Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosikletinizi nasıl yıkıyorsunuz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Phoenixs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    S1000RR
    İyi akşamlar öncelikle Motorlarınızı nasıl yıkıyorsunuz köpük uyguladıktan sonra süngerle siliyor musunuz ? yoksa hiç sünger değdirmiyor musunuz? motorun soğumasını beklemeye gerek var mı dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Ayrıntılı bilgisi olan yada uyguladığı şekli yazan olursa çok sevinirim

NOT:Çambalı damlamış motora nasıl çıkarabilirim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cd0345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    12" CBF 150
    motor iyice soğumadan yıkama hocam silindiri çatlatırsın

saygılar
    mozgur bunu beğendi.

Nasıl yıkanır bilmiyorum ama nasıl yıkanmaz biliyorum. Kompresörlü yıkamacılarda yıkatırsan motor üzerindeki etiketleri sökebiliyor

rain planet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150 2013
    valla bizim burda benim daimi yıkattığım bir oto yıkama var... eskiden motorcu olduğu için sahibi bu konularda epey bir bilinçli..

motoru ilk götürdüğümde soğumaya çektiriyor... ondan sonra köpük atıyor biraz bekliyor.. sonra tazikli suyu vuruyor...iyice duruluyoır.. ondan sonra hava hortumuyla aralarda kalan suları kurutuyor en sonra biraz bezle kurulayıp cila pasta yapıyor.. şıkmı şık motor en son...hepsi hepsi 10 tl

daha önce bir forumda... bir motorcunun oto yıkamada köpük maddesinin azizliğine uğradığını okumuştum..

adam gidiyor motoru yıkatmaya, ilkin köpük ,ve ardından durulama sonrasında bir bakıyor motorun metal aksamında benekler var... köpükteki kimyevi madde motorda iz yapmış...
    sonra uğraş dur..bazı oto yıkamacılar adi ucuz madde kullanıyor... ben ilk gittiğimde köpük maddesini sormuştum nedir ne değildir. diye... oda kaliteli bir ürün olduğunu sölemişti bana..ama hakkaten dedği gibiydi motorda hiç bir şey yoktu yıkkatıktan sonr motor acayip* parlıyordu...motorunuz eğer grenajlı ise bence çok bişey olmaz... sonuçta bu motorları yapan mühendisler bu işleride düşünerek yapıyorlar... içiniz rahat olsun tazikli sudan korkmayın..>..

ama motoru yıkatırken kullanılan ürünün kalitesini ve markasını sorgulayın...son olarak sürekli aynı yıkamacıya götürmenizin faydası büyük.... hem motorunuzu tanır hemde sizi.. kazasız belasız günler hepinize
    erdem_cengiz bunu beğendi.

s.e.c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 250, Mt25 abs, Cb250r, cbr 1000rr, Yamaha Fz8
    Boyanın uzun süre sıfır gibi, bez çiziği dahi olmadan kalmasını istiyorsan.
    1) Kesinlikle motoru silerek temizleme. Tamam her zaman motor yıkayamıyoruz zahmetli iş, fakat gerekirse 1-2 gün pis gez ama silme. Çünkü silerek temizlediğimizde tozun bezle beraber boyanın üzerinde gezinmesi sonucu gözümüzle göremeyeceğimiz kadar ince ( kılcal ) çizikler oluşuyor. Her seferinde aynı şey olacağı için 5-6 ay sonra bu çizikler birikerek boyanın sıfır boyaya göre daha mat olmasına neden oluyor. Çoğu insan bunu güneşte soldu sanar fakat buna esas neden tozlu motoru silmemizdir.
    2) Basınçlı su ile stickerları çıkarmıyacak kadar uzaktan yıka, fırça asla kullanma çünkü zamanla 1. maddede belirttiğim durumla karşılaşılacakıtr
    3) Kurularken bezi bastırmadan silmeye özen göster.
    Bu tarz şeylere dikkat ederseniz 2-3 yıl sonra dahi aynı bayideki motor kadar parlak kalabiliyor. Aşağıdaki motor bugün sattığım 2 yıllık motorum. Asla cila falan yok

http://imageshack.us/a/img339/7594/9...8010245219.jpg

cort724, yigitap, just4techno ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

umurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    Alıntı visamlord adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl yıkanır bilmiyorum ama nasıl yıkanmaz biliyorum. Kompresörlü yıkamacılarda yıkatırsan motor üzerindeki etiketleri sökebiliyor
    Aynı kaderi paylaşıyoruz Neyse birşeyler halledeceğiz elbet
    Heil Spellcheck

Motosikleti
    kawasaki klx 250s
    benimde tavsiyem anahtar deliğine dikkat etmen. özellikle yıkamacılar basınçlı suyu yakından tuttuğu için deliğin içi su doluyo ve kurumasıda zor olduğu için ileride arıza yapabiliyor.

oto şampuanı, süngerle yıkıyorum. duruladıktan sonra biraz suyun süzülmesini bekliyorum. sonrada micro fiber bezle (cam silinen tipler değil tülü olanlardan) kuruluyorum. microfiber bez hem çizmiyor hemde daha emici. en az 6 ayda bir boya koruma uyguluyorum renginin solmaması için.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    her daim kendim süngerle yıkarım ve cila çekerdim fakat bi zaman sonra kılcal çizikler oldu ve petrol ofislerinde benzin aldıktan sonra yıkatmaya başladım çizilmesin diye
    bu da kendim yıkarken çektiğim foto petrol ofislerinde böyle temiz olmuyor

yusufbaris ve turkish39 bunu beğendiler.

MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Ben motosikletimi benzincide yıkatırım ama komprasörle su tutturmam. Köpük sıktırırım (1 tL atıyorlar makinaya köpük için), koltuk altında veya topcase' de herdaim araba yıkamada kullanılan büyük süngerlerden bulundururum ve onunla o köpüğü bir güzel yayarım. Sonrada musluktan akan suyla kendim yıkarım.

Çambalı yazmışsın. Çambalı, zift ve yağır benzeri çıkması zor olan lekeler için WD40 kullanıyorum. Aynı zamanda jantlarıda arada sırada (tekerlere ve fren diskine denk gelmesin) WD40 ile parlatırım. Farkı WD40 benzeri çözeltirlerde mevcut fakat WD40 onlardan farklı olarak toz v.b yapışmasını engelliyor ve gerçek anlamda tam bir korozyon düşmanı.

Birçok lekeyi çıkartmak adına WD40 tavsiye ederim ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

handsome3272 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 100 MFH 2010
    Ben motorumu camsil ile siliyorum on numara parlıyor 3 sene oluyor hiç usanmam yazın 2 günde bir silerim motorumun siyah olması

daha çok tozları belli ediyor 1 gün bile silmeyince ama silince süper oluyor bakmaya doyum olmuyor :d

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    yağmur yağsın diye bekliyorum
    GezeGeze, oguzhan6161, ak1n ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    Boş camsil şişesinin içine bulaşık deterjanı, bulaşık parlatıcı ve su karıştırıyorum, bol bol sıkıp pamuklu bezle siliyorum. Bahsettiğin vb lekeler ve yağ kalıntıları içinse asprinn diye bi ürün var a101de. 3lira civarı. Onu kullanıyorum. 2 haftada bir kere de likit cila uyguluyorum. Hem göz dolduruyo hemde çizikleri. Ha unutmadan; seleyi de torpido sütüyle siliyorum.

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Benzin istasyonun da köpükle yıkıyorum fırça kullanmadan. Güzelce duruladıktan sonra sonax sıvı cila kullanıyorum hem plastik hem metal aksamlarda kullanılabilen. Sonuç mikemmel
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...m-motorum.html

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Arkadaş herkes motoruna ne kadar hassasmış.
    Hiç kendi için çekap yaptıran sağlık taraması için giden varmı merak ettim.
    Okadar takılmayın yaw dünya malı.

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    basınçlı suyu krenaja yakın tutma
    motorun plastik aksamlarına bir kere bile tozlu kalsa yarın yıkarım deme çünkü tozu kaptımı bidaha eski haline gelmez
    en önemlisi mikrofiber bezsiz kurulama aksi halde çizikler olur

numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    Alıntı acayüp adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş herkes motoruna ne kadar hassasmış.
    Hiç kendi için çekap yaptıran sağlık taraması için giden varmı merak ettim.
    Okadar takılmayın yaw dünya malı.
    babam hep der ki 'sen malına bakarsan o da sana bakar.' Yolda kalmak rezilliğin dik alası. Allah kimsenin başına vermesin. Sadece dışı değil mekanik kısmıyla da yakından ilgiliyim hem arabamın hem motörümün. Eminim ki burda birçok kişi de böyledir. Bi de keyif veriyo bana. :-)
    Re!S*33 ve TaTTo0 bunu beğendiler.

MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Alıntı numangokce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    babam hep der ki 'sen malına bakarsan o da sana bakar.' Yolda kalmak rezilliğin dik alası. Allah kimsenin başına vermesin. Sadece dışı değil mekanik kısmıyla da yakından ilgiliyim hem arabamın hem motörümün. Eminim ki burda birçok kişi de böyledir. Bi de keyif veriyo bana. :-)
    "Aslan yattığı yerden belli olur." bu da başka bir Atasözü : ) ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Motosikleti tazyikli suyla ıslatıp fırça ile sabunluyorum, sonra yine tazyikli suyla duruluyorum gıcır gıcır oluyor. Bazen kafama eserse bir bezle kurularım, depoyu yan kapakları seleyi, ön far kafasını çamurluğu arka stop'u falan. Onun dışında motoru evde garajda yıkadığım için mutlaka dışarı çıkartıp 10-15 dakka gezerim motor iyice kurusun pas yapmasın diye.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    ben bir tekmeyle yıkabiliyorum dicem..

dedim bile...
    fehmizcan107 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)