön fren + kompresyon gibisi yoktur. Varsın motor biraz erken yaşlansın. Motorun parçası çok. bizim yok.

ormankebabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-6n
    Gaz sonuna kadar açıkken birden kapatırsan, düşük viteslerde aniden gazı kapatırsan subaplara zarar verir. Efendi efendi kullanırsan; enjeksiyonlu motor, benzin tasarrufu yaparsın

Motosikleti
    KTM 125 Duke
    Aniden yapmiyorum 4 üncü vites 60 70 le giderken debriyaj i az bırakıp yavaşlıyor um viteside kucultmuyorum aynen devam ya yere kapaklanip hem motoru hem kendini parcalamaktansa
    Balatalar eskisin daha iyi degistirir geçeriz

jr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Xciting 500 Ri
    scooterlar sürekli motor freni yapıyor. doğru devirlerde kullanılırsa problem yok.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Azı karar , cogu zarar .
    Bu gazı kullanırkende , frenı kullanırkende boyle . Herseyı kararında kullanırsan sıkıntı olmaz .
    Ama cok bkunu cıkaranlar var motorun canını cıkarıyorlar .

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)