Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zabıta Sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    onurpark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Scooty Pep + Kawasaki EN 500
    Merhaba arkadaşlar,

Bu sabah motorumu İzmir-hatay da kaldrımın kenarına yayaların geçişine kesinlikle engellemeyecek bir biçimde park edip direğin birine kilitlemiştim. İşten dönerken zabıta oranın esnaf abisine "Motorun fotoğraflarını çekti bir daha da buraya park etmesin, ceza yazarız demiş. Bunu zabıta hangi kanuna dayanarak yapmaktadır ? Motoru kaldırıma koyamayacaksak nereye parketmeliyiz ?

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Tam hatırlamıyorum fakat forumda bi aralar kaldırıma motorunu koydu diye yunuslardan ceza kesilen arkadaşlarımız vardı.Yani zabıta uyarmakla iyi etmiş ceza kesmemiş.
    Kimine denk geliyor işte ne yaparsın..

Motosikleti
    Evet o konuları okudum, hatta bazı arkadaşlar kaldırım yayalara aittir diye saçma sapan espri yapmışlar ama bu hangi kanuna ya da tüzüğe göre yapılıyor ? Varsa da itiraz yolu nedir ? İşin hukuki boyutu hakkında hiç bir yorum yok :s Siz izmirlisiniz mesela cumartesi geceleri alsancağın (kıbrıs şehitleri veya gündoğdunun oraları) kaldırımlarına konulan motosikletlerin haddi hesabı yok, keza ceza da yazılmıyor, bu tezat değil midir ? Keyfi değil midir?

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Kanunen kaldırıma (Yaya yolu )park etmek yasak.

Darkfire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial MH125 Drift
    kardeşim zabıtanın buna yetkisi varmı bilmiyorum ama normalde kaldırımı araç olmasa bile herhangi bir nesne ile işgal etmek suçtur. ama buna göz yumuluyor müsade ediliyor. sana işini seven birisi gelmiş şansına
    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !

www.mehmetpasayigit.com @mcpasayigit

amaninmb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fizy idi şimdi Motorsuz :( şimdi ibiza
    Var. Konya'dada bisiklet yolu var , Fakat araç parına dönmüş durumda. Polisin aman işine gelirse , olurda görürse uyaracak. Denk geliyor işte...
    "Ne polisler gördüm kazma gibi sinyalsiz dönüp sonra bize kızan , ne arabalar gördüm park edeceği yeri kendisi bulan...." dimedi dimeyin.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    yaya yoluna park eden araçlara zabıta kabahatler kanunu na göre ceza yazar kanun numarasını bilmiyorum
    onurpark ve fearlesboyy bunu beğendiler.

DEISIS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 R
    bi abimin işyerine gidiyordum bi ara.

geniş bi kaldırım daha doğrusu yaya alanı vardı.

Arabayı yola park ediyordum. Polis anons yapıyor kaldırın diye.

Arabayı kaldırıma çekiyordum. Bi süre sonra zabıtalar geliyor kaldırın diye

yola çekiyordum Ama şunu biliyorum ki kaldırımdan zabıta sorumlu.

Nasıl ki esnafın kaldırıma taşan mallarına karışıyorlarsa kaldırımı işgal

eden yaya nın ferahını engelleyen durumlara da onlar bakıyor.
    alper_sahin bunu beğendi.

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Alıntı onurpark adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet o konuları okudum, hatta bazı arkadaşlar kaldırım yayalara aittir diye saçma sapan espri yapmışlar ama bu hangi kanuna ya da tüzüğe göre yapılıyor ? Varsa da itiraz yolu nedir ? İşin hukuki boyutu hakkında hiç bir yorum yok :s Siz izmirlisiniz mesela cumartesi geceleri alsancağın (kıbrıs şehitleri veya gündoğdunun oraları) kaldırımlarına konulan motosikletlerin haddi hesabı yok, keza ceza da yazılmıyor, bu tezat değil midir ? Keyfi değil midir?
    Buralarda saçmalayacağına kanun nedir , zabıtanın yetkileri nedir onları araştır. Daha faydalı olur.
    Ucuz motor olmaz , Sorunlu motor olur.

Motosikleti
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buralarda saçmalayacağına kanun nedir , zabıtanın yetkileri nedir onları araştır. Daha faydalı olur.
    Bende onu söylüyorum işte kardeş !?! Sen önce saçmalayacağına başlığı oku ben ne sormuşum diye. İşin gücün yok saçmalamışsın hey allahım ya neler var daha neler göreceğim!.

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    kaldırımlara belediye karışıyor. ister ceza keser ister çekici ile götürür.... görevlilerin insafına kalmış.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Alıntı onurpark adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi şöyle diyim evet tabiki keyfi fakat sonuç olarak yasak oldugu için ceza yazma yetkileride malum var .ama sizin degindiginiz nokta neden ceza yazdıgı degil sanırım eşitlik uygulanmaması. madem bana yazılıyorsa gündogduya kıbrıs şehitlerine koyulan motosikletlerede ceza yazılsın demek istiyorsunuz sanırıım türkiyede zaten bi çok konu var ne dogru gidiyorki en basiti egitim siyaset farklı muameleler.

Gelelim sebebine ben bi zabıta arkadaşımla konustum zaten bu konuyu merak ediyordum durup dururken genelde polislerde zabıtalarda ugraşmaz dedi. zaten herkez kaldırıma koyuyor hangi birine yazsın dedi. Ceza yazma yada uyarma durumu şöyle oluyor biri şikayet ederse uyarıyoruz dedi şikayet etmedende zabıtalar pek karışmıyor yani sen diyorsun kimseye zararı yoktu yayaların geçecegi yerde vardı ama çıkıpta biri şikayet etmiştir işte.
    onurpark bunu beğendi.

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    zabıta ceza yazar hemde şu şekilde

çoğunuzun unuttuğu bir şey var zabıtaların da polis birimleri olduğu
    ve son zamanlarda zabıtalara motorlu trafik zabıta ekipleri oluşturulmaya başlandı işim gereği zabıtalardan izin almaya giderken gördüm bir kaç yerde 2 hafta öncesine kadar

bu konuda dikkat etmeniz sizin için en iyisi olacktır
    onurpark bunu beğendi.

Motosikleti
    Mesela yine izmirliler bilir şirinyer metrosunun oraya bisiklet ve motosiklet park etmek için bir bölüm yapmışlar, metroyu yada izbanı kullanmak isyeten bisklet yada motosiklet sürücüleri araçlarını oraya kilitleyip park edebiliyorlar. Demek ki bu kanunu çıkaranlar bu işin altyapısını hazırlasalar kimse gelişi güzel motosikletini kaldırıma park etmeyecek ki bu aralar binaların üstüne bahçe yapma kanunu çıkaran siyasiler bunu da düşünebilir...

gugukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Beyaz Gt250r - Fiat 500L Living
    zabıtalar polis gibi ceza yazabilir kaldırama park etmek veya kaldırmda motor sürmek yasaktır kaldırımlar sadece yaya özeldir ama sizde haklısınız park edecek yer olmayınca insan okadar para verdim diyerek can havliyle direğe bağlıyor yapılacak birşey yok zabıta ceza keserse ödemek zorundasınız zira direğe bağlarken onuda göz önüne alıyor olmanız gerekmektedir. Mesela istanbulda tüm motorlar emniyet şeridini kullanırlar hatta polisler izin verirler ama emniyet şeridinde giderken polis durdurup cezada kesebilir bunu göz önüne alarak herkes kullanıyor.

shrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Renault Premium 440dxi Truck
    kaldırımlar arabalar için yapılmıştır motosikletler yolu engelleyebilir. her ne kadar yayaların geçişini engellemeyeceğini düşünsende kaldırımlarda arabaların park etme üstünlüğü vardır

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.11244&sourceXmlSearch=&M evzuatIliski=0

Yetkileri
    MADDE 11 – (1) Belediye zabıtası; kanun, tüzük, yönetmeliklerin ve yetkili belediye organlarının yüklediği görevleri yerine getirebilmek için belediye sınırları içinde;
    a) Umuma açık yerlere girer, gerekli kontrolleri yapar, sahip veya işletenlerinden kontrol konusu ile ilgili belgeler ister ve haklarında tutanak düzenler,
    b) Boşaltılması ve yıktırılması hususunda yetkili mercilerin karar veya emirleri bulunan yapı, ev veya müesseselere kanuni yetkililerle birlikte girer ve yasal yaptırım uygular,
    c) Mevzuatla belediye zabıtasına tanınan yetkileri kullanmaya mani olanlar hakkında adli kovuşturma yapılmak üzere tutanak düzenler,
    ç) Belediyenin taşınır ve taşınmaz mallarına vaki olacak tecavüzleri usulünce önler,
    d) Umumi yerlerde belediye nizamlarına aykırı olarak seyyar satışta bulunan kimseleri ve başkalarının ticarethane önlerini de kapatacak şekilde yaya kaldırımlarını, izinsiz işgal edenleri men eder,
    e) Taşıtların durmak, duraklamak ya da park etmek suretiyle yolları, herkesin gelip geçmesine mahsus yerleri ve yaya kaldırımlarını işgallerini önler,
    f) Umumi yol, kaldırım ve meydanlarda izinsiz olarak gazete, dergi ve kitapların yerde teşhir edilerek satışını önler,
    g) 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan eser, icra ve yapımların tespit edildiği kitap, kaset, CD, VCD ve DVD gibi taşıyıcı materyallerin, pazar veya panayır kurulan yerler, meydanlar, mezat yerleri, yol, meydan, pazar, iskele, köprü gibi umuma ait yerlerde satışına izin vermez ve bunların satışını engeller, satışına teşebbüs edilen materyalleri toplayarak yetkili makamlara teslim eder,
    ğ) Sağlığa mutlak surette zararlı olduğu usulünce yapılmış tahliller sonunda sabit olan bozulmuş, kokmuş ve çürümüş gıda maddelerini yetkililerin isteği ve raporu üzerine imha eder,
    h) Sahipsiz olup, beldede başıboş dolaşan hayvanların muhafaza altına alınmasını sağlar ve bunlardan tehlike yaratması muhtemel olanların veteriner ekiplerince usulü dairesinde etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur,
    ı) Umumi yerlerde aşırı derecede gürültü yapanlara, çevreyi kirletenlere, pazar ve panayır yerlerinde geliş ve gidişi zorlaştıranlara gerekli ikaz ve tembihatta bulunur, uymayanlar hakkında gerekli yasal işlemi yapar.
    onurpark bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)