Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Sürücü kursu yüzünden ilk kazamı yaptım :(

Motovento
    REKLAM ALANI
    reverse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Inazuma F
    Sınavda vitesli motor mu veriyorlar diye şaşıran arkadaşlar olmuş.
    Biz CBF150 ile girmiştik sınava. Üstelk doğru düzgün hiçbirimiz henüz vitesli bir motor kullanmamıştık.
    Sınav komisyonu başkanı da yaptığımız itirazlar üzerine ''bana ne kardeşim, dünyanın parasını veriyorsunuz alsaydınız kurstan eğitiminizi'' demişti haykırarak.
    1. viteste kalkıp, U dönüşü yapıp, 3 kuka etrafında slalom yapıp bitirmiştik.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Xallez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Calibre 250R
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bide hiç değilse debriyaj kullanımını düzgünce öğrenmeden calibre 250 almayın hem size hem motora yazık olur.
    Ben dersimi aldım. Adam gibi eğitim almadan motor yok bana (:

ScaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran CBS 150 Balancer 13' 7000km
    2008 senesinde girmiştim direksiyon sınavına. Cub motor vardı kursta. Bize hoca sınavdan önce, vitesi mitesi kurcalamayın, ayarladık biz, sadece gaz-fren kullanın, slalomu bitirip geri dönerken sinyal vermeyi unutmayın yeter demişti. Bisikletten daha kolay sürüp bitirmiştik sınavı çok şükür

Muhtemelen size de motoru 2. viteste verirler ve sadece gaz ve freni kullanmak kalır geriye. Şimdiden kolay gelsin, inşallah başarılı olursunuz.

jacks0n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMax250-TM-'20
    Arkadaşlar, acaba direksiyon sınavına kendi motorumuzla giremez miyiz?
    ben alışmadığım bilmediğim motorla girmek istemem... sakata gelmeyelim sonra

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı jacks0n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, acaba direksiyon sınavına kendi motorumuzla giremez miyiz?
    ben alışmadığım bilmediğim motorla girmek istemem... sakata gelmeyelim sonra
    Girebilirsin ama buna karşı sınav yapılacak okul bahçesinin yakınlarında polis çevirmesi oluyo ehliyetsizleri yakalamak için genelde

jacks0n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMax250-TM-'20
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Girebilirsin ama buna karşı sınav yapılacak okul bahçesinin yakınlarında polis çevirmesi oluyo ehliyetsizleri yakalamak için genelde
    daha maç başlamadan gol yemeyelim ozaman :D cub bulmak lazım sınavdan önce

Xallez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Calibre 250R
    Bugün çok acayip şeyler oldu arkadaşlar Tam pes edicekken hocam sayesinde 90 la geçtim çok şükür...
    Sabah sürücü kursuna gittim. Orada sürücü kursunun A2 hocasıyla karşılaştım.( Kendisini ilk kez o an gördüm ) Kendisine pistte 2. vites de kalkmak istediğimi söyledim. Kabul etmedi. 2 de kalkmak diye birşey yok 1. vitesde kalkıcaksın dedi. Motorun çok seri ve hafif olduğunu söyledim ve itiraz ettim ama merak etme ben sana yardımcı olucam dedi. Yardımcı olacağını söylemesine rağmen benim o an ümitlerim tükenmişti aslında. Herneyse atladık araca pist alanına gittik.

Hoca önce 1-2 kişiye test turu attırdı. Daha sonra beni çağırdı. İşte malum debriyaj-gaz dengesi hakkında bilgiler verdi hadi dene bakalım dedi. Atladım motora arkadaş motoru ya kaldıramıyorum stop ediyor ya da seri kaldırıyorum tek tekere kalkıyor motor. Bu böyle 10 dk sürdü. Baktım yapamıyorum hocam bu iş bugün olmıycak galiba boşver sen benimle uğraşma diğer arkadaşlarla ilgilen dedim. Açıkçası pes etmiştim. Hoca ben bugüne kadar kimseyi bu sınavda bıraktırmadım sende bırakmıycaksın geçiceksin çalışmaya devam dedi. O an kendimi boşverdim hocayı mahçup etmemek için hırs yaptım Bi 20 dk kadar çalıştıktan sonra düzgünce kalkmayı, sabit gaz vermeyi vs herşeyi 'o an bana yeticek kadar' çözdüm )
    Daha sonra sınav parkurunda sıra bana geldi. Motora atladım ama motorun rölantisi sorunlu olduğu için kalkmadan daha 2 kere stop etti motor. Bu biraz moralimi bozsada sürüşün geri kalanını sıkıntısız tamamladım ve 90 aldım

Bana yardımcı olan başta sizlere ve bu forumda üye olduğunu öğrendiğim hocama çok teşekkür ediyorum

ScaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran CBS 150 Balancer 13' 7000km
    Geçmiş olsun. Araba sürerken kalkmadan stop ettirseydiniz, tamam oldu o zaman deyip indirirlerdi sizi ve kalırdınız direksiyondan Motorda demek öyle olmuyormuş, ya da sizin gözetmenler toleranslıymış

Bundan sonra Allah kaza bela vermesin. İnşallah ehliyetinizi de alırsınız. Gerisi kolay artık, Allah sağlık sıhhat verdiği sürece ömür boyu motora binebilirsiniz. Hiçbir şeyi aceleye getirmeyin yeter ki. Gerekli önlemleri alın, gerekirse kursa gidin. Bundan sonrakiler hep işin keyifli kısmı olur ve olacak inşallah.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    2004'te aldım bende ehliyetimi. Yazıldığımda kursa sordum eğitim ne zaman diye. Eğitime gerek yok zaten scooter dediler. Eyvallah scooter ama hayatımda motora binmemişim gaz koluna değmemişim. Neyse ne eğitim ne motor sınav günü gittik sabahtan hoca bize eğitim verecek. Geldi bir dökük kinetix. Kafamıza ortalık malı bir kask. Hayatımda ilk defa kask takıyorum zaten onu bir geçirdim kafaya dünyam şaştı. Ana yola dik bağlanan bir yan yol var. O yola yine 1-2 metre bir yol ile bağlanan park var. Asfalt boş bir yer. Olay şu; motoru parkta kaldır. Yan yola çıkmadan önde dur sinyal ver kontrolü yap sanki araba var gibi ve yan yola çık. 50 metre ileride sol sinyal verip ayağını yere koymadan u dönüşü yap gel. Tekrar sinyal ile parka gir. Kaçla geçtiğimi bile bilmiyorum. Bakkaldan almışçasına aldık o zaman ehliyeti.

Şimdi eşime ehliyet alalım dedik bir gittim şok oldum. Düz vites motor (Kuba Çita galiba), düz bariyerde gitmeler, kukalar slalomlar falanda falan. Bir PCX 125 alıp bititiriz derken şimdi öğrensin diye Mondial Hyena 100 bakıyoruz bizde. Gerçi böyle daha iyi öğrenir dedik ama sürücü kursu bize, zaman çok kısıtlı hoca yetişemez öğrenipte gelin burada pratik yaparız dedi. Eh eşimde 1.56 boy ile benim CRF 250 yi kullanamıyor. Sistem yine Türk sistemi anlayacağın. Olan bize oluyor.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)