Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorun debriyajı tam ayırmıyor...

Motovento
    REKLAM ALANI
    kroscu14 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Öncelikle iyi geceler arkadaşlar ... Geçenlerde motora bakım yaparken fark ettim. Motorsiklet çalışır durumdayken ,vitesdeyken ve debriyaja basık durumdayken dişli dönmeye devam ediyordu ama bu çok hafif oluyor motorun arka lastik boştayken oluyordu.Daha sonra debriyaja ayar çektim bi ara düzeldi sonra tekrar arada bir yapmaya başladı sizce neden olabilir ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    bu pek cok motorda mevcut bır işlemdir,
    yani teker tamamen durmaya bılır,
    eger sen uzerındeyken gıtmeye calısıyorsa debrıyaj telını germelısın,
    gerdın duzeldı yıne basladı yıne ger,
    gerecek yer kalmadıgı zaman balatan degısmesı gerekecektır,,,
    BMW F650,,,KTM EXC 400,,,CRF 250X.....msx 125
    ''Gürcan Moto Garaj''
    0 535 939 20 86

Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    üzerindeyken etkilemiyor saten. motoru takoza kaldırdığımda arka dönüyor... teşekkürler cevabınız için

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    İyi akşamlar. Motorunuzda viteş geçişlerinde herhangi bir sorun yoksa, viteste iken motorunuz ileri doğru gitmiyorsa normal bir durum. Debriyaj sisteminiz yağ banyolu ve çoklu balata sistemine sahiptir. Motordan alınan hareket debriyaj balataları yardımı ile vites dişlilerine aktarılır. Siz debriyaja bastığınızda balatalar üzerine yapılan baskı kalkar, ve motordan alınan hareket balataların birbirine dokunmaması nedeniyle vites dişlilerine iletilmez. Sistemde bulunan yağ ise balataların oluşan ısıdan etkilenmemesi için gereklidir. Ancak rölantide siz debriaja bassanız dahi balatalar arasında var olan yağ filmi nedeniyle bir miktar hareket iletimi gerçekleşir. Buda eğer teke boşta ise tekerinizi döndürmeye yetecek kadar bir iletimdir. Normalde lastikleriniz yerle temas halinde iken lastiğinizi döndürmeye yetmez. Endişe etmeyin derim.
    ferhatkars bunu beğendi.
    Jawa 350 TS...Asya 125 T

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Bolu ilimizinde yaşanan mevsim koşullarının motosikletinizde kullanıdığınız yağın akışkanlığını düşürdüğünü, dolayısıyla ıslak kavrama dediğimiz tipte dizayn edilmiş kavrama sistemlerinde balatalar arasındaki yağın gözlemlerinize yansıdığını düşünüyorum.

Kavrama ayarını çok sıkarsanız bu sefer balatanızın ömrünü tüketirsiniz, son süratiniz ve çekişiniz aktarma kaybı sebebiyle düşer. Yokuşlarda ve kalkışlerda görece rahatlık hissetmiş olabilirsiniz ancak bu yarım debriyaj dediğimiz etkiyi uyguluyor oluşunuzdan dolayı olabilir.

En doğru ayarı motorunuzun 15-20 dakikalık sürüş sonrası nominal çalışma sıcaklığındayken yapmanızı öneririm.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Bilgi verdiğiniz için çok teşekkür ederim bu arada yağ değişim zamanı geldiği için yaparmı bunu yağın ömrü etkilermi yani ?

selamın aleykum arkadaşlar ben bu foruma yeni katıldım ve ben pocket bike cross tipi almayı düşünüyorum fakat istanbul içinde bulduklarımın çoğu sorunlu . istanbul içinde 0 satan mağazalar varmı acaba bilen varsa yardımcı olabilirmi ? lütfennn ... !!!!

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Yağın katılaşması yada özelliğini yitirmesi bir nebze etken olabilir. Ama arıza olduğunu sanmıyorum. (En azından paylaştıklarınıza nazaran)
    kroscu14 bunu beğendi.
    Jawa 350 TS...Asya 125 T

Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    Aleykümselam öncelikle konuyu yanlış yere açmışsınız bunu belirtmek isterim. daha sonra ben boluda yaşadığım için istanbul hakkında bi düşüncem yok .

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    benim çapır 250 nin de geçen hafta yagını değiştirdim... yağ değiştikten sonra debriyaj manyaklaşmaya başladı... ilk çalıştırdıgımda 20-30 sn debriyaja basılı da tutsam çaaat diye vites geçiyor... redline hızlanma yaptıgımda sanki hep yarım debriyaj yapıyormusum gibi hızlanıyor... yarım debriyaj gibi oldugu için eskisine göre çok çabuk hızlanıyor...
    sakin sakin gidersem sorun yok...
    ama ben artık böyle şeyleri takmıyorum...
    haladında içerden kopma, yavaş bırakma gibi bir sorun yok... herhalde baskı yaylarında bir arıza var sanırım...
    yada balatalar eski yağa adapte oldukları için yeni yağı verince alışamadılar sanırım...
    eskiden olsa ufak bir ses yada arıza olsa hemen takım taklavatı alır ne var ne yok söker dagıtırdım...
    artık eskisi gibi değilim... iyice kırılsın bozulsun...beni yolda bıraksın...ondan sonra söküp takma işine girişeceğim...
    sizin motor da vitese taktıgınız da gitmeye yeltenmiyorsa sorun yok demektir...

Motosikleti
    Salcano SM-200-GY 2
    yok motor dururken gitmeye yeltenmiyor ve zorlanmıyorda önceden belirttiğim gibi sadece motor takozdayken oluyor bu.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)