Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Tartişan Toplum...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    70 milyon Türkiye vatandaşı olarak 2,5 milyon adet günlük gazetenin okunduğu ülkemizde Japonya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerin nüfus sayılarından fazla okunma oranı yakalamalarını anlayamayabiliriz...

Ya da Avrupa'dakilerin aksine (Amerika'da durum biraz farklı) özel üniversiteler adı altında milyon dolarlar götürüp, 4 yılda 50 milyon YTL'ye mühendislik, mimarlık diplomaları dağıtıp (anti)refah bir toplum olmaya çalışmamızın farkında da olmayabiliriz...

Bu tip doğruluk payları yüksek demogojik cümleleri ardı ardına yapıştırıp kafanızı çuvala çevirdikten sonra bir değer yaratacakları yerde dizi manyağı insanlar yumağı oluşturulmasına da sonuçsuzca seyirci kalabiliriz...

Ve ajitasyonun, cahilliğin, hırsızlığın kol gezdiği ülkemizde can güvenliğimiz yok diye yakınırken belki de 'deneyimsiz, dikkatsizler için' en büyük can düşmanı motosikleti hayatımıza sokmaya çalışıyoruz...

Böyle vurdumduymaz, şansa nefes alan toplumun ferdi olarak annemin tümevarımına takılıyorum:
    Oğlum motosiklete binen ölümüne davetiye çıkarır... Ülkede bu kadar canavar varken arabada korkuyoruz sen gidip motor almaya kalkıyorsun. Serseri misin?

Tamam, çocukluğumuzdan beri anne-baba veya büyüklerin söylediklerine şiddetle karşı çıkıp ardından ' an ' ı deneyimledikten sonra 'neden onların dediklerini yapmadım' nidalarıyla dertlenmişizdir. Ama evet motosiklette ölecek olsak da, "ölüm bizden uzak" felsefesiyle almaya kararlıyızdır.

Alsak da almasak da birlik olmamız ve bu ve birkaç site de daha olan "birlik" duygusunu ortaya döküp "eş" davranmalıyız. "Motosiklet kültürü"nü şekillendirmeliyiz. Ben bu iş için fazla öğüt veremem ama verebilecek olanlar vardır mutlaka aramızda ve "paylaşmalıyız"...

Değerler paylaşılınca yükselir. Arabamla giderken yanımdan milimetrik mesafelerle geçen "kurye motorcu" arkadaşlar veya 18 yaşında olduğu şüphe götüren "race"sever delikanlı arkadaşlarımıza birşeyler öğretmeye uğraşıp, birşeyler öğrenmeliyiz. Bu kültürü yaratmalıyız ve insanları doğru düzgün motorcu olmaya özendirmeliyiz.

Forumlarda okuduğum birçok yanlış sözcükler insanların kafasına yerleşiyor. "Memati"lerle bıçaksever olan insanlara en azından buradan güzel şeylere özendirerek doğruyu verelim.

Ben nasıl bilgilenerek doğruyu bulmaya çalışıyorsam, insanlara kaliteli cümleler sunarak iyiyi verelim.

Daha çok İtalyan meslektaşlarımın kullandığı bu aletlerin 100 binleri aşmalarından kültür dersi almamız gerektiğine inanıyorum. Tabi sizlerin de verecek örnekleri vardır. Özenti davranıyoruz, herşeyde olduğu gibi...

arkadaşlar daha yazacaktım ama işim çıktı, devam edeceğim ilk müsait zamanımda.

Buradan sesleniyorum moderatör arkadaşlara. Yakalanan sinerji çok önemli. İnsanların yanlış yönlenmesine engel olun. Bir kültür oluşuyor. Lütfen diğer konularımız gibi yanlış yönlenmesin, altyapısı zayıf olmasın.

Bari motor kültürümüz düzgün olsun. Hem belki ileride çok dua alırsınız. NE dersiniz...

saygılarımla... görüşeceğiz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı parker adlı üyeden alıntı
    Daha çok İtalyan meslektaşlarımın kullandığı bu aletlerin 100 binleri aşmalarından kültür dersi almamız gerektiğine inanıyorum. Tabi sizlerin de verecek örnekleri vardır. Özenti davranıyoruz, herşeyde olduğu gibi...
    Karanlığa Taş Atılmaz

serkankiyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6
    Biz atalarımızdan kalan örf ve adetlerimize sahip çıkmıyoruzda bu olayamı sahip çıkacağız.
    benim böyle bir kültür artışıyla ilgili hiç umudum yok bu ülkede.
    başkalarının kültürlerini taklit etmeye çalışırken kendi özümüzden olduk.bizim ülkemizde kesinlikle insana ne değer nede saygı var. birde birlikten bahsediyoruz..
    bir tarihte Kore'de öğrenciler bir yürüyüş yapmışlardı ,bilmem hatırlayan varmı..250,000 öğrenci yürüyüş yapıyor ve birtane farklı pankart açılmıyor. bizde doğru veya yanlış bir düşünce için 30 kişi toplansın 40 tane farklı pankart açılıyor.. bunları hep düşünmek lazım bence. feyiz almak lazım.
    Biliyorsan konuş,ibret alsınlar.Bilmiyorsan sus, adam sansınlar..

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    bakın ne kadar ilgisiz insanlar... işte bu durumu aşmalıyız... yoksa hep beraber ağlayacağız... ateş düştüğü yeri yakınca mı akıllanacağız!

maviş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki bandit 1200 s (2004)
    parker ne bu şiddet bu celal..aslında haklısın bilinçsiz ve vurdumduymaz bi toplum olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruzz..biz böle devam edersek tepemize edenler çok olurr...paylaşımlarınızı bekliyoruz

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    parker,

yazını da üslubunu da çok beğendim. Eline sağlık.

Ancak, bu forumda daha tecrübeli bir üye olarak sana bir önerim olacak.
    Yazdığın yazının bir de, anafikri içeren özetini çıkart ta birçok "okumaya ve doğru yazmaya" vakti olmayan arkadaşlarım da fikirlerinden faydalansın.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    belki de tam olarak (belki de diğer oluşumlarla da toplanarak) manifesto gibi bir derleme yapmalıyız. parker'ın söylediklerine katılmamak imkansız ki! motorcu ruhundan anlamayan bir sürü motosiklet sürücüsüne hergün rastlıyoruz zaten. bana kalırsa bu forumun ihtiyacı olan, bir başlangıca şahit olmak. yani insanlar bir ilk adım görmek istiyorlar. yoksa şahsım adına kimsenin vurdumduymaz olduğunu düşünmüyorum
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

Motosikleti
    Bir de artık şu geyiğe bir son vermek lazım.

Neymiş, bütün motorcular kardeşmiş.

Bak sen ! Adamın hiç bir değeri benimkilerle uyuşmayacak, ondan sonra ikimizin de motosikleti var diye kardeş olacağız.

En azından, motora adabı ile binsin, kimseyi rahatsız etmesin de sonra bakarız, kardeş mi olacaz kuzen mi ?
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    Şimdi arkadaşlar yazım yarıda kalmıştı, yeniden vücudum meşgule düşmeden bir şeyler yazayım...

Biz ülke olarak balık hafızalıyız. Bugün ak denilene kara diyene cevap bile veremeyecek kadar aciziz. Yıllardır analarımız babalarımız ne sebeple olursa olsun hatalar yapmışlar ve bizlere böyle bir Türkiye bırakmışlar. Ama bu hale düşmemiz bundan sonra böyle gideceğini gerektirmez.

Hani hepimizin başına gelir ya! "Bak ters yoldan dönüyor ayı..." ama o ayılığı kendinize sorsanıza kaç kere yapmışsınızdır. Elinizi vicdanınıza koyup söyleyin. Ben de ayıyım, evet... Ben de bunu çok kez yaptım... Ama bilinçlenmem gerektiğimin de farkındalığıyla davranmaya başlamam gecikmedi...

Şimdi el birliği yapıp, o hiç bir konuda olmayan kültürlerimizden bari motor kültürünü gelecek kuşaklara düzgün bırakalım. Şimdi bu sabah şu "hırsız-polis" diye bir dizi var ya, oradaki yakışıklı çocukla rastlaştık. Hani kızın sevgilisi olan. Bu arada bir kez bile izlemedim. Annemlere gittiğimde mecburen göz aşinalığı olduğu için biliyorum. Bir de gazetelerden haliyle...

- Merhaba ben ..... Seni dizide görüyorum. İyi bir sanatçısın...
    - Teşekkür ederim elimden geleni yapmaya çalışıyorum...
    - Ama senden şikayetçiyim. Sevmiyorum dememeliyim, o yüzden hiç hoşlanmıyorum...
    - Neden, ne yaptım...
    - Bak güzel kardeşim. Bu ülkenin gençilğinin yanlış yollara sapmasına neden oluyor bu dizileriniz. Seninki biraz masumane olabilir ama senin de katkın var.
    - Herkes ortalıkta memati midir nedir onun gibi dolaşıyor işte.
    - Ama benim onlarla alakam yok.
    - Diyorum ya masumane gözükebilirsin ama eminim yarın müthiş bir paraya sen de mafya babasını oynayabilirsin. Sakın yapma tamam mı...
    - ...

Derken arabamı bekliyordum, geldi ve işime doğru yol aldım...

Çocuk bakakaldı. Belki iyi bir insandır, ki iyidir neden kötü olsun. Ama anlatmak istediğim iyilik yapan karakteri ülkemize sunsalar belki de gençlerimiz, cesaretli, düzgün davranan, yardım eden role öykünecekler, bu zırvaların yerine.

Bilinçli sanatçı olsalar, bundan sonra böyle rolleri belki de reddetmeleri lazım. Ama hiç zannetmiyorum. Tabi yanlış anlaşılmasın, sinemi filmi veya mantıklı bir proje için böyle roller kabul edilebilir ama bu dizilerdeki gibi canice olmamalı.

Ana fikre geleyim ki bir arkadaşım rica etmiş... Hatta şöyle büyükçe yazayım ki okumayı hiç sevmeyen toplumun fedaileri kolayca bulsun hedefi:

ANA FİKİR

Toplumumuzda hiç bir dalın altyapısı sağlam oluşturulmamıştır. Altyapı kültüründen yoksunuz. Motosiklet Kültürü de böyle sallabaş büyümektedir. Ama birçok örnek verebileceğim gibi, hep beraber bir kültürün temellerini atıp birlik olmalıyız. Ve hem kendimizi hem de diğer vatandaşlarımızı eğitmeli, bilgilendirmeliyiz.

Bilmiyorum bu da birilerinin rant kapısını mı kapatacak veya zoruna gidecek. Hani yorum sizlere kalsın. Ama bu mücadeleyi vermeliyiz: En azından motordan ölecek bir arkadaşı bile kurtarsak kardır. Veya edilecek bir küfürü engellesek...

Ben hazırım ama acaba kaç kişi hazır olur veya kim öncü olur. Veya dikkate alınır mı bilmiyorum...

Saygılarımla...

NeTMaViSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    3 motosiklet parçaladım şimdi tabanvayım :)
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı
    Bir de artık şu geyiğe bir son vermek lazım.

Neymiş, bütün motorcular kardeşmiş.

Bak sen ! Adamın hiç bir değeri benimkilerle uyuşmayacak, ondan sonra ikimizin de motosikleti var diye kardeş olacağız.

En azından, motora adabı ile binsin, kimseyi rahatsız etmesin de sonra bakarız, kardeş mi olacaz kuzen mi ?
    geyık turk mılletının olmazsa olmazından ona katılmıyorum yanı farklıbır bolumde yapılabılır kı onun ıcınde geyık muhabbetı bolumumuz mevcut ama motorcular kardestır dedıgın kısma bayıldım gercekten hasklısın tek ortak yon olunca kardes olunmaz ve bu sozumden lutfen yanlıs yada kotu maksat aramayın ama ben ıcıp ıcıp motora bınen ve etrafına saygısız bı motorcuyla kardes olmam kuzen olabıler
    øØ |[ ߀Nim s€vdคM maviDir , mคvi iSe uMut... รєภ ђ€p yür€ğiNi mคvi Tut... ® ]| Øø
    TR - - A Rh+ ---> MæVi PæNT€RL€R -

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    İçip içip motora binenler de mi var.... İnanmıyorum yahu...

İçip motora binmenin manası ne olabilir... Ben zig zag çizmeden kullanabiliyorumumu ispatlıyor bu arkadaşlar...

Vah zavallı bizler...

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Evet görüyorum ki bu hoş yazı pek talep görmemiş (11 cevap 59 görüntülenme)

Eğer alımlı avatar resmi olan bir bayan(hoş alımlı olmasınada gerek yok pek seçicide değiliz zaten) tanışma topici açsa hoşgeldin demek için sıraya girer başlığı patlatırız

Hangi motoru alayım dese Saldırıp onu al bunu al (al dediğimiz motorların selesine kıçımız bile değmediği halde) diye laf yarıştırırız.

Milletin trafiğe açık yolda türlü akrobatik hareketleri ve hayvanlığı yaptığı videoları izleyip Woow ne süper yapmış diye özeniriz.
    .
    .
    .
    .

Bende bütün motorcularla kardeş olmayı reddediyorum.

Özellikle pastane motorcularını ve iki teker fazla gelipte tek teker gidenleri

Motosikleti
    Alıntı Akira adlı üyeden alıntı
    Evet görüyorum ki bu hoş yazı pek talep görmemiş (11 cevap 59 görüntülenme)

Eğer alımlı avatar resmi olan bir bayan(hoş alımlı olmasınada gerek yok pek seçicide değiliz zaten) tanışma topici açsa hoşgeldin demek için sıraya girer başlığı patlatırız

Hangi motoru alayım dese Saldırıp onu al bunu al (al dediğimiz motorların selesine kıçımız bile değmediği halde) diye laf yarıştırırız.

Milletin trafiğe açık yolda türlü akrobatik hareketleri ve hayvanlığı yaptığı videoları izleyip Woow ne süper yapmış diye özeniriz.
    .
    .
    .
    .

Bende bütün motorcularla kardeş olmayı reddediyorum.

Özellikle pastane motorcularını ve iki teker fazla gelipte tek teker gidenleri
    harikasın cok guzel bı konuya degındın gercekten bız erkegız bu kadar msj cok bıle saymak lazım :(
    øØ |[ ߀Nim s€vdคM maviDir , mคvi iSe uMut... รєภ ђ€p yür€ğiNi mคvi Tut... ® ]| Øø

Motosikleti
    Alıntı ledo adlı üyeden alıntı
    parker,
    yazını da üslubunu da çok beğendim. Eline sağlık.
    Sevgili parker,

Evet, ikinci kısmı da yazdın. Üslup ve türkçe yine güzel. Bir daha eline sağlık.

Ancak bu defa içerikte kesinlikle hemfikir değiliz.

Benim fikrime göre, ki senin de yazının ilk kısmından benzer mesajlar almıştım, yanlışları üstünü örterek düzeltemezsin. Gerçekten ruh sağlığı tam, sosyal ilişkileri kuvvetli ve bilinçli bir toplum olmak istiyorsak, bunun birkaç tane olmazsa olmaz kuralı var.

Öncelikle, hamaset edebiyatı bırakılacak. Kültür ve eğitim seviyesi artacak. İnsanlar kötü ve yanlışın ne olduğunu bilerek, iyi ve doğruyu bulacak ve benimseyecekler.

Aslında yukarıda söylediklerimi uzun uzun açıklayabilirdim ama ben yolun yarısını geçtim artık. İçimde bu konularla ilgili o kadar da büyük bir enerji ve istek kalmadı.

Ne yazık !

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    Sevgili ledo;

zaten büyüklerimiz de senin gibi yolun yarısını geçtiklerini düşündükleri için bize böyle bir ülke bırakmışlar...

"Tüm motorcular kardeştir" gibi yanlış bir cümelinin peşine takılıp olaydan soğumaya çalışmayın. Tüm politikacılar, tüm futbolcular, tüm tiyatrocular aynı görüşlerdeler mi. Ama aynı kulvarda mücadele ediyorlar.

Bizler de "doğru" motor kültürüyle yoğrulabiliriz. Lütfen yapmayın. İnsanları aşağılamayın. Ben o kuryeleri de, lahmacuncuları da seviyorum. Belki bizleri de aşağılayan başkaları olabilir. Nereden biliyorsunuz. belki başka bir forumda da sizi aşağılıyorlar. Lütfen insanları sevelim. İnsan ayırt ederek kimse kimseyi eğitemez.

Belki onların da tüm motorculara öğretecekleri vardır. Evet genel eğitim seviyeleri düşük olabilir aam bir kalemde silip atıp olur mu hiç. Bakın okuyorum ve çoğu mondiallerden asyalardan piaggiolara filan geçiyorlar. Neden oluyor bunlar zannediyorsunuz...

Lütfen konunun özünü anlayalım arkadaşlar ve küsmeden, kaçmaya çalışmadan, bir hedef peşinde koşalım.

Yeri gelecek ben de yanlış yapacağım, tartışacağız edeceğiz haliyle. Yanlışlar olmasa tabii ki doğrular bulunmaz. Ama lütfen küsüp gitmeyelim ve herkesi sevelim. Bize yanlışlıkla çarpan adamı da sevelim, motordan nefret edip küfür edeni de sevelim. İnancım şudur ki doğruya böyle ulaşırız...

Lütfen motor kültürü için biraz didinelim...

saygılarımla

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Parker e birkaç nacizane tavsie de benden olsun.

Bu forumda sevilmek , insanların yazdıklarınızı okumasını istiyorsanız öncelikle mesaj sayınız yüksek olmalı.

Böyle uzun mesajlar yazıp parmaklarınızıda yormayın.(bu mesajı bölseniz mesaj sayınız 100 tane birden artardı)yerine "iyi", "tamam","olmamış" gibi kısa yazılar yazıp minimum karakter sayısına ulaşmak içinde üç beş tane gülen kafa ekleyin

Raconda söz sahibi olmak için çin malı scooterle 150 yaptım diye ortaya laf atıp polemik oluşturup, en az üç defa birer hafta banlanmalısınız, en az iki tanede yardakçı buldunuzmu tamamdır.

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    ya bu arada burada alkolle motor kullananlardan sonra hatun peşinde koşanları da duyunca iyice şaşkaloza döndüm...

Umarım hedeflerine ulaşırlar da hayat eğitmeni bir hatuna rastlarlar topluma yararlı olurlar. Ne dileyeyim daha...

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    o zaman moderatörlere iş düşüyor herhalde...

Motosikleti
    turkıyenın genelı boyle ya arkadasım hatun a yok yok ama bıze gelınce bakmaya bıle tenezzul edılmıyor baslıga degıl yazana bakarlar genelde ole tıpler

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Motosikleti
    Ne yazık ki öyle kaza geçiren arkadaşa 23 kişi geçmiş olsun derken saçma sapan bir soruya sırf yardım isteyen bir bayan olduğu için seferberlikte sınır tanımıyoruz. İşte biz bu kadar yardımsever insanlarız.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler