Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Rüzgar Sesi Szide Rahatsız Ediyormu ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    pctechnic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 XA'13 Red
    Schubert C3 Pro dünyanın en sessiz kaskıdır. Çeneden açılırseverler için çok süper bir kask
    Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, en kötü zamanda ters gider!
    Edward A. Murphy, jr.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    garomir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Yamaha XJ6 Diversion S
    Yamaha xj6 Diversion sahibiyim. Orjinal camı Givi'nin ürettiği daha uzun camla değiştirmek istiyordum ki bu yazılanları okudum. Aşağıda gördüğünüz gibi orjinal camda alt delikler mevcut, Givi camda da bu delikler mevcut. Yani Givi tercih edebilirim.

Orjinal cam:

Givi cam:

shi_bumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Caponord
    Konuştuklarımızı destekler bir örnek olmuş
    "I'm not sure whether I'm an actor who races or a racer who acts." Steve McQueen

V strom 2015 sahibiyim. Motorumun camı rüzgarı yeterince kesiyor. Fakat koca kafalı olduğumdan,XXL beden kaskımın kulak kısımlarına deli rüzgar sesi geliyor. Medium kaskla motorumu deneyenler bu sesin olmadığını söylüyor. Ama benim kafa larga bile sığımıyor. XXL beden zaten bir iki markada mevcut. Hatta ben sadece Nolan bulabildim.
    Bu ve benzeri yazıları okuduktan sonra kauçuk takozlar edindim. Camın alt vidalarına 3cm, Camın üst vidalarına 2 cm lik takoz ekleyerek camı motordan uzaklaştırdım ve az biraz yatırmış oldum.Vidaları da uzatmak durumunda kaldım.
    Sonuç mükemmel oldu. Otomobil konforunda kullanıyorum. En ufak rüzgar sesi yok. Herkese öneririm. Fakat camın üst kısmını en az 2 cm motordan ayrılmalı.
    Tek sorun şu ki motor çirkinleşti. Takozları birer cm incelterek denedim. Tirbülans ve rüzgar sesi geri geldi. Camı 2 cm uzaklaştırmadan olmuyor.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    rüzgâr sesinden dolayı motoru bıraktım ben be siz neden bahsediyorsunuz.

Motosikleti
    MT-07
    Şaka maka bende arabada yaz kış açmam camları sırf rüzgar sesi yüzünden. Yanımda cam açacak yolcu varsada bahane uydurur tek giderim.
    ogzcngdk bunu beğendi.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şaka maka bende arabada yaz kış açmam camları sırf rüzgar sesi yüzünden. Yanımda cam açacak yolcu varsada bahane uydurur tek giderim.
    Camı çok az açar arabanın ve dış ortamın sesini(bazen uzaktan gelen ambulans sesi vs) duymaya çalışırım. Bu bende hastalık oldu, arabanın çalışma sesini duymazsam içimde bir kuşku oluyor. Sebebi ise daha önce arabadan gelen bi kaç ses yüzünden çok yüksek masrafları ucuza halletmek. Yani o sesi duyup yoldan tamirciye dönmesem belki de motor yaptıracaktım.

Motosikleti
    MT-07
    Benim araç dizel olduğu için her şekil sesini duyuyorum Öyle bangır bangır da müzik açmadığımdan ambulansı falan es geçmem, geçsem de motorcular saçma sapan aksiyon yapar die 5sn de 1 sürekli aynaları kontrol ederim. Çünkü elinde telefonla oynayan mal kuryelerden dolu ortalık.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı Okan Sinan Ocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ömrümün 1,5 yılını şu anda kullanmakta olduğum kaskın ikinci el motor almaya yetebilecek taksitlerini karısından gizli gizli ödeyerek geçirmiş birisi olarak diyebilirimki ; iyi kask rüzgar sesi almaz.
    :p :p :p
    Bu konuda söylediğinize asla katılmıyorum. Rüzgar bazen öyle biryerden eserki milyarlık kasklar bile ses alır. Üst düzey kask markaları shoei arai schubert agv vs tarzı kasklar belli motosikletlere göre özel üretim seri yaparlar. Motogpde kullanılan arai kaskı scooterda kullanırsanız ses yapar ötesi yok. Konuya iyi kask kötü kasktan ziyade doru oturuş pozisyonu ve doğru motosiklet olarak bakmak gerek. Dünyanın en pahalı en iyi kaskını takıp 600 rr da kuş gibi oturursanız o bile ses alır...

Bence artık kendimizi kandırmaya gerek yok. e200 mercedeste bile 5kat kapı fitili conta olmasına rağmen rüzgar sesi duyuluyor.. Rüzgar sesini duymamak için havalandırma kanallarının olmaması, vizörün sabit olması, ense kısmının çok sağlam bir vakumla kapatılması ve çok kalın bir kabuk olması lazım. Ses kulak duyumunuzun geliştiği kadar duyulabilir ve görecelidir. Kaska çarpan rüzgarın sesinin duyulmadığı bir kask önceki arkadaki arabanın korna sesini hiç duymaz.Peki bu mümkün mü ?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Kulak tıkacı kullanıyorum, kulak sağlığı için de herkesin kullanması gerekir. Ama yine de rahatsız ediyor rüzgar, motorumun dik oturmaya müsait olmasının etkisi büyük.

Biraz eğilip camın arkasına denk getiriyorum kafayı, "ohh dünya varmış" diyorum. Ama maalesef bu halde sürüş yapamıyorum, sırf rüzgar nedeniyle hiç sevmesem de racing yada sport tourer bir modele geçmeyi bile düşünüyorum.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kulak tıkacı kullanıyorum, kulak sağlığı için de herkesin kullanması gerekir. Ama yine de rahatsız ediyor rüzgar, motorumun dik oturmaya müsait olmasının etkisi büyük.

Biraz eğilip camın arkasına denk getiriyorum kafayı, "ohh dünya varmış" diyorum. Ama maalesef bu halde sürüş yapamıyorum, sırf rüzgar nedeniyle hiç sevmesem de racing yada sport tourer bir modele geçmeyi bile düşünüyorum.
    Olcay bey çok alakasız gelebilir ama bazen dik oturuş pozisyonlarındaki motosikletler uzun cam takıldıktan sonra daha fazla rüzgar sesi yapıyor. Eğer camınız yükselip alçalabilen bir modelse alçaltıp deneyin. Yada daha kısa bir camla sürmeyi deneyin bir miktar ses azalabilir. Omuzların konumuda önemli sürüş sırasında rüzgarı duyduğunuzda omuzlarınızı biraz dikleştirerek tekrar deneyin. Belki işinize yarayabilir.
    Olcay Avşar bunu beğendi.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olcay bey çok alakasız gelebilir ama bazen dik oturuş pozisyonlarındaki motosikletler uzun cam takıldıktan sonra daha fazla rüzgar sesi yapıyor. Eğer camınız yükselip alçalabilen bir modelse alçaltıp deneyin. Yada daha kısa bir camla sürmeyi deneyin bir miktar ses azalabilir. Omuzların konumuda önemli sürüş sırasında rüzgarı duyduğunuzda omuzlarınızı biraz dikleştirerek tekrar deneyin. Belki işinize yarayabilir.
    Cama ek defender de var, aşağı yukarı ayar yapıyorum ama çok büyük bir mesafe farkı olmuyor. Aslında dediğini biraz ayağa kalkarak da deneyebilirim, gerçi camı alçaltsam bu sefer de göğse çok rüzgar yerim.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim araç dizel olduğu için her şekil sesini duyuyorum Öyle bangır bangır da müzik açmadığımdan ambulansı falan es geçmem, geçsem de motorcular saçma sapan aksiyon yapar die 5sn de 1 sürekli aynaları kontrol ederim. Çünkü elinde telefonla oynayan mal kuryelerden dolu ortalık.
    Benim araçta dizeldi ama enjektör arızası olunca duyman gerek. Bazen uzak mesafe olunca ambulans aynada gözükmüyor ama en az 250m den sesi geliyor. Ona göre yolda konum alıyorum.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı patpop adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim araçta dizeldi ama enjektör arızası olunca duyman gerek. Bazen uzak mesafe olunca ambulans aynada gözükmüyor ama en az 250m den sesi geliyor. Ona göre yolda konum alıyorum.
    Biz İstanbul'da hep trafikte olduğumuzdan ambulansın gelişini baya bir önceden farkediyoruz. Çünkü kendi gelemeden 2dk önce sesi gelmeye başlıyor

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    araba kullanırken az da olsa camı acıyorum ama neden bılmıyorum . ses sıstemı gıbı seylerle zaten ısım yok . ya cevreyı daha ıyı duymak ıcın yada kapalı mınnacık bır ortam hava alsın dıye . emın olamadım bak .

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rüzgarın sesi kulakları, kendisi de sağlığımızı rahatsız ediyor. Uzun süreli sürüşlerde daha da rahatsız edici oluyor. Ben vasat bir kask ve silikon kulaklık ile 8-9 saatlik yolculuklarda pek rahatsız olmuyorum. Silikon kulaklık olmadan dayak yemiş gibi oluyorum. Rüzgar bedenimiz üzerinde daha da kritik bir etkiye sahip. Tam donanımla 8 derece civarında sıcaklıkta İstanbul'dan İzmir'e gittiğimde birisi sorsa üşümedim diye cevap verirdim. Fakat ilk gece 2 yorganla yatınca ancak ısınmıştım. İkinci gece ise tek yorgan fazla bile gelmişti. Bu da rüzgarın, öyle zannetmesek te bizi ne kadar etkilediğini gösteriyor.
    Konuyu hortlatan ben değilim

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)