Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Sürücü kursu yüzünden ilk kazamı yaptım :(

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sepetçioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKİ VERSYS 650
    Rahat ol aynı şeyler çoğu başlayan kişinin başına gelmiştir, benimde başıma geldi nedenini sana söyleyeyim Bende ilk cup çalışmaya başlayınca direğe ufak bir dokunuş yapmıştım
    2 3 saat evin önümde 8 çizip durdum ve ertesi gün sınava girip geçtim

Gaz kolunu çok önden kavrayarak tutuyorsun demek ki, az gaz verince sen geri asılıyorsun ve otomatik olarak gaz veriyorsun, tabi acemi olduğun için ön fireni kullanamıyorsun, ayağını yere koymak için beklediğin için arka fireni de kullanamıyorsun haliyle, başını alıp gidiyorsun

2. tüyo ise şu:
    Motoru dengede tutan arka tekerin itme gücüdür, bunun için kalkıştan sonra gazı az açıp aynı ayarda tutarak gitmendir, eğer gaz kesip verirsen dengen allak bullak olur, yani hep gaz sabit olsun
    Arkadaşların dediği gibi 2. vites kullan
    Olduğunuz yerde durarak, olmak istediğiniz yere varamazsınız!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rs_guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Şöyle göstereyim. Bak sağ elcikte fren kolu var. Sol elcik ise boş.
    Çünkü bunlar yarı otomatik yani debriyajsız motosikletler. Önce buna bir bak.
    Sürdüğün motosiklet bundan mıydı? Sonra devam edelim.

Xallez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Calibre 250R
    Alıntı rs_guven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O arkadaşın kafası karışmış. Ben sana diyorum ki vites sırasını yanlış yazmış.
    Sen hala o yorumda takılı kalıyorsun.
    Hiçbir fikrim olmadığından her yorum önem veriyorum hocam.
    Peki öyleyse son olarak bu motorda debriyajı bırakırken kavrama falan hissetmedim ben. Debriyajı yavaşça bıraktım ardından gaz verdim. Ama giderken bi süre tekler gibi oldu motor. Daha sonra kesildi. Bunu engellemek için ne yapmalıyım. Misal debriyajı sonuna kadar sıkıpda bırakıyorum ben ama videolarda görüyorum adamlar hep azcık sıkıp da bırakıyorlar. Bu durum için ne yapmamı tavsiye edersiniz?

---------- Post added at 23:07 ---------- Previous post was at 23:05 ----------

Şöyle göstereyim. Bak sağ elcikte fren kolu var. Sol elcik ise boş.
    Çünkü bunlar yarı otomatik yani debriyajsız motosikletler. Önce buna bir bak.
    Sürdüğün motosiklet bundan mıydı? Sonra devam edelim.

http://img441.yukle.tc/images/4970CU...cle-CB125-.jpg
    evet buna çok benziyordu ama sol elcik onda boş değildi işte.

Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Yani debriyajlı bir cub. Ben hiç denk gelmedim. O zaman vites sırası nasıldır ki?
    Kavrama noktası bazı motosikletlere göre değişebilir ama genelde hafif sıkman yeterli olacaktır.
    Yani kavrama en sonlarda olur genelde. Sınav yerine erken gidip birkaç tur atmakta fayda var.

Motosikleti
    Calibre 250R
    İşte buldum. Linkteki motosikletin aynısıyıdı.
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-k.k-vade-farksiz-12-taksit-mondial-100-cc-hyena-x-super-fiyat-116219667/pasif-ilan/#classifiedTitle

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Xallez adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşte buldum. Linkteki motosikletin aynısıyıdı.
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-k.k-vade-farksiz-12-taksit-mondial-100-cc-hyena-x-super-fiyat-116219667/pasif-ilan/#classifiedTitle
    Aa benim motordan. Bunun 1. vitesi acayip kısadır, fazla gaz verip debriyajı bırakırsan gidonu kafana geçirirsin saniyesinde. Motor çok hafif olduğundan bi şekilde durumu kurtarmıştım yere düşürmemiştim motoru.

Motosikleti
    Calibre 250R
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aa benim motordan. Bunun 1. vitesi acayip kısadır, fazla gaz verip debriyajı bırakırsan gidonu kafana geçirirsin saniyesinde. Motor çok hafif olduğundan bi şekilde durumu kurtarmıştım yere düşürmemiştim motoru.
    peki ilk önerin dışında başka önerebileceğin birşey var mı hocam

Motosikleti

Sonradan büyük depo taktım.

peki ilk önerin dışında başka önerebileceğin birşey var mı hocam
    2. viteste kaldır motoru, zorlansın o yine de gider.
    rs_guven ve aksoyy bunu beğendiler.

Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Mengü'ye bir özel mesaj atalım da ilgilensin o zaman.

ozcanaykul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu ne yaw sınavda sürücü kursu vitesli motor mu verıyor. Allah yardımcın olsun kardesım inşallah kazasız belasız bi kerede gecersın sınavı...
    Xallez bunu beğendi.

Motosikleti
    Mengü'ye bir özel mesaj atalım da ilgilensin o zaman.
    Burdayım zaten.
    rs_guven bunu beğendi.

Motosikleti
    2011 Salcano Wolf
    Ahanda Mengü gelmiş. Bunun vites sırası nasıl oluyor. O konuda bizi aydınlatır mısın?

Motosikleti
    Ahanda Mengü gelmiş. Bunun vites sırası nasıl oluyor. O konuda bizi aydınlatır mısın?
    Cublarla aynı 0-1-2-3-4, otomatik debriyaj yok gaz verip debriyajı bırakarak kalkıyosun, cg'lere çok kolay kalkış yapması. Debriyajı fazla kuvvetli olmadığından sen debriyajı sert bıraksan bile debriyaj hafiften kaçırdığı için stop etmiyo. Ama motoru bağırtıp debriyajı bırakırsan hiç acımaz gidonu yersin kafana

ozcanaykul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cublarla aynı 0-1-2-3-4, otomatik debriyaj yok gaz verip debriyajı bırakarak kalkıyosun, cg'lere çok kolay kalkış yapması. Debriyajı fazla kuvvetli olmadığından sen debriyajı sert bıraksan bile debriyaj hafiften kaçırdığı için stop etmiyo. Ama motoru bağırtıp debriyajı bırakırsan hiç acımaz gidonu yersin kafana
    debriyajı nıye koymuslar o zaman ben anlamadım :D

utkan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    ewt sakin ol mengu abininde dedigi gibi cupların 1 vitesi cok seridir bi anda şaha kalkar o yuzden 2. vitesde sür

Motosikleti
    Alıntı ozcanaykul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyajı nıye koymuslar o zaman ben anlamadım :D
    Çok süper bişey, kullanmayan bilemez nasıl olduğunu, cub'larda da bence manuel olmalı. Manuel debriyaj olmazsa motor freni işin tadını kaçırıyo düşük hızlarda manevralarda.

Motosikleti
    Calibre 250R
    O zaman ben yarın şöyle yapıyorum;
    Marşa basıp çalıştırıyorum> Debriyajı hafif sıkıp 2. vitese atıp debriyajı bırakıyorum ( pek kavramadığından motor hala durağan) > ardından hafif gaz açıp sabit gazla inşallah sürüşü tamamlıyorum.

İşlem adımlarında bir hata var mıdır hocam?

Motosikleti
    O zaman ben yarın şöyle yapıyorum;
    Marşa basıp çalıştırıyorum> Debriyajı hafif sıkıp 2. vitese atıp debriyajı bırakıyorum ( pek kavramadığından motor hala durağan) > ardından hafif gaz açıp abit gazla inşallah sürüşü tamamlıyorum.

İşlem adımlarında bir hata var mıdır hocam?
    Motoru çalıştır debriyajı sık 1'e tak motor tüfek tepmesi gibi zıplayacaktır debriyajı bırakmadan motoru sağ ayağınla ileri geri oynatırken sol ayağınla pedala bir daha bas 2'e tak, motoru biraz bağırt devir göstergesi var 4-5 bin devire gel, debriyajı yavaşça bırakmaya başla motor bayılır gibi olursa daha da gaz ver, hem motor önünü kaldırmaz hem de motoru yürüttün işte işlem tamam.

Motosikleti
    Calibre 250R
    Motoru çalıştır debriyajı sık 1'e tak motor tüfek tepmesi gibi zıplayacaktır debriyajı bırakmadan motoru sağ ayağınla ileri geri oynatırken sol ayağınla pedala bir daha bas 2'e tak, motoru biraz bağırt devir göstergesi var 4-5 bin devire gel, debriyajı yavaşça bırakmaya başla motor bayılır gibi olursa daha da gaz ver, hem motor önünü kaldırmaz hem de motoru yürüttün işte işlem tamam.
    Sana ve yardımcı olan herkese çok çok teşekkür ederim hocam. Bu sınavı geçersem sürücü kursuyla değil sizlerin sayesinde geçicem inşallah. Dediklerinizi yarın harfiyen uyguluycam. Tekrar yardımlarınız için çok teşekkürler

He bide motorun devir göstergesi çalışmıyor ama napalım onu da sesinden tahmin edicem artık

Motosikleti
    Bide hiç değilse debriyaj kullanımını düzgünce öğrenmeden calibre 250 almayın hem size hem motora yazık olur.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)