Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Tartişan Toplum...

Motovento
    REKLAM ALANI
    NeTMaViSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    3 motosiklet parçaladım şimdi tabanvayım :)
    eee ben destek olayım ama ehlıyetım yok ve cıkar bole tıpler kotu bı tabir bence sevgili parker :(
    [COLOR="DeepSkyBlue"]øØ |[ ߀Nim s€vdคM maviDir , mคvi iSe uMut... รєภ ђ€p yür€ğiNi mคvi Tut... ® ]| Øø
    TR - - A Rh+ ---> MæVi PæNT€RL€R - [/COLOR]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    wind - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ingiltere:
    http://www.dvla.gov.uk/drivers/rdmcycle.htm
    http://www.begin-motorcycling.co.uk/law.htm
    yeni zellanda:
    http://www.ltsa.govt.nz/licensing/motorcycle/

bizde ise yukardakilerin aksine butun sorular internette daha ne denir bilemem..
    One Life Live It !!

cgl125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ehliyet tasarısından önce bu ötv ile ilgili bi hareket yapsak bence daha iyi olur motosiklete özendirilmesi gerekir bence toplumun dünyadaki lüks sınıfa giren jip sayısının 4 te biri türkiyede bu kadar lükse düşkün bi toplum olmaması gerekir bence bunun için motosiklet ötv oranı artışı çok yanlış bu daha acil bence
    her şey mümkün değil
    hiç bir şey de imkansız

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    net mavisi kırmak istememiştim ama yaptığın doğru değil... ehliyetini bir an önce al bence...

bu arada wind tebrik ediyorum seni ne kadar güzel bulmuşsun hemen...

işte budur... hemen bir rapor hazırlayıp insanlarla paylaşabiliriz... ve işi meclise kadar götürebiliriz...

ne dersin

NeTMaViSi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    3 motosiklet parçaladım şimdi tabanvayım :)
    [QUOTE=parker]net mavisi kırmak istememiştim ama yaptığın doğru değil... ehliyetini bir an önce al bence...

yaptıgımın dogru olmadıgını bende bılıorum ama ınsanın mecbur kaldıgı anlar oluyor !!! bende o anlardan bırını yasıyorum ılk işim ehlıyetı almak olucak zaten
    verdıgın bılgıler ve hatırlatman ıcın tesekkur ederım
    [COLOR="DeepSkyBlue"]øØ |[ ߀Nim s€vdคM maviDir , mคvi iSe uMut... รєภ ђ€p yür€ğiNi mคvi Tut... ® ]| Øø
    TR - - A Rh+ ---> MæVi PæNT€RL€R - [/COLOR]

LaCiVerTSaRi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLE 500
    Parker Dostum,

Yazdıklarını büyük bir zevkle okuyorum.

Belliki sende ülkesini seven insanlarını seven birisin bu yolda ortaya yanlış veya ekside olduğumuz konuları yazıyorsun. Bir radyo programında Dj arkadaş ülkede kötü giden ve yanlış yapılanları her sabah programına taşıyordu günün birinde bir dinleyicisi bağlandı ve Dj'ye sen ne biçim adamsın sen hainmisin her programında hep kötüleri anlatıyorsun içimizi karartıyorsun bu memlekette hiç mi iyi birşey yok sen neden bunları görmüyorsun gibisinden çort sert bir tavırla eleştirdi ve cevabı beklemeden kapattı telefonunu. Dj arkadaşın tek savunma ve açıklaması şuydu ; İyi olan şeyler var tabiki bunların hepsi herkesin gözü önünde ve sizin içindir. Kötü ve yanlış olanlar hep gizlendi bizim işimiz bu kötü ve yanlışları yakalayıp gün ışığında sizlere göstermek tepki çekip düzelttirebilmekti. Benim için vazgeçilmez biri oldu o günden sonra.

Diğer bir konu kardeşlik tartışması. Arkadaşlar bu topraklar altında çevresine ve kendisine zara vermeyen herkes kardeştir, Dosttur, Arkadaştır çokta basit gözüken bu kavram ülkeyi ayakta tutan faktörlerden biridir. Yıllardır ülkemizde milliyetçilik farklı anlatıldı farklı gösterildi. Gerçek Milliyetçilik Ülkesini ve insanlarını sevmektir. Ağlayan bir cocuğa derdini sormaktır. Eğilmiş kırılmak üzere olan bir ağaca destek yapılıp kırılmasını önlemektir. Arabasını motorunu yanlış kullanan doğrusunu öğretmektir. Ülkesini yanlış yönetene dur diyip doğru yolu bulmasına yardımcı olmaktır. Bu sebeblerden dolayı hepimiz kardeş,arkadaş ve dostuz.

Ben bilişim işi ile uğraşmaktayım ve kendimce iyi bir insanım. Ülkem ve insanları için yapılacak her güzel şeye katkıda bulunmaktan şeref duyarım.

Saygı ve sevgilerimle.
    Akıllı efendi uslu sür motorunu ADAM desinler..
    Kaskını Tak Takmayanları Uyar..!!!
    http://www.setcom.com.tr

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Konunun başından beri "Site yetkilileri", "moderatörler", "yetkililer" deyip durmuşuz, ama kimsenin aklına elini taşın altına sokmak gelmemiş.

İşte ülkemizin en büyük eksiği bu, lider çıkartamıyoruz. Kimse lider olmak istemiyor. "Onun yaptığını ben daha iyi yaparım" diyenlerden hiçbiri birşeyler yapmaya cesaret bile edemiyor.

Koyun sürüsü bile olsak bir koyunun lider olması hiç lider olmamasından iyidir.

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    arkadaşlar tekrar selam...

çok yoğun çalışıyorum ama elimi taşın altına sokmaya hazırım...

ama korkularım var... yarın buralardan birileri der ki bu adam ne yapmaya çalışıyor. siteyi ele geçirmeye çalışıyor lafları dolaşmaya başlar. o yüzden ben somut destekler vermeye hazırım. moderatör arkadaşlardan sis çıkmalı...

bakın ben burada ciddi beyin potansiyeli olduğuna inanıyorum. yararlanalım derim.

bakın şu ehliyet işinden başlayalım derim... kimler yardım edebilir, isimlerini yazsınlar...

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    yarın buralardan birileri der ki bu adam ne yapmaya çalışıyor. siteyi ele geçirmeye çalışıyor lafları dolaşmaya başlar.
    parker kardeş,

burdan sürekli "moderatörler elini taşın altına soksun" demekle, site el değiştirmez. Sen o konuyu merak etme.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    ok ledo...

yazsın o zaman yardım edebilecekler, bir rapor çıkartalım...

mesela sen ne yapabilirsin bizim için...

crato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800XC idi, calindi.
    adminler, moderatörler site yöneticileridir. oysa ki bu sitede, herkes düzgün metodlar kullanarak, her türlü kural/kanuna uyarak organizasyonlar yapabilir diye biliyorum ben...
    ayrıca, bu sitede çeşitli konuların savunuculuğunu yapan insanlar, emin ol sitenin de savunuculuğunu yapacaktır.
    Ben, kimine göre deli, kimine göre keyifli, kimine göre lanet-li, kimine göre pek bi’ dertli, kimine göre efendi, kimine göre sadece biri, kimine göre hiç biriyim.
    Ben, crato’yum.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat
    Ertuğrul_Öz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dışı büyük içi küçük sarı şey
    Her fırsatta sitemizin 17000 üyesi olduğunu dile getirip aslında ne kadar büyük bir güç olduğumuzdan dem vuruyoruz. Ancak nedense bu yaptırım gücümüzü kullanma konusunda son derce başarısız kalıyoruz. (Bkz: Ötv protestosu için yapılan plansız çalışmalar).
    İş gezme tozma olunca birden motorcu dostu oluyoruz, ancak şöyle suya sabuna dokunacak bir organizasyon olduğu zaman herkesin bir anda işi çıkıyor, katılımcılar bir elin parmaklarını geçemiyor. Demek ki sanal alandaki gücümüz gerçek dünyada pek geçmiyor...

Kısacası sanal alandaki gücümüz daha baskın. O zaman ne yapmalı ?
    Bu sitede eksikliğini en çok hissettiğim şey bir şikayet köşesinin olmaması.Yazılan şikayetler birkaç gün içerisinde arka sayfalara düşüp kayboluyor. bu kısımda motosikletine yedekparça, servis hizmeti verilmeyen arkadaşlar fotoğraflı olarak (diğer markaları kötülemek için foruma sızanlara engel olmak amacıyla) bu kısıma şikayetlerini yazarlar ve satıcı firmanın müşterisine ne denli sahip çıktığı anlaşılır (bununla ilgili güzel bir jinlun örneği vardı ama, bahsettiğim gibi kayboldu gitti). Eninde sonunda markalar imajlarını kurtarmak amacıyla bu forumu takip eder ve kendilerine çeki düzen verirler.

En azından siteye yeni gelen ve motor almaya niyetli kişilere. o markanın servis yedekparça problemlerini görerek daha sağlıklı karar verebilir.

Kafamdakiler dağınık olduğu için tam toparlayamadım kusura bakmayın.

serkankiyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6
    Alıntı Akira adlı üyeden alıntı
    Her fırsatta sitemizin 17000 üyesi olduğunu dile getirip aslında ne kadar büyük bir güç olduğumuzdan dem vuruyoruz. Ancak nedense bu yaptırım gücümüzü kullanma konusunda son derce başarısız kalıyoruz. (Bkz: Ötv protestosu için yapılan plansız çalışmalar).
    İş gezme tozma olunca birden motorcu dostu oluyoruz, ancak şöyle suya sabuna dokunacak bir organizasyon olduğu zaman herkesin bir anda işi çıkıyor, katılımcılar bir elin parmaklarını geçemiyor. Demek ki sanal alandaki gücümüz gerçek dünyada pek geçmiyor...

Kısacası sanal alandaki gücümüz daha baskın. O zaman ne yapmalı ?
    Bu sitede eksikliğini en çok hissettiğim şey bir şikayet köşesinin olmaması.Yazılan şikayetler birkaç gün içerisinde arka sayfalara düşüp kayboluyor. bu kısımda motosikletine yedekparça, servis hizmeti verilmeyen arkadaşlar fotoğraflı olarak (diğer markaları kötülemek için foruma sızanlara engel olmak amacıyla) bu kısıma şikayetlerini yazarlar ve satıcı firmanın müşterisine ne denli sahip çıktığı anlaşılır (bununla ilgili güzel bir jinlun örneği vardı ama, bahsettiğim gibi kayboldu gitti). Eninde sonunda markalar imajlarını kurtarmak amacıyla bu forumu takip eder ve kendilerine çeki düzen verirler.

En azından siteye yeni gelen ve motor almaya niyetli kişilere. o markanın servis yedekparça problemlerini görerek daha sağlıklı karar verebilir.

Kafamdakiler dağınık olduğu için tam toparlayamadım kusura bakmayın.
    +1.................................
    [FONT="Georgia"][FONT="Verdana"][B][COLOR="Blue"][SIZE="2"]Biliyorsan konuş,ibret alsınlar.Bilmiyorsan sus, adam sansınlar..[FONT="Georgia"][/FONT][/SIZE][/COLOR][/B][/FONT][/FONT]

ledo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Beverly , Hyosung GV 650
    Alıntı parker adlı üyeden alıntı
    ok ledo...

yazsın o zaman yardım edebilecekler, bir rapor çıkartalım...

mesela sen ne yapabilirsin bizim için...
    parker, kardeşim bak bu senin proje geyiğe sarıyor artık, haberin olsun !

Kaç sayfa yazı, bir sürü mesaj. Ortada elle tutulur bişey yok.
    Senin mesajlarındaki ortak temalar şunlar :

1) Arkadaşlar, hadi birlik olursak kimse bizi tutamaz
    2) Çok yoğun işlerim var, ama ben arkanızdayım.
    3) Moderatörler sahip çıksın

Kardeşim, iyi niyetine şüphem yok da, bu işler iyi niyet ve ara gazı ile bir yere kadar....

Ortada bir proje yoktu. Neyse çıktı bir tane. Nedir; ehliyet ile ilgili rapor hazırlanıp, meclise sunulacak.
    Sonra hadi eller havaya, kim elini taşın altına koyar ?

Bak ben uzun yıllardır iş hayatındayım ve birçok projede bulundum. Gerek yönetici olarak gerekse bir birey. Bu tür işlerde önce bir taslak olmalı :

Olay ne ? Ne raporu ? Amacı nedir ? Çalışma prensibi ne olacak? İhtiyaç duyulan iş gücü ve hizmetler nelerdir. Yol haritası ne olacak ? Hangi zaman aralığında bitirilecek ? Daha birçok detay....

Eğer böyle bir konuda çalışma başlatılmak isteniyorsa, yukarıda saydıklarımı da içeren kapsamlı bir etüd hazırlanır. Ondan sonra da destek istenir !
    Bu işler (meclise kadar gidiyor maşallah) "hadi koçum yürü! kim tutar seni !" ile en fazla güzel alımlı bir geyiğe gider.

"Sen ne yapabilirsin" diye sormuşsun. Şimdilik benden bu.

Bir de bu arada; bu kadar zamandır yazışıyoruz. Site temayülleri gereği, bir tanışma başlığı açsan da seni de biraz tanısak diyorum.
    Önemli olan, sadece yazarken veya konuşurken değil, hergün hayatı yaşarken adam olabilmektir.

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    ledo, öncelikle sakin bir insanım beni böyle tanımanı isterim...

somut bir şeyler olmalıydı ve sordum kim ne yapabilir ve sana da sordum aynı soruyu...

sen de ne yapılması gerektiğini yazmışsın...

siteye çok fazla bir zamandır girmiyorum ve kendimi tanıtma platformunun neresi olduğunu da bilmiyorum ve en önemlisi iş bitiren, kendi kendine de gelin güvey olmayan bir tipim. burada oluşturulan potansiyel kuillanalımayor. maalesef hayatımızın birçok alanında olduğu gibi... bak senin dışında bir kişi de girip birşeyler yazmadı, üstlenen olmadı. seninki bir sorumluluktur. varım diyorsun. ben de varım diyenleri bilmek istedim.akiranın yazılarında çok güzel öneriler oluyor. şu son yazdığında da olduğu gibi...

şu ana kadar yazılanlar arasında da güzel teklifler var.

ehliyet olayıyla başlayalım diye sadece bir öneri yaptım. bak kaç kişi katıldı. geyik yapmıyorum ki öncelikle katılımı sağlamalıyız. ondan yırtınıyorum. artı zamanım yok diye yalan atacak halim yok. gazeteciyim ve oldukça yoğunm ama bu bizlerin yapacağı organizasyonlara katılmayacağım aktif çalışmayacağım anlamına gelmez. aktif çalışmak birçok şekilde olur değil mi, alıp motoru havaya kaldırmayabilirim ama belki destekle kaldırılmasına yardımcı olurum. herkes farklı bir yerden tutar. burada amaç birşeyler başarmak, toplumu bilinçlendirirken bilinçlendirmektir bence.

iki laf ettim, wind hemen avrupanın çeşitli ülkelerindeki ehliyet yasalarını çıkarıp yollamış. helal olsun olay budur işte.

sen bana geyik yapıyormuşum gibi cümleler yazmışsın ve özet olarak kızmışsın. önceleri burada ne oldu, sen neler yaşadın bilmem. ama sana soruyorum somut olarak ne yapabilirsin, sen de yazmışsın, iş deneyimim var bir raporun nasıl hazırlanacağını bilirim.

tamam arkadaşım çıkartalım, ön çalışmaları sen yönlendir. vaktin yoksa ilgilenecek birilerini bul bu siteden. bu da yardımdır.

daha çok yazışırız, bu yazışmalar olumlu işaretlerdir...

tanıtmamı istemişsin kendimi, 11 yıllık gazeteciyim. motor esvdam çocukluğumdan beri vardı, etrafımda bu kültürle yetişmiş çok düzgün insalardı vardı her zaman. ve satın almak için en doğru motoru arıyorum... ve arabayı tamamen eşime bırakıp 12 (hadi karlı havaları saymayalım) 11 ay motor kullanmayı düşünüyorum... biraz da toplumsal sorunlara karşı hassasım diyelim...

daha var mı öğrenmek istediğiniz birşeyler...

sevgilerle

MoToR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ DR 800 BİG-JİNLUN 250
    Selam millet herkesin yorumunu okudum,herkes kendi çapında birşeyler üretmeye çalışıyor,neyse gelelim acı gerçeklere deniliyorki bu sitenin 18.802 üyesi var bence eleme yapmak lazım çok genç arkadaşlarımız var motoru yok ama her konuda sallıyor,bir kere üye olmuş mrb demiş,bulana aşk olsun kayıp önce bunları elemek lazım sonra kategotiye ayırmak lazım, ehliyeti ve motoru olanlar, ehliyeti olmayıpda motoru olanlar ve hiçbirşeyi olmayanlar,burdan başlamak lazım,ehliyeti ve motoru olanın yaptığı yoruma katılması eleştirmesi için bilgisi olması lazım yani,herkes aynı seviyede konuşursa bilgi dağarcığı artar benim motorum ve ehliyetim var 15 yıldır motor üstündeyim motoru olmayan ve ehliyeti olmayan bana ne verebilir....HİÇ bu kadar basit, ama yol deneyimi arazi deneyimi motor deneyimi olan bana çok şey verir eksiğimi tamamlar illaki onunda eksiği çıkar o da benden alır yada başka motorcudan alır.İşin aslı bu bu da benim naçizane görüşüm sağlıcakla kalın farınız yolunuz açık olsun
    SUZUKİM, ud\'um buz gibi bira ile doğanın keyfini yaşarım.

serkankiyak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6
    Arkadaşlar,bayağı bir süredir bu başlığı takip ediyorum. Başlık ilk açıldığı zaman sitem babında bir çıkışım olmuştu.O da ''böyle başlıklar açılr ve bir süre sonra tarihteki yerini alır'' düşüncesindendi.Ama öyle olmadı.olay öyle veya böyle ciddiye alındı ve 94-95 tane cevap aldı ve bir o kadarda kişi tarafından takip edildiğine inanıyorum.
    Düşüncem her işi ehline bırakmak lazım.Yani yapılacak bir eylem var ise bu eylemin başına daha önce bu tarz şeylerle karşılaşmış kişiler lazım. insanlar bir iş karşısında yanında işi bilen biri yoksa o işten korkarlar.İş sadece plan yapmakla iş haritası çıkartmakla sonuçlanmaz.Ayrıntılardanda haberdar olmak lazım.örnek bir marangoz masa yapımının haritasını çıkarsın versin.Hadi masa yapalım bakalım.Yapamayız.Ancak kendi elimizden geldiği kadarı ile destek oluruz.Yani bir komutan bir lider lazım bence.Bu bir avukat olabilir bence,madem meclis diyoruz yasa diyoruz.Bu metininden sunumuna kadar belirli prosedürler içinde olması gerekir değilmi.Bir avukat ancak bu tarz faaliyetlerde hareket tarzını belirleyebilir.Ve olayın nasıl nihayetine kavuşması için kararlıbir biçimde bizi yönetebilir.Strateji yani.
    İsmim Serkan. Tekirdağ'da bilgisayar donanım işi ile uğraşıyorum.2001 yılından beri A2 ehliyetim var ve motosiklet kullanıyorum.motosikletimi aldığımdan beri çok nadir otobüsle seyahat etmişimdir.genelde uzun yola çıkmayı seviyorum motorumla.Yani bu benim yaşam biçimim.Şartlar müsait oldukçada bu böyle devam edecek İnşallah. İşim bu elimden gelende bu.Elimden geleni yapmaya hazırım şartlar müsait oldukça.
    [FONT="Georgia"][FONT="Verdana"][B][COLOR="Blue"][SIZE="2"]Biliyorsan konuş,ibret alsınlar.Bilmiyorsan sus, adam sansınlar..[FONT="Georgia"][/FONT][/SIZE][/COLOR][/B][/FONT][/FONT]

Motosikleti
    piaggio x8 250 premium
    evet moderatör arkadaşlara işi atmamamız lazımmış, bekliyorum hangi moderatör arkadaş el atacak...

bakın iki kişi yardım edebilirim diye yazdı sadece...

!!!!!!!!!!!!!

iş yapma hakkımı saklı tutarak, ben susuyorum ve izliyorum

EgeKnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA FZR 1000 EXUP
    Sevgili Parker

Bizden tam olarak ne istediğini bir anlayabilsek çok daha iyi olacaktıda ben açıkçası hiç bişey anlamadım bir süredir de takip ediyorum belki bişey anlarım diye ama nafile sanırım

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Valla ben bu güne kadar beni bu kadar kasan ve sıkan bir başlık görmedim
    Ortada belli başlı laflar ve fikirler dönüp dönüp duruyor ama ne bi icraat var nede somut birşey.

Şimdi son olarak ehliyet ile ilgili bazı şeyler söylendi, ben şöyle bir nokta koymak istiyorum. Bizleri temsil eden bir federasyon var, Türkiye Motosiklet Federasyonu ve bırakalımda bu tür işleri onlar yapsınlar ki yapıyorlar.

Örnek olarak ; TMF Trafik Yasası İle İlgili Girişimlerine Devam Ediyor...
    http://www.tmf.org.tr/yazi_goster.php?artID=93

Motosiklet Hız Sınırları Değişiyor
    http://www.tmf.org.tr/yazi_goster.php?artID=66

Bahsi geçen ehliyet ile ilgili Kanun Tasarısını Görmek İçin Tıklayın

TMF Trafik Yasası Raporunu indirmek için tıklayın

Şimdi bu ne demek;
    1. Bu işleri bizim için yapan resmi bir kurum var (çok şükür)
    2. Meclis bu kurumu bile umursamazken (yaklaşık 17 aydır bu tasarılar gündemde, Temmuz gibi çıkması bekleniyor) internet ortamında bir araya gelmiş birkaç motorcuyu sizce ne kadar umursar?
    Kaldı ki insanların şöyle bir düşüncesi var "memlekette başka sorun kalmadı mı"

Şimdi birçok kişi bana "işte hep böyle düşündüğümüz için bunlar oluyor, biz hakkımızı aramazsak falanda filan" gibi sersenişlerde bulunacaktır. Ama maalesef ki ülke gerçeği budur, henüz herkes tarafından tam olarak farkedilmemiş küçük bir topluluk olan bizlerin sorunları ile kimsenin uğraşacağını sanmayın çünkü gerçekten memlekette yapılması gereken daha önemli işler var.

Peki ne yapacağız? Daha öncede söyledim, önce çocuklarımızı ve kardeşlerimizi doğru bir şekilde eğiteceğiz vede onlarla birlikte kendimizi geliştireceğiz. Hepimizin bildiği ve yapması gerektiği kuralları ve davranışları sadece bilmekle ve yazmakla yetinmeyip uygulamaya koyacağız. Buradan bedavaya konuşmanın hiç bir önemi yok, ki üzerinde konuşulan net bir konuda yok (ehliyet hariç, o zaten resmi bir iştir ve gerekli merciler ilgileniyor).

Not : Dost acı söyler , lütfen kızmayın...
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler