Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İnternet Aracılığı İle SanaL Motosiklet Satışı

Motovento
    REKLAM ALANI
    MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Merhabalar, arkadaşlar size kısa ve öz durumu özetleyim ve lütfen bilgi sahibi olanlar bana yardımcı olsun, fikir sahibi olanlar değil : ).

Ben internet üzerinden mevcut bir motosikletimi satmak istiyorum ve fiyatı 7.500 tL. Almak isteyen kişi bana kredi kartı ile alıp alamayacağını sordu ve benimde aklıma Sanalpazar, GG, Sahibinden gibi sitelerde bulunan e-ticaret sistemi geldi. Örneğin ben motosikletimi herhangi bir özel satış ilanı altında, 7.500 tL +%5 / %7 / %10 komisyonu ile birlikte bu e-ticaret imkanı sunan sitelerden biri aracılığı ile satsam ve para transferi bittikten sonra gidip noterden satışını versem, herhangi bir kanuni yükümlülük, vergi v.b olaylara maruz kalırmıyım? Yoksa ödemem gereken tek tutar sitelerin benden alacağı komisyon mu olur?

Bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hyce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV250
    motor satışını geçim kaynağın haline getirmediğin sürece vergi soran olmaz

serkan1987 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    sorun olmaz ama alıcı kişi o ödemeyi büyük ihtimalle senin yanında online ödeyecektir,sonuçta parasını riske atmak istemez.
    Asfaltı öpmeyen motorcu,motorcu değildir...

Onlara göre şeytan icadı, bize göre fizik kanunları..

MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Alıntı hyce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor satışını geçim kaynağın haline getirmediğin sürece vergi soran olmaz
    Ben sürekli ufak tefek, 10 / 100 / 200 tL gibi ufak satışlar yaparım zaten.

Rc hobisiyle ilgilendiğim için elime sürekli rc araç parçaları v.b geçiyor, zaten satmaz veya almazsam olmaz. O konuda sıkıntı yok. Sıfır aldığım parçalara zaten ben alırken fatura kesiyorlar, 2. el parçayada sıfır alırken kesilen fatura hali hazırda mevcut olduğundan sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Ama sonuç olarak 7 / 8 bin sanal satış ve bireysel olarak ciddi bir rakam. O sebepten ötürü tereddüt yaşıyorum.

Zaten yüzbinlerce tL lik sanal satış yapıp, şikayet edilmedikleri sürece 1 kuruş vergi ödemeyenler var. Ama olur ya bana patlar o ödenmeyen vergiler : ). Birde bu yıl içerisindeki 2. araç satışım olacak, problem çıkar mı diyede tereddütlerim var. Araştırmalarım sürüyor.

Alıntı serkan1987 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sorun olmaz ama alıcı kişi o ödemeyi büyük ihtimalle senin yanında online ödeyecektir,sonuçta parasını riske atmak istemez.
    Elbetteki öyle yapacak, almak isteyen kişiyle birlikte o işlemi gerçekleştirmek lazım. Yoksa adam İstanbul' dan motoru beğenip, ödemeyi yapıp, onaylayıp, sonrada "motoru alırım inşallah" diye Isparta yollarına düşmez sanırım : ) ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)